Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1789 replies to this topic

#919
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
Domnul a dat, Turcul a luat .... si cu adaos...Posted Image Posted Image

Edited by marian.bazavan, 01 January 2022 - 16:26.


#920
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
"Calculatorul" pentru taxele de drum este functional (dupa actualizarea preturilor)
https://otoyolhaber....cret-hesaplama/
Trebuie folosit cu atentie in alegerea punctelor de intrare si iesire...

#921
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007
Era de astepta la ce inflatie au,nocoment.

#922
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008

View Postcornelmihaela, on 30 decembrie 2021 - 14:48, said:

@Dan, te rog un cost estimativ pt acest traseu
https://goo.gl/maps/JNcgDHn78xDf9BCQ8
Edirne, Istanbul, Bursa, Antalya (autrostrada O7 aia noua).
Multumesc.

Acum se discuta pe alti bani....

Pentru traseul asta: https://goo.gl/maps/hLx3mNZJGHxSFbqU6
tariful este de 416.75 YTL
Se mai poate face o "economie" pe traseul asta: https://goo.gl/maps/gHxNpDLZGVcgYMKi8
caz in care tariful este de 399,5 YTL

Edited by danutzu_1069, 07 January 2022 - 12:33.


#923
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Voi merge cu mașina la sfârșitul lui aprilie (dacă ne lasă covid-ul) la Istanbul. Nu am mai fost in Turcia până acum. Am înțeles că pot sa iau HGS și de la un PTT din Istanbul (am 15 zile la dispoziție) îl voi lua după ce ajung, voi sta doar 5 zile. Întrebarea este cu cât trebuie încărcat că sa acopere taxa de autostrada Edirne - Istanbul dus -intors? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

#924
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postscoty, on 11 ianuarie 2022 - 09:08, said:

Voi merge cu mașina la sfârșitul lui aprilie (dacă ne lasă covid-ul) la Istanbul. Nu am mai fost in Turcia până acum. Am înțeles că pot sa iau HGS și de la un PTT din Istanbul (am 15 zile la dispoziție) îl voi lua după ce ajung, voi sta doar 5 zile. Întrebarea este cu cât trebuie încărcat că sa acopere taxa de autostrada Edirne - Istanbul dus -intors? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
50 tl este suficient

#925
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
@scoty, ca sa nu pierzi vremea cautand un PTT in Istanbul, poti opri sa cumperi si sa incarci HGS in locatia asta dar si in locatia asta
Trebuie sa ai: talon masina, pasaport si numerar (nu se poate plati cu card-ul)
Edirne - Istanbul - 23,25YLT x 2 = 46,5 YTL
Daca vrei sa treci prin tunel Avrasia, mai adaugi 53 YTL (pentru asta trebuie sa ai deja HGS incarcat)
Trebuie sa iei in considerare si pret sticker 5YTL sau care poate fi sub forma de card 15YTL

Tot din prima locatie indicata poti cumpara si cartela pentru net la telefon, oricare din operatori are oferte pentru turisti cu destul net.. ~ 20Gb
Eu am avut de la Vodafone si de la Turktelekom...
Mai ai o sansa la Erasta Mall din Edirne... simplu de ajuns.

Legat de masina, daca proprietarul este in masina, si nu este acelasi cu soferul, nu trebuie document de imputernicire, etc

Edited by danutzu_1069, 11 January 2022 - 11:26.


#926
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postdanutzu_1069, on 11 ianuarie 2022 - 11:17, said:


Daca vrei sa treci prin tunel Avrasia, mai adaugi 53 YTL (pentru asta trebuie sa ai deja HGS incarcat)


De ce spui "trebuie sa fie incarcat" eu anul trecut nu aveam decat 2,5 lite pe el cand am luat-o prin tunel si am incarcat HGS-ul cam dupa o saptamana fara nici o penalizare.

#927
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Nu stii niciodata cum se sucesc turcii...
Pe site-uri spune ca la autostrada / tunel / pod, administrate privat trebuie sa ai banii in cont inainte de a intra pe sectorul cu plata...

#928
flo_p70

flo_p70

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.02.2022
Va salut domnilor! Sunt nou pe forum si vreau sa obtin o informatie oficiala! In august 2018 am fost in Turcia, era perioada ramadamului si nu am cumparat acel sticker HGS. La intoarcere am mers prin tunelul ce face legatura intre Asia si Europa, am verificat daca am ceva de plata, cu penalizari pina in ziua de azi 116 ltr. Problema este urmatoarea.... dupa ce am sosit in tara, am vindut masina si nu mai am aceleeasi numere de inmatriculare. Daca mai merg in Turcia, cu alta masina si alte nr. de inmatriculare ma descopera ca am acea datorie catre statul turc? De platit nu stiu daca o mai pot plati pe acel nr. de inmatriculare! Multumesc.

#929
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
^ Eram tentat sa zic ca datoria este fata de firma care expoateaza tuneul.... dar cred ca ei s-au incasat banii de la stat asa ca tot catre stat ai datorie.... Sau mai precis spus catre KGM (CNAIR-ul lor, asta doar ca idee nu si ca oameni si fapte)
Poti platii datoria, chiar daca ai schimbat nr la masina..
Daca verificarea ai facut aici: https://webihlaltaki...falar/Sorgulama
si apare datoria la "rubrica "avrasia tunnel", un link te indruma catre pagina "exploatatorului" unde aplici o noua interogare si daca apare datoria, o poti  plati online, cu card-ul

Daca ai facut verificarea aici: https://ivd.gib.gov....d_side/main.jsp
la rubrica Yabancı Plakalı Araç Ödemeleri (Foreign Vehicle Payments), este posibil sa fie altceva, vreo amenda...

116YTL in zile noastre este un .. mizilic.. cca 38lei.. dar in 2018 era ceva mai mult..

Daca nu vrei sa platesti, si mergi in Turcia cu alte nr de inmatriculare, nu-i bai, nu descopera nimeni nimic... (cel putin din cate stiu eu ca a fost pana acum)

Apropo, daca nu stiai de link-ul IVD.GIB, ar fi util sa verifici daca iti apare ceva pe nr de inmatriculare....

Edited by danutzu_1069, 04 February 2022 - 11:55.


#930
flo_p70

flo_p70

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.02.2022
Multumesc! Verificarea am facut-o pe HGS la rubrica Avrasya Tunely Sorgula(plata 23.30TL/penalizare 93.20TL).

#931
flo_p70

flo_p70

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.02.2022
Primul link nu functioneaza!

#932
flo_p70

flo_p70

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.02.2022
Am verificat pe al doilea link  si am primit raspunsul "Debitul pentru plăcuța pe care ați introdus-o nu a putut fi găsit. (Nu s-a găsit nicio datorie pentru numărul de plăcuță dat)"!!!

#933
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
La primul link se incarca mai greu pagina dar se incarca...

La link doi, este ok, inseamna ca nu ai amezi emise pe nr de masina...
Au fost cazuri in care colegi de forum au "descoperit" ca au amenzi...

Edited by danutzu_1069, 04 February 2022 - 17:01.


#934
flo_p70

flo_p70

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.02.2022
Ca o concluzie finala acea plata este de la tunelul care face legatura intre Asia si Europa! O sa mai incerc pe primul link, poate, poate se deschide!!! Din cite am inteles acolo pot verifica si plati! Multumesc pentru ajutor!

#935
flo_p70

flo_p70

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.02.2022
Am reusesc pina la urma plata.....nu-mi plac datoriile!Posted Image  Multumesc inca odata! Multa sanatate!

Am  rezolvat totul, inclusiv cu cei 116LT!!! Sanatate maxima!

Edited by Dany_Darke, 04 February 2022 - 19:26.


#936
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Cel putin acum merge primul link...

Cum spuneam, acolo vezi daca ai ceva de plata, dar pentru tunel, te redirectioneaza cu linl-ul asta:
https://www.avrasyat...5f25c2316ef2ff0
unde pe baza unei noi interogari pe baza nr de inmatriculare (ala vechi) vezi daca / cat ai de plata.
Foloseste Gtranslate activ pentru pagina respectiva

Edited by danutzu_1069, 04 February 2022 - 19:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

7 user(s) are reading this topic

1 members, 6 guests, 0 anonymous users

redhawk

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate