Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1789 replies to this topic

#37
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009
@danutzu, ai dreptate, vad ca au marit taxa de la 01.01.2019

#38
cdteo

cdteo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2010

View Postdanutzu_1069, on 23 iulie 2019 - 16:56, said:

@costitz9, taxa pentru Osman Gazi, nu este nici 131.30YTL, nici 65.65YTL
Este 103,05 YTL /sens
http://www.kgm.gov.t...gaziBridge.aspx

Anul acesta am platit la dus 103 TL iar la intors 132 TL (interval de 6 zile). Cred ca depinde de functionarul turc.

Edited by cdteo, 23 July 2019 - 17:53.


#39
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
^^ Nu, tot 103 este si pe sensul celalalt, numai ca ai mai platit si bucata de autostrada de la Bursa pana la pod.
La dus, ai olatit podul imediat ce l-ai trecut, apoi la Bursa ai mai platit ceva... Cat ai mai platit?

#40
cdteo

cdteo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.02.2010

View Postdanutzu_1069, on 23 iulie 2019 - 23:19, said:

^^ Nu, tot 103 este si pe sensul celalalt, numai ca ai mai platit si bucata de autostrada de la Bursa pana la pod.
La dus, ai olatit podul imediat ce l-ai trecut, apoi la Bursa ai mai platit ceva... Cat ai mai platit?

Am banuit ca trebuie sa fie ceva de genul asta.
La Bursa nu am mai platit nimic. Singurele plati cash au fost la pod. Restul HGS (si OGS-ul buclucas :) ).

#41
dan16

dan16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 21.07.2008
Din cate am inteles, din cele trei poduri peste Bosfor, doar Osman Gazi se plateste cash, celelalte doua sunt cu HGS! Corect?

#42
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postdan16, on 30 iulie 2019 - 20:12, said:

Din cate am inteles, din cele trei poduri peste Bosfor, doar Osman Gazi se plateste cash, celelalte doua sunt cu HGS! Corect?
nu este  correct  OSMANGAZI nu trece de la bosfor,  partial correct ca OSMANGAZI sa plateste cash  :)

#43
dan16

dan16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 21.07.2008
Da, ai dreptate...eram intr-o discutie cu un amic despre traseul Istanbul -Antalya si, cu atatea poduri si cu aceasta "eterna" problema a HGS-ului,  am cazut in abatere...intradevar frumosul pod Osman Gazi traverseaza golful Izmit...
Si inca ceva...podul se taxeaza cash in ambele sensuri, nu?
La podurile din Istanbul se taxeaza numai prin HGS intr-un singur sens?


#44
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Nu numai cash ci si cu HGS... dar si cu card bancar
"How do I pay the toll on the highway?
If you have OGS / HGS label, you can pay at the entrance and exit using OGS or HGS toll booths according to your label type . If you do not have OGS / HGS label; You can pay the fee calculated by the system by Credit Card / Debit Card / Cash."

Se spune ca plata cash/ card bancar va fi doar pentru scurt timp...

"Why is there a barrier at the entrance and exit?
Payments are made according to the distance used on the motorway. Barriers have been placed in the entrances in order to ensure that those who will make cash payments receive tickets at the motorway entrance and to ensure that these people pass by tickets in case of problems on the labels of OGS / HGS users . In exits, there is a barrier to ensure controlled passage in cash counters, and in case of problems in the label of OGS / HGS or in the absence of sufficient balance in the linked accounts, to prevent users from falling into illegal transit situation and becoming victims."

Cred ca s-a mai spus, pe noile tronsoane de autostrada / poduri (YSS si OsmanGazi) daca intrii pe la NAKIT / cash, primesti tichet si trebuie sa iesi pe tot pe la NAKIT /cash. Nu poti iesi pe la HGS / OGS pentru ca nu se ridica bariera de niciun fel...
Daca intrii pe la HGS (si ai sticker cu credit suficient) trebuie sa iesi tot pe la HGS.
1. Daca iesi pe la OGG => ai de plata, platesti separat cu tranfer bancar, etc... Probabil si cu penalizare
2. Daca iesi pe la HGS, totul este ok, se scade din credit
2.a. Daca nu ai credit suficient in contul HGS, bariera nu se ridica si va trebui sa platesti cash / card bancar. In cazul asta platesti cat ai mers deoarece sistemul "stie" pe unde ai intrat...
3. Daca iesi pe la NAKIT / cash, trebuie sa platesti pe loc, si daca nu ai tichet de intrare (si nu ai , pentru ca ai intrat pe la HGS) vei plati pentru toata lungimea autostrazii (valoarea cea mai mare)

#45
Adisan78

Adisan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 15.03.2011
Ma dispera HGS-ul asta. Ma uitam acum pe Google Street View la PTT-ul de pe autostrada de la Edirne, langa statia de taxare. Se pare ca se poate traversa doar inainte de porti, cum mergi spre Istanbul, fix prin fata sediului politiei. Este singurul loc unde nu sunt garduri. Dar sigur e voie sa traversezi ? Si prin fata politiei ? Apoi masina ar trebui oprita pe dreapta pe banda de urgenta. Din nou intrebarea, sigur nu se ia politia de mine ?

Oare nu pot sa ajung in Antalya doar platind cash ?

#46
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostAdisan78, on 31 iulie 2019 - 11:17, said:

Ma dispera HGS-ul asta. Ma uitam acum pe Google Street View la PTT-ul de pe autostrada de la Edirne, langa statia de taxare. Se pare ca se poate traversa doar inainte de porti, cum mergi spre Istanbul, fix prin fata sediului politiei. Este singurul loc unde nu sunt garduri. Dar sigur e voie sa traversezi ? Si prin fata politiei ? Apoi masina ar trebui oprita pe dreapta pe banda de urgenta. Din nou intrebarea, sigur nu se ia politia de mine ?

Oare nu pot sa ajung in Antalya doar platind cash ?
poti sa traversezi linistit.  nimeni nu spune nimic ,
nu poti sa ajungi pana  Antalya numai cash

#47
Adisan78

Adisan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 15.03.2011

View Postoztan, on 31 iulie 2019 - 12:14, said:

poti sa traversezi linistit.  nimeni nu spune nimic ,
nu poti sa ajungi pana  Antalya numai cash
Oztan, fii atent ca daca scoate cineva pistolul la mine, o sa dau vina pe tine. :)

#48
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostAdisan78, on 31 iulie 2019 - 12:40, said:

Oztan, fii atent ca daca scoate cineva pistolul la mine, o sa dau vina pe tine. Posted Image

Gata , am  vorbit cu prietenii ,  asteapta pe tine ....

Attached Files



#49
Adisan78

Adisan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 15.03.2011
Posted Image  ... De ei mi-e frica ! Poate o sa fie soare si cald si se baga si ei la umbra ...

#50
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View PostAdisan78, on 31 iulie 2019 - 11:17, said:

Ma dispera HGS-ul asta. Ma uitam acum pe Google Street View la PTT-ul de pe autostrada de la Edirne, langa statia de taxare. Se pare ca se poate traversa doar inainte de porti, cum mergi spre Istanbul, fix prin fata sediului politiei. Este singurul loc unde nu sunt garduri. Dar sigur e voie sa traversezi ? Si prin fata politiei ? Apoi masina ar trebui oprita pe dreapta pe banda de urgenta. Din nou intrebarea, sigur nu se ia politia de mine ?

Oare nu pot sa ajung in Antalya doar platind cash ?

Mergi omule liniștit ca nu se întâmplă nimic.
Nu ești nici primul, nici ultimul care o va face.
Eu personal, pina anul trecut de când am avut posibilitatea de a încarcă contul online, o făceam de 5-6 ori pe an.
Si nu s-a întâmplat nimic, niciodată.

#51
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
@Adisan78, alte stress-uri nu mai ai apropo de concediu??
Posted Image Posted Image
Posted Image Posted Image

Edited by danutzu_1069, 31 July 2019 - 18:30.


#52
Adisan78

Adisan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 15.03.2011

View Postdanutzu_1069, on 31 iulie 2019 - 18:29, said:

@Adisan78, alte stress-uri nu mai ai apropo de concediu??
Posted Image Posted Image
Posted Image Posted Image

Ohooo ... destule. Sa nu gresesc traseul si intrarile/iesirile de pe centurile oraselor / autostrazi. Sa nu incalc reguli de circulatie pe care nu le cunosc sa nu ma aleg cu amenda. Sa nu am probleme in vami. Sa nu se lege de mine ca mai am ceva leduri pe la masina. Sa nu am probleme cu masina la asa un drum lung. Sa ma descurc in benzinarii sa nu incurc motorina si sa imi accepte plata cu cardul. Sa nu ma apuce vreun atac de panica pe ditamai podurile. Sa nu am probleme cu rezervarea la cazarea intermediara. Sa imi ajunga banii schimbati. Sa nu ma topesc de caldura cu tot cu aerul conditionat. Si cred ca ar mai fi. Dar astea sunt principalele Posted Image Va fi o adevarata aventura pentru mine. E ceva ce nu am mai facut niciodata. Si mai sunt si barierele lingvistice. Daca eram la noi in tara ma invarteam roata de 2 ori si nu mi-era frica, ca daca ar fi aparut ceva neprevazut as sti cum sa rezolv. Dar mai e o zi si scapati de stres. Poimaine seara poate va scriu de la cazarea intermediara. Posted Image

P.S. Am permis de 33 de ani si peste 500.000 km la activ. Masina si condusul sunt pasiunea mea. Dar calatoria asta mare in afara tarii e ceva nou si deosebit.

Edited by Adisan78, 31 July 2019 - 20:59.


#53
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View PostAdisan78, on 31 iulie 2019 - 20:57, said:



Ohooo ... destule. Sa nu gresesc traseul si intrarile/iesirile de pe centurile oraselor / autostrazi. Sa nu incalc reguli de circulatie pe care nu le cunosc sa nu ma aleg cu amenda. Sa nu am probleme in vami. Sa nu se lege de mine ca mai am ceva leduri pe la masina. Sa nu am probleme cu masina la asa un drum lung. Sa ma descurc in benzinarii sa nu incurc motorina si sa imi accepte plata cu cardul. Sa nu ma apuce vreun atac de panica pe ditamai podurile. Sa nu am probleme cu rezervarea la cazarea intermediara. Sa imi ajunga banii schimbati. Sa nu ma topesc de caldura cu tot cu aerul conditionat. Si cred ca ar mai fi. Dar astea sunt principalele Posted Image Va fi o adevarata aventura pentru mine. E ceva ce nu am mai facut niciodata. Si mai sunt si barierele lingvistice. Daca eram la noi in tara ma invarteam roata de 2 ori si nu mi-era frica, ca daca ar fi aparut ceva neprevazut as sti cum sa rezolv. Dar mai e o zi si scapati de stres. Poimaine seara poate va scriu de la cazarea intermediara. Posted Image

P.S. Am permis de 33 de ani si peste 500.000 km la activ. Masina si condusul sunt pasiunea mea. Dar calatoria asta mare in afara tarii e ceva nou si deosebit.

Drum bun și vacanta frumoasa.
Nu te neliniști, totul va fi bine.

#54
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View PostAdisan78, on 31 iulie 2019 - 20:57, said:

Ohooo ... destule. Sa nu gresesc traseul si intrarile/iesirile de pe centurile oraselor / autostrazi. Sa nu incalc reguli de circulatie pe care nu le cunosc sa nu ma aleg cu amenda. Sa nu am probleme in vami. Sa nu se lege de mine ca mai am ceva leduri pe la masina. Sa nu am probleme cu masina la asa un drum lung. Sa ma descurc in benzinarii sa nu incurc motorina si sa imi accepte plata cu cardul. Sa nu ma apuce vreun atac de panica pe ditamai podurile. Sa nu am probleme cu rezervarea la cazarea intermediara. Sa imi ajunga banii schimbati. Sa nu ma topesc de caldura cu tot cu aerul conditionat. Si cred ca ar mai fi. Dar astea sunt principalele Posted Image Va fi o adevarata aventura pentru mine. E ceva ce nu am mai facut niciodata. Si mai sunt si barierele lingvistice. Daca eram la noi in tara ma invarteam roata de 2 ori si nu mi-era frica, ca daca ar fi aparut ceva neprevazut as sti cum sa rezolv. Dar mai e o zi si scapati de stres. Poimaine seara poate va scriu de la cazarea intermediara. Posted Image

P.S. Am permis de 33 de ani si peste 500.000 km la activ. Masina si condusul sunt pasiunea mea. Dar calatoria asta mare in afara tarii e ceva nou si deosebit.
1. Sa nu gresesc traseul - N-ai sa-l gresesti, indicatoarele sunt foarte clare si la tot pasul. Pe anumite indicatoare trebuie sa inveti un singur cuvant: şehir merkezi (aka centrul orasului).Posted Image
2. Sa nu incalc regulile de circulatie - te iei dupa ceilalti soferi turci si faci ca ei. Nu iei tu amenda asa usor, stai linistit.
3. Sa nu se lege de mine ca am ceva leduri pe masina - Sa nu mergi cu farurile de ceata aprinse! N-o sa-ti dea amenda, dar o sa te roage sa le stingi.
4. Sa nu ma incurc in benzinarii - N-o sa te incurci daca pui combustibil de la Shell.
5. Sa nu-mi accepte plata cu cardul - La Shell iti accepta cardul.
6. Sa nu ma apuce un atac de panica pe ditamai podurile - O sa simti ca plutesti pe ele. Sunt destule benzi ca sa te simti in siguranta.
7. Sa nu am probleme cu rezervarea - Nu vei avea probleme. De regula, turcii sunt parolisti.
8. Sa imi ajunga banii schimbati - Sa ai o rezerva de euro la tine. Sa ai o rezerva pe carduri.
9 Sa nu ma topesc de caldura - Nu te vei topi de caldura,
10. Mai sunt barierele lingvistice - Daca ai nelamuriri intreaba-i pe tinerii turci. Majoritatea cunosc foarte bine limba engleza.
11. Daca vei avea probleme cu masina vei fi surprins cat de mult ajutor vei obtine.

In final, te vei indragosti iremediabil de Turcia si vei reveni aici de mai multe ori.

Edited by florinbad, 01 August 2019 - 06:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate