Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1819 replies to this topic

#1477
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005
revin cu info, sper, curand daca varianta "mea" ( cu cardul only) e ok.:)

#1478
asasinu84

asasinu84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.05.2023
Salutare ,

Va rog sa ma corectati daca gresesc , valoarea taxelor de autostrada in turcia pana in istambul si retur ( doar in turcia evident) este de approx 60 TL ?

#1479
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
22.05.2023.... captura de pe vlogul BATIBEY.... Taxa pod Canakkale, se ia la intrare pe pod.
MULTUMIM.

Attached Files



#1480
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
@marian.bazavan, strict taxa pentru pod este de 200 TL, daca intri pe la Malkara ai taxa de 272.5 TL, iar daca intrii pe la Kavakkoy ai taxa afișată (236.5 TL)

Deci, sa nu inducem in eroare cu informații incomplete

@asasinu84, pana la istambul... nu știu cat este, pot sa iti spun ca pana la ISTANBUL (Mahmutbey), dus întors este 2 x 23.25 TL. si care se plătește exclusiv cu HGS, NU card, NU numerar (nexistand porți de acces cu bariera). Desigur, intrarea este pe la Edirne

#1481
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
@Danutzu mereu promt :) :) Multumesc pt completare. Asa avem informatia corecta. Nu m-am uitat de unde intra :) :) Revazut Vlogul. Da ... ACESTAe traseul pt suma respectiva.

#1482
asasinu84

asasinu84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.05.2023
@danutzu ms frumos ( a fost misstype acel M in loc de N )

#1483
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005
Oare se pot termina odata aceste discutii despre preturi?
Daca e 230 sau 270 chiar conteaza?daca da nu e topicul potrivit
O amarata de masa frugala e spre 300.


View Postfoxbat, on 19 mai 2023 - 17:30, said:

revin cu info, sper, curand daca varianta "mea" ( cu cardul only) e ok.:)

Am platit cica'auto" pe 3 site uri diferite(rupere..in limba lor)
Cica e duminica si nu se poate la ghiseu:))
Ceva gen 200 si inca 50 parca.a platit o nenea de la agentie ferry cu cardul meu.
Asta plus ce am dat cu cardul pe drum.
Pt mine clar e cea mai ok varianta.oricum nu poti iesi din tara fara asta deci de ce bataie de cap...

#1484
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
@foxbat, topicul este despre HGS, deci chiar suntem la subiect. Nu-ti place....nu te retinem...
Oricum faci cum te taie capul...

#1485
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005
:)
Pai dap.mersul cu turma nu e ok.
Eu ziceam de tiganeala.asta cu preturile la  virgula.ce avantaj aduce si cui?pleci 2000.
4000km cu banii numarati la centima?daca da,sorry insa nu e ok.
Din tonul tau pare ca te am deranjat si chiar nu mi dau seama cu ce.

#1486
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
@Fox - @Danutzu ..... Pace, pace..... Unul e mai libertin, celalalt mai "ieczact" :) . Unul doreste aventura, neprevazutul, celalalt e la virgula cu informatiile pe care unii colegi mai incepatori, sau mai comozi, le cer despre taxe. Totul in dorinta de a incarca doar cat e nevoie pe renumitul si obsedantul HGS. Si eu l-am intrebat pe @Danutzu de taxe si am adaugat un 10%. Dar si de latine am luat sfaturi de noi trasee, de aventura. Mereu pt un concediu ai alocat un anume buget. Neprevazutul e neprevazut. Macar la taxe de drum sa fim pe aproape. In rest drumuri noi si bune, peisaje mirifice, bere rece, plaja insorita si poate ne intalnim pe undeva pe drum sa depanam ce si cum.

#1487
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
@marian.bazavan, bine ca nu ai zis si mai departe.... "Pace, pace.....intre doua... dobitoace" cum era pe vremea copilariei.... :lol: :lol: vremuri in care nici nu visam ca o sa discutam despre ... taxe de drum de prin alte tari....
Din obisnuinta ofer informatii cat mai exacte si detaliate si nu le ofer doar ca sa ma aflu in treaba, sau sa fie la plesneala.... iar daca cineva este deranjat, sa le sara...

#1488
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005
Cu iertare daca am adus suparare.Am explicat cum sta treaba.Este foarte ok sa ai info exacte insa depinde foarte mult de tipul informatiei. Pesemne ca am alergie la "judetul Thassos" si am generalizat.Daca pot sa ajut cu ceva info "live",cu bucurie.

Cu iertare daca am adus suparare.Am explicat cum sta treaba.Este foarte ok sa ai info exacte insa depinde foarte mult de tipul informatiei. Pesemne ca am alergie la "judetul Thassos" si am generalizat.Daca pot sa ajut cu ceva info "live",cu bucurie.

#1489
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
@Fox ... Ai sindromul "Thassos" opus "Sindromului Stockholm" . Multi care avem in sange Turcia sau chiar si restul Greciei ne delimitam de acest judet... ca doar suntem plecati din tara. Si oricum Thassos nu are HGS. Deci @Danutzu nu poate da date, cifre, numar de marafeti pt aceste drumuri prin "judet". Asa se explica "dojana" ta, el vorbea de Turcia tu de Thassos ca doar tot cu "T" incepe Posted Image

#1490
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005
:)) tare asta. Eu ziceam ca sunt satul de sindromul Judetului in discutie dpdv al abordarilor subiectelor legate de preturi/samd respectiv modul de "turism" aferent locatiei.

Despre Tr era discutia in care am intrat, evindent si tot la Tr ma refeream cand ziceam daca e nevoie de ceva din zona.

#1491
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
@Fox ... incercam sa fac un spirit de gluma, serios vorbind stiam ca te referi la Turcia, dar mai zambim si noi, asa ca si incalzire pt clipele de bucurie din vacanta ce vine.
Si eu ma uit la firfireii din contul HGS, sa fie acolo cat trebuie. Doar sti ca se mai intampla sa nu proceseze o trecere decat peste cateva zile. Sa nu ma trezesc cu ceve extra de platit. Au fost dati in care prima data apaream ca am de plata plus penalizare la OGS, cu toate ca am trecut prin porti OGS/HGS (ca doar astea avea), iar dupa ceva zile (chiar si doua saptamani) aparea ca si incasata, la pretul corect, pentru HGS.
Asa ca dragi colegi sa nu fiti surprinsi daca nu se incaseaza instantaneu. Si e bine sa aveti bani in cont suficienti pt cazurile cand procesarea, chiar si ca si trecere, nu se face decat dupa pt cateva zile. Aceiasi sansa o au si cei care spun ca nu fac HGS, vezi Doamne ei platesc cu cardul totul la vama, sa nu se proceseze toate trecerile (caz real dezbatut aici pe forum). In felul asta platesc doar ce se vede, restul apare dupa, si de aici penalizari si stres data viitoare. Concluzie: pt plata trecerilor prin portile de pe autostrazipoduri, tuneluri sigure sunt doar doua metode - HGS (porti HGS sau OGS-HGS, NU intrati pe la cele simple OGS) sau plata cu cash sau card ( pe ACESTE porti)

Edited by marian.bazavan, 24 May 2023 - 09:57.


#1492
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 05.03.2009
Eu nici până în momentul de față nu am reușit să-mi fac cont pe site . Nu acceptă pașaportul .
Am vreo altă variantă de a verifica online contul ?

#1493
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005

 marian.bazavan, on 24 mai 2023 - 09:54, said:

@Fox ... incercam sa fac un spirit de gluma, serios vorbind stiam ca te referi la Turcia, dar mai zambim si noi, asa ca si incalzire pt clipele de bucurie din vacanta ce vine.
Si eu ma uit la firfireii din contul HGS, sa fie acolo cat trebuie. Doar sti ca se mai intampla sa nu proceseze o trecere decat peste cateva zile. Sa nu ma trezesc cu ceve extra de platit. Au fost dati in care prima data apaream ca am de plata plus penalizare la OGS, cu toate ca am trecut prin porti OGS/HGS (ca doar astea avea), iar dupa ceva zile (chiar si doua saptamani) aparea ca si incasata, la pretul corect, pentru HGS.
Asa ca dragi colegi sa nu fiti surprinsi daca nu se incaseaza instantaneu. Si e bine sa aveti bani in cont suficienti pt cazurile cand procesarea, chiar si ca si trecere, nu se face decat dupa pt cateva zile. Aceiasi sansa o au si cei care spun ca nu fac HGS, vezi Doamne ei platesc cu cardul totul la vama, sa nu se proceseze toate trecerile (caz real dezbatut aici pe forum). In felul asta platesc doar ce se vede, restul apare dupa, si de aici penalizari si stres data viitoare. Concluzie: pt plata trecerilor prin portile de pe autostrazipoduri, tuneluri sigure sunt doar doua metode - HGS (porti HGS sau OGS-HGS, NU intrati pe la cele simple OGS) sau plata cu cash sau card ( pe ACESTE porti)

cu prima parte is de acord. cu a 2-a , ba.
am trecut de m-am plictisit (ba chiar la ultima trecere (iesier din Tr) am ramas cu datorii cica).nu e niciun stress. nu te lasa turcii sa pleci fara sa platesti.stress mare ii gunoiul asta de hgs cu care te lupti pana te saturi (a incercat un amic cu celalalt caravan si dupa o ora de butonat (timp pierdut in peco noaptea!) a renuntat - e imposibil si are si super phablet).

#1494
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
pt partea a doua te contrazic .... Stan Patitul ... ies bine mercic din Turcia fara sa platesc nimic si ma uit, acasa, pe contul de HGS. Dator vandut si cu penalizari, dar pe OGS. Asta dupa cateva zile. Cam la o saptamana gata, trecut pe HGS si totul retinut din cont. La centima. Nimic in plus. Se poate deci si asa. Dar m-am invatat si stau linistit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate