Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1819 replies to this topic

#1189
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008

View Posttotonel2001, on 04 iulie 2022 - 09:41, said:

Salutare tuturor! Anul acesta voi inchiria un microbuz (8+1) cu care voi merge in Antalya.
Va solicit ajutorul asupra unei probleme: masina pe care o voi inchiria figureaza cu ceva restante HGS neplatite (2 treceri neplatite).
Proprietarul masinii zice ca nu am treaba ca este pe pasaportul celui care a fost atunci.
intrebarea mea este: pot cumpara un nou HGS pentru o masina care a mai avut HGS? Adica, ma pot duce la ghiseu cu talonul masinii si cu pasaportul meu sa cumpar un nou HGS si, bineinteles, sa nu am treaba cu ce restante are masina?
Sau trebuie sa platesc ce e restant?
Esti sigur ca masina a avut/are HGS, sau doar datori conform numarului de inmatriculare?. In cazul in care a avut/are un HGS, nu cred ca se poate face un nou cont pe aceasi masina, cu acelasi numar de inmatriculare ce are acelasi propietar in talon, caz in care nici nu cred ca scapi fara plata datoriilor.
Teoretric un al doilea cont HGS pe acelasi nr. de masina ar face ca la trecerea prin porti sistemul sa nu (stie) la care din cele doua conturi sa se raporteze.

Banuies ca sti de imputernicire pt. a putea intra in TR cu o masina care nu este pe numele tau.

Edited by w140, 04 July 2022 - 12:05.


#1190
totonel2001

totonel2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.03.2002

View Postw140, on 04 iulie 2022 - 11:56, said:

Esti sigur ca masina a avut/are HGS, sau doar datori conform numarului de inmatriculare?. In cazul in care a avut/are un HGS, nu cred ca se poate face un nou cont pe aceasi masina, cu acelasi numar de inmatriculare ce are acelasi propietar in talon, caz in care nici nu cred ca scapi fara plata datoriilor.
Teoretric un al doilea cont HGS pe acelasi nr. de masina ar face ca la trecerea prin porti sistemul sa nu (stie) la care din cele doua conturi sa se raporteze.

Banuies ca sti de imputernicire pt. a putea intra in TR cu o masina care nu este pe numele tau.

De imputernicire stiu, merg de multi ani in Turcia. Doar ca anul asta nu mai merg cu masina mea. Eu am facut o „interogare” in aplicatia HGS dupa numarul masinii si apar 2 etichete HGS, pe nume diferite, totul diferit, mai putin nr. de masina.

Edited by totonel2001, 04 July 2022 - 12:49.


#1191
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
@totonel2001, daca nu vrei sa te doara capul sau sa platesti ce nu ai consumat, cauta sa inchiriezi o masina "curata". Deja un al 3lea HGS nu va rezolva probemele.... si mai mult, la iesirea din Turcia sunt mari sanse ca sa trebuiasca sa achiti si datoriile... chiar daca tu ai un hgs corect...
De curiozitate, care hgs are datorii? (seria de pe el este in ordine crescatoare)
Poti sa imi dai in privat, nr de inmatriculare?

@Maskatu, nu merg chiar toate variantele de intrari si iesiri.... si te ruteaza pe unde vrea el....
De ex daca vrei Edirne - Adapazari, te duce pe O7. dar daca vrei prin Istanbul, nu stie. trebuie luat pe bucati... si sa adaugi separat podurile sau tunelul.

Daca selectezi ceva si nu iti da nimic, atunci insemna ca traseul nu este numai pe autostrada.

Daca mai "sapi" un pic in cont o sa vezi ca iti apar trecerile si dac a luat sa nu banii...
La alea de stat, "tragerea" se face cel mai tarziu... asta pentru ca alea private au prioritate....

Edited by danutzu_1069, 04 July 2022 - 13:24.


#1192
totonel2001

totonel2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.03.2002

View Postdanutzu_1069, on 04 iulie 2022 - 13:15, said:

@totonel2001, daca nu vrei sa te doara capul sau sa platesti ce nu ai consumat, cauta sa inchiriezi o masina "curata". Deja un al 3lea HGS nu va rezolva probemele.... si mai mult, la iesirea din Turcia sunt mari sanse ca sa trebuiasca sa achiti si datoriile... chiar daca tu ai un hgs corect...
De curiozitate, care hgs are datorii? (seria de pe el este in ordine crescatoare)
Poti sa imi dai in privat, nr de inmatriculare?

@Maskatu, nu merg chiar toate variantele de intrari si iesiri.... si te ruteaza pe unde vrea el....
De ex daca vrei Edirne - Adapazari, te duce pe O7. dar daca vrei prin Istanbul, nu stie. trebuie luat pe bucati... si sa adaugi separat podurile sau tunelul.

Daca selectezi ceva si nu iti da nimic, atunci insemna ca traseul nu este numai pe autostrada.

Daca mai "sapi" un pic in cont o sa vezi ca iti apar trecerile si dac a luat sa nu banii...
La alea de stat, "tragerea" se face cel mai tarziu... asta pentru ca alea private au prioritate....

Am trimis mesaj privat

#1193
bogdan-gava

bogdan-gava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2011
As avea și eu 2 întrebări pentru cei mai experimentați, cu mai multe utilizări la activ:

A încărcat cineva contul HGS direct din aplicația mobila sau e mai recomandat sa încarci la PTT când intri în Turcia?

Pentru podurile/tunelul din Istanbul, respectiv podul nou de la Canakkale este obligatoriu ca plata sa se facă cu Cash, sau se poate și cu HGS?

Mulțumesc!

#1194
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postbogdan-gava, on 06 iulie 2022 - 06:49, said:

As avea și eu 2 întrebări pentru cei mai experimentați, cu mai multe utilizări la activ:

A încărcat cineva contul HGS direct din aplicația mobila sau e mai recomandat sa încarci la PTT când intri în Turcia?

Pentru podurile/tunelul din Istanbul, respectiv podul nou de la Canakkale este obligatoriu ca plata sa se facă cu Cash, sau se poate și cu HGS?

Mulțumesc!
- recomand PTT  Turcia
- Da se poate si cu HGS

#1195
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008

View Postbogdan-gava, on 06 iulie 2022 - 06:49, said:

As avea și eu 2 întrebări pentru cei mai experimentați, cu mai multe utilizări la activ:

A încărcat cineva contul HGS direct din aplicația mobila sau e mai recomandat sa încarci la PTT când intri în Turcia?

Pentru podurile/tunelul din Istanbul, respectiv podul nou de la Canakkale este obligatoriu ca plata sa se facă cu Cash, sau se poate și cu HGS?

Mulțumesc!
Incarcarea contului din aplicatia de mobil inca nu functioneaza pentru carduri non turcesti, asa ca recomand incarcarea online pe pagina : https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf
la sectiunea " incarcarea HGS" care conduce la pagina asta: https://pttbank.ptt....web/#/pages/hgs
Merge cu orice fel de card, desigur este si un comision nesemnificativ in functie de valoarea incarcarii
Mi se pare ca la PTT plata este doar cu numerar, YTL

"podurile/tunelul din Istanbul" merg platite NUMAI cu HGS

Podul de la Canakkale , si autostrada asociata, merg platite fie cu HGS fie cu numerar / card bancar

Edited by danutzu_1069, 06 July 2022 - 08:13.


#1196
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
^ PS: si autostrada O3 Edirne - Istanbul tot numai cu HGS se poate plati

#1197
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postdanutzu_1069, on 06 iulie 2022 - 08:49, said:

^ PS: si autostrada O3 Edirne - Istanbul tot numai cu HGS se poate plati
Intrebare de n00b pentru cultura mea generala. Daca NU am deloc HGS si intru pe una din bariere, pe o autostrada de genul asta unde exista DOAR HGS, ce se intampla? De intrat intri, si cand vrei sa iesi? Ramai inregistrat cu numarul avand penalitati sau?

Si daca am HGS dar nu am credit? Intru pe minus pe HGS?

#1198
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Unde este sistem HGS fara bariere, cum intii asa si iesi...Liber...
Dar, in sistem vei figura cu datorie, exact cat costa, pentru un timp de 15 zile, numit si termen de gratie in care poti achita. Daca nu achiti, datoria se multiplica cu 5 si asa ramane in sistem pana o platesti...

Acum, daca nu ai HGS, atunci vei figura pe pagina asta: https://webihlaltaki...ama    cu taxa sau cu taxa multiplicata, iar daca dupa un timp tot nu achiti, se transfera pe pagina fiscului cu acea datorie, adica aici: https://ivd.gib.gov....jsp    , la sectiunea Foreign Vehicle Payments unde te cauti dupa nr de inmatriculare..


Daca ai HGS dar nu ai fonduri suficiente, vei fi pe minus exact cu valoarea respectiva timp de 15 zile, dupa care se multiplica cu 5. Daca alimentezi contul cu suma restanta, datoria se va trage din cont (probabil la sfarsitul zilei)

Edited by danutzu_1069, 06 July 2022 - 20:05.


#1199
bogdan-gava

bogdan-gava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2011

View Postdanutzu_1069, on 06 iulie 2022 - 08:49, said:

^ PS: si autostrada O3 Edirne - Istanbul tot numai cu HGS se poate plati

Mulțumesc pentru detaliere!
Aveti idee, acel punct de încărcare PTT care se afla la aprox. 7-8-10 km la ieșirea din vama Hamzabeyli pe partea dreapta are program și duminica?
Mulțumesc!

#1200
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Nu știu exact, dar din alte relatari se pare ca nu.
N-a fost nimeni inspirat sa faca o poza la program....

#1201
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Eu am vrut sa fac poza dar nu am vazut programul. Cred ca era pe undeva prin interior dar deja se aglomerase si nu am mai insistat ca mosulica era intrat in matrice cu HGS-urile. Pe exterior nu am vazut nici un program.

PS @danutzu_1069 : ar trebui sa fii consul onorific de HGS pe Romania... sa ma bata mama de nu le stii pe toate. Posted Image

Attached Files



#1202
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View PostMaskatu, on 07 iulie 2022 - 09:04, said:

Eu am vrut sa fac poza dar nu am vazut programul. Cred ca era pe undeva prin interior dar deja se aglomerase si nu am mai insistat ca mosulica era intrat in matrice cu HGS-urile. Pe exterior nu am vazut nici un program.

PS @danutzu_1069 : ar trebui sa fii consul onorific de HGS pe Romania... sa ma bata mama de nu le stii pe toate. Posted Image

Programul este pus pe ușa, pe exterior. Cel puțin asa era anul trecut. Nu se vede deoarece ușa este deschisa și lipita de perete.
Anul trecut programul era până la ora 18 cu o pauză de 30 minute la prânz.

#1203
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
@Maskatu, nevoia si pasiunea m-au determinat sa invat si sa studiez ...
Anul asta merg pentru a 8 oara, incepand din 2008. Ca infrastructura, am "prins" multe drumuri nationale in proces de dublare, iar ca autostrazi, am urmarit pe forumuri constructia acestora, inclusiv poduri... desigur, mi-am dorit, si am realizat asta, sa si calatoresc pe infrastructura noua...
Ca modalitati de taxare a autostrazilor, am "prins" tot... incepand cu numerar (atunci sa fi vazut cozi imense pe n-șpe mii de randuri la podul FSM din Istanbul) apoi au trecut la KGM (asta era un card contactless, care tot asa trebuia incarcat, dar numai la ghisee, nu era inca posibilitate online), a avut avantajul ca opreai o secunda sa apropii de validator (la intrare si iesire) si faimosul sistem actual... care mie mi se pare foarte OK (pentru cine il intelege, este super OK)

#1204
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Te incoronam HGS-ist in grad de cavaler la ambasada Turciei din Romania ! Posted Image

#1205
david1979

david1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 28.09.2007
Va salut !
As avea urmatoarea problema referitoror la cardul HGS
Acum 4 ani in Turcia, la un PTT mi-am luat stickerul HGS. Peste cateva zile voi pleca din nou, problema este ca am schimbat masina cu care m-am inregistrat acum 4 ani, numarul de inmatriculare a ramas acelasi. Aplicatia HGS o am instalata, pot vedea datele contului.
Este nevoie sa fac actualizarea cu seria actualei masini ? daca da, se poate face prin aplicatie ? nu imi dau seama.
Desi am recuperat stikerul RFID de la vechea masina e vai de mama lui, sepoate elibera altul ( banuiesc ca doar la PTT )
Acum 4 ani podul de la Osman Gazi l-am platit separat cu card bancar. Se poate in continuare, sau se face prin HGS ?
Multumesc !

Edited by david1979, 08 July 2022 - 15:07.


#1206
Adisan78

Adisan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 15.03.2011

View Postdavid1979, on 08 iulie 2022 - 15:07, said:

Acum 4 ani podul de la Osman Gazi l-am platit separat cu card bancar. Se poate in continuare, sau se face prin HGS ?
Multumesc !
De ce l-ai plătit cu card bancar ? Te întreb deoarece la întoarcere am avut mare show cu ei că voiau să mă pună să plătesc pe loc deși intrasem pe poartă HGS și aveam stickerul în parbriz încărcat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate