Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Limba Polonă

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Piêædziesiêciogroszówka

Aceasta limba foarte frumoasa, usor de pronuntat, cuvinte scurte si suave si aproape de inteles cand mergi pe strada...

PENTRU TOTI SFINTII, O REUSIT CAREVA SA INVETE CEVA POLONA?!

Scuze de caps. Ideea e ca abia stiu da buna ziua (dzien dobry) si zice "na karty". In rest... piwa si soplica. La cuvintele cu peste 5 litere deja fac apoplexie incercand sa le citesc Posted Image

Any tips? Posted Image Nu de alta dar stiu astia engleza cata poloneza stiu eu Posted Image

Edited by Lex404, 16 July 2019 - 23:25.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar de Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch ce zici ? Si nu, nu e un nume inventat.

https://ro.wikipedia...tysiliogogogoch

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Stiu da ala, dar acolo e o exceptie si toata lumea vorbeste engleza.

#4
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Lex404, on 15 iulie 2019 - 23:39, said:

Pięćdziesięciogroszówka
cincizeci de groși (1 grosz - 0,01 zloți)
Crezi că unui străin îi e ușor să spună „cincizeci de bani”?
Am fost de mai multe ori în Polonia și tinerii vorbeau mai bine engleza decât cei de la noi. Dar acum depinde și pe unde umbli...
=====
Cum se spune în maghiară „cincizeci de fileri”?
=====
În altă ordine de idei: limba poloneză, limba română .... astea nu se scriu cu majusculă, că nu sunt nume proprii!

Edited by stancosty, 16 July 2019 - 00:04.


#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Referitor la poloneza

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AfKZclMWS1U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 stancosty, on 15 iulie 2019 - 23:55, said:

cincizeci de groși (1 grosz - 0,01 zloți)
Crezi că unui străin îi e ușor să spună „cincizeci de bani”?

E incomparabil bai usor incat nu ai 2 sau sfinta piwa mai multe consoane alaturate (desi in polona sunt grupuri care reprezinta un singur sunet, am retinut rz - j, sz -s)

 Ion_de_la_Raion, on 15 iulie 2019 - 23:56, said:

Referitor la poloneza
.

N-am vrut sa pun aia :lol:

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Problema e ca sudeaza cuvintele, ca nemtii.

Donaudampfschiffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft

#8
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Ia-i cu "șiema țițu", "șî hui iaia jui" si "hcieh zbani aș cie otumani" (sunt transcrieri fonetice, habar n-am sa le scriu corect :D )
Vezi ca poti folosi ultimele 2 numai daca le spui unor oameni pe care-i cunosti bine si stii ca nu-ti vor rupe capul in secunda 2 sau daca stai bine la capitolul alergare.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Zambeste,da din buze si maini,si neaparat---Curva.  Ca astia multi pe unde bantui la fiecare 4 cuvinte diferite il folosesc! Vezi si intonatia pe langa zambet!  Si Varsovia e Warsavia,curva!

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMikeSpike, on 16 iulie 2019 - 06:33, said:

...---Curva...
Stai jos, nota 3! Posted Image
E "kurwa"...singurul cuvant polonez pe care il stiu (se pare ca ajuta si 9Gag la ceva).

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am fost de mai multe ori în Polonia și tinerii vorbeau mai bine engleza decât cei de la noi. Dar acum depinde și pe unde umbli...
Doar cei sub 25-30 de ani. Si nici aia toti chit ca li s-a bagat in scoala, dar se pare ca-s cam grei de cap.
Cred ca din 100 in 100 m in orasele mari gasesti afise cu scoli de limba engleza, sau chiar scoli. Se incearca, dar nu prea merge.

Peste 30 posibil sa ai noroc cu rusa.

Am fost si eu de mai multe ori pe-acolo, ultima data anul trecut. Mai mult am tranzitat ca desi au locuri misto de vizitat nu prea am chef sa am de a face cu ei.
Anul trecut erau anunturi de angajare la Amazon ptr 6000 de zloti si nu gaseau oeameni - si erau peste tot - pe strada, la tv...
Era o conditie cu limba engleza.

Noroc cu Bing si Google Translate, ca altfel...
( da tradus din engleza, nu din roamana ca iese o varza... )

#12
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Si cei din zona 30-40 de ani vorbesc cat de cat, dar au mai toti probleme cu gramatica limbii engleze.

#13
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Saptamana trecuta am fost: Tarnow, Kamienica Slaska, Plock 3 firme diferite; la primul era un tanar pana in 35 de ani, vb fluent engleza, fara poticneli. Al doilea (o firmulita mica, dar cunoscuta in Romania) surprinzator era barna engleza, la Plock (frumoasa-i Vistula la rasarit), un tanar aprox 35 ani fff rau lb engleza. Altfel oameni primitori, amabili: cafea , ceai.......si mai ales seriosi.
Akuma nici in Romania, la nivel de sate, orasele mici de provincie nu stam mai bine.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Pfaaaaai am prins pe cineva la żabka (un fel de megaimage) care vorbește engleza. Drept ii ca era student :)

#15
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
O să scanez şi o să postez aici câteva pagini dintr-un curs elementar: reguli de bază în materie de fonetică / pronunţie, câteva paradigme de declinare / conjugare.

Dintre limbile slave, mi-a plăcut cel mai mult sonoritatea ei: extrem de dulce (mai ales când e vorbită de o fată).

Dacă interesează pe cineva s-o înveţe, nu cred că va regreta. Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WbcQ8eD_mpc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



P.S. Nu că aş ţine morţiş să fiu ... Korektor. Totuşi, vorbim de limba polonă.

https://blogpolonist...a-sau-poloneza/

Edited by Naoto, 16 July 2019 - 19:12.


#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Multam fain, cand imi fac curaj ma apuc si de Duolingo insa sa apuc macar o luna sa ma asez.

Imi spunea cineva: Aici in Polonia copiii mici sunt asa mici, frumosi si blonzi. Dar cand deschid gura zici c-o iesit diavolu' din ei
:lol:

#17
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Încep cu fonetica. Poți mări paginile, după plac Posted Image

Restul îl las pe altă dată: m-am luptat o seară întreagă cu softurile de la HP, instalat, șters, reinstalat și tot așa ... Lex, e din cauza ta? Posted Image

Glumesc.

Unde te enervează sau nu e clar, mai întrebi şi tu :)

Attached Files


Edited by Naoto, 16 July 2019 - 23:15.


#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Multumesc mult. Asta cu fonetica ii tare ciudat in polona (schimb si titlul amu). Le pun pe telefon si in autobuz spre birou mai arunc caate un ochi. Culmea am un coleg, tot roman, care vorbeste bine. Cum o reusit, nu stiu :lol:

Ma duc la somn ca maine urmeaza inca o aventura :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate