Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Computerul tiuie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,877
  • Înscris: 10.02.2011

View PostPopaXXX, on 15 iulie 2019 - 21:29, said:

Ma confrunt de ceva vreme cu un tiuit ce vine din computer, dar nu am reusit sa depistez de unde anume vine - o fi de la sursa, sau poate de la placa de baza. Am oprit pe rand fiecare ventilator din sistem crezand ca unul din ele tiuie, dar nu e de la ventilatoare.
Tiuitul se intensifica odata cu utilizarea mai intensa a procesorului - daca deschid mai multe pagini web sau fisiere multimedia zgomotoul creste insa nu se aude deloc daca nu am nimic deschis pe PC.
Care o fi oare problema?
Eu nu inteleg de ce nu desfaci complet PC-ul daca nu reusesti sa depistezi sursa tiuitului ? scoti placa de baza afara, o pui pe masa si le iei pe rand prin eliminare. Pui si deconectezi pe rand ventilatoare, hard, placa video si le asculti de aproape cu urechea. Ar fi imposibil sa nu-ti dai seama de unde vine tiuitul.

View PostPopaXXX, on 15 iulie 2019 - 21:29, said:

Pai nu imi dau seama de unde anume vine sunetul, am pus urechea dar degeaba.
Degeaba bagi urechea in carcasa, mai bine scoti placa afara si tot ce ai, le pui pe masa, pe covor, pe o cutie si le asculti cu urechea lipita de ele, verifici inclusiv sursa. Eu cred ca tiuitul de care zici e de la hard, da poate fi si de la coolerul procesorului sau ventilatorul de la placa video. Ca de obicei astea tiuie cand folosesti mai intens calculatorul, ca zici ca atunci cand nu-l folosesti tiuitul dispare. Verifica hardul mai intii. Daca nu resusesti sa te descurci atunci ai de ales, ori te obisnuiesti cu tiuitul ori duci calculatorul la cineva care se pricepe.Posted Image

#20
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostMotanu13, on 17 iulie 2019 - 21:26, said:

Eu nu inteleg de ce nu desfaci complet PC-ul daca nu reusesti sa depistezi sursa tiuitului ? scoti placa de baza afara, o pui pe masa si le iei pe rand prin eliminare. Pui si deconectezi pe rand ventilatoare, hard, placa video si le asculti de aproape cu urechea.
Pentru ca el nu are cunostintele necesare sa faca ce ai spus; altfel nu mai intreba aici de ce ii tiuie computerul.
Cred ca el spera la un sfat simplu care sa-i rezolve problema fara batai de cap.

Sfatul meu pt. @PopaXXX e sa duca cumputerul la un service PC sa vada ce are.

#21
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostMotanu13, on 17 iulie 2019 - 21:26, said:

Eu cred ca tiuitul de care zici e de la hard, da poate fi si de la coolerul procesorului sau ventilatorul de la placa video. Ca de obicei astea tiuie cand folosesti mai intens calculatorul, ca zici ca atunci cand nu-l folosesti tiuitul dispare. Verifica hardul mai intii. Daca nu resusesti sa te descurci atunci ai de ales, ori te obisnuiesti cu tiuitul ori duci calculatorul la cineva care se pricepe.Posted Image
Nu e de la hard. Nici de la cooler - l-am oprit din SpeedFan si tot se aude tiuitul. Placa video e integrata, nu are niciun ventilator.

View Postsuper8, on 17 iulie 2019 - 22:09, said:

Sfatul meu pt. @PopaXXX e sa duca cumputerul la un service PC sa vada ce are.
E un computer prea vechi ca sa imi mai bat capul cu el la service.

#22
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Atunci sfatul asta e bun ?

View Postsuper8, on 16 iulie 2019 - 14:00, said:

Apai, cat vrei sa mai tragi de PC-ul ala ?!

Eu te sfatuiesc cu tarie sa faci upgrade la ceva mai nou, chit ca e Second Hand dar sa fie generatie recenta.
Cum ar fi Intel 1151 Skylake ori Kaby Lake, sau Intel 1151 v2 Coffee Lake ori ceva de la AMD Ryzen cu 6 nuclee  Posted Image
Desi daca nu te joci, cred ca iti ajunge un AMD Ryzen 5 2400G 3.6GHz quad-core cu video in procesor Radeon™ Vega 11 care poate duce filme 4K fluent.
Jocurile le duce la medium, dar nu cred ca esti genul de persoana care se joaca mult la PC.

Asadar daca planuiesti sa schimbi vechitura aia de Phenom II X3 705e veche de 10 ani, te asteptam cu intrebari pe aria "Professional Zone > Hardware > Sfaturi privind achizitiile" [https://forum.softpe...d-achizitiile/] cu raspunsurile la intrebarile:
Sfaturi privind achizitiile
Pentru raspunsuri rapide si folositoare, nu uitati sa specificati cat mai clar urmatoarele:

1. Cand se va face achizitia
2. La ce va fi folosit PC-ul
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul)
4. Rezolutia diagonala si intrarile video ale monitorului (existent sau cel de achizitionat) si ce model este monitorul sau specificati ce mufe are, VGA, DVI, HDMI, Display Port....
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem (mentionati modelul si/sau specificatiile acestora)
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Sau este rau ?
Sincer, nici nu mai indraznesc sa te intreb ce ai de gand sa faci !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate