Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce tip de releu sa folosesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Buna, Am in curs de executie o instalatie fotovoltaica on grid, fara baterii.
Am si un boiler electric care va consuma surplusul de curent electric printr-o automatizare(sa nu se consume curent din retea).
La atingerea temperaturii dorite termostatul boilerului va decupla, iar curentul este injectat in retea iar eu nu doresc asta.
Imi puteti recomanda un tip de releu care sa comute pe alt consumator (dump) dupa ce decupleaza termostatul?
Deci termostatul sa comande un releu care atunci cand nu e alimentata rezistenta sa tina alimentat celalalt consumator, iar la alimentarea celuilalt consumator releul sa nu consume deloc curent.
Multumesc!

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Păi dacă nu vrei să injectezi energie legi boilerul direct la panouri. După ce deschide termostatul panourile rămân în gol şi gata.
De ce eşti ongrid dacă nu vrei să injectezi energia surplus?

Edited by mihaicozac, 15 July 2019 - 20:33.


#3
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Am invertor, doar ce nu se consuma  in casa merge in boiler (surplusul), oricum, nu se poate lega boilerul direct la panouri, curentul continuu face un arc electric la termostat de toata frumusetea.

View Postmihaicozac, on 15 iulie 2019 - 20:31, said:

De ce eşti ongrid dacă nu vrei să injectezi energia surplus?
Sunt ongrid sa scap de costul bateriilor, nu vreau sa injectez ca sunt costuri mari pentru obtinerea aprobarilor, mutare contor si pretul mic primit pe kwh ( cam 22 bani)etc.

Edited by ElcapoMafia, 15 July 2019 - 20:43.


#4
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Puteti inlocui contactele termostatului cu 2 sau 3 contate înseriate ale unui releu solid sau contactor de minim 10A...atunci curentul continuu de la panouri va fi intrerupt rapid fara arc electric... cel mai comod ar fi ca termostatul sa comande respectivul releu sau contactor... spor!

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Mai există şi mosfeţi de putere, care nu fac deloc arc electric.
Eu aş face o comutare simplă panou-boiler respectiv panou-invertor.
Alternativa mai complicată ar fi transformator de curent diferenţial şi automatizare cu microcontroller şi PWM, în aşa fel încât în boiler să curgă doar curentul produs de panouri minus cel consumat de restul casei. Astfel se lungeşte timpul de încălzire dar consumi mai puţin din reţea.

Edited by mihaicozac, 15 July 2019 - 21:39.


#6
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011

View Postflomar60, on 15 iulie 2019 - 21:30, said:

Puteti inlocui contactele termostatului cu 2 sau 3 contate înseriate ale unui releu solid sau contactor de minim 10A...atunci curentul continuu de la panouri va fi intrerupt rapid fara arc electric... cel mai comod ar fi ca termostatul sa comande respectivul releu sau contactor... spor!
In acest caz invertorul e scos din schema si nu mai pot consuma curent de la panouri in casa, oricum, fara algoritmul MPPT al invertorului panourile nu mai pot mentine tensiunea optima si randamentul scade drastic (rezistenta le tine in scurt).

View Postmihaicozac, on 15 iulie 2019 - 21:39, said:

Alternativa mai complicată ar fi transformator de curent diferenţial şi automatizare cu microcontroller şi PWM, în aşa fel încât în boiler să curgă doar curentul produs de panouri minus cel consumat de restul casei. Astfel se lungeşte timpul de încălzire dar consumi mai puţin din reţea.
Am aceasta automatizarehttps://www.olx.ro/o...or-ID4A8fo.html
si mai am nevoie de un releu care sa cupleze alt consumator cand decupleaza termostatul, stiu ca sunt termostate no-nc dar pe o pozitie suporta 16A iar pe cealalta 4A ceea ce e insuficient, ar trebui tot 16A.

Edited by ElcapoMafia, 15 July 2019 - 21:58.


#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
E simplu ca bunaziua.
Un releu NC cu bobina la 230V si cati amperi ai nevoie in paralel cu rezistenta boilerului.

#8
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Multumesc, il pot pune sub capacul de conexiuni al boilerului.

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Poti folosi si un releu NC de amperaj mic prin care sa comanzi bobina unui contactor de putere pe care sa-l montezi elegant pe sina DIN in tablou.

#10
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Prefer un releu de putere mai mare care sa faca treaba direct, il pot ascunde in cutia de conexiuni.

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Mi se pare incomod si aiurea sa vii cu circuitul de putere prin carcasa boilerului in loc sa-l lasi la locul lui in tablou.
Acum fiecare face cum vrea.

#12
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
As putea comanda un releu montat pe sina printr-un fir legat la intrarea rezistentei, cand e alimentata rezistenta se alimenteaza si bobina releului sa decupleze dump-ul, nu cred ca am nevoie de releu intermediar iar un contactor nu incape in tablou(am doar 2 locuri libere).
Firul deja exista deja, ma batea gandul initial sa pun tuburi vidate si firul era spre senzorul tuburilor.https://www.tme.eu/r...stalare/finder/

Edited by ElcapoMafia, 16 July 2019 - 18:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate