Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Doresc emigrare.

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
AAAA2222

AAAA2222

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2019
As dorii sa emigrez in Franta sau Spania impreuna cu familia mea cu 2 copii minori si as dorii sa lucrez in domeniu hotelier.As dorii cateva informatii despre locurile de munca, scolile din tarile respective si pretul caselor respectiv al chiriilor.

#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Chiar nu ai ceva rude pe acolo? E plin de romani in spania, si nici in franta nu sint putini

#3
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
In momentul de fata cei mai primitori cu emigrantii (a se intelege legi mai maleabile ) sunt portughezi respectiv greci.
Recomandarea mea este sa incerci in Portugalia sau Grecia.

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Stii limba ?

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Un moderator sa-si faca mila de topicul asta.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
si-a facut, inclusiv de userii ce au fost offtopic. insa nu mai garantez ca cei din urma vor mai primi a 2-a pomana

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View PostAAAA2222, on 15 iulie 2019 - 18:07, said:

As dorii sa emigrez in Franta sau Spania impreuna cu familia mea cu 2 copii minori si as dorii sa lucrez in domeniu hotelier.As dorii cateva informatii despre locurile de munca, scolile din tarile respective si pretul caselor respectiv al chiriilor.

Vezi ca Franta se duce dracului .. defapt s-a dus deja ... E frumoasa cand mergi in concediu dar ai grija pe unde te muti. Cartierele marginase ale oraselor sunt destul de periculoase si destul de multe sunt ghetto-uri , chiar daca la prima vedere nu par.
Scolile sunt ok , se face practic, dar sa nu fi surprins daca simti miros de marijuana in fata liceelor sau vezi ca se bat elevii :) insa sistemul educational e ok
Chiriile sunt ... relative. Cu cat e mai scumpa, cu atat esti mai linistit. Evita cartierele cu multe blocuri si chirie ieftina, altfel risti multe, chiar sa ramai fara masina, sau sa o gasesti facuta scrum.

sursa : am locuit in franta 8 ani, si am vazut cum un cartier se strica si se transforma in ghetou din cauza magrebienilor. Saptamanal ard masini in parcare, politia nu prea vine, si e oarecum legea junglei. Da, stiu ca nu prea iti vine sa crezi, dar asta se intampla in franta. Ai mei sunt inca acolo, pe picior de mutare in alt cartier

#8
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 23.10.2013
Termenul emigrare e un non-sens pentru tarile din UE.

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017

View PostAndreysc7, on 15 iulie 2019 - 19:47, said:

Vezi ca Franta se duce dracului .. defapt s-a dus deja ... E frumoasa cand mergi in concediu dar ai grija pe unde te muti. Cartierele marginase ale oraselor sunt destul de periculoase si destul de multe sunt ghetto-uri , chiar daca la prima vedere nu par.
Scolile sunt ok , se face practic, dar sa nu fi surprins daca simti miros de marijuana in fata liceelor sau vezi ca se bat elevii Posted Image insa sistemul educational e ok
Chiriile sunt ... relative. Cu cat e mai scumpa, cu atat esti mai linistit. Evita cartierele cu multe blocuri si chirie ieftina, altfel risti multe, chiar sa ramai fara masina, sau sa o gasesti facuta scrum.

sursa : am locuit in franta 8 ani, si am vazut cum un cartier se strica si se transforma in ghetou din cauza magrebienilor. Saptamanal ard masini in parcare, politia nu prea vine, si e oarecum legea junglei. Da, stiu ca nu prea iti vine sa crezi, dar asta se intampla in franta. Ai mei sunt inca acolo, pe picior de mutare in alt cartier
Londra cred ca e mai naspa. Elvetia iar a decazut. Ferentari incepe sa para cartier linistit.

In Franta i-am cautat un apartament unui coleg de munca pentru fisa care sta in Paris. am gasit la un 200.000-250.000(un fel de 2 camere confort 2 la noi)euro la suburbie dar aproape de metrou. Oricum, Franta si Spania sunt tari mari, trebuie sa te decizi in ce oras ai vrea sa stai, ca difera destul de mult.

Edited by bobitad, 15 July 2019 - 20:28.


#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012
Da, cum am zis, Franta e misto, dar trebuie sa te feresti de anumite lucruri, iar ca sa te feresti de persoane rau intentionate sau zone dubioase, trebuie un anume buget. Daca OP are de gand sa se mute definitiv, il sfatuiesc sa invete cat de cat limba. O alta chestie, e ca cu limba engleza nu prea faci mai nimic in viata de zi cu zi.
Paris e scump rau ...

#11
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostAndreysc7, on 15 iulie 2019 - 19:47, said:


Vezi ca Franta se duce dracului .. defapt s-a dus deja ... E frumoasa cand mergi in concediu dar ai grija pe unde te muti. Cartierele marginase ale oraselor sunt destul de periculoase si destul de multe sunt ghetto-uri , chiar daca la prima vedere nu par.
Scolile sunt ok , se face practic, dar sa nu fi surprins daca simti miros de marijuana in fata liceelor sau vezi ca se bat elevii Posted Image insa sistemul educational e ok
Chiriile sunt ... relative. Cu cat e mai scumpa, cu atat esti mai linistit. Evita cartierele cu multe blocuri si chirie ieftina, altfel risti multe, chiar sa ramai fara masina, sau sa o gasesti facuta scrum.

sursa : am locuit in franta 8 ani, si am vazut cum un cartier se strica si se transforma in ghetou din cauza magrebienilor. Saptamanal ard masini in parcare, politia nu prea vine, si e oarecum legea junglei. Da, stiu ca nu prea iti vine sa crezi, dar asta se intampla in franta. Ai mei sunt inca acolo, pe picior de mutare in alt cartier
N-are cum bre, in vest e civilizatie..

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Daca emigrezi in strainatate si esti gata insurat si mai ai si copii, evita orice oras. Cauta-ti intr-o localitate mica.

#13
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
In primul rand emigreaza intr-o tara unde sunt putini romani.De obicei pe unde au ajuns romanii,ne-au facut de ras,asa ca o sa fi privit cu suspiciune,chiar daca tu esti un om corect.
In al doilea rand pleaca tu primul ca sa vezi cum sta treaba,eventual sa gasesti o cazare,ceva de munca si abia apoi ia-ti familia!
Eu daca as emigra acum m-as orienta catre Australia sau Canada!

#14
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAAAA2222, on 15 iulie 2019 - 18:07, said:

As dorii sa emigrez in Franta sau Spania impreuna cu familia mea cu 2 copii minori si as dorii sa lucrez in domeniu hotelier.As dorii cateva informatii despre locurile de munca, scolile din tarile respective si pretul caselor respectiv al chiriilor.
La modul în care scrii, vei găsi cu siguranță un loc de muncă la cules de căpșuni.
Nu vreau să mă înțelegi greșit, dar să nu crezi că dacă nu te descurci aici, te vei descurca mai bine altundeva.
Cum stai cu limba spaniolă sau cu cea franceză? Dar restul familiei?
Eventual, mergi întâi singur, vezi cum stă treaba și apoi, dacă e OK, iei și restul familiei.

Edited by stancosty, 15 July 2019 - 23:38.


#15
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ce-mi place cand vad oameni care spun ca a decazut Franta, ca Spania nu mai e ce a fost si chiar si Elvetia e mai nasoala in ultima vreme. Toti se raporteaza la Paris, Londra, Barcelona, eventual Lyon si alte orase foarte mari. Cati au fost in Newcastle, San Sebastian sau Lille si in alte orase mai micute isi dau seama ca treburile nu stau chiar asa.
Dar multi cand aleg sa mearga in strainatate nu cunosc limba si asa aleg singuri sa locuiasca in cartiere sau chiar in case mai mari la un loc cu alti imigranti.

Sfatul meu e sa inveti limba si sa te indrepti spre locuri mai putin cautate de imigranti, te informezi si le gasesti tu. E clar ca acolo unde vrea toata lumea exista si bune si rele.

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Emigreaza intr-o tara unde cunosti limba sau intr-o tara unde se vorbeste o limba latina. Altfel e super greu sa inveti o limba germanica sau slava sau scandinava.

Tari non vorbitoare de engleza unde te poti descurca minunat cu limba engleza: Belgia (Flanders), Olanda, Norvegia, Suedia, Finlanda, Danemarca (sau economii pilaf: Malta, Cipru)

Tari unde nu ai nicio sansa cu engleza: Germania, Austria, Franta , Spania, (Italia parca vorbesc mai mult engleza dar se ajuta mult de maini).

Edited by abac, 16 July 2019 - 08:55.


#17
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.02.2012

View Postgiuliani, on 16 iulie 2019 - 08:47, said:

Ce-mi place cand vad oameni care spun ca a decazut Franta, ca Spania nu mai e ce a fost si chiar si Elvetia e mai nasoala in ultima vreme. Toti se raporteaza la Paris, Londra, Barcelona, eventual Lyon si alte orase foarte mari.

Nu e adevarat. Nu am locuit nici in Paris , nici in Lyon, ci in Dijon ... La fel e si la Grenoble si in alte orase si nu vorbesc prostii. Cum a zis cineva mai sus, orasele sunt de evitat daca nu iti permiti sa stai intr-un cartier calm. Iar un cartier calm e destul de scump

#18
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Oricum initiatorul cred ca a terminat gigabaitii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate