Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Iesire audio TV

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Problema e mai complicata decat titlul si anume;
Am achizitionat niste boxe active pentru suplinirea difuzoarelor ff slabe ale tv-ului, problema e ca tv-ul nu are iesire audio care sa fie controlata din telecomanda.
Am incercat pe iesirea optica, pe cea HDMi, pe cea de casti si la niciuna volumul nu se regleaza din telecomanda, are un nivel constant si trebuie sa reglez volumul din potentiometrul boxelor ceea ce e deranjant.
Televizorul are placa de baza 17MB211S, am vrut sa scot o iesire audio direct din difuzoare dar problema e ca acest tv nu are ampificator analogic ci unul digital la care difuzoarele sunt cuplate direct prin doua oale de ferita si in consecinta nu pot sa am masa comuna si semnal pentru intrarea amplificatorului din boxe.

M-am gandit sa pun in paralel pe fiecare difuzor cate un mic traf (gen driver pentru aparatele de radio portabile (de prin anii 80-90) si sa scot audio din ele, ce ziceti ?
Aveti alta idee ?

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Imposibil ca iesirea de casti sa nu fie reglabila. Daca iesirea de casti este separata de cea de difuzoare, tind sa cred ca este cazul tau, atunci trebuie selectata iesirea respectiva din meniul AUDIO.
Ce optiuni ai in meniul audio al TV-ului?
Pune o poza cu toate optiunile AUDIO active, pe rand, inclusiv cu castile cuplate la iesirea PHONES.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce televizor este ?

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 kiario, on 15 iulie 2019 - 12:35, said:

Problema e mai complicata decat titlul si anume;
Am achizitionat niste boxe active pentru suplinirea difuzoarelor ff slabe ale tv-ului, problema e ca tv-ul nu are iesire audio care sa fie controlata din telecomanda.
Am incercat pe iesirea optica, pe cea HDMi, pe cea de casti si la niciuna volumul nu se regleaza din telecomanda, are un nivel constant si trebuie sa reglez volumul din potentiometrul boxelor ceea ce e deranjant.


Imposibil ca sonorul sa nu poata fi manevrat din telecomanda pe iesirea optica, iar convertoare de la optic la RCA se mai gasesc.

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Pe optic nu ai reglaj de nivel al sunetului. Doar pe iesirea de casti poti modifica volumul din telecomanda tv.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu stiu cum e Vortex-ul tau, dar la mine din cele 2 iesiri folosite (casti (jack 3.5mm) si HDMI Arc) reglajul in soundbar este preluat din TV, nu din telecomanda soundbar-ului (daca folosesc telecomanda soundbar-ului pe jack nu imi afiseaza nimic, dar pe HDMI e identic cu telecomanda tv-ului). Iesirea optica n-am folosit-o (n-am cablu sa conectez sa verific).

#7
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

 viceroy56, on 15 iulie 2019 - 12:45, said:

Imposibil ca iesirea de casti sa nu fie reglabila. Daca iesirea de casti este separata de cea de difuzoare, tind sa cred ca este cazul tau, atunci trebuie selectata iesirea respectiva din meniul AUDIO.
Ce optiuni ai in meniul audio al TV-ului?
Pune o poza cu toate optiunile AUDIO active, pe rand, inclusiv cu castile cuplate la iesirea PHONES.
Iti dai seama ca l-am butonat de m-am plictisit, pur si simplu nu are.
Pentru iesirea de casti are volum separat dar doar din meniu / setari, o tampenie.
PS. Televizorul este un Toshiba, 32L2863DG

Edited by kiario, 15 July 2019 - 15:08.


#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 kiario, on 15 iulie 2019 - 15:07, said:

(...)
PS. Televizorul este un Toshiba, 32L2863DG

M-a indus in oroare producatorul. Poti pune o poze cu setarile (sau poti reseta televizorul)? Poate ai ceva ce-ti scapa.

PS: pe HDMI asigura-te ca portul stie Arc.

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Pe HDMI Arc la canalele unde sonorul este stereo, poti sa reglezi volumul din telecomanda tv la cele cu sonorul in DD nu functioneaza este ori pe mute ori max.

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
@kiario
Ai incercat sa cuplezi o pereche de casti, nu altceva, la portul PHONES si nu functioneaza volumul din telecomanda?
Pentru ca este posibil ca TV-ul sa detecteze cuplarea castilor(impedanta 16-32-100, etc. ohmi) dar sa fie insensibil la cuplarea unui device cu impedanta de intrare mare(de la 10 Kohmi in sus) cum este sistemul audio si sa nu treaca automat la reglarea volumului pe casti. Spun si eu, poate chiar nu ai optiunea respectiva.

#11
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am testat acum cu căști de 32ohmi și nu funcționează

#12
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Si ai selectat, daca ai optiunea activa, in meniul AUDIO iesire pe casti?
Daca nu ai, solutia optima este un sistem audio cu intrare digitala si telecomanda. Edifier is the best!

#13
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Si meniul.
Orice setare as face volumul din telecomanda functioneaza doar pentru difuzoarele tv-ului.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La iesire digitala (a doua poza) ai cumva si optiunea PCM? La mine (Digihome) am Comprimat si PCM, iar, uneori, nu am sonor la Comprimat si am lasat pe PCM.

PS: nu stiu daca la tine sunt aceleasi optiuni, dar schimba Comprimatul.

#15
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Am schimbat si tot nu merge.
Ramane intrebarea pentru cei ce se pricep la electronica; pot sa pun acele trafo pe iesirea difuzoarelor ?

#16
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
In primul rand opreste AVL-ul ( Auto Volum Level ) si vezi cu regaljul manual al volumului in casti
Daca ai de unde sa imprumuti o boxa Bluetooth sa activezi aceasta optiune si vezi daca functioneaza ce vrei tu pe acea boxa

Edited by wather, 20 July 2019 - 09:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate