Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

POS fara abonament lunar pentru un magazin mic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 28.11.2017
Buna ziua. Am un mic magazin la țară și am vrea sa pot sa accept plăți și cu cardul , bineînțeles o să fie foarte puține pe lună dar mă refer preventiv că măsura pentru viitor. La bănci am înțeles că mă costa destul de mult dar am văzut pe canalul de Youtube al lui Buhnici ceva despre mypos.
Un pos care are doar preț de achiziție de vreo 200 și ceva de lei cu transport.
Am voie sau trebuie sa fac neapărat la o banca fizică?

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Trebuie contract cu banca. Cine crezi ca iti opereaza incasarile de pe card astfel incat ele sa ajunga in contul tau?

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Am avut eu POS de la BT gratuit, fara abonament lunar. Banca percepe comision la fiecare plata cu cardul. Parca 2 si ceva la suta, nu mai tin minte exact.

POS-ul este gestionat de o entitate financiara. Nu e obligatoriu sa fie banca. De exemplu Paypal nu este banca. Sau Square nu este banca. Pacat ca nu au acoperire in Romania.

mypos pare o optiune interesanta cu un comision de doar 1.75%. Problema e ca cer o galagie de bani pe cititoarele de carduri.

Cred ca un POS de la o banca romaneasca este solutia chiar daca ai comision putin mai mare.

Edited by abac, 15 July 2019 - 07:50.


#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
In orice varianta banca sau procesatorul isi scoate banii.. Daca e mai mic comisionul, costa mai mult cititorul POS, daca nu-i abonament lunar, e mai mare comisionul si tot asa... De platit, tot platesti.

#5
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 theionutzradu1991, on 15 iulie 2019 - 07:33, said:

Buna ziua. Am un mic magazin la țară și am vrea sa pot sa accept plăți și cu cardul , bineînțeles o să fie foarte puține pe lună dar mă refer preventiv că măsura pentru viitor. La bănci am înțeles că mă costa destul de mult dar am văzut pe canalul de Youtube al lui Buhnici ceva despre mypos.
Un pos care are doar preț de achiziție de vreo 200 și ceva de lei cu transport.
Am voie sau trebuie sa fac neapărat la o banca fizică?
E ok mypos,folosesc la mine la firma si ma declar multumit de alegerea facuta

#6
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003
De obicei pos-ul se da gratis dar de comisioane nu scapi orice ai face deci cel putin aparatul sa-l scoti gratis, nu are rost sa dai bani pe el,  du-te la banca unde ai contul (sau la toate daca ai la mai multe) si solicita unul dar asteapta-te la minim 0.90 lei /per incasare chiar si ptr o paine de 1.20...deci aia o vinzi in pierdere.  Asta e legea trebuie respectata, compensezi din alta parte.

#7
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 28.11.2017

 crissty, on 15 iulie 2019 - 08:01, said:


E ok mypos,folosesc la mine la firma si ma declar multumit de alegerea facuta
Când te-au sunat cei de la mypos pentru confirmarea identității ce te-au întrebat? Că am înțeles că vorbesc cu tine in engleză.


#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Am găsit asta pe canalul lui Andi Moisescu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pGvaGcEexgw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012

 cristian_sen, on 15 iulie 2019 - 11:33, said:

De obicei pos-ul se da gratis dar de comisioane nu scapi orice ai face deci cel putin aparatul sa-l scoti gratis, nu are rost sa dai bani pe el,  du-te la banca unde ai contul (sau la toate daca ai la mai multe) si solicita unul dar asteapta-te la minim 0.90 lei /per incasare chiar si ptr o paine de 1.20...deci aia o vinzi in pierdere.  Asta e legea trebuie respectata, compensezi din alta parte.
MI se pare enorm minim0.9 Lei comision, de la aparatu de cafea iau cafea cu 0.8 Lei cu cardu.
Cred ca au alte comisioane daca nu ii bag in faliment :)

#10
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003
Pai ca si cumparator nu platesti nimic totul cade la vanzator desi legea nu e prea corecta aici, barem ptr sume mici comisionul sa fie impartit intre parteneri (ptr ca de lacomia bancilor nu ai cum sa scapi), nu e corect ca un client bun care cumpara mult sa sponsorizeze un client care cumpara putin...e imoral si ar trebui sa fie si ilegal dar in graba de a da o pleasca bancilor domnu' copilu' lu' soros nu a tinut cont de asta. De fapt prin uk la plata cu card e o limita de 5 lire si nu este deloc ilegala ca la noi. Adica la magazine normale, piete, terase, restaurante, nu Tesco care (la fel ca la noi) "negociaza cu banca" (care face parte din acelasi conglomerat) comisioane mici ...adica le redistribuie altor prosti, mai ales prin se iuropei. ;)  Bancile de aici sunt foarte profitabile, nu credeti ca o parte din vapoarele alea de bani care ies din tara sunt folosite la oferirea unor conditii mai bune de creditare ptr cetatenii de rang 1 ?
Pot face rost de un extras de cont de la o firma marisoara si mai mult decat solvabila care lucreza cu acceasi banca de 20 ani si are cel putin 1000E pe zi incasari pe card ...sa vedeti ce comisioane are plateste, d-apoi o firma mica cu una-doua incasari pe zi?  Pos-ul l-a primit moka, nu plateste nimic nici abonament gsm nici nimic, banca "are grija" de tot ba cateodata ii mai da chiar si cateva role de hartie termica ;))  Nu des, doar asa din cand in cand, odata pe luna ca se invata prost dupa aia stimabilul partener comerciant. De cardurile cu tichete de masa  nu mai are rost sa discutam, se plateste si comision la banca si comision la rambursare, e intregime posibil ca ptr o plata cu acel instrument comerciantul sa plateasca 10%  ca popa.

ps care cafea la 0.80 iei cu cardul de la automat? Pe aici prin CT nu mai e sub 1.50, la alea vechi rapanoase neverificate mai e 1 leu bineintels numai cash.

#11
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 theionutzradu1991, on 15 iulie 2019 - 16:56, said:

Când te-au sunat cei de la mypos pentru confirmarea identității ce te-au întrebat? Că am înțeles că vorbesc cu tine in engleză.
Da vb in engleza cand te suna.Te intreaba datele de identificare,gen data nasterii,serie ci,nimic deosebit

#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Nu cred ca BT cere bani pe POS. Am stricat vreo doua si nu mi-a facut conducerea scandal Posted Image

Edited by edy_wheazel, 16 July 2019 - 06:01.


#13
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 28.11.2017
Dar pos-ul de la banca trebuie sa fie neapărat de la banca in care am depus acei 200 Ron capital social sau merge de la oricare?

#14
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003
Nu, dar banca deschide cont ptr fiecare pos in parte deci vezi unde e oferta acum adica barem un card sau homebank sa-ti dea gratuit ptr contul ala nou ca sa-l folosesti ca si curent ptr plati uzuale sau sa poti transfera mai usor in contul vechi...tu  stii ce ai nevoie.

#15
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 28.11.2017
Ca sa nu ramana topicul fara ... deznodamant.
Am dat email la o banca din Romania si mi-au facut o oferta de 43 ron luna chirie si 1.34% din tranzactie dar pana la urma am dat comanda de un pos de la mypos .
Am facut cont , am facut acel apel video cu o persoana care te intreaba pe engleza  numele, emailul, un selfie, seria GZ de pe buletin si poze.
In general nu a fost nimic greu, greu a fost ca mi-au trimis prin email o declaratie UBO care trebuia imprimata, completata, semnata rescanata si trimisa inapoi , probabil cei mai greu pas pentru mine.
Dupa aceea mi-a venit confirmarea prin email
"Felicitări!
Verificarea dumneavoastră s-a bucurat de succes.
Funcţionalităţile myPOS sunt acum disponibile şi gata de utilizare în contul dumneavoastră."

Azi mi-a venit POS-ul prin TNT (Ieri fiind pusa comanda din Bulgaria) l-am activat folosind tutorialul din aplicatia mypos de pe android (care la sfarsit mi-a furnizat codul de activare pentru POS).
Pana acum toate bune!

#16
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 26.06.2010

 theionutzradu1991, on 18 iulie 2019 - 09:55, said:

Ca sa nu ramana topicul fara ... deznodamant.
Am dat email la o banca din Romania si mi-au facut o oferta de 43 ron luna chirie si 1.34% din tranzactie dar pana la urma am dat comanda de un pos de la mypos .
Am facut cont , am facut acel apel video cu o persoana care te intreaba pe engleza  numele, emailul, un selfie, seria GZ de pe buletin si poze.
In general nu a fost nimic greu, greu a fost ca mi-au trimis prin email o declaratie UBO care trebuia imprimata, completata, semnata rescanata si trimisa inapoi , probabil cei mai greu pas pentru mine.
Dupa aceea mi-a venit confirmarea prin email
"Felicitări!
Verificarea dumneavoastră s-a bucurat de succes.
Funcționalitățile myPOS sunt acum disponibile și gata de utilizare Ăźn contul dumneavoastră."

Azi mi-a venit POS-ul prin TNT (Ieri fiind pusa comanda din Bulgaria) l-am activat folosind tutorialul din aplicatia mypos de pe android (care la sfarsit mi-a furnizat codul de activare pentru POS).
Pana acum toate bune!

Uita-te la comentarii de pe trustpilot

"LOOK OUT! IT'S A SCAM COMPANY! It's free to open an account, but to close it, they charge you 100 USD. They also have strep inactivity fee. I read reports that they close random accounts and confiscate all the money in them. You need to go to the British court to get them back. This company is owned by a Bulgarian criminal and scam artist. DON'T TRUST THEM"

#17
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,474
  • Înscris: 28.11.2017
Probabil au avut probleme care lucrau cu sume mari de bani. In cazul meu vorbesc de un magazin mic la tara, multi pensionari, majoritatea isi iau banii prin posta. Nu au email, nu stiu ce e aia o factura electronica, doar pe hartie.
Nu are cine sa creada ca banii lor din pensie incap pe o bucata de plastic de cativa centimetri si poti plati apropiind bucata aia de plastic de un aparat fara sa ii lasi fara toti banii pe card sau mai stiu eu ce.
La mine era cazul sa am un POS , folosirea lui nu ma prea interesa.
Majoritatea se mira cand afla ca eu de exemplu imi primesc factura online si o platesc din aplicatie cu cardul (digi sa zicem).
Daca imi blocheaza contul asta e.

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 cristian_sen, on 15 iulie 2019 - 23:13, said:

Pai ca si cumparator nu platesti nimic totul cade la vanzator desi legea nu e prea corecta aici, barem ptr sume mici comisionul sa fie impartit intre parteneri (ptr ca de lacomia bancilor nu ai cum sa scapi), nu e corect ca un client bun care cumpara mult sa sponsorizeze un client care cumpara putin...e imoral si ar trebui sa fie si ilegal dar in graba de a da o pleasca bancilor domnu' copilu' lu' soros nu a tinut cont de asta. De fapt prin uk la plata cu card e o limita de 5 lire si nu este deloc ilegala ca la noi. Adica la magazine normale, piete, terase, restaurante, nu Tesco care (la fel ca la noi) "negociaza cu banca" (care face parte din acelasi conglomerat) comisioane mici ...adica le redistribuie altor prosti, mai ales prin se iuropei. Posted Image  Bancile de aici sunt foarte profitabile, nu credeti ca o parte din vapoarele alea de bani care ies din tara sunt folosite la oferirea unor conditii mai bune de creditare ptr cetatenii de rang 1 ?
Pot face rost de un extras de cont de la o firma marisoara si mai mult decat solvabila care lucreza cu acceasi banca de 20 ani si are cel putin 1000E pe zi incasari pe card ...sa vedeti ce comisioane are plateste, d-apoi o firma mica cu una-doua incasari pe zi?  Pos-ul l-a primit moka, nu plateste nimic nici abonament gsm nici nimic, banca "are grija" de tot ba cateodata ii mai da chiar si cateva role de hartie termica Posted Image)  Nu des, doar asa din cand in cand, odata pe luna ca se invata prost dupa aia stimabilul partener comerciant. De cardurile cu tichete de masa  nu mai are rost sa discutam, se plateste si comision la banca si comision la rambursare, e intregime posibil ca ptr o plata cu acel instrument comerciantul sa plateasca 10%  ca popa.

ps care cafea la 0.80 iei cu cardul de la automat? Pe aici prin CT nu mai e sub 1.50, la alea vechi rapanoase neverificate mai e 1 leu bineintels numai cash.
de fapt dezinformezi, nu stiu care e scopul! acum e tirziu, dar daca vrei iti arat miine plata sub o lira facuta cu cardul!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate