Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Pacaleala. Contract achizitionare aparat inutil. Data contract gresita.

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016

 Tsunnnami, on 15 iulie 2019 - 05:27, said:


Caut si eu ceva s-o scot din prostia in care a intrat
Ce dracu reclamatie sa fac cand nici eu nu stiu daca e adevarat si mai ales nu pot dovedi nimic.
Nu ca mi-as dori sa-i usuc de bani, vreau doar sa gasesc o cale sa rezilieze contractul

Nu plătești nimic și aștepți sa te dea in judecată.

#38
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Bogotta, on 15 iulie 2019 - 11:09, said:

Multe mame ar trebui inchise .....
Nu mai bine sunt inchisi aia care le pacalesc?

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 _Smiley_, on 15 iulie 2019 - 06:34, said:

pai spuneai chiar tu ca se poate rezilia contractul, cu plata a 10% din valoarea lui

Corect, numai ca eu nu vreau ca ea sa dea banu, aia 2,500 de lei, mai mare decat pensia ei p-o luna

 eugeniusro, on 15 iulie 2019 - 06:46, said:


Interesant, anul trecut și pe maică-mea o apucase că îi trebuie oxigenerator din ăla, că îi povestise o vecină ce bun e și bla, bla, bla, am găsit unul undeva la în jur de 100 € pe Amazon și i l-am trimis, o perioadă și-a tot oxigenat fructe și alte verdețuri cu el apoi cred că sa plictisit. Deci cred că a fost o campanie puternică pe tema asta anii trecuți ca să își vândă ăia tinichelele. Deci am avut noroc că mama e puțin mai sceptică și nu semnează hârtii fără să mă întrebe, interesant este că aceași vecină îi băgase în cap acum doi ani să schimbe furnizorul de electricitate și i-am spus să nu schimbe nimic, apoi tot ea mi-a zis ce tărăboi a făcut vecina cu ăia cu care a schimbat contractul când au început să îi sosească facturi mari, o să îi aduc în discuție și tema asta ca să o fac să fie și mai sceptică când vine vecina cu idei Posted Image

Problema e ca n-avea nevoie.
S-a dus acolo ca i-a promis ca daca vina la prezentare ii da un cadou, :lol:
Cum n-are ce face...

 george_alexandru, on 15 iulie 2019 - 06:53, said:

Cere si tu parerea unui avocat.

Avocatii costa... cred ca mai mult de 2,500. Ma intreb daca suma asta nu a fost aleasa special

 ioana1973, on 15 iulie 2019 - 07:36, said:

La mea mamica i-au spalat creierii unii de la Seragem, cu un aparat minune pentru spate. Ceva de speriat cum ii manipulau, zici ca erau sectari, aveau si salutul lor..... Mi-a f....t capul pana i-am cumparat unul 1200 euro aruncati, acum zace aruncat intr-o debara de ani de zile. Sunt foarte vulnerabili batranii, la excroci d-astia ce vand iluzii.


Tehnoredactat in 2 exemplare, unul la mamica ta, unul trimis prin posta cu confirmare de primire la smekeri, pastrat avizul ala de-l da posta.

:lol: Mersi

 Flat, on 15 iulie 2019 - 08:19, said:

2011 in loc de 2019 e scris de mana? poate ca acel 1 e 9 dar in orice caz e o eroare materiala ce nu poate fi invocata ca motiv pentru nulitatea contractului
a semnat, plateste
tu in sua daca semnezi un deal de afaceri si dupa aia vrei sa te razgandesti crezi ca iti merge?
2500 de lei nu e mare suma, tu castigi banii astia in vreo saptamana

sau daca mama ta e bazata, nu plateste si le da mumu alora. ce-o sa-i faca? recuperatori, judecata, executare silita? poprire pe 30% din pensie. mare branza. dureaza ani de zile

Da e scris de mana si e 2011 clar.
Oh nu in SUA platesti, banuiesc ca si in Romania.
La servici contractul merge prin jurist care-l verifica, dar aici nu e vorba de tepe
Si am am amici care au semnat contracte din care nu mai pot iesi cu intrarea in diferite cluburi, cu time share...
Am fost si noi la prezentari, numai ca eu nu semnez.
Venea la mandra. Ea ii lasa sa termine apoi le spunea: "Deciziile financiare EL le ia!"
Imi aduceau alti oameni sa ma convinga.
Ghini, cu mine nu mere.
Am cumparat asa numai o linie stereo Yamaha, si asta la 2 saptamani dupa prezentare dupa ce m-am convins ca nu e teapa.
La un club de mobila, era tentant dar per total era teapa.
"Daca nu semnezi acum, avem datele tale si in viata ta n-o sa mai ai ocazia asta!"
"Ah, bun atunci, aveti raspunsul, e NU!"

 Dihorul Razboinic, on 15 iulie 2019 - 08:31, said:

Daca mama lui e bolnava, crezi ca merita tot stresul ala?

Pe mine ma dezgusta "afacerile" astea care profita de naivitatea batrinilor. E ca si cum ar fura acadele de la copii. Sau sendvisuri. E o porcarie. Ar trebui sa existe o politie a batrinilor care sa se ocupe de cazuri din astea.

Cred insa ca o discutie cu un avocat, de preferinta cu Tsunnami de fata, ar fi buna ca sa vada ce portite legale exista. De preferinta o rezolvare rapida prin reziliere, nu judecata.

SI pe mine ma dezgusta
Nu e bolnava n-are nici pe naiba, au sunat-o sa mearga la o prezentare ca i se da ceva. Fara sa stipuleze ce, fara sa aiba nevoie de ceva

 Baxon, on 15 iulie 2019 - 08:48, said:

27.000 ( douazecisisaptedemiidelei ) ?
Ce pensie are mama ta ?

A aplicat pentru o pensie speciala, dar dupa evenimentul asta nu cred sa se mai califice

 adicontakt, on 15 iulie 2019 - 10:53, said:

Cred ca maica ta ar trebui inchisa in casa

Nu chiar.
Cred ca e destul de speriata acum.
Daca banii n-ar intra pe mana unor nesimtiti, chiar mi-as fi dorit sa "simta" prostia facuta.

 badlink, on 15 iulie 2019 - 11:24, said:

Firma ii plateste si ea 10% maicatii, daca se razgandeste , sau nu poate livra ? Daca nu, poti invoca faptul ca contractul nu este echitabil.

Oh, da, dar prost sa fiu sa cred ca firma nu va livra.
Contractul este 29 de zile dupa plata a 25,000 lei, un aparat pe care-l cumperi la orice ora cu cateva sute de dolari

 corinadaniela, on 15 iulie 2019 - 11:24, said:

tsunnnami, ai citit contractul ? nu cumva scrie ca exista si o perioada de 10-15 zile in care poate fi reziliat ?
mama ta trebuie sa trimita imediat, astazi, cu posta si confirmare de primire, o notificare in care sa ceara rezilierea contractului.
concret, cum a fost convinsa mama ta sa participe la acea intalnire ? a fost sunata si invitata sub pretextul unor analize gratuite ?

uite cateva sfaturi de pe un alt forum, de la un subiect legat de tot felul de tepe cu produse minune vandute pensionarilor :
"- orice contract poate fi orcand reziliat - de obicei, au clauze abuzive de care te poti ajuta in cazul in care esti dat in judecata
- nici-un contract indiferent de tip nu devine obligatoriu si de nereziliat (poti pierde banii dati ca avans, poti fi obligat prin hotarari judecatoresti sa platesti ceva cheltuieli de executare contract facute de catre vanzator, dar cam atat)
- intotdeauna la o hartie se raspunde cu alta hartie - nu ramaneti doar in faza am sunat, am spus ca renunt si gata; faceti sesizare trimisa prin posta, curier rapid si pastrati confirmarea de primire plus o copie a sesizarii
- in relatia persoana juridica - persoana fizica, aceasta din urma este cea mai avantajata in situatia unui litigiu, atat de catre OPC cat si de catre instante, mai ales in cazul celor din acest topic
- nu uitati - doar "teama" clientului le ajuta pe firmele care vand in felul acesta produse. Sunt banii tai, faci ce vrei cu ei, cand vrei - cu curaj inainte si nu vei fi jecmanit; te adresesi autoritatilor, faci sesizari, pastrezi documentele si asteapta sa fii dat in judecata (nu se va intampla acest lucru, va asigur)"

Esti o scumpa, mersi


Bai ce sa va spun, VA MULTUMESC TUTUROR

#40
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
sa ne tii si pe noi la curent cu evolutia situatiei.
intre timp anuntati-va parintii, socrii, bunicii - sa nu dea curs la nici-un fel de invitatii, scrise sau telefonice, la fel de fel de prezentari, cu promisiunea primirii unor cadouri sau analize gratuite. toate aceste initiative s-au dovedit a fi inselatorii.

#41
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Daca prezentarile astea de produse nu se fac la sediul vanzatorului, cred ca activitatea poate fi asociata cu cea a unui comis voiajor, caz in care se aplica regulile de aici - https://europa.eu/yo...ns/index_ro.htm
Deschideti si cititi rubrica "Dreptul de a anula o comandă și de a returna un produs".
PS: si rubrica "Întrebări şi răspunsuri - Garanții și returnări".

Edited by misusumi, 15 July 2019 - 14:39.


#42
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

 Tsunnnami, on 15 iulie 2019 - 14:14, said:

Avocatii costa... cred ca mai mult de 2,500. Ma intreb daca suma asta nu a fost aleasa special

o ora de consultanta juridica nu costa mai mult de 4-500 lei (daca te deplasezi tu la biroul avocatului).

#43
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
a fost cu buletinul sau a dictat datele?este aparat medical daca da ar trebui sa le ceri un aviz al ministerului sanatatii cu drept de punere  pe piata cu acte doveditoare si studii de la firma producatoare sa ceri explicatii in ce afectiuni se recomanda si in ce afectiuni nu se recomanda

daca este un produs omologat UE

Edited by EMPP, 15 July 2019 - 22:09.


#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 EMPP, on 15 iulie 2019 - 22:09, said:

a fost cu buletinul sau a dictat datele?este aparat medical daca da ar trebui sa le ceri un aviz al ministerului sanatatii cu drept de punere  pe piata cu acte doveditoare si studii de la firma producatoare sa ceri explicatii in ce afectiuni se recomanda si in ce afectiuni nu se recomanda

daca este un produs omologat UE

Mersi, nu scrie nicaieri ca e aparat medical, am citit, nu da nici serie nici numar
La produse ii da un nr de cod, la descriere Concentrator O2 si cam atat
Oh, da, a fost cu buletinul in mana, sarguincioasa cu CNP-ul la vedere, :lol:

#45
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006
De curiozitate ... era constienta de pretul aparatului? :lol:

#46
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 Tsunnnami, on 15 iulie 2019 - 23:01, said:

Mersi, nu scrie nicaieri ca e aparat medical, am citit, nu da nici serie nici numar
La produse ii da un nr de cod, la descriere Concentrator O2 si cam atat
Oh, da, a fost cu buletinul in mana, sarguincioasa cu CNP-ul la vedere, Posted Image
daca nu-i aparat medical cere expres fisa tehnica si sa garanteze producatorul impreuna cu cel care-l pune pe piata ca nu-i face rau. mama ta suferind de o boala pulmunara  in care are nevoie de oxigen-acest aparat tebuie sa-i asigure respectivul oxigen in perioadele cand se asfixiaza.poarte se sperie ca sigur nu au nicio certificare medicala.cere contract separat cu daune in care aparatul nu-i certificat sau nu-si face treaba.atunci cand au toate avizele inventate de tine si ti le prezinta cumperi si tu aparatura medicala respectiva

aviz ministerul sanatatii ca este aparat medical

cere aviz pentru ce anume este bun acest aparat cu traducerea producatorului in romana.fiind excroci se bazeaza pe frica oamenilor de-a nu intra in bucluc sau inocenta celor cu bani care-l baga in debara dupa 5 luni de la cumparare

Edited by althea, 16 July 2019 - 05:35.


#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 ech, on 15 iulie 2019 - 23:10, said:

De curiozitate ... era constienta de pretul aparatului? Posted Image

N-a rationat.
Cred ca au drogat-o cu ceva laughing gas daca e sa ma intrebi pe mine

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Corect, numai ca eu nu vreau ca ea sa dea banu, aia 2,500 de lei, mai mare decat pensia ei p-o luna
Ma repet - orice contract poate fi reziliat legal intr-un termen de 10-15 zile de la incheiere fara obligatii.
Doar la nr de zile nu stiu exact situatia.
Deci nu ai ce plati - acea clauza de 10% nu are valoare in perioada asta si probabil nici dupa - fiind vorba de excroci.

#49
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
tsunnnami, a reusit mama ta sa trimita notificarea de reziliere a contractului, cu posta+confirmare de primire sau prin curier ?

#50
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu orice contract, anumite contracte
https://www.avocatne...-de-astazi.html

daca s-a incheiat la sediul lor, cu semnatura olografa, pe hartie, deci nu la distanta, nu pe strada, nu la telefon sau pe net
mama ta a mers acolo de bunavoie si nesilita de nimeni, si a dat cu pixul pe o hartie legala prin care se obliga la niste plati

cat timp nu a primit inca produsul cred ca ar putea sa denunte unilateral contractul
daca aia au fost rapizi si i-au trimis masinaria minune, nu mai poate 100% sa se retraga fara sa plateasca despagubiri

Edited by Flat, 16 July 2019 - 13:09.


#51
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 mariovrs, on 15 iulie 2019 - 05:24, said:

Ba...deci batranii astia..
Exista ceva ce nu poti vinde unui pensionar? Zici ca au trait pe alta planeta plina de cinstiti si la pensie ii teleporteaza pe Terra.

Am si eu 2 bucati, pensionari. Rup teleshopingul.. Gizas..

Sper sa nu ies la pensie niciodata Posted Image
   Mama are 81 de ani si nu s-a pacalit cu nimic achizitionat aiurea. Dar are copii si nepoti care i-au explicat cum devin problemele cu smecherii si cum sa foloseasca un calculator sau tel. mobil pentru a cauta ceva pe internet, citi stirile, sau sa vada ceva pe YT. Alti copii si nepoti s-au multumit sa se sparga doar ei in figuri pe net, fara sa-i intereseze de parinti sau bunici!

#52
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Bine ca esti tu destept. Posted Image
Ete na, eu nu le-am explicat nimic parintitlor si bunicilor si nu s-au pacalit. Asta cum se cheama?

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 corinadaniela, on 16 iulie 2019 - 12:42, said:

tsunnnami, a reusit mama ta sa trimita notificarea de reziliere a contractului, cu posta+confirmare de primire sau prin curier ?

M-am tinut de ea iti dai seama, mi-a promis ca o face azi, i-am trimis eu textul, numai s-o faca.
Cred ca a facut-o o s-o sunt intr-o ora cand plec spre serviciu
Mersi mult Cori

 Flat, on 16 iulie 2019 - 13:06, said:

nu orice contract, anumite contracte
https://www.avocatne...-de-astazi.html

daca s-a incheiat la sediul lor, cu semnatura olografa, pe hartie, deci nu la distanta, nu pe strada, nu la telefon sau pe net
mama ta a mers acolo de bunavoie si nesilita de nimeni, si a dat cu pixul pe o hartie legala prin care se obliga la niste plati

cat timp nu a primit inca produsul cred ca ar putea sa denunte unilateral contractul
daca aia au fost rapizi si i-au trimis masinaria minune, nu mai poate 100% sa se retraga fara sa plateasca despagubiri

Oh nu, nu i-au trimis nici o masinarie.
Parerea mea este ca nici nu o au. Contractul spune ca obiectul va fi livrat la 30 de zile DUPA plata integrala.
Ei cred ca vizau sa puna mana pe ceva avans dupa care sa nu-l mai returneze in baza contractului

 tytysor, on 16 iulie 2019 - 13:07, said:

   Mama are 81 de ani si nu s-a pacalit cu nimic achizitionat aiurea. Dar are copii si nepoti care i-au explicat cum devin problemele cu smecherii si cum sa foloseasca un calculator sau tel. mobil pentru a cauta ceva pe internet, citi stirile, sau sa vada ceva pe YT. Alti copii si nepoti s-au multumit sa se sparga doar ei in figuri pe net, fara sa-i intereseze de parinti sau bunici!

Yup, asta e cazul si la mine, dar si ea are de tras din cauza ipocriziei ei.

 honeymik, on 16 iulie 2019 - 13:16, said:

Bine ca esti tu destept. Posted Image
Ete na, eu nu le-am explicat nimic parintitlor si bunicilor si nu s-au pacalit. Asta cum se cheama?

Pai citeste tot, dulceata.
A si spus ca exista 2 categorii

#54
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 Tsunnnami, on 16 iulie 2019 - 13:18, said:

Pai citeste tot, dulceata.
A si spus ca exista 2 categorii
Exista "N" categorii.
Ma rog, eu incercam sa ii atrag atentia ca nu e nevoie sa fie asa vehement, se poate intampla oricui. Evident, paza buna trece primejdia rea, dar chiar si asa nu spune niciodata nu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate