Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Pacaleala. Contract achizitionare aparat inutil. Data contract gresita.

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015
Maica-mea a fost pacalita sa semneze un contract prin care se angajeaza sa plateasca 27,000 lei pentru un aparat de produs O2.
In cazul in care vrea sa rezilieze contractul, trebuie sa plateasca 10% din pretul final (Pretul final, 25,000 lei). Plata in transe, transa de 25,000 lei.
Cumparatorul se obliga sa plateasca suma la max 10 zile de la incheiera contractului

Contractul a fost efectuat pe 10 iulie 2019, data de pe contract la care a fost incheiata tranzactia, 10 iulie 2011.
Sa ceara rezilierea contractului pentru ca este gresit?
Ce-ar putea ea sa faca sa scape de idiotii astia?

Deci:

Data incheierii contractului este 2011
Data la care firma a fost infiintata, 2017 si in contract se face referire la un OUG 34/2014

Ce ar trebui sa faca ea mai departe?
I-am spus sa scrie o scisoare recomandata cu fotocopia contractului in care sa mentioneze ca acest contract il considera nul deoarece e gresit.

Este suficient?

#2
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Sa i trimiti 600 de dolari măi chirnogule :)

Este suficient.
Recomand si plângere la poliție/parchet pt înșelăciune.

#3
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Ala nu e motiv nici de nulitate absoluta nici de reliziere... cauta alte detalii in contract... poate are "satisfaction guarantee"
Eventual daca tu sustii ca e contractul din 2011, si atunci a fost bunul livrat, deci datoria a devenit scadenta, ai putea invoca prescriptia - in instanta unde mai indoiesc ca vrei sa ajungi.
In plus - presupun ca exista un act de livrare - intrare in posesie a bunului respectiv...
Daca produsul nu este corespunzator poti incerca la OPC insa doar pe considerente de pret, nu se poate.

Edited by zoom0mooz, 15 July 2019 - 02:22.


#4
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View PostTsunnnami, on 15 iulie 2019 - 01:41, said:

I-am spus sa scrie o scisoare recomandata cu fotocopia contractului in care sa mentioneze ca acest contract il considera nul deoarece e gresit.
Este suficient?
Depinde de firma... daca nu au jurist, s-ar putea sa o inghita si pe asta...

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostTsunnnami, on 15 iulie 2019 - 01:41, said:

Maica-mea a fost pacalita sa semneze un contract
Cum adica a fost pacalita sa semneze? A semnat ceva foaie in alb si, de fapt, s-a transformat in contract?

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAmaryl, on 15 iulie 2019 - 01:51, said:

Sa i trimiti 600 de dolari măi chirnogule Posted Image

Este suficient.
Recomand si plângere la poliție/parchet pt înșelăciune.

:lol:

$600 ai mei ar costa-o pe mama vreo $2,000, :)

View Postzoom0mooz, on 15 iulie 2019 - 02:08, said:

Ala nu e motiv nici de nulitate absoluta nici de reliziere... cauta alte detalii in contract... poate are "satisfaction guarantee"
Eventual daca tu sustii ca e contractul din 2011, si atunci a fost bunul livrat, deci datoria a devenit scadenta, ai putea invoca prescriptia - in instanta unde mai indoiesc ca vrei sa ajungi.
In plus - presupun ca exista un act de livrare - intrare in posesie a bunului respectiv...
Daca produsul nu este corespunzator poti incerca la OPC insa doar pe considerente de pret, nu se poate.

Nu-i chiar asa.
Conform contractului ei vor livra masina in 29 de zile de la plata ei
Tot conform aceluiasi contract, ea trebuie sa plateasca o penalizare de 10% din valoarea contractului daca se razgandeste.

Acum,
Contractul a fost incheiat la 10 iulie 2011
Pana in 20 iulie 2011 ea nu a platit nimic dar nici nu a scris ca nu ar dori produsul

Nu inteleg de ce nu ar fi data incheieri contractului motiv de reziliere absoluta.
Pentru mine data e cel mai important element al contractului, spune CLAR de cand exista actul.

Daca tu faci contract cu internetul si semezi un contract cu ei sa ai serviciul de internet din data de Jul15, 2019, iti ia prima transa si nu-ti livreaza nimic, iar tu suni si ei spun ca au gresit data si de fapt data este Jul 15, 2020, cum e?
Nu scartie?

View Postdexterash, on 15 iulie 2019 - 02:36, said:

Cum adica a fost pacalita sa semneze? A semnat ceva foaie in alb si, de fapt, s-a transformat in contract?

Adica au chemat-o la o prezentare, acolo i-au dat sa inhaleze droguri si ea a semnat dupa inhalarea gazului.

#7
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Contractul cum a fost încheiat (la distanță sau face2face)? De ce consideră că a fost pacalita (pt a vedea dacă se poate considera  că a existat un viciu la încheierea lui)? https://legeaz.net/d...de-consimtamant

Poți arunca un ochi și pe Oug-ul menționat, pt că probabil ai citit contractul, și vezi dacă au fost respectate și regulile de acolo. https://lege5.ro/Gra...-acte-normative

View PostTsunnnami, on 15 iulie 2019 - 02:50, said:


Adica au chemat-o la o prezentare, acolo i-au dat sa inhaleze droguri si ea a semnat dupa inhalarea gazului.

Prezentarea a fost la sediul obișnuit al companiei? Erau cadre medicale care au încheiat vânzarea?
Apoi, să zicem că ar fi fost sub influența gazului/medicamentelor, asta cred că ar trebui dovedit că i-a afectat (temporar) capacitatea de a contracta.
Cât despre dată, dacă e menționată în alte părți ca fiind corectă, se poate cere doar rectificarea, sau mă rog, data greșită nu e neapărat cauză de nulitate.

Edited by Arianna-D, 15 July 2019 - 03:26.


#8
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Salut ! Despre ei e vorba ? Air Liquide Vitalaire ?

https://www.tolo.ro/...morti-de-la-41/

https://www.ziuanews...-romania-578895

Edited by doxan, 15 July 2019 - 03:13.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015
UNITMAKER SRL care vine Concentrator O2
Din ce mi-a povesitt ea probabil face electroliza apei, pentru ca se vinde si cu un purificator de apa de vreo 7000 de lei

Contractul incheiat face to face la sediul firmei.

Dpmdv, daca data nu era gresita, era buna de plata

Edited by Tsunnnami, 15 July 2019 - 03:23.


#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostTsunnnami, on 15 iulie 2019 - 02:50, said:

Adica au chemat-o la o prezentare, acolo i-au dat sa inhaleze droguri si ea a semnat dupa inhalarea gazului.
Si zici ca unii drogheaza ilegal, prin inhalare, senorii din Romania? Si tu stai la discutii, in loc sa faci o reclamatie mai mare ca tine + ceva scandal mediatic?!

#11
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Este cumva vorba de o tranzactie comerciala? Mama ta a semnat in nume propriu sau al unei firme?
Firma aia se pare ca are doar doi angajati. Incearca sa le spui sa iti trimita un nou contract la semnat intrucat ala nu este valabil avand data gresita, daca ei sunt de acord, inseamna ca recunosc si ei ca nu e valabil, iar apoi nu mai semneaza..
Pastrezi corespondenta.
Ar trebui sa stergi topicul sa nu le apara discutia la o cautare...

Edited by zoom0mooz, 15 July 2019 - 05:08.


#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ba...deci batranii astia..
Exista ceva ce nu poti vinde unui pensionar? Zici ca au trait pe alta planeta plina de cinstiti si la pensie ii teleporteaza pe Terra.

Am si eu 2 bucati, pensionari. Rup teleshopingul.. Gizas..

Sper sa nu ies la pensie niciodata :)

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdexterash, on 15 iulie 2019 - 03:54, said:

Si zici ca unii drogheaza ilegal, prin inhalare, senorii din Romania? Si tu stai la discutii, in loc sa faci o reclamatie mai mare ca tine + ceva scandal mediatic?!
Caut si eu ceva s-o scot din prostia in care a intrat
Ce dracu reclamatie sa fac cand nici eu nu stiu daca e adevarat si mai ales nu pot dovedi nimic.
Nu ca mi-as dori sa-i usuc de bani, vreau doar sa gasesc o cale sa rezilieze contractul

#14
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,432
  • Înscris: 05.07.2018
Ce se poate intampla daca refuza aparatul si nu plateste?

#15
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Cu 6000 de verzi iti cumperi in spital salon cu tot cu doctor si asistenta...
Asa patiti daca le lasati parintilor bani de cheltuiala...Posted Image

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

View PostTsunnnami, on 15 iulie 2019 - 03:22, said:

Concentrator O2
Eu am luat de pe amazon.com.uk pe la 250 lire.

#17
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View PostTsunnnami, on 15 iulie 2019 - 05:27, said:

...vreau doar sa gasesc o cale sa rezilieze contractul
De reziliat nu se poate -  rezilierea se aplica doar in cazul incalcarii obligatiilor contractuale.
Daca nu se poate rezolva amiabil, singura solutie este o cale de nulitate... de exemplu ca mama sufera de Alzheimer, insa si asta, din punct de vedere legal trebuie constatata - vezi Art 1205 Cod Civil:
https://legeaz.net/n...ului-contractul

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostTsunnnami, on 15 iulie 2019 - 05:27, said:

vreau doar sa gasesc o cale sa rezilieze contractul
pai spuneai chiar tu ca se poate rezilia contractul, cu plata a 10% din valoarea lui

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate