Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Joburi pentru incapacitati mintal

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postbucag, on 14 iulie 2019 - 22:23, said:

@kres: si tu ce sfat le-ai da năpăstuitilor? Vreo speranță, ceva, să-i ambiționezi?
In afara de " viață următoare sa nu te mai naști pe pământ"

Sa se nasca direct bogati intr-o viata viitoare, sa nu mai fie dependenti de job... sa aiba macar o bucata de pamant, sa nu moara de foame.. N-am ce alte sfaturi sa le dau.
Capitalismul e un sistem infect bazat pe competitie si discriminare, asta e adevarul.. Nu are loc toata lumea la masa, unii nu apuca nici macar firimiturile.  Cika asta e selectia naturala.

#20
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostKres, on 15 iulie 2019 - 07:28, said:


Sa se nasca direct bogati intr-o viata viitoare, sa nu mai fie dependenti de job... sa aiba macar o bucata de pamant, sa nu moara de foame.. N-am ce alte sfaturi sa le dau.
Capitalismul e un sistem infect bazat pe competitie si discriminare, asta e adevarul.. Nu are loc toata lumea la masa, unii nu apuca nici macar firimiturile.  Cika asta e selectia naturala.

In tarile cu apa calda situatia e diferita.Trebuia sa precizezi ca sa se fi nascut intro tara capitalista cu traditie.

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
va pot spune din propriile mele experiente care sunt schizofrenic....de regula atunci cand stau printre oameni de genul reusiti si foarte reusiti , ma inhib, si caut persoane nu asa vizibile. pe scurt cineva ca mine. inapt si incapabil. cu care de regula vorbesc in largul meu pentru ca ei nu reprezinta o amenintare prin atittudine. de obicei cei realizati sunt directi, sfidatori, mistocari si etc asa incat nu prea e rentabil sa vorbesti cu astfel de persoane. eu de exemplu ma inteleg foarte bine cu 2-3 persoane in genul meu, retrase si la locul lor.
asa si cu slujbele. probabil ca ar fi potrivit sa stam intr-un colectiv unde restul sunt ca noi si in care ne putem sustine si intelege unii pe altii. in cazul de relatii probabil potrivit ar fi sa existe un fel de tinder sau facebook ceva pentr cei timizi....niste firme serioase care sa puna laolalta doar oameni timizi. sau in cadrul tratamentelor psihologice sa fie facute pe sistemul alcoolicii anonimi cu intrunirile alea. asa si in cazul asta. daca pui 10 oameni cu probleme de timiditate laolalta imposibil sa nu gaseasca ceva de vorbit pe loc. fie ca e vorba de vreme sau ce au vazut la tv nu conteaza , gasesc ei ceva. de preferabil ar fi ca in cadrul spitalelor astea de boli mintale sa lase tratamentele si sa invete pe acesti oameni sa caute pe net si sa gaseasca subiecte interesante. de altfel asta e problema timiditatii...dureaza pana gasesti un subiect comun. din cate am vazut daca incerci cu niste alfa male sa vorbesti , si daca vorbesti despre meciul de aseara sau whatever tot nu simti ca te leaga nimic pentru ca pe alfa male-ul ala in primul rand nu intereseaza persoana ta nu ce vorbesti. asta e greseala nr 1 pe care o fac autistii si timizii in general: sa creada ca daca vorbesc ceva anume si prezinta interes. eu de regula cand staude vorba cu cineva si vad ca se uita in alta parte sau nu ma baga in seama ma si tirez de acolo...e foarte confortabil mental decat sa cersesti simpatie si prietenie...persoanele respective nu merita...gasesti un grup de timizi si asta e , discuti cu ei...

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
chestia e ca un job presupune sa faci ceva viabil economic, nu sa te faci ca lucrezi ca sa nu stai degeaba. clientul e extraordinar de pragmatic, nu-l intereseaza ca o anumita marfa e produsa de persoane cu handicap, pe el il intereseaza raportul calitate / pret. din mila iti cumpara o data, dupa ce te-ai milogit o gramada la el, daca nu e rentabil pt el sa cumpere de la tine nu mai revine ever.

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Epilepsia nu inseamna incapacitate mintala si nu are nicio treaba epilepsia cu schizofrenia. Subiect care ar fi putut fi interesant dar a iesit un rahatel.

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
uita-te la postul 10 sa vezi cum pune initiatorul problema. si la sfarsitul postului 1 sa vezi cam ce posturi vrea.

cei cu epilepsie n-au voie job-uri ca sofer, macaragiu, dar pot indeplini o gramada de alte job-uri.

#25
bucag

bucag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 09.07.2019
Așa cum spune si karax, un om realizat , bogat si de succes il va privi întotdeauna sfidător pe un ratat sărac.

Așa cum un sătul nu se va gândi la ala căruia ii este foame.


Cea mai buna soluție ar fi separarea si constituirea unor grupuri, comunități sau orașe state după criterii rasiale, culturale, religioase, sexuale, politice.
Globalizarea a dat gres in privința corectitudinii politice si multiculturalismului fiindcă omul nu poate conviețui cu alti oameni diferiți, superiori sau inferiori. Nu poate fi tolerant. Nu poate exista varietate, oamenii nu ar putea fi uniti decât daca ar fi contopiți dintr-o singură rasa si aia aproape de perfecțiune in care toți sa fim la fel, supraoameni, iar oamenii bolnavi, urâți, slabi, ratați, saraci sa nu se mai nască.
Din păcate asta ar fi singura soluție progresista.

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
tu cam ce ai dori de la acel "om realizat"?

si in ce comunitate / oras stat ai plasa un ungur, cu studii superioare umaniste, mormon, BDSM si cu vederi de stanga?

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostFane, on 15 iulie 2019 - 08:56, said:

chestia e ca un job presupune sa faci ceva viabil economic, nu sa te faci ca lucrezi ca sa nu stai degeaba. clientul e extraordinar de pragmatic, nu-l intereseaza ca o anumita marfa e produsa de persoane cu handicap, pe el il intereseaza raportul calitate / pret. din mila iti cumpara o data, dupa ce te-ai milogit o gramada la el, daca nu e rentabil pt el sa cumpere de la tine nu mai revine ever.
atunci te concentrezi pe piete unde nu sunt multi bani si lumea se multumeste cu calitate scazuta a marfii...trebuie studii cu privire la cum anume pot aparea si pot fi construite astfel de piete...

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007

View PostFane, on 15 iulie 2019 - 09:20, said:

uita-te la postul 10 sa vezi cum pune initiatorul problema. si la sfarsitul postului 1 sa vezi cam ce posturi vrea.

cei cu epilepsie n-au voie job-uri ca sofer, macaragiu, dar pot indeplini o gramada de alte job-uri.

Fane, scuza-ma, nu tie vroiam sa iti raspund ci chiar initatorului, dar am realizat acum ca nu i-am dat quote.

Stiu foarte bine ce pot sa faca cei cu epilepsie fiindca intamplator am epilepsie. Daca in ultimii 5 ani nu ai avut nicio criza se considera ca esti vidnecat si poti sa conduci. Eu nu voi conduce niciodata (alegerea mea) fiindca pot reveni crizele si nu vreau sa schingiuesc/omor oameni nevinovati.
Lucrez in IT de vreo 10 ani, stie HR-ul de problema de sanatate, stiu managerii, stiu colegii, stiu si ce sa faca in cazul in care fac vreo criza. In rest nu s-a uitat nimeni stramb la mine, nu m-a 'discriminat' nimeni.

#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostKres, on 14 iulie 2019 - 22:10, said:

Am vazut oameni cu diverse dizabilitati angajati pe la hipermarketuri (probabil in detrimentul celor cu abilitati normale, ca s-o ardem modern) asa ca se poate.

Confirm.
Inclusiv muti, surzi.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002

View PostAlexEn, on 15 iulie 2019 - 10:37, said:

Stiu foarte bine ce pot sa faca cei cu epilepsie fiindca intamplator am epilepsie...
Lucrez in IT de vreo 10 ani...
felicitari!

a nu se intelege ca am ceva cu cei care au un handicap, dar job-urile se dau pe criterii de competenta. cam cum ar fi sa dai un job in it unei persoane care n-are nici o aptitudine pt asa ceva? ce faci dupa aia? mai angajezi un it-ist devarat sa faca treaba amandoura?

#31
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
De acord cu tine si te asigur ca sunt competenta, altfel nu as fi facut treaba asta de atata timp.
Am vrut doar sa subliniez ca epilepsia nu se incadreaza la handicap mintal, asa cum a pus-o initiatorul.

Edited by AlexEn, 15 July 2019 - 11:32.


#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
am cunoscut persoane cu epilepsie si stiu ca n-au nici o problema din punct de vedere a capacitatii intelectuale.

statul poate sa dea facilitati fiscale sau de alta natura (si am impresia ca si da) pt firmele care angajeaza persoane cu handicap, pe patron costandu-l mai putin munca unei astfel de persoane si in stilul asta sa-i asigure un avantaj pe piata muncii.

Edited by Fane, 15 July 2019 - 11:56.


#33
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Din cate stiu, facilitatea consta in reducerea de impozite.
E un lucru bun din punctul meu de vedere, altfel oamenii acestia nu ar avea nicio sansa de angajare, cu toate ca majoritatea sunt perfect capabili de munci necalificate.

#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
unii, chiar cu handicap sunt capabili de mai mult decat munci necalificate si eventual se descurca pe piata muncii fara nici un ajutor, dar altora le prinde bine.

#35
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
In Romania, n-ai să vezi așa ceva . 99 % dintre angajatori, sunt incapacitati mental . Ar prefera sa lucrezi cat mai mult și pe un salariu cat mai mic . Daca ai principii și nu accepți sa fii calcat în picioare, te da afara cat mai repede, că na asta e arma prostului și abuzează de ea. În mintea lui își spune că l-am pus la punct pe " fraier ", dandu-l afara . Nici angajații nu iau atitudine, prefera să stea cu capul plecat . Așa au ajuns toți " patronării " și " sefutii " ăștia să conducă Romania .

Edited by Vlad_22, 15 July 2019 - 12:49.


#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Era vorba despre angajati, nu despre angajatori.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate