Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Sfaturi aplicatie Arduino-Firebase-Android

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Salut, sunt destul de incepator in ale programarii, doar anul 2 la facultate, insa as vrea sa fac un astfel de proiect.
Am facut ceva similar ptr proiect la o materie (sistem detectie puls si temperatura, o aplicatie arduino-web-android) insa acum vroiam altceva si as avea nevoie si de sfaturi in achizitia de piese necesare si desigur pointeri sau informatii relevante, chestii asemanatoare deja facute, tutoriale etc sunt clar binevenite.

Ok, deci 'proiectul' poate fi ceva gen seif, si e compus din 3 parti principale (zic eu, asa vad eu treaba, accept orice fel de sfaturi si critica Posted Image):
a) Arduino:
- modul cititor de amprenta(am descoperit pe net varianta FPM10A ca fiind destul de folosita)
- modul camera foto (OV7670)
- modul wireless (ESP8266) sau poate acelasi senzor cu releu 5V, ca asta, ptr legatura cu Firebase.
- un servomotor care va deschide si inchide usa (ceva in genul cum este folosit in acest proiect).

b) Partea de Firebase
c) Aplicatie android.

Cele mai multe batai de cap le am la partea de Arduino. Nu stiu daca sunt ok acele piese, daca pot face ceea ce vreau eu.
Atunci cand cineva pune degetul pe senzorul de amprenta, daca e valid(recunoscut) atunci se deschide usa si primesc notificare pe telefon ca a fost deschis seiful. Daca nu este recunoscuta amprenta primesc notificare pe telefon ca cineva necunocut a incercat sa deschda seiful. De asemenea intra in functiune camera care face poza si trimite, prin wireless, pe net poza -> in firebase. In aplicatia de android de asemenea voi primi acea poza (sau poze).

Problema mea e ca nu stiu daca acele componente gasite de mine pe internet sunt capabile asa ceva.
Poate ca nici macar arduino nu e ok, e prea slab, si am nevoie de alta componenta (gen raspberry pi). Poate ca acel sensor wireless nu e facut ptr a transmite astfel de date (poze).

E posibil sa ma intind mai mult decat imi este plapuma Posted Image insa tot as incerca, pana acum cu ajutorul interenetului si resurselor nenumarate online am cam trecut de astfel de challenge-uri. Problema principala e lipsa de experienta cu Arduino si partea de hardware, componente, etc. Aici trebuie sa ma asigur ca achizitionez piesele corecte.

Sper sa fie persoane cu experianta in arduino si senzori ( si programare, desigur) care ma pot indruma si sfatui.
Multumesc mult!

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Ptt. aplicaţia asta un modul ESP32-CAM ar fi mai potrivit, la care conectezi cititorul de amprentă şi scapi ieftin cu piesele. ESP-ul are şi suficient spaţiu pt. stocarea imaginii şi clientul de email sau ce comunicaţie foloseşti. Firebase sau alte aplicaţii de cloud sunt cam nesigure, pt. astfel de cazuri emailul ar fi mai sigur.

Edited by mihaicozac, 14 July 2019 - 18:59.


#3
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
ok, nu stiu in momentul de fata despre ce vorbesti dar voi cauta acea piesa pe net si ma voi documenta.
Mersi!

#4
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
de asta vorbeste:
https://www.aliexpre...rchweb201603_52

si o sa arate cam asa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MicAM_A0_lU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate