Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Pescar incepator

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
nyxx

nyxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.03.2019
Cand eram copil mergeam des la perscuit dar atunci era altfel.
Aveam undite din bambus, nu trebuia autorizatii si canelele erau pline de pesti, nu secate si pline de gunoaie ca acum.
As vrea sa ma apuc din nou si am niste intrebari pt cei cu experienta.

1. Am nevoie de autorizatie peste tot sau exista zone unde se poate fara? Cum obtin autorizatia si cat ma costa?
2. Ce fel de undita sa iau? Exista ceva marci bune? Fir de nylon sau de care?
3. Inainte pescuiam cu rame din gunoaie. Acum nu mai pot scormoni dupa rame prin gunoaie ca rade lumea de mine, si nici n-am de unde. Deci de unde obtin momeala?

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
1. Nu ai nevoie de autorizatie, dar depinde unde vrei sa pescuiesti. In schimb este interzis peste tot in perioada de prohibitie.
2. Ia o undita telescopica care sa aiba undeva la 4,5-5 m. In loc de fir de naylon iti recomand fir textil. Este mult mai reistent decat naylonul la aceiasi dimensiunie.
3. Cauta rame ca inca se gasesc. Sapa dupa ele, indiferent ce zice lumea. Daca nu vezi ca se gaseste momeala speciala cu fel si fel de esente care este mai buna de 10 ori decat rama. De exemplu porumb in esenta de anason. O cumperi de la magazinele de unde iei firul textil si batul telescopic.
4. Nu uita sa iti iei un scaunel tip trepied si un suport pentru undita ca sa nu stai sa tii undita mereu in mana.
5. IN general cumpara-ti o pereche. Se rupe unul, ageti sau ceva, schimbi imediat, sau pescuiesti cu ambele odata.

Edited by tehnics, 12 July 2019 - 21:48.


#3
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
uita de acest hobby !
pe aceasta planeta exista mai multi pescari decat pesti !

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
E un hobby. E o forma de relaxare. Asa ca indiferent ca prinzi sau nu, e important sa te duci.
Eu cand prind timp liber, fug repede la prins macrou. uneori prind, alteori ard gazul degeaba...dar ma relaxeaza

Edited by tehnics, 12 July 2019 - 21:54.


#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"E un hobby. E o forma de relaxare. Asa ca indiferent ca prinzi sau nu, e important sa te duci."
Am bat si in masina pe care lucrez , tot ca hoby , nu investesc foarte mult in scule , cum prind liber ceva cum am disparut. Stau la baraje cu orele pana descarca piese asa ca numai bine .
Din om normal pescar faci dar invers niciodata Posted Image

Am inceput cu nuia de alun , bateam 2 cuie pe post de "mulineta" , dop de pluta cu chibrit si carlig de pescuit de la "oras" , dadeam pe 1 carlig 10 lei (in '75 erau bani multi) . Momeala din natura , rame in general . Azi gasesti tot ce vrei la magazine specializate si nu sunt scumpe .
Despre ce sa cumperi afli in magazin , toti cei care vand se pricep , nu sunt simpli vanzatori, multi dintre ei sunt sportivi cu performate . Nu investi in scule hi-tech , mulinete cu 24 de rulmenti si alte nave cosmice , maxim te duci la scule medii ca pret . Un bat universal nu exista , la pluta cu cat mai lung cu atat mai bine , la plumb special pentru lansaj , mulineta depinde pe ce apa mergi , la rapitor sau alti pesti - din acest motiv iti spun sa te lasi indrumat de vanzator .

Edited by ldpe, 12 July 2019 - 22:08.


#6
nyxx

nyxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.03.2019
Pe siturile care vand echipament de pescuit vad ca sunt multe optiuni.
Undita, lanseta, varga, rubeziana - care e dif, avantaje, dezavantaje? Ce inseamna putere de aruncare 5-20g ?
Trebuie si mulineta?

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Cumpara un bat de 4-5 metri telescopic si o muineta - restul vei afla la prima iesire pe un lac unde vai sta langa un pescar, cauta un loc unde vezi minim 6 bete aruncate , scaun de rege cu suport de pahar si te miri ce scule pentru pescuit , acela clar stie multe despre ce trebuie , in 5-6 ore cat vei sta pe lac vei avea capul cat o banita , eventual un creion si o hartie sa notezi ca datele vor "curge"

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Cum zice @ldpe, poti sa iti iei si o lanseta telescopica si o undita. Ambele au farmecul lor. La undita nu pui mulineta ca nu ai suport si nici nu merge sa pescuiesti cu mulineta la bat de undita.
Daca ne intrebi de chestii tehnice eu zic ca pentru incepator alea nu conteaza. Defapt nici pentru mine nu conteaza. In schimb eu am barca si sonar...asa ca e mai simplu pentru mine plus ca pescuiesc pe mare unde adancimea poate ajunge si la 400m :). Inca nu am luat monstri dar am luat destul de mari.

Parerea mea e sa incerci si la undita si la lanseta, cu momeala pentru crap sau poti incerca la blinker pentru rapitor. Dar cum a zis si colegul...cauta sa stai pe langa pescari ca aia stiu ce care si ce ai nevoie.

#9
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 nyxx, on 12 iulie 2019 - 21:39, said:

Acum nu mai pot scormoni dupa rame prin gunoaie ca rade lumea de mine
Mai degraba rade de intrebarile pe care le pui.
Nu stiu de ce, dar am impresia ca deja stii raspunsurile la intrebarile tale si chiar mai mult.
Fir intins!

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Prima data spune de unde esti si ce riuri ai pe linga tine si cam ce pesti ai vrea sa prinzi.
Sau vrei sa te duci la balti private si sa dai dupa crap ?

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 nyxx, on 12 iulie 2019 - 21:39, said:

Cand eram copil mergeam des la perscuit dar atunci era altfel.
Aveam undite din bambus, nu trebuia autorizatii si canelele erau pline de pesti, nu secate si pline de gunoaie ca acum.
As vrea sa ma apuc din nou si am niste intrebari pt cei cu experienta.


    De ce sa te apuci ? De pescuit gunoaie ? N-ar fi idee rea !

#12
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 nyxx, on 12 iulie 2019 - 21:39, said:

3. Inainte pescuiam cu rame din gunoaie. Acum nu mai pot scormoni dupa rame prin gunoaie ca rade lumea de mine, si nici n-am de unde. Deci de unde obtin momeala?

Nu prea mai merge cu rame, te duci cam degeaba.Trebuie pufuleti, porumb si o gramada de licori.Pestele nu mai mananca stuf in ziua de astazi,  la rama nu se mai uita.Nu mai zic, sunt balti pe care te duci degeaba daca nu plantezi.


Daca vrei sa prinzi caras, sa te distrezi, poti.Iei unu-trei bete si cauti balta in care este caras.Altfel, trebuie ceva scule plus mai ales momeli.

Edited by ionutz_joe2009, 13 July 2019 - 00:29.


#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pote ca se duce pe riu si atunci tot rima este la putere. Sau viermele, in functie de ce vrea sa prinda.
Acum exista rime de cumparat.

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 nyxx, on 12 iulie 2019 - 21:39, said:

1. Am nevoie de autorizatie peste tot sau exista zone unde se poate fara? Cum obtin autorizatia si cat ma costa?
2. Ce fel de undita sa iau? Exista ceva marci bune? Fir de nylon sau de care?
3. Inainte pescuiam cu rame din gunoaie. Acum nu mai pot scormoni dupa rame prin gunoaie ca rade lumea de mine, si nici n-am de unde. Deci de unde obtin momeala?
1. Daca vrei sa pescuiesti pe apele controlate de stat (rauri, lacuri, baraje, mare), ai nevoie de autorizatie de pescuit de la ANPA, e anuala, o poti lua tu personal sau o poti lua prin intermediul unei Asociatii de Pescuit in care te inscrii (costa putin si ai beneficii multe).
Nu te lua dupa toti afonii care zic ca nu trebuie autorizatie, si pe vremea comunista era nevoie, prin AGVPS.

-ai voie sa pescuiesti cu 4  scule (undite sau lansete), fiecare cu maxim 2 carlige pe fir.
-nu retii mai mult de 5 kg de peste pe zi (sau numai pe cel mai mare care depaseste 5 kg).
-n-ai voie sa pescuiesti pe apele statului in perioadele de prohibitie (aprox ian-feb pt. rapitori si apr-iun pt. ceilalti)

-pt. Dunare (si raurile) in zona de granita (inclusiv tot judetul Tulcea, inclusiv Marea Neagra, ai nevoie in plus de PG (e gratuit, dar trebuie sa te duci acolo cu o cerere tip pt. fiecare judet, e anuala, la unele judete merge prin e-mail, asta o fac si asociatiile de pescari)
-pt. Rezervatia Delta Dunarii, platesti special o taxa in functie de zilele de pescuit 1 zi, 1 sapt, 1 an etc, la Tulcea + Platesti taxa speciala pt. masina si pt. barca, la fel pe perioade. in DD nu ai voie sa campezi in orice zona doresti, vezi pe internet, sunt amenzi tari, la fel daca nu pastrezi curatenia.
-pt. baltile concesionate (numite private) nu iti trebuie autorizatie, dar platesti taxa de pescuit, pe 12 ore de obicei, cam 30-100 lei. Regulile difera de la balta la balta.

2. Iti poti lua 1 undita (5-7 m) si 1-3 lansete (3,3-4 m) cu mulinete (in functie de putere, cele de crap sunt cele mai mari).
Rubensiana e o undita f. lunga, 12-18 m, necesita cadre cu role, se demonteaza/monteaza la lansari si in drill.

3. La magazinele de pescuit (inclusiv pe internet) gasesti tot ce doresti inclusiv scule, nada, momeala (inclusiv rame, porumb si multe noutati), linii gata pregatite, iti pun si firul pe lanseta. Sculele foarte bune sunt usoare, rezistente, ergonomice, si pot fi scumpe (mii si zeci de mii de euro).


Pestele insa s-a rarit din cauza: braconierilor cu plase imense si curent electric, a pescuitului excesiv, repopularile mici.

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Aia cu ,,5/20 gr,, se refera la plumb.  Aka nu ai sa pui o bucata de plumb de 80 pe ea.  ps. Daca la 6 ani nu prindeam obleti(beldita/shuie....regionalism) o galagie nu eram pescar. Si dela simplul bat din 2 elemente de alun legate cu suvita de camera bicicleta am up-gradat.  Am trecut prin toate,dela carlig din bold la panza/gard.  Niciodata crasnic/current/carbid.  Am mancat(in tinerete)din pescuit. Acum---catch and release.  2 ORE+4 BERI+1/2 PAC TIGARI.   chill. aka Chillll!

A,a  nu dau dupa rapitor. Ca nu mai pot fuma si bea cele 4 beri.  Pana si la pastrav foloseam,,galeggiante,,.  Comoditatea ma ucide!

#16
burlacu_marian08

burlacu_marian08

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.08.2016
https://permisepescuit.anpa.ro/ pentru obtinere permis pescuit. Se obtine online si este gratuit.

#17
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Acum am intrat si eu pe siteul ANPA si mi-am obtinut permisul.   ,, PERMIS DE PESCUIT RECREATIV PENTRU DUNARE" -asta este titlul sau. Pe el scrie ,, permisul de pescuit recreativ are valabilitatein apele Dunarii cu bratele sale  si habitatele piscicole naturale necontractate"   .Ce inseamna ,, habitatele naturale necontractate"  ?  Pe rauri precum Siret cu paraiele/afluentii sai se poate pescui ?

#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu, pentru că Siretul și o parte din afluenți săi, sunt contractați unei asociați de pescuit sportiv.
Daca locuiești lîngă Siret și vrei sa pescuiești in general pe Siret, te duci la tine în oraș și afli cine are concesionat in întreținere porțiunea respectivă din Siret și te duci la asociația respectivă că sa te faci membru și și rezolvat problema.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate