Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Probleme la Bac

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Dralicia

Dralicia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.07.2019
Tocmai am terminat cu Bacalaureatul . Din pacate , l-am picat . Am avut 10 la limba română , 8.10 la biologie și..4.20 la matematică.  As vrea sa dau BAC-ul din nou la matematică și am auzit ca pot face o anumită cerere pentru recunoașterea celorlalte note de la examen . Il pot da acum în toamna dar , as vrea sa aman asta un an și să dau abia anul următor .  Se mai pot lua în considerare celelalte rezultate la BAC si atunci si pot da examenul doar la matematică sau trebuie să dau examenul din nou la toate materiile ?

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Dai doar la Matematica.

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
nu lasa pentru anul viitor
acum ai sanse reale, la anul si la multi ani se schimba socoteala

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
+1 la ce a spus @tioopedi
intr-un an o sa uiti foarte multa materie. nu-l lasa sa treaca!

#5
Dralicia

Dralicia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.07.2019
Nu e vorba de timp si de faptul că trece . E vorba de faptul că trebuie să studiez materia cu un meditator intr-un timp destul de scurt.  Adică aproape o lună (până în 23 august ) . Nu sunt sigură că pot invata ca sa il iau de data aceasta . Dar nici nu vreau sa risc, pierzând astfel și celelalte note de la romana și biologie. Altfel spus , ele raman valabile și dacă hotărăsc să nu dau din nou examenul la matematică anul acesta pentru a studia până la anul , corect?

#6
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Dralicia, on 12 iulie 2019 - 21:16, said:

Nu e vorba de timp si de faptul că trece . E vorba de faptul că trebuie să studiez materia cu un meditator intr-un timp destul de scurt.  Adică aproape o lună (până în 23 august ) . Nu sunt sigură că pot invata ca sa il iau de data aceasta . Dar nici nu vreau sa risc, pierzând astfel și celelalte note de la romana și biologie. Altfel spus , ele raman valabile și dacă hotărăsc să nu dau din nou examenul la matematică anul acesta pentru a studia până la anul , corect?

Da, raman valabile pe durata nedeterminata.
Si eu te sfatuiesc sa te duci si in toamna, nu ai ce pierde, mai ales ca totusi ai luat 4.20 si nu 2, deci teoretic nu ti-ar trebui un efort chiar asa mare sa ajungi la 5.

Edited by epetroiu, 12 July 2019 - 22:04.


#7
Dralicia

Dralicia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.07.2019
Multumesc pentru raspuns

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,810
  • Înscris: 26.02.2010
Nu pierzi notele, sa dai bacul in toamna, altfel îți va fi greu ulterior, vei începe să uiți materia si iți va fi mai greu sa te apuci de învățat. Dacă faci meditații și exerciții in aceasta perioada, vei recupera ușor carențele.

#9
mane10

mane10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.07.2019
Daca te pui 1h pe zi sa faci variante pentru bac pana in sesiunea 2 iti garantez ca il iei cu cel putin 8. Incepe cu exercitiile usoare de la subiectul 1 si treptat te duci spre subiectul 3. Daca faci a-urile de la subiectul 2 si 3, unde trebuie sa aplici doar formule ai 20p, sa zicem ca faci si 4 ex de la sub 1, ai deja nota 5, cu ce mai aduni din celelalte (nu lasa spatiu la un exercitiu pentru ca unii corectori puncteaza si incercarea de a rezolva) scoti 7 lejer.

Plus ca la anul se schimba structura

Edited by mane10, 12 July 2019 - 22:44.


#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Dralicia, on 12 iulie 2019 - 20:27, said:

Tocmai am terminat cu Bacalaureatul . Din pacate , l-am picat . Am avut 10 la limba română , 8.10 la biologie și..4.20 la matematică.  As vrea sa dau BAC-ul din nou la matematică și am auzit ca pot face o anumită cerere pentru recunoașterea celorlalte note de la examen . Il pot da acum în toamna dar , as vrea sa aman asta un an și să dau abia anul următor .  Se mai pot lua în considerare celelalte rezultate la BAC si atunci si pot da examenul doar la matematică sau trebuie să dau examenul din nou la toate materiile ?

    Având în vedere că ai picat Bac-ul din prima cu nota 4 la mate , la ce facultate vrei sa te înscrii ?
       -medicina ?
       - contabilitate ?
       - fizica atomică ?



#11
Dralicia

Dralicia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.07.2019
Nu , as fi vrut să dau la Facultatea de Științe ale comunicării

#12
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Păi da, chiar duceam lipsă de jurnaliști.
Ia si bagă matematică in cap cu un profesor, nu rezolva prostește variante fără să pricepi nimic .
Si după ce iei bacul poate mai meditezi asupra alegerii facultății.

#13
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
S-a mai discutat acum de curind.
Probleme / notele reusite ramin valabile forever.
Pentru celelalte - trebuie sa bifezi pe cerere exact probele care vrei sa le dai din nou.
Meditatii intensive, dai la toamna.
De ce vrei sa ratezi o ocazie si sa pierzi timp aiurea ?!
Daca-l iei = felicitari !
Daca nu-l iei = dai la anul (mi se pare ca se plateste o taxa)

Edited by trollerul_de_serviciu, 13 July 2019 - 08:25.


#14
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Dralicia, on 12 iulie 2019 - 20:27, said:

Tocmai am terminat cu Bacalaureatul . Din pacate , l-am picat .

Si esti intreaga sau.....ti-au dat omorul ai tai?? macar ai avantajul ca esti fata si n-au cum sa te bata

#15
valentinbogatu

valentinbogatu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.01.2018
Nu stiu cum mai este acum, insa daca poti sa sustii odata examenul de bacalaureat in toamna din nou, si numai la Matematica, prezinta-te acest examen de Matematica din toamna. Daca poti ia-ti un meditator la Matematica pentru 2 luni, si mai invata odata toata materia.

Analiza matematica nu este grea, dar trebuie sa ti-o explice un profesor bun. Cu un profesor bun, analiza matematica (clasa a 11a si clasa a 12a) se invata in 2 luni.  
  Mai este algebra mai usoara ca analiza matematica, intr-o luna ai invatat-o.  Ai patru carti de invatat, analiza matematica de calsa a 11a si a 12a si algebra de clasa a 11a si a 12a.

Nu stiu cum mai este acum, insa daca poti sa sustii odata examenul de bacalaureat in toamna din nou, si numai la Matematica, prezinta-te acest examen de Matematica din toamna. Daca poti ia-ti un meditator la Matematica pentru 2 luni, si mai invata odata toata materia.

Analiza matematica nu este grea, dar trebuie sa ti-o explice un profesor bun. Cu un profesor bun, analiza matematica (clasa a 11a si clasa a 12a) se invata in 2 luni.

Mai este algebra mai usoara ca analiza matematica, intr-o luna ai invatat-o.  Ai patru carti de invatat, analiza matematica de calsa a 11a si a 12a si algebra de clasa a 11a si a 12a.

Materia de clasele a 9a si a 10a (algebra si geometria) o repeti la inceput intr-o saptamana sau doua.

Profesorul meu de matematica spunea ca "Festina lente" (grabeste-te incet) a spus-o un Roman puturos. Incepe sa inveti acum (de azi sau de maine).

#16
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
pentru cinsi, sau cinci si umpic, nu-i nevoie de matematici superioare.
sfatul meu este sa te concentrezi pe materia claselor ix-x
lasa analiza matematica, ca nu te vei descurca sa o asimilezi in timpul asta scurt.
poti promava si daca rezolvi cerintele minime.
primele subiecte facute perfect, asigura nota .

#17
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Ma bag si eu cu o întrebare:
Notele la prima sesiune au fost : mate - 3 , romana 5.95, geografie: 6.30.
S-a facut cerere sa se ia in considerare si nota la romana si cineva a dat doar la matematica.
Daca acum sa zicem ca ia 5 la mate (deci nu are media peste 6), poate la anul sa dea la romana si sa se ia in considerare nota la mate ( gen sa schimbe nota care e luata in considerare)?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate