Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Merita ACUM un telefon nou Huawei? - partea a doua

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
253 replies to this topic

#19
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
@Groh cineva zicea sa luam telefoane produse in EU/USA si asta mi-a venit in minte, dar e posibil ca Alcatel/Philips/Panasonic sa asambleze ceva prin Europa care oricum nu ajung la nr de bucati vandute de granzii telefoniei

#20
dave_vl

dave_vl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 09.12.2006

View Postbucag, on 12 iulie 2019 - 18:16, said:

Daca vrei neaparat sa    rezulte mai multi someri in Europa si America si sa imputernicesti China, da, merita sa-ti cumperi o noua chinezarie de telefon!
Parerea mea:   cauta ceva de marca mai americana/europeana sa sustii industria  din emisfera vestica.
Sau de marca sud-coreeana care sa fie rivala industriei chinezesti.
Doamne sfinte...
Și ca să fiu și în topic, acum 2 zile am luat soției mate 20 lite. Da, merită să iei Huawei.

#21
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Din cate știu eu, încă mai e democrație și nu e interzis să cumperi o chinezărie (chiar și la preț de flagship) dacă asta se dorește! ;)


Că nu merită, e altceva! Dar, na! De gustibus!

Edited by DieselCRDI, 13 July 2019 - 08:18.


#22
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015
Cum ziceam.. Prețul deranjează,,, 😀

Chinezii fac lucruri de la cea mai proasta calitate pana la cea mai bună... Depinde de comenzils și nevoile europenilor/americanilor etc...  Cine nu știe asta trăiește într-o ignoranță totală 😏

#23
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Pe mine? Cu nimic! Doar mă amuză! :D
Da, cele care nu sunt designed in China, sunt OK!
Nici nu am zis altceva! ;)





De râsul curcilor:

https://www.forbes.c...martphones/amp/

Edited by DieselCRDI, 13 July 2019 - 09:08.


#24
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Pai nici nu mai e nevoie.
Spre mirarea unor, Huawei va merge in continuare cu Google.
Nimoc schimbat, doar putin fum, evident, mai mult aici pe forum decat in viata reala.
Toata lumea a stiut ca nu se va intampla nimic, inclusiv Trump, care doar a incercat niste manevre, dar cand sa trezit pe cap cu, companiile americane si cu pierderile de miliarde, a stins fitilul si toata lumea merge inainte.
In rest, in continuare prostia este in floare.
Una e sa spui ca nu iti place un brand, si alta este sa spui ca este o chinezarie de proasta calitate.
Astia de la Balaceanca nu cauta pe forum oaspeti?!? -))

#25
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010

View PostTomaz2015, on 13 iulie 2019 - 08:50, said:

Cum ziceam.. Prețul deranjează,,, ��

Chinezii fac lucruri de la cea mai proasta calitate pana la cea mai bună... Depinde de comenzils și nevoile europenilor/americanilor etc...  Cine nu știe asta trăiește într-o ignoranță totală ��
Corect ;)
Stau si cuget....la cei frustrarti de pe aici.....oare imbracamintea si incaltamintea ce o port ei...unde este fabricata? Ca nu cred ca toata garderoba este Made in EU sau USA. Acum o luna am fost in Germania si mi-am cumparat niste incaltari sport de la NIKE care au costat in jur de 80 EUR si cand ma uit mai bine....Made in China. Ma uit la niste incaltari "nemtesti" aka ADIDAS...la fel...Made in China. Oare de ce nu scrie Made in Germany? Tricouri/trening-uri sport de la firme foarte respectabile....iarasi...Made in China.
Discut cu cineva care lucreaza in industria auto si automotive in Germania si se plange ca o mare parte din productia de subansamble, este externalizat in tarile asiatice si China...din cauza manoperei scumpe din EU....
Iar cei care nu au avut un telefon flagship Huawei in mana, recomandarea mea este intai sa-l foloseasca....si apoi sa-si dea cu parerea despre el. Ma repet, am folosit Huawei P30 Pro timp de o luna si nu este cu nimic mai prejos decat un flagship Samsung. Nu ma pronunt in privinta lui Apple deoarece nu l-am folosit, ca atare nu pot sa-mi dau parerea despre el. Am avut un iPhone 4s pe care dupa 10 minute l-am pasat sotiei, iar ea dupa 2 zile...l-a pus la vanzare.
Fiecare isi cumpara ce telefon vrea, nu conteaza marca. Important este ca el sa fie multumit/satisfacut de produsul ales ;)
Prevad ca in maxim 2-3 ani, Huawei va ajunge numarul 1 ;)

#26
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Exact Feri,asa cum am mai spus,eu lucrez la un brand de haine DIN AMERICA,cu produse care depasesc si 2000 de lei,90% sunt made in China,restul Italia,Portugalia si Romania.
Eu am avut si iphone,as zice ca are jumatate de punct in plus la constructie fata de samsung sau huawei,insa pretul este cu 2-3 puncte in plus 🙂

#27
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View PostGroh, on 13 iulie 2019 - 09:49, said:

(...)
Spre mirarea unora, Huawei va merge in continuare cu Google.
(...)
Și totuși, sînt absolut convins că va continua (chiar mai susținut) cu dezvoltarea și armonizarea propriului sistem de operare! Li s-a arătat o dată pisica moartă, nu-și mai pot permite să se lase descoperiți.
Probabil va intra în teste mai întîi în China, iar dacă rezultatele vor fi încurajatoare, nu m-ar mira să-l vedem pus (și) la dispoziția restului lumii. În funcție de ce feedback va primi, poate-i vom vedea pe cei de la Google uitîndu-se la o pisică moată...Posted Image

View Postferibalint, on 13 iulie 2019 - 10:48, said:

(...)
Iar cei care nu au avut un telefon flagship Huawei in mana, recomandarea mea este intai sa-l foloseasca (...)
Vai de mine, cum să pună sensibilissima lor mînă pe așa ceva?! Ce, vrei să și-o taie dup-aia...?Posted Image

Edited by crislacor, 13 July 2019 - 14:35.


#28
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Normal ca vor dezvolta propriul sistem in continuare.
Dar,  pentru Huawei si pentru Google si pentru celelalte companii americane implicate in asigurarea de parti componente, incheierea colaborarii ar fi insemnat bani multi pierduti, de catre toate partile implicate.
Din partea mea, sa dezvolte fiecare firma ce vrea, sa apara si alte firme de telefoane.
Cu cat competitia este mai mare, cu atat avem noi, utilizatorii de cumparat.
Pana sa apara Huawei, cu telefoanele de top, existau doar Samsung si Apple.
Nu prea aveai de unde alege.
Poate Sony, Motorola a fost ceva la un moment dat si gata.
Si din cauza asta, se vede ca in ultimii ani nu prea evoluasera prea mult deoarece nu aveau concurenta.
Asa, sa aoara si altii ca sa nu se lase pe brazda si astia mari.

Edited by Groh, 13 July 2019 - 15:37.


#29
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Uneori, am senzația că aș fi la o ședință de partid, citind acest topic! 🤪😂😂😂

#30
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 16.01.2007
Huawei este pe val.
Nu știu de ce unii ignoră cu bună știință faptul că produsele comuniste chinezești de (foarte) proastă calitate există pentru că sunt comandate de capitaliștii din toate zările.

#31
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015

View Postmanic_user, on 13 iulie 2019 - 20:14, said:

Huawei este pe val.
Nu știu de ce unii ignoră cu bună știință faptul că produsele comuniste chinezești de (foarte) proastă calitate există pentru că sunt comandate de capitaliștii din toate zările.
Exact ce spuneam și eu... Ei fac produsul după nevoile clienților din vest... Vrei de proasta calitate îți fac de proasta calitate, vrei de bună calitate vei primi produs de bună calitate dar calitatea se plătește în plus... Și exista și marfa de calitate medie... Pentru toate buzunarele

Edited by Tomaz2015, 13 July 2019 - 20:57.


#32
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostTomaz2015, on 13 iulie 2019 - 20:56, said:

Exact ce spuneam și eu... Ei fac produsul după nevoile clienților din vest... Vrei de proasta calitate îți fac de proasta calitate, vrei de bună calitate vei primi produs de bună calitate dar calitatea se plătește în plus... Și exista și marfa de calitate medie... Pentru toate buzunarele
Cu asta nu ai fost contrazis! Dovada e dată de companiile care își asamblează produsele acolo! Problema e cu cele "designed in RPC"! ;)

#33
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015

View PostDieselCRDI, on 13 iulie 2019 - 21:16, said:


Cu asta nu ai fost contrazis! Dovada e dată de companiile care își asamblează produsele acolo! Problema e cu cele "designed in RPC"! ;)
Te-ai uitat azi la finala de la Wimbledon? Ai văzut la fiecare pauza pentru ce firma se făcea reclamă? 😁

#34
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
S a uitat pana la prima reclama,dupa care a mutat 🤣🤣

#35
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015
Evident, a fost oripilat și a mutat pe Taraf TV 😁

PRC... https://www.essentia...bledon-sponsor/

#36
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.03.2007
Personajul care posteaza si el pe aici fel de fel de aberatii, e probabil un frustrat fara treaba. Nu poti dacat sa-l ignori pentru ca e inca unul din poluatorii acestui forum ce incearca si ei sa sa arate ceea ce nu au.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate