Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Despre Vietnam si dieta fara gluten...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
La inceputul lunii Octombrie voi pleca pentru 2 saptamani in Vietnam. Avand in vedere ca nu am mai fost niciodata in Asia, as dori sa cer sfatul si opinia celor care au fost.

Problema principala este ca am alergie la gluten, motiv pentru care trebuie sa ma asigur ca tot ceea ce mananc este... well, fara gluten. In Europa, in general, nu am avut probleme. Boala celiaca este relativ cunoscuta in toate tarile moderne astfel incat pot sa gasesc suiciente lucruri de mancare atat in supermarket-uri cat si in (unele) restaurante. Totusi, din ceea ce am citit, acest lucru nu e foarte raspandit in Asia, iar limba joaca de asemenea un rol relativ important.

Astfel, am cum sa supravietuiesc 2 saptamani?  Mare parte din timp o s-o petrec probabil in Hanoi. In functie de ceea ce mai gasesc interesant pe celalalte topicuri despre Vietnam, posibil sa iau un zbor intern pana "altundeva".

#2
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 [ady], on 12 iulie 2019 - 17:19, said:

Problema principala este ca am alergie la gluten, motiv pentru care trebuie sa ma asigur ca tot ceea ce mananc este... well, fara gluten. In Europa, in general, nu am avut probleme. Boala celiaca este relativ cunoscuta in toate tarile moderne astfel incat pot sa gasesc suiciente lucruri de mancare atat in supermarket-uri cat si in (unele) restaurante. Totusi, din ceea ce am citit, acest lucru nu e foarte raspandit in Asia, iar limba joaca de asemenea un rol relativ important.

Nu mai spune, din mii de alimente, cateva au gluten iar tu intrebi daca o sa supravietuiesti.

Ai mancat vreodata fructe cu gluten ? pentru ca sunt cateva sute de optiuni.
Ai mancat vreodata vegetale cu gluten ? pentru ca sunt cateva sute de optiuni.
Ai mancat vreodata boabe cu gluten ?
Ai mancat vreodata nuci, seminte, alune, alte oleaginoase cu gluten ?
Ai mancat vreodata hrisca, porumb, amaranth, mei, mei etiopian, orez, quinoa cu gluten ?
Gluten in produse animale ?

Tu deja stii unde e glutenul pentru ca ai boala, tot ce ramane e permis.

Edited by AdiTwism, 12 July 2019 - 17:37.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Nu mananci nimic de la tonetele de pe strada (oricum nu recomand) si mergi doar la restaurante cu meniul in engleza si lista de ingrediente afisata. Le cauti din tara.
Alta solutie nu vad.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Iti recomand sa vizionezi vlogurile lui BackPackYourLife depre Vietnam (daca inca nu ai facut-o).


Sigur gasesti produse fara gluten si vei supravietui, dar trebuie sa fii atent.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Orez fara gluten..... Ai ales locul potrivit. Rar sa gasesti "gluten" in mancarea asiatica.

Daca te apuca diareea sa stii ca nu e de la gluten , prima e enterocolita prin zonele alea.

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
N-ar trebui sa fie probleme in Asia cu glutenul. Ei sunt cu orezul, legumele, pestele...

Cred ca fix restaurantele occidentale ar trebui sa le eviti.

#7
adysab

adysab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 15.04.2006

View PostAlexEn, on 12 iulie 2019 - 17:35, said:

Nu mananci nimic de la tonetele de pe strada (oricum nu recomand) si mergi doar la restaurante cu meniul in engleza si lista de ingrediente afisata. Le cauti din tara.
Alta solutie nu vad.


Asta fiind cel mai prost sfat pe care l-ai putea primi atunci cand pleci in Asia.

Dupa peste un an petrecut in zona, iti pot spune cu toata taria ca fix din acele locuri trebuie sa mananci, acolo unde vezi multi localnici la mese. Du-te si mananca in asa zisele restaurantele ceva mai rasarite sau cele pentru western food si vei avea cel mai probabil probleme cu stomacul.

Am mancat zi de zi pe strada, din cele mai dubioase locuri posibile, murdare, laturalnice si toate cele .. dar mereu am mancat numai din locuri in care erau multi localnici la masa ... si mereu am evitat locurile in care erau multi turisti la masa. Nici macar probleme de stomac clasice care sa ma tina pe toaleta nu am avut, d-apai alte probleme mai grave.

Mergi cu o hartie pe care scrie asta in vietnameza ca sa te asiguri ca nu ai probleme:

http://www.celiactra...rds/vietnamese/

Mancare prea multa cu gluten nu cred ca exista in vietanam, oricum. Mananca tot ce vezi, in special pho, bun cha, mi quang, bang xeo, banh mi, cha ca, cao lau, bun bo hue, bun bo nam bo, xoi, banh cuon, bo luc lac.

Edited by adysab, 07 August 2019 - 22:19.


#8
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Multumesc tare mult, @adysab

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate