Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Pesti bolnavi in iaz

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
rosubog

rosubog

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.11.2018
Buna ziua..Ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri?
Am facut un iaz mic in care am bagat niste caras si crap cumparat din piata.de vreo 2 luni.Acum cateva zile am gasit un pui care din pacate era mort.Am mai vazut puiet dar foarte mic prin iaz.Problema este ca ieri am pescuit un crap si avea pe el pete de sange.Banuiesc ca este bolnav sau este vreun parazit prin apa.Daca ma poate ajuta cineva sa mi spuna cu ce sa tratez apa sau ce trebue sa fac.Multumesc.Atasez poze.

Attached Files



#2
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Ala nu e crap. E caras (crapul are mustati e mai lung si nu asa de lat, vezi pozele). Nu cred ca e bolnav acel peste. Vad ca ai aport de apa proaspata. Cit de adinc e sapat acel iaz? Ce temperatura are apa?

Edited by _R_A_D_U, 12 July 2019 - 17:34.


#3
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
bietii pesti Posted Image .....

trebuie sa le schimbi apa ..... sunt sanse foarte mari sa se fi dezvoltat microbi si bacterii de care scapi extrem de greu

toata apa trebuie schimbata urgent .....

daca reusesti asta sunt sanse sa se vindece singuri in timp

Edited by truthwarrior, 12 July 2019 - 17:40.


#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Apa ventilata masiv, schimbata, solutie de TETRACICLINA sau CLORAMFENICOL, nu stiu exact cantitatile de dilutie.

Si un pic de zona de umbrire, ca daca volumul de apa e mic se supraincalzeste rapid.

Edited by keta, 12 July 2019 - 17:43.


#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Probabil ca s-au dezvoltat  bacterii care imbolnavesc pestii.Banuiala mea e ca vor muri toti daca nu tratezi apa.Asta s-a intamplat probabil pentru ca nu ai oxigenat/recirculat apa.


Stiu balta in care au iesit pestii cu burta in sus pntru ca nu era recirculata apa, au murit tone.Solutia e sa pui o pompa solara cu debit cat mai mare si sa cresti pe cat posibil nivelul apei.

Edited by ionutz_joe2009, 12 July 2019 - 18:06.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca pui o pompa intr-o piscina nivelul apei ramane la fel , doar se recircula apa, se imbogateste cu oxigen.
Ca sa ai apa in plus ai nevoie de un izvor....

Edited by keta, 12 July 2019 - 18:37.


#7
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
schimbata urgent toata apa .... curatat iazul de bacterii, alge, samd si neaparat o pompa pentru oxigenat apa cu debit cat mai mare .... eventual alimentata de la un banal panou solar

Attached Files


Edited by truthwarrior, 12 July 2019 - 19:25.


#8
rosubog

rosubog

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.11.2018
Am pus o pompa comandata de pe iazz.ro cu debit destul de mare.Acum nu mai ies la suprafata cum ieseau inainte de a fi apa neoxigenata.Problema e ca astazi am gasit unul de vreo 4 cm mort si la fel avea cateva pete rosii pe el.

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Fa si tu ceva minime masurari de temperatura, Ph..., ce ai tu acolo gen 4m x 2m nu prea e iaz

#10
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
D asta fratele vostru nu mananca acvacultura, e de saraci, iar de apa dulce e cancer pe paine.

#11
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
neaparat schimba urgent apa ...... toata!!!

daca ai posibilitatea ar fi bine sa mutii pestii din iaz, sa-l seci si sa-l cureti total!

altfel nu vad cum ai putea scapa ... de bacterii si boli nu se scapa asa usor

apa dulce intradevar e pacatoasa rau de tot pt ca permite inmultirea bacteriilor ca intr-un incubator

mai ales cand e foarte cald .....

Edited by truthwarrior, 12 July 2019 - 21:15.


#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
Apa se trateaza cu piatra vanata pur si simplu .dupa tratament se limpezește si apa in lac

#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Este OK sulfatul de cupru , dar este doar pentru uciderea algelor, la ce ce "constructie" are acolo, nu cred ca algele sunt problema.

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 keta, on 13 iulie 2019 - 15:26, said:

Este OK sulfatul de cupru , dar este doar pentru uciderea algelor, la ce ce "constructie" are acolo, nu cred ca algele sunt problema.
curata si pielea peștilor pe lângă apa

#15
mariusnedelcu2016

mariusnedelcu2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.05.2016
Bună ziua! Am nevoie de un sfat - Tata s-a apucat de capul lui să facă un bazin de beton de 6 m X 10 m și acum vrea să-l hidroizolez ca să facă un heleșteu.
Are cineva experiență cu o astfel de construcție și apoi de implementare a unei crescătorii de pește?
Cu ce să hidroizoleze să nu-i mai fugă apa? După ce hidroizolează poate să umple bazinul cu apă din râu (avem un râu în apropiere doar că mai jos ca nivel de curtea lui).
Apoi, ce pești pot fi crescuți? Mai aveți și alte sfaturi.
Scuze, nu cunosc domeniul deloc iar el nu stă pe internet deloc și nu știe unde să se interesez. Are aproape 70 de ani și ăsta-i cam ultimul lui proiect mai serios - visează să mănânce pește din heleșteul lui -  și aș vrea să-l ajut să nu bage bani aiurea.
Mulțumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate