Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce soluție îmi recomandați pentru a avea semnal tv de calitate pe 6 televizoare simultan?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 13.11.2006
Salutare!
Asa cum spune si titlul topicului am 6 televizoare, in fiecare cameră cate unul  si as vrea sa am semnal de calitate atunci când funcționează simultan. Momentan le am legate pe toate pe același cablu dar se vad bine doar 10% din canale. Restul se vad sacadat. Stiu ca la un provider clasic ar trebui sa achiziționez 6 abonamente separate ceea ce nu ar renta absolut deloc. Am pus si un amplificator de semnal "xicab ha 4534" dar s-a schimbat doar putin calitatea imaginii. Ce credeți că ar trebui sa fac in acest caz? Locuiesc in Constanta.

Edited by ands, 12 July 2019 - 15:02.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cablu si distribuitoare de calitate, eventual un amplificator de semnal.
Trebuie sa faci teste pe rand si sa vezi ce si cum e cu calitatea semnalului.
Deconectezi tot si folosesti un singur TV pe post de "martor" pe care-l plimbi in toate locatiile si vezi ce si cum.

Edited by keta, 12 July 2019 - 14:40.


#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Se plateste un singur abonament de unde 6?.. Platesti pt 6 dar nu abonamente, ci pentru carduri sau decodoare . Si faci reclamatie la firma de cablu, sa iti rezolve problema cu semnalul pentru cele 6 tv.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postbaribalu, on 12 iulie 2019 - 15:01, said:

Se plateste un singur abonament de unde 6?.. Platesti pt 6 dar nu abonamente, ci pentru carduri sau decodoare . Si faci reclamatie la firma de cablu, sa iti rezolve problema cu semnalul pentru cele 6 tv.
Nu a zis nimeni de asa ceva......
Nu carduri si alte alea.....

Doar semnal distribuit.

Sa o luam cu inceputul.

Edited by keta, 12 July 2019 - 15:04.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cablurile sunt baza prin care vine semnalul. Daca pana in casa (sau priza principala de semnal) semnalu e slab, nu faci mare branza, chiar daca ti-ai pune cele mai bune splitere si cabluri.

Daca poti, verifica semnalul (calitatea) cu care iti intra si ce calitate ai la cel mai indepartat.

Daca ar fi sa faci recablare, as recomanda ca, din cablul principal (cel de la furnizor) pui intr-un spliter cu 6 iesiri (nu sunt sigur ca vei gasi cu 6, dar cu 5 sigur si mai pui inca unul cu doua ierisi) si tragi din fiecare iesire un cablu.

Ideal ar fi sa nu ai metraje mai mari de 10-15 m/cablu

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006

View Postketa, on 12 iulie 2019 - 15:03, said:

Nu a zis nimeni de asa ceva......
Nu carduri si alte alea.....

Doar semnal distribuit.

Sa o luam cu inceputul.

Mai citeste o data cu atentie ce scrie in primul post...

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Are 6 televizoare si "stie" ca la un provider clasic trebuie ceva....
Nu spune ca are 6 STB-uri sau altele...

#8
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 13.11.2006

View Postands, on 12 iulie 2019 - 14:34, said:

. Stiu ca la un provider clasic ar trebui sa achiziționez 6 abonamente separate ceea ce nu ar renta absolut deloc.
Eu am scris mai sus ca trebuie 6  abonamente separate pt ca asa imi spusese un "Dorel tehnician" de la firma de cablu acum ceva timp. Daca este o informatie eronata, ok, o scoatem din discutie. Ramane doar sa discutam dpv tehnic. Multumesc!

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Prima data faci reclamatie la firma de cablu sa vina sa iti rezolve ei problema cu semnalul... Tu daca iti montezi un amplificator pentru semnalul de pe cablu mai mult ca sigur acel amplificator o sa amplifice toata banda de frecvente, ceeea ce nu este intotdeauna foarte bine, deoarece nivelul semnalului trebuie sa fie intre niste limite... Cei de la cablu au posibilitatea sa ridice nivelul semnalului in functie de banda de frecventa, din amplificatoarele lor. (Trebuie sa vina la tine, sa masoare cu niste analizoare de frecventa cele 6 iesiri spre tv.)

Edited by baribalu, 12 July 2019 - 15:25.


#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Firma de cablu verifica semnalul pina la ceea ce intra in casa, restul e pe treaba ta...

Nu stim in acest moment ce "configuratie" are initiatorul si nici ce provider, daca are vreun echipament.... sau e doar analog...

Edited by keta, 12 July 2019 - 15:28.


#11
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Eu am mai mult de 6 si folosesc asa ceva , am semnal pt tot bloculPosted Image
[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSbloCEZjS9kvILvtfHOADUPEWyGnQYsdQreybZsyqsr0mGAPSP - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai trebuie sa sti ca pe linga calitatea cablului si a spliterelor mai conteaza si topologia retelei

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am 4. Folosesc amplificator. Atentie la conectica si cam atat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate