Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Credit achizitie teren cu ipoteca pe terenul cumparat

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
heg3

heg3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.02.2019
Salut,

Stiti sa mai existe vreo banca care iti ofera credit pentru achizitia unei teren intravilan, iar ipoteca sa fie pusa pe terenul cumparat? In principiu, nu prea conteaza avansul minim(10-15-20 sau 40%) sau perioada maxima de creditare daca e >=10 ani. Scenariul e ceva de genul:
1) Ion vrea sa cumpere un teren de 100k
2) Ion are 100k
3) Ion cumpara terenul, dar ramane fara cash -> nu mai poate incepe constructia casei.

Variante:
1) cumpara terenul cu banii jos, mai asteapta x ani pana mai strange cash
2) cumpara terenul cu banii jos, face credit de nevoi personale cu care incearca sa aduca casa la rosu, iar apoi ia ceva credit de investitii imobiliare cu ipoteca pe imobilul construit
3) cumpara terenul cu banii jos si incearca sa obtina ceva credit de constructie casa. Din cate stiu, e destul de complicat, are mai multe faze, dupa fiecare faza trebuie pusa ipoteca noua, facturi care sa dovedeasca banii investiti, etc. Cu alte cuvine, multa umblatura si multi bani dati pe hartogaraie.
4) Ion cumpara terenul prin credit, face casa la rosu cu banii ramasi cash, iar apoi face ceva credit imobiliar sa-si termine acasa

Aveti ceva idei/alte variante?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In general cand vii cu o "garantie" cash atat de mare se gasesc solutii de compromis inainte de achizitionarea terenului.
Se merge pe ideea de proiect la modul general.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

 heg3, on 12 iulie 2019 - 13:18, said:

1) Ion vrea sa cumpere un teren de 100k

Banca il evalueaza la 50k si ii fwte karma lu Ion.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Daca nu ma insel, ING accepta la un moment dat ipoteca pe teren. Daca nu, ia la rand bancile...e posibil ca alea mai mici sa fie dispuse sa ia terenul ca ipoteca.

Eu am fost in situatia asta si am venit cu doua apartamente ca ipoteca, terenul nefiind acceptat de catre banca la care m-am imprumutat.

Edited by george_alexandru, 12 July 2019 - 14:07.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • cumperi terenul cash, constructia prin credit
  • mergi la banca si intrebi daca ofera credit pentru un teren+santier pentru o constructie, avand banii de inceput (doar o parte din suma) si in ce conditii.
Da, bancile ofera credite, dar trebuie vazut la fiecare care sunt conditiile. In urma cu vreo 6 ani (nu cred ca se lansase inca programul Prima Casa) contabila sefa de la firma la care lucram si-a inceput constructia unei case. Nu stiu cum a fost cu terenul (daca il avea sau ce statut avea), dar, cand a inceput constructia, a pus garantie terenul si banii ii lua pe baza facturilor (zicea ceva de OP-uri pentru fiecare factura), iar pentru muncitori mergea cu statul de plata cu semnatura diriginteului de santier. Vremurile s-au mai schimbat.

Avand o suma de bani, ca prim pas ar fi bine sa achizitionezi terenul (sub suma disponibila) si sa apelezi la banca pentru constructia casei. Variante sunt (chiar si Prima casa, daca Ion se incadreaza).

Edited by Pololica, 12 July 2019 - 14:08.


#6
heg3

heg3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.02.2019

 keta, on 12 iulie 2019 - 13:25, said:

In general cand vii cu o "garantie" cash atat de mare se gasesc solutii de compromis inainte de achizitionarea terenului.
Se merge pe ideea de proiect la modul general.

Pai e vb de persoana fizica, nu imi dau seama ce reprezinta proiectul la modul general. Eu pot merge la banca sa cer inca 200k ca sa fac casa pe terenul respectiv, dar ce garantie are banca ca eu o si fac (atata timp cat nu am ce ipoteca inca). Detalii ar fi de ajutor :D

 laffin, on 12 iulie 2019 - 14:00, said:


Banca il evalueaza la 50k si ii fwte karma lu Ion.

Daca banca il evalueaza la 50k si ii cere 20% avans la Ion, Ion tot scoate 30k dintr-un credit care teoretic ar trebui sa fie mai avantajos decat unul de nevoi personale.

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Mergi la banca si expui "proiectul",... ideea ta si pui pe masa ce carti ai , iar ei vor zice DA sau NU, sau poate cu anumite conditii....

banca nu este interesata sa blocheze bani in chestii greu sau posibil greu vandabile, dar daca ai o garantie cash substantiala le cade bine.

Edited by keta, 12 July 2019 - 14:16.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Daca mergi pe credit de construire, nu ti se va cere o ipoteca suplimentara, dar proiectul trebuie sa fie foarte bine facut, documentatia ireprosabila si banii se vor elibera doar la prezentarea de facturi. De aceea, pe langa asta e bine sa ai credit de nevoi personale pentru platile unde nu vei avea factura.

#9
heg3

heg3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.02.2019

 george_alexandru, on 12 iulie 2019 - 14:29, said:

Daca mergi pe credit de construire, nu ti se va cere o ipoteca suplimentara, dar proiectul trebuie sa fie foarte bine facut, documentatia ireprosabila si banii se vor elibera doar la prezentarea de facturi. De aceea, pe langa asta e bine sa ai credit de nevoi personale pentru platile unde nu vei avea factura.

Cumva mi-e teama de varianta asta pentru ca pare cea mai complicata, e nevoie de multe hartii, etc. Am vorbit cu o persoana care lucreaza la banca si zicea ca in ultimii 5 ani nu tine minte vreun credit de genul asta acordat cuiva (e drept ca e ceva banca mai mica). Pe langa faza cu facturile, trebuie sa imparti constructia casei in diferite faze, pentru fiecare faza e nevoie de o estimare, iar dupa fiecare pas banca trebuie sa se asigure ca tu ai bagat banii imprumutati in casa respectiva. De asemenea, dupa fiecare etapa trebuie modificata ipoteca (probabil initial e terenul, apoi teren+fundatie, apoi teren + casa la rosu, etc). Lucrurile astea costa si ma gandesc ca iti iau si timp (nu cred ca sta cineva de la banca dupa tine si cand il chemi atunci ia taxiul si vine sa vada ce ai lucrat), deci apar tot felul de blocaje + timpi morti.

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Am o colega care a facut cerere pentru un astfel de credit...e convinsa ca il va primi. Constructorii cu care a discutat au cam facut figuri, ca deh, facturi. Pana la urma a gasit o firma pe care mi-o recomandase si mie un cineva de pe softpedia, dar nu ne-am inteles la pret, altfel imi lasasera o impresie buna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate