Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Webview - ce e si cum se foloseste?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Salut, m-am lovit de faptul ca nu pot sa folosesc iframe din cauza unei setari "X-Frame-Options: SAMEORIGIN".

Am inteles ca o alternativa ar fi "webview". Zis si facut, ma duc pe documentatie si... nu inteleg nimic.

Trebuie sa adaug o pagina de pe un alt domeniu intr-o pagina HTML. Cu iframe era treaba de 2 minute. Cu webveiw am gasit codul:

<webview id="foo" src="http://www.google.com/" style="width:640px; height:480px"></webview>


Am incercat sa il pun intr-o pagina HTML in BODY, am incercat sa il pun in HEAD, cu sau fara <script> tag. Nu merge nimic.

Gasesc pe net numai variante pentru Android Studio, dat fiind ca toti folosesc webview pentru aplicatii mobile.

Cul il pot folosi intr-o pagina HTML sau, JS - pentru a incorpora continutul unui alt site?

Multumesc!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
dezvolti cumva o aplicatie Chrome?

Quote

Use the webview tag to actively load live content from the web over the network and embed it in your Chrome App


#3
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View Post_Smiley_, on 12 iulie 2019 - 12:34, said:

dezvolti cumva o aplicatie Chrome?
Din ce stiu, nu Posted Image  Am un site wordpress, mi-a facut cineva un portal in Django si mi-a spus ca il pot incorpora in pagina wordpress folosind webview in loc de iframe.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Webview nu e pentru tine.

#5
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View PostOriginalCopy, on 12 iulie 2019 - 12:46, said:

Webview nu e pentru tine.
Pe ce baza spui asta? Nu e pentru mine ca nu inteleg cum se foloseste? Sau nu il pot folosi in contextul in care am nevoie aici?
Multumesc

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate trebuie sa petreci ceva timp sa te documentezi si sa intelegei ce-i cu "X-Frame-Options: SAMEORIGIN".
Asta daca tu esti developer sau pe cale sa devii, altfel cere-i celui ce ti-a facut "lucrarea" sa o faca astfel incat sa nu mai ai problema legata de originea paginii (e ceva legat de domeniu :) ).
Daca acel cineva sustine ca poti folosi "webview" in loc de "iframe" atunci sa-ti arate cum.

Exista metode de "bypass", dar trebuie studiate si intelese si nu au legatura cu "webview".

Edited by Ciubex, 12 July 2019 - 13:33.


#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostRpgBoy, on 12 iulie 2019 - 12:59, said:

Pe ce baza spui asta? Nu e pentru mine ca nu inteleg cum se foloseste? Sau nu il pot folosi in contextul in care am nevoie aici?
Multumesc
Nu il poti folosi in contextul "wordpress" sau ca "alternativa la iframe".

webview e pentru aplicatii mobile (de aceea ai gasit "doar" solutii cu android in ele).

Sau pentru alte abordari. In niciun caz <webview> nu e ceva ce poti genera pe server si livra browserului.

#8
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Okay, va multumesc.

@Ciubex cat timp am acces la server-ul lui am inteles ca pot modifica X-Frame-Options: SAMEORIGIN in X-Frame-Options: ALLOW-FROM site. Dar nu vrea sa modifice asta din "motive de securitate".

I-am spus tipului ca sa ma ajute si astept raspuns. Daca el o face cumva cu webview si mai e thread-ul deschis voi posta aici. Desi din ce am vazut si ce ati spus voi nu se poate.

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Are dreptate. daca are macar 2 neuroni in tzeasta nu o sa schimbe nimic.

#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Hai sa-ti dau totusi o idee, nu se poate cu WebView, pentru ca nu-i un tag HTML, adica nici un browser generic nu o sa "stie" ce-i acolo si cum sa o interpreteze.
Acum cine stie el ce-a crezut sau ce-a spus ca face.
Toata tarasenia asta cu hader-ul X-Frame-Options pus sa aiba valoarea SAMEORIGIN este din motive de securitate folosita, dupa cum de altfel si tu ti-ai dat seama.
Asadar, folosirea continutului ce vrei sa-ti fie afisat intr-un iframe cade, trebuie sa cauti alte metode prin care sa folosesti si afisezi informatia respectiva, insa totodata folosirea unui artificiu pentru evitarea "SAMEORIGIN", poate fi considerata frauduloasa si nu stiu daca da bine.
Totodata iframe-urile sunt depasite moral si nu prea "mai dau bine" in zilele noastre, par niste carpeli si incetinesc randarea paginilor web ce folosesc iframe-uri, tocmai din cauza faptului ca browser-ul mai trebuie sa faca inca un request si apoi altele pentru continutul din iframe.
Intr-un final, sfatul meu e sa fii original si eventual sa-i ceri acceptul celui ce vrei sa-i folosesti informatia la tine pe site convenind asupra mentionarii sursei informatiei.

Edited by Ciubex, 12 July 2019 - 16:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate