Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo
 Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...
 2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...
 Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....

Probleme TV LG

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

cosminmares2020

cosminmares2020

Member

• Grup: Members
Carpeala facuta pe genunchi... oricum ala nu mai e televizor! Este un harb nenorocit cu barete de led-uri lipite cu scotch,lucrare facuta ca la "coteata porcului"!
Daca era profesionist depanatorul,trebuia sa lucreze intr-o incapare cu cat mai putin praf,sa schimbe toate baretele - regletele cu led-uri ca uzura sa fie uniforma si lipirea s-o faca cu banda dublu-adeziva cu care vin acestea,in lipsa se achizitioneaza banda separat.
200 RON fara garantie,chitanta si factura... "normal" pentru "carpaeala" aia! "Felicitari", te-ai ales cu o troaca de televizor (ca numai televizor nu mai este ala),cu foliile de la ecran pline de praf si cu o carpeala... caz daca era al meu,il faramam cu barosul pe loc!!!
Ce sa zic,da-i la maxim cu toate reglajele ca oricum ai un "Trabant" care sta sa crape in orice moment!
Daca vrei televizor care sa rezizte in timp si care intra extrem de rar pe usile service-urilor,alege Philips!
Am asa: eu unul din ianuarie anul asta,altul cumparat pentru la tara chiar in urma cu 18 ore (cand scriu acest mesaj),identic cu cel de acasa si maica-mea are tot Philips LCD cumparat in iulie 2008... nicio defectiune,proba timpului! Vreti nervi,batai de cap si reparatii "dorelistice"? DA? Cumparati LG... ca "e bune"!

coaca

coaca

Senior Member

• Grup: Senior Members
Vezi sa nu schimbi baretele dupa 2 ani si o luna la acele Philps-uri. :)) Nu iti doresc asa ceva. Eu macar am schimbat dupa 6 ani.
Sincer nu cred ca e mai stralucit un Philips fata de LG.

coaca

coaca

Senior Member

Acum lumina de fond e prea puternica fata de cum era inainte de reparatie.
Daca tin Backlight-ul peste 70 e foarte laptos. Inainte il tineam la 90 si era ok.
E o problema de montaj sau ca sunt baretele noi? Posted Image

Multumesc.

Edited by coaca, 25 July 2019 - 10:00.

modoran

modoran

Senior Member

Ledurile noi au alta "temperatura de culoare" si alt numar de lumeni fata de cele originale.  Regleaza lumina de fundal la minimul posibil pentru imagine decenta si viata cat mai lunga a ledurilor.

View Postcosminmares2020, on 21 iulie 2019 - 18:35, said:

Am asa: eu unul din ianuarie anul asta,altul cumparat pentru la tara chiar in urma cu 18 ore (cand scriu acest mesaj),identic cu cel de acasa si maica-mea are tot Philips LCD cumparat in iulie 2008... nicio defectiune,proba timpului! Vreti nervi,batai de cap si reparatii "dorelistice"? DA? Cumparati LG... ca "e bune"!

Pai Philipsul tau are lampi CCFL, nu are leduri pentru iluminare de fundal.  Si mai lasa-ne cu "reparatiile dorelistice" ale tale. Vrei la service autorizat ? Acolo verdictul e simplu: inlocuirea displayului cu totul, pret total mai mare decat un tv nou identic.

coaca

coaca

Senior Member

View Postmodoran, on 26 iulie 2019 - 20:35, said:

Ledurile noi au alta "temperatura de culoare" si alt numar de lumeni fata de cele originale.  Regleaza lumina de fundal la minimul posibil pentru imagine decenta si viata cat mai lunga a ledurilor.

Multumesc de raspuns. Aceeasi problema e si pt tv-urile noi? Trebuie tinuta lumina de fond cat mai jos? Contrastul conteaza ca il tin la 100%?
Setarea luminii de fond la 60-70% pentru prelungirea vietii tv-ului e valabila doar pentru LG sau si pentru Samsung?

Multumesc.

Edited by coaca, 26 July 2019 - 21:42.

crislacor

crislacor

Cui îi pasă...?!

Nene, lasă dracului lumina de fond, temperatura de culoare, viata ledurilor... reglează-ți imaginea după cum îți place ȚIE și nu te mai gîndi la nimic altceva! E un televizor, nu o navă spațială și da, după cei doi ani de garanție te poți aștepta să pice oricînd (mai ales la seriile entry și mid-level)!
Serios acum, vrei să dai în bîlbîială (și cred că și noi pe lîngă tine)...?

coaca

coaca

Senior Member

Mai intreb o chestie si gata :))))))

Efect HDR ce face mai exact? Am vazut daca dau pe puternic se vede mult prea stralucitor dar parca nu mai e natural :) Mareste cumva intensitatea ledurilor?

crislacor

crislacor

Cui îi pasă...?!

View Postcoaca, on 26 iulie 2019 - 23:10, said:

(...)
Efect HDR ce face mai exact? (...)
În cîteva cuvinte:

caracteristica HDR (High Dynamic Range - Interval dinamic ridicat) se referă la culoare, la contrast şi la luminozitate. Cu o caracteristică 4K HDR, imaginile de la televizor pot oferi o gamă mai largă de culori, cu luminozitate îmbunătăţită şi gradaţii mai subtile între nuanţele cele mai profunde de negru şi nivelul maxim de alb.
https://www.panasoni...de-aceasta.html
Dacă vrei mai multe detalii, citești pe net! Dar ai grijă, să nu-ți prinzi nasu' în prea multe (și adînci) detalii...
Cît despre leduri, ce îți (mai) pasă?!

coaca

coaca

Senior Member

Daca selectez Efect HDR sa inteleg ca nu mai pot umbla la contrast, luminozitate...? Daca umblu ma gandesc ca nu mai e HDR. Nu? :)
La Nivel Efect HDR am vazut ca mai am 3 optiuni. La Puternic si Mediu mi se pare ca se vede prea stralucitor.

KLM2009

KLM2009

The Punish3r

• Grup: Moderators
Tu cred că glumești...

coaca

coaca

Senior Member

Efectul HDR mareste plaja pentru lumina de fond, contrast si culori. Corect?
Asta inseamna ca forteaza ledurile mai mult de 100% cum e pe setarile prestabilite Intens sau Sport (lumina fond - 100 si contrast - 100) .
Am dreptate sau nu? Sincer nu ma pricep.:)

Edited by coaca, 27 July 2019 - 22:41.

Cristinanmc

Cristinanmc

New Member

• Grup: Junior Members
Buna seara. Va rog tare mult sa ma ajutati cu o parere. Parintilor mei li s-a defectat tv led vortex, avea sunet, dar nu avea imagine. Nu am avut timp sa ajung la service si le-am dat tv meu LG tot led smart si in mai putin de 1 luna a patit fix acelasi lucru, ceea ce mi se pare extrem de ciudat pt ca eu il am de 6 ani si nu am avut nici cea mai mica problema cu el. Ai mei folosesc un decodor(sau cum se numeste) de la telekom. Credeti ca acesta poate afecta cu ceva? E extrem de ciudat sa apara aceeasi defectiune la 2 marci diferite in 1 luna de zile. Va multumesc.

iZet

iZet

Senior Member

Ghinion de nesansa. Fie s-au dus benzile led de iluminare, fie display-urile.

ronuquet

ronuquet

Guru Member

Daca nu au impamantare, e posibil ca sa se fi ars ceva de pe placa de baza...

NFS01

NFS01

Senior Member

Salutare,aveti idee ce fel de problema este?
https://i.postimg.cc...0-090900140.jpg

innesat

innesat

Senior Member

• Grup: Moderators
Cred că ai led-urile pe ducă. Acum, da și tu modelul exact sa vedem despre ce e vorba

NFS01

NFS01

Senior Member

Loewe Xelos 32

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate