Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

venituri din turism in declaratia uncia

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
im_22

im_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.11.2007
Buna ziua,
Din cate am inteles in declaratia unica, veniturile obtinute din cedarea locuintei in scop turistic se declara pe baza normelor de venit stabilite pentru fiecare regiune in parte.  Astfel norma de venit pe care eu ar trebui sa o declar este de 12000 lei/camera/sezon, rezultand un impozit de 1200 lei/camera. La doua camere impozitul ar fi de 2400 lei/sezon. In situatia in care eu inchiez doua camere doar in lunile iulie si august, venitul meu obtinut in scop turistic, nu mi-ar ajunge sa acopar nici macar impozitul. Slabe sanse ca la finalul celor doua luni, sa pot obtine un venit brut de 2500. In aceste conditii, cum as putea proceda ca fiu in legalitate, as putea declara venitul brut pe care eu il obtin efectiv si sa nu iau in considerare acea norma de venit, sau mai degraba ar trebui sa renunt la aceasta activitate, deoarece se pare ca nu pot nici macar sa imi acopar impozitul pe venit?

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Ai două variante - la normă unde pare că ieși în pierdere sau în sistem real unde declari exact cît ai cîștigat dezavantajul fiind că trebuie să ții contabilitate.

#3
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu stiu daca la activitatea de inchiriat camere in scop turistic se poate trece in sistem real, adica sa tii contabilitate si registre pentru activitate. Din cate stiu e obligatoriul la norma de venit, caz in care trebuie sa platesti impozit si contributii la cat e norma, nu ai alta varianta.

#4
im_22

im_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.11.2007
Da, se pare ca nu poti trece pe sistem real atunci cand inchiriezi in scop turistic.

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
ART. 83 - Definirea veniturilor impozabile din cedarea folosinței bunurilor
...
(3) Sunt considerate venituri din cedarea folosinței bunurilor și veniturile obținute de către proprietar din închirierea camerelor situate în locuințe proprietate personală, având o capacitate de cazare în scop turistic cuprinsă între una și 5 camere inclusiv.

ART. 86 - Reguli privind stabilirea impozitului în cazul opțiunii pentru determinarea venitului net în sistem real
(1) Contribuabilii care realizează venituri definite la art. 83 alin. (3) au dreptul să opteze pentru determinarea venitului net anual în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, potrivit prevederilor art. 68, iar în cazul în care își exprimă această opțiune, au obligația de a completa Registrul de evidență fiscală.
(2) Opțiunea se exercită pentru fiecare an fiscal, prin completarea declarației unice privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice, pentru anul în curs și depunerea formularului la organul fiscal competent până la data de 15 martie inclusiv a anului de realizare a veniturilor. În cazul în care contribuabilii încep să realizeze, în cursul anului, venituri definite potrivit art. 83 alin. (3), opțiunea se exercită pentru anul fiscal în curs, în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului, prin completarea și depunerea declarației unice privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice.

Deci se poate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate