Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Nationalismul

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#37
bucag

bucag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 09.07.2019

View PostFlat, on 11 iulie 2019 - 15:07, said:

nationalismul va deveni istorie cand omenirea va evolua suficient incat sa traiasca intr-un stat planetar, fara granite. cu un presedinte al terra si un parlament unic
poti sa-ti tii valorile culturale, regionalismele, dar ca organizare statala trebuie sa ne punem toti la un loc si sa renuntam la armate, granite, razboaie
armatele vor deveni politia planetara


Sunt de acord ca nationalismul e depasit in secolul 21!

Dar sa debitezi ineptia asta ca vom trai fara granite mi se pare o tampenie!   Nu va exista niciodata stat planetar cat timp vor exista categorii imparite si diferite  de oameni, fiecare cu interesul propriu.

Granitele  tot vor exista, chiar daca nu vor mai fi pe criterii etnice/nationale/culturale. Ci dupa criterii FINANCIARE si GEOGRAFICE!

Adica Europa in 2100 va fi impartita in regiuni in functie de dezvoltare economica si geografica :  regiunea atlantica, regiunea scandinava, regiunea balcanica, regiunea centrala, regiunea mediteraneana etc. Sau in regiunea dezvoltata si  bogata  (nord-vestul Europei), regiunea in curs de dezvoltare (centrul si sud-vestul  Europei) si regiunea subdezvoltata/saraca (Europa rasariteana si cea de sud-est ).  
In America deja  nu se mai poate vorbi de state federale si guvernatori care au ajuns niste irelevanti, ci de entitati corporatiste ce controleaza de facto  teritoriul. Valabil si pentru Asia.

Probabil ca  Africa si Orientul vor ramane in continuare in urma si se vor face imparteli dupa religie si trib, nefiind sanse de dezvoltare pe acolo. Dimpotriva, din cauza schimbarilor climatice si desertificarii , e tot mai de asteptat sa fie depopulate.

Edited by bucag, 11 July 2019 - 22:33.


#38
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
FALS TOTAL.

Nationalismul nu e depasit absolut deloc. Oamenii se organizeaza in grupuri, iar grupurile alea usor usor ajung sa aiba cultura comuna, iar grupul asta se CHEAMA NATIUNE. punct.  Daca iei 10 grupulete care vor sa se grupeze intr-un grup mai mare, dupa 100 de ani rezulta O NATIUNE. Ce plm e asa greu de inteles ??? Vor vorbi aceeasi limba mai mult sau mai putin, sau cel putin una comuna si vor avea aceleasi mituri si mari intamplari la care se vor raporta. Ce plm voi nu ati deschis o carte de istorie in viata voastra ?

#39
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Eu unul nu prea am deschis carti de istorie,da' stiu ca rromii asa au facut,dupa care s-au raspandit in toata Europa.

#40
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Da, dar nici ei nici evreii nu s-au integrat. Cel putin nu toti.

#41
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Las' ca la noi s-au integrat de minune.....

#42
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,228
  • Înscris: 12.09.2011
Au fost nspe mii de evrei integrati si asimilati. Poate chiar majoritatea.  Si chiar si aia care au ramas la religia proprie sunt in procent semnificativ asimilati, evreii germani au luptat in primul razboi mondial in armata germana cu mandrie de exemplu. Tzziganii (eat shit softpedia) in 100 de ani o sa fie indiscernabili de restul populatiei pentru ca au decis sa se integreze.

Edited by asiodf, 12 July 2019 - 07:54.


#43
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postasiodf, on 11 iulie 2019 - 18:40, said:

ala se numeste IMPERIU ba nene. s-a mai incercat, e fumata treaba.  Ce-mi faci daca eu nu vreau sa traiesc in stat cu tine, a? ia sa te aud.  Sa fim toti lafel dom'le, eventual de aceeasi culoare si aceeasi inaltime. Ce frumusete, totu identic !

de ce nu ai vrea sa traiesti in acelasi stat cu mine? ce motive ai avea? traiesti deja pe aceeasi planeta cu mine, si asta presupune ca la un moment dat exista posibilitatea sa ne intalnim, si de ce nu, sa conlucram. nu spune nimeni ca trebuie sa fim la fel, ce acum in Romania nu sunt oameni diferiti? doar pentru ca organizarea statala e comuna nu inseamna ca toti trebuie sa fim la fel (nici nu stiu ce vrea sa insemne asta)

View Postdjl, on 11 iulie 2019 - 20:32, said:

Şi unde e libertatea de a alege în a trăi într-un anume tip de societate?   Posted Image

da exemple. in general, lumea nu alege decat intr-un singur sens: fuge din locurile unde traieste prost spre societatile unde traieste mai bine. nimeni nu "alege" sa traiasca in turkmenistan, de exemplu, sau in uganda. astfel, daca statul planetar exista, nu mai ai motive sa fugi, altele decat climatice / geografice.

View Postbucag, on 11 iulie 2019 - 22:30, said:

Nu va exista niciodata stat planetar cat timp vor exista categorii imparite si diferite  de oameni, fiecare cu interesul propriu.

intr-un stat acum, chiar si in Romania, sunt categorii impartite si diferite de oameni. asta nu inseamna ca nu ar putea sa fie guvernati de aceeasi entitate
diferentele culturale se pot pastra, eu vorbesc de eficienta administrativa, economica, sociala

#44
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postasiodf, on 12 iulie 2019 - 07:53, said:

Au fost nspe mii de evrei integrati si asimilati. Poate chiar majoritatea.  Si chiar si aia care au ramas la religia proprie sunt in procent semnificativ asimilati, evreii germani au luptat in primul razboi mondial in armata germana cu mandrie de exemplu. Tzziganii (eat shit softpedia) in 100 de ani o sa fie indiscernabili de restul populatiei pentru ca au decis sa se integreze.
Da, faptul ca au ramas tot evrei demonstreaza ca nu s-au integrat. Si ce daca au luptat ? Asa au luptat mai multe natii impreuna.

#45
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Integrare=/=asimilare.

View Postasiodf, on 11 iulie 2019 - 18:40, said:


ala se numeste IMPERIU ba nene. s-a mai incercat, e fumata treaba.  Ce-mi faci daca eu nu vreau sa traiesc in stat cu tine, a? ia sa te aud.  Sa fim toti lafel dom'le, eventual de aceeasi culoare si aceeasi inaltime. Ce frumusete, totu identic ! Uite artistii astia cum incearca sa fie toti lafel si e rea lumea si nu ii lasa.
Unde ai vazut tu imperii national  unitare.?  Nici URSS care si-a propus si  a recurs  la cele mai neimaginabile abuzuri ca sa  obtina  aceasta unitate nu a reusit. Imperiile  incepand cu primele cunoscute in istorie au fost niste leagane ale diverzitatii. In cele din urma tocmai asta le-a adus sfarsitul.

#46
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Sa mori tu ? Zi zau ca altfel nu te cred. America nu e imperiu ? Sau e facuta dintr-o rasa unica ?

Edited by Paz, 12 July 2019 - 09:38.


#47
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
În S.U.A. când te duci te aştepţi să aderezi la valorile lor. Pentru că acolo în general te duci dacă vrei. Populaţia originală era prea mică şi prea slabă ca să-şi impună valorile. În schimb, când unii au venit peste alţii în Europa, popoarele cucerite nu erau nici chiar foarte mici şi aveau o cultură în general mai dezvoltată.

De ce nu aş vrea să trăiesc într-un stat global? Să zicem că aş fi tată şi că am un băiat, iar la 16 ani vreau să ies la terasă să bem un pahar de bere. Dacă statul în care trăiesc nu mă lasă să fac asta, mă mut în statul în care mă lasă.

#48
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012

View Postdjl, on 12 iulie 2019 - 09:34, said:

De ce nu aş vrea să trăiesc într-un stat global? Să zicem că aş fi tată şi că am un băiat, iar la 16 ani vreau să ies la terasă să bem un pahar de bere. Dacă statul în care trăiesc nu mă lasă să fac asta, mă mut în statul în care mă lasă.
Si ce te face sa crezi ca un stat global nu ar functiona pe principii federative tocmai pentru a permita comunitatila sa functioneze dupa legile cele mai potrivite lor.
Desigur ca anumite reguli vor fi universale. Sunt si azi. Daca tu vrei sa-ti speli ooarea prin sange nu prea vei mai avea in ce stat sa te duci. Momentan poti incerca  la arabi, dar numai   fata de femei ca fata de barbati si la ei sunt interzise duelurile.
Ai si azi tratate internationale care  ingradesc libertatea (omului de a face rau omului) peste tot. Ca unii sunt mai "jmekeri" ca Ceausescu sau Stalin pe vremuri, Kim Jong Un si Putin sau chiar George W Bush azi si gasesc tot felul de chicite sa nu le respecte legal(artificiul Guantanamo)...

Edited by iulian_k, 12 July 2019 - 09:44.


#49
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postdjl, on 12 iulie 2019 - 09:34, said:

De ce nu aş vrea să trăiesc într-un stat global? Să zicem că aş fi tată şi că am un băiat, iar la 16 ani vreau să ies la terasă să bem un pahar de bere. Dacă statul în care trăiesc nu mă lasă să fac asta, mă mut în statul în care mă lasă.

astea sunt nimicuri. si daca vrei sa iesi la 15 ani? dupa aia o sa vrei la 14 ani. si tot asa
statul va fi suficient de rational incat sa pastreze limita cat mai permisiva, o medie rezonabila pentru toata lumea. nu cred ca exista cineva care s-a mutat dintr-o tara din acest motiv pueril
un an sau doi trec repede si poti sa astepti pana la 18. sau poti sa bei cata bere vrei cu copilul acasa la tine

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdjl, on 11 iulie 2019 - 20:32, said:


Şi unde e libertatea de a alege în a trăi într-un anume tip de societate?   Posted Image
in cazul asta desi avem state granitele trebuie sa fie libere...cui nu ii convine poate pleca...cui ii convine poate sa ramana...si sa faca o societate exact dupa cum vor localnicii...da e o chestie si anume ca de fiecare data cand pierzi alegerile iti pleaca oameni....

#51
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Postasiodf, on 12 iulie 2019 - 07:27, said:

FALS TOTAL.

Nationalismul nu e depasit absolut deloc. Oamenii se organizeaza in grupuri, iar grupurile alea usor usor ajung sa aiba cultura comuna, iar grupul asta se CHEAMA NATIUNE. punct.  Daca iei 10 grupulete care vor sa se grupeze intr-un grup mai mare, dupa 100 de ani rezulta O NATIUNE. Ce plm e asa greu de inteles ??? Vor vorbi aceeasi limba mai mult sau mai putin, sau cel putin una comuna si vor avea aceleasi mituri si mari intamplari la care se vor raporta. Ce plm voi nu ati deschis o carte de istorie in viata voastra ?

vere, bati campii! vezi ca faci confuzii mari intre natiune si nationalism, ce "plm" carti de istorie ai citit tu? :)

#52
bucag

bucag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 09.07.2019

View PostFlat, on 12 iulie 2019 - 07:54, said:

intr-un stat acum, chiar si in Romania, sunt categorii impartite si diferite de oameni. asta nu inseamna ca nu ar putea sa fie guvernati de aceeasi entitate
diferentele culturale se pot pastra, eu vorbesc de eficienta administrativa, economica, sociala
Si cu toate astea, se vorbeste despre regionalizare de peste 10 ani!


In viitor, ca vrem, nu vrem, chit ca nu vor mai exista religii , nationalism si nu se va mai tine cont de etnie si limba, tot se vor face imparteli si vor exista granite.

Statele dezvoltate si bogate dintr-o regiune ar putea sa puna de un superstat dupa criterii geografice si economice precum Franta cu Olanda si Belgia , Germania cu Austria si Elvetia, Canada cu SUA , Spania cu Portugalia si Italia  Polonia cu Ungaria, Cehia si statele baltice, cum ar putea si statele sarace ca Romania, Bulgaria, Serbia, Grecia, Macedonia, Moldova, Ucraina sa se uneasca cu Rusia, ca asta e nivelul nostru.


Ori UE ar putea ajunge organizata in raioane  dupa productie.

Raionul  atlantic  vest-european  produce automobile, motoare, echipamente de transport, aur, ceasuri, cosmetice, computere, produse farmaceutice, plastic, servicii educationale, bauturi alcoolice,produse lactate  si  carne.
Raionul scandinav nord european  produce petrol, mobilier, hartie , fier  si peste.
Raionul mediteranean produce haine, masini , parfumuri, obiectede lux, citrice, echipamente sportive , moda si servicii de turism
Raionul balcanic sud-est european si cel rasaritean est european furnizeaza metale,  gaz, cereale, tutun, haine, legume, produse chimice, forta de munca ieftina, servicii religioase, operare vanzari   si tarfe.

[ https://timedotcom.files.wordpress.com/2014/05/europe.jpg?quality=85 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bucag, 12 July 2019 - 12:36.


#53
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    My ride is Yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,138
  • Înscris: 05.08.2015
V-a dat critza perversa de v-a julit

#54
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Prin modelul Nationalismului, evenimente ca "Rascoala lui Horea Closca si Crisan", nu mai sunt "lupta de clasa" marxista, ci sunt "lupta intre Patriarhi".
Adica, Horea Closca si Crisan, isi consolideaza autoritatea peste neamuri de-ale lor, sate in care familii de iobagi devin mari si puternice.
Din randul acestor clanuri, se ridica Nobili - cneji, cavaleri.
Din nefericire pt Horea Closca si Crisan, teritoriul in care ei cresc mari si puternici, are deja stapani. Acesti stapani ori ii omori, ori te omoara ei pe tine, altfel nu se poate.

Pericolul la Horea Closca si Crisan nu e nici ideea "vai romanii vor sa scuture jugul hortist" nici "iobagii vor sa scuture jugul nobililor". Pericolul e "Clanul X a atins stadiul critic".
Problema Clanului o constatam si in zilele noastre, ni se prezinta la televizor "Clanuri interlope" pe care Statul le "combate" ca pe pesta, amenintare la bunastarea cetateanului.
Aceste Clanuri si Statul nu se afla deci intr-o relatie "soriceii mananca recolta" sau "hotii si vardistii" - dom'le "Statu de drept si de cinstit" vs "Clanul de ceva rau, ceva interlop".
Insasi structura pe care o numim Statul, e o alianta de Clanuri, incuscrite intre ele in afara cunoasterii noastre, nu stim noi care director de la ce institutie e finu lu care judecator de la nu stiu ce tribunal, si cumnatu lu nu stiu ce prefect din nu stiu care judet si varu lu nu stiu care colonel din serviciile secrete.

Ai inteles?
Deci lupta nu e "Statul e bun si Clanul e rau". Daca crezi ca Statul e o chestie buna, apasa te rog Alt+F4.
Lupta e "There can be only One"

Edited by criztu, 12 July 2019 - 15:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate