Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

You don't have permission to access, network error

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009
Retea intre sistem w10 si sistem w7, intre w7 si w7 a fost pana in iarna si problema asta nu a existat.

Vreau sa dau share cu full control la folder 333 Gb de pe laptopul cu w7 si sa le accesez de pe w10. Am incercat sa dau share pe partitie, pe folder general si pe subfoldere. Problema apare la foldere pentru ca la fiecare ar trebui sa ma duc sa fac setarile din security si full control cu acces everyone ceea ce ar dura foarte mult pentru ca la marimea aia sunt multe foldere. De ce apare eroarea si mai ales cum s-o rezolv?

Problema e cea descrisa in video-ul asta dar cred ca imi ia 10 ore sa o fac la fiecare folder, cum s-o rezolv mai ales ca nu am spatiu pe HDD-ul laptopului sa fac un nou folder in care sa copiez fara foldere fisierele din folderul de 333 Gb....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jg4aSC4emDQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Am intalnit problema invers, dar in nicuin caz asa ca la tine.
Si cand dai permisiuni - desi n-ar fi trebuit sa fie nevoei se poate bifa si ptr fisiere si subfoldere.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Guest-ul e activ ?

Propaga drepturile din advanced, child. Si Owner sa fi tu.

Vezi ca drepturile se pot propaga recursiv.

Edited by bumpocbum, 11 July 2019 - 11:51.


#4
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009

View Posteiffel, on 11 iulie 2019 - 11:45, said:

Am intalnit problema invers, dar in nicuin caz asa ca la tine.
Si cand dai permisiuni - desi n-ar fi trebuit sa fie nevoei se poate bifa si ptr fisiere si subfoldere.

Asa stiu si eu ca se intampla adica nu trebuie sa dai permisiune si la subfoldere.

View Postbumpocbum, on 11 iulie 2019 - 11:48, said:

Guest-ul e activ ?

Propaga drepturile din advanced, child. Si Owner sa fi tu.

Vezi ca drepturile se pot propaga recursiv.


Merci de raspuns Posted Image  am reusit din advanced cum ai zis, totusi mi-a dat o sumedenie de erori la fisiere pe care spunea windows-ul ca nu le poate accesa si am apasat continue de cateva zeci de ori, sper sa pot copia acele fisiere.


In mod bizar un singur folder nu poate fi nici acum accesat, bine, s-ar putea sa mai descoper si altele pe parcurs dar asta e unul mare.

Edited by asda, 11 July 2019 - 12:37.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Shimba ownerul cu cel al contului curent (din care dai drepturile). Daca fisierele/folderele au alt owner iti da access denied.

Tot din advanced.

Si dupa propaga drepturile.

Daca la final tot mai ai directoare/fisiere care nu pot fi accesate ii dai o verificare a structurii logice a diskului adica check/scan disk.

Edited by bumpocbum, 11 July 2019 - 13:36.


#6
danutzzul

danutzzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 21.04.2004
Asta cu permisiunea pe Everyone nu merge s-o dai pe radacina disc-ului. Am patit acelasi lucru. Exista o rezolvare cu niste extra permisiuni dar e cam bataie de cap. Si dupa ce iti vede radacina tot o sa trebuiasca sa dai manual permisiuni pe fiecare folder altfel tot iti da cu Access Denied. Daca sunt multe foldere grupeaza-le intr-unul singur si dai share de-acolo. Chiar daca dureaza ceva timp pana se aplica permisiunile tot nu e asa mare bataie de cap ca atunci cand vrei sa sharezi radacina.

Edited by danutzzul, 12 July 2019 - 15:07.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu stiu de ce s-a ajuns pana la permisiuni.
Cred ca s-a busit ceva in registrii 7-lui, ca nu era nevoie sa se mearga pana ala ele.

#8
danutzzul

danutzzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 21.04.2004
Pai de exemplu daca vrei sa dai share unui folder din Windows 7 alegi Share with > Specific People si alegi Everyone (Read only sau Read/Write). Asa nu-ti cere parola cand accesezi de pe alt calculator. Aceasta operatie seteaza permisiuni pe fiecare folder/fisier ca sa le poti accesa. Daca ne luam dupa filmul postat de OP in care se incearca partajarea radacinii unei partitii (C:, D:) varianta cu Everyone nu functioneaza. De exemplu in Windows XP puteai sa dai share direct la radacina si mergea. In Windows 7 chiar daca pui Everyone nu merge. Trebuie sa mai faci umbli putin la drepturile de acces si chiar si atunci o sa-ti vada radacina dar o sa primesti Access Denied cand incerci sa accesezi orice de pe acel share. Asta pentru ca nu seteaza automat permisiuni pentru folder/subfolder/fisier ca atunci cand dai share unui Folder.
Pana la urma este o problema de permisiuni si OP vrea sa-si complice viata inutil. Tot ce trebuie sa faca este sa faca un Folder in care sa Mute folderele deja existente pe care le vrea sharate. Daca faci asta pe aceeasi partitie dureaza foarte putin sa le muti. Apoi da Share pe acel folder principal si gata. Cel mai mult o sa dureze setarea permisiunilor cand da Share daca sunt foarte multe fisiere.

#9
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009

View Postdanutzzul, on 12 iulie 2019 - 15:50, said:

Pai de exemplu daca vrei sa dai share unui folder din Windows 7 alegi Share with > Specific People si alegi Everyone (Read only sau Read/Write). Asa nu-ti cere parola cand accesezi de pe alt calculator. Aceasta operatie seteaza permisiuni pe fiecare folder/fisier ca sa le poti accesa. Daca ne luam dupa filmul postat de OP in care se incearca partajarea radacinii unei partitii (C:, D:) varianta cu Everyone nu functioneaza. De exemplu in Windows XP puteai sa dai share direct la radacina si mergea. In Windows 7 chiar daca pui Everyone nu merge. Trebuie sa mai faci umbli putin la drepturile de acces si chiar si atunci o sa-ti vada radacina dar o sa primesti Access Denied cand incerci sa accesezi orice de pe acel share. Asta pentru ca nu seteaza automat permisiuni pentru folder/subfolder/fisier ca atunci cand dai share unui Folder.
Pana la urma este o problema de permisiuni si OP vrea sa-si complice viata inutil. Tot ce trebuie sa faca este sa faca un Folder in care sa Mute folderele deja existente pe care le vrea sharate. Daca faci asta pe aceeasi partitie dureaza foarte putin sa le muti. Apoi da Share pe acel folder principal si gata. Cel mai mult o sa dureze setarea permisiunilor cand da Share daca sunt foarte multe fisiere.


Bun, asta stim dar ce te faci cand nu ai spatiul disponibil sa faci asta?
Interesant e ca problema a survenit intr-o retea dintre un sistem pe w7 si unul pe w10, pana acum jumatate de an functiona perfect in aceeasi retea atunci cand erau doua sisteme pe w7...

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr mutat n-ai nevoie de spatiu suplimentar daca e aceeasi partitie.
Practic fisierele nu se muta - se scrie doar in MBR ( sau GPT ) ca fisierele sunt in alt folder si atat.

Oricum raman la parerea mea ca s-a busit ceva in registrii. Am mai intalnit candva caz similar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate