Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Transfer bani Ro->USA, in siguranta, cand nu ai cont in USA

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 aaaa4567, on 11 iulie 2019 - 09:27, said:

Totusi, vrea sa fie sigur ca va avea disponibil oricand macar cateva mii de euro (daca nu toti banii) in caz ca.. (accident, intarzieri avion etc etc).
O parte din ei (tot asa, ideal cateva mii de euro) vor trebui sa fie disponibil inclusiv cand e pe drum.

 aaaa4567, on 11 iulie 2019 - 09:53, said:

Dar in caz de accident, pierderi avion etc etc. Sigur, va avea si cateva sute de dolari /euro cash, bani de drum.

Accident de avion ?!
Nu are nevoie de nici un leut acolo, am vazut eu in filme Posted Image
Accident... in SUA, pe pamint.... ?
Nu are nevoie de nici un leut acolo, am vazut eu in filme Posted Image
Costa spitalizarea de te rupe, deci citeva mii de euro sint buni doar de seminte, in acest caz.
Intirziere avion - pai si ce naiba facu cu citeva mii de euro daca intrzie avionul, cumperi tot magazinul duty free, de nervi ?

Bani pe card, citeva sute de dolari, NU euro, cash... si aia e.

Edited by trollerul_de_serviciu, 11 July 2019 - 13:14.


#20
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,488
  • Înscris: 18.10.2011
Completari:
- de vazut care e optimizat pt diferite tipuri de plati etc
- deci, oricum 2 asemenea conturi (redundanta + protectie in caz de fail/furt etc). Unul pt plati pe drum, altul pt transferul principal
- plus portmoneu cu protectie, sa nu uitam :) Sau nu? - https://www.csoonlin...ing-wallet.html

Quote

cont Transferwise - ( borderless account ) cu un card atasat ( exista posibilitatea creearii de subconturi)
Exista? Parca limitau la un cont per om.

 trollerul_de_serviciu, on 11 iulie 2019 - 13:13, said:

Accident de avion ?!
Nu are nevoie de nici un leut acolo, am vazut eu in filme Posted Image
Accident... in SUA, pe pamint.... ?
Nu are nevoie de nici un leut acolo, am vazut eu in filme Posted Image
Costa spitalizarea de te rupe, deci citeva mii de euro sint buni doar de seminte, in acest caz.
Intirziere avion - pai si ce naiba facu cu citeva mii de euro daca intrzie avionul, cumperi tot magazinul duty free, de nervi ?

Bani pe card, citeva sute de dolari, NU euro, cash... si aia e.
Accidente medii /usoare, pana sa ajungi in America (entorse cand sari de pe stiu eu unde etc etc) (sigur ca cel mai bine e sa fii acoperit medical, darv totusi)
Hotel 1-2 nopti macar, in caz ca nu esti rerutat (pana sa poti apela la companii gen Airhelp). Ia sa astepti o alta cursa dupa 36 de ore nedormite, si sa nu ai nimic rezervat, si cel mai bun pret care iese in cale sa fie de 150 de dolari pe noapte (ca nu mai poti cauta prea mult fiind mort de somn)... Un bilet de avion in care ca il pierzi (da, se poate sa pierzi conexiunea in urma unor controale prelungite, de exemplu) costa de rupe daca e luat pe loc.

Nu e vorba de accidente serioase, de avion, ca acolo incepe sa nu mai conteze, din motive evidente. Oricum sansele sunt foarte mici. Mult mai mari sunt sa ai diverse incidente de care spuneam. Oricum daca o patesti grav nu te mai acopera nimeni, asta cam asa e.

#21
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Optimizat pt diferite tipuri de plati - care pana mea ar fi acele "tipuri de plati" diferite ?
Ori merg toate excat al fel peste tot.
Ori ai conditii speciale la anumiti comercianti si nu ai de unde sa-i stii pe astia dinainte !!!

Pentru accidente - asigurare de sanatate.

Portofel cu protectie RFID ?! :) :) :) :) :)
Mai bine chiloti de plumb, esti asigurat si in caz de explozie nucleara.

Doua carduri - da.
Dar macar sa nu le tii in acelasi loc pe ambele :)

Intirziere avion - aia e, dormi in aeroport, e gratis.

Cred ca te gindesti prea tare la chestii 99.999% inutile.
Mai bine te concentrezi pe scopul, motivatia si esenta calatoriei, nu pe chestiile astea.

#22
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Ai fost dezinformat. Studentii straini nu primesc niciodata SSN. Si eu am fost dezinformat la fel. Anumite banci acepta sa deschizi checking account un fel de cont curent, dar mai bun fara SSN. trebuie sa le identifici. Una din ele, cu care am lucrat este Charter One.
SSN o sa primeasca dupa 1-2 ani daca o sa isi gaseasca de lucru in campus cu aprobarea international counselor daca o sa fie ceva de lucru in campus si fonduri. Eu am gasit dupa ce am pistonat 6 luni la laboratorul de chimie la curatat si dozat. In nici un caz in primul an nu poti lucra in campus. Daca lucrezi ilegal nu primesti SSN ba mai mult, daca te prind te deporteaza.
Bani poti cara linistit pe avion. La intoarcere eu si sotia am carat 18000 $ cash fara probleme cate 9000 la fiecare sa nu depasim  suma de 10000.
Nu stiu cum e cu transferul prin Moneygram sau Western Union ca eu doar trimiteam in Romania nu primeam. Din US in RO era 16$ pentru 1000$ taxa.
Tranfer bancar este rau ca te taxeaza vreo 80$ ca trece prin cel putin 2 banci. Avantaj ca nu ai limita poti transfera si 1 milion.
La suma asta mica de 10000 euro solutia cea mai eficienta este urmatoarea:
1. Schimba banii in USD in tara - in US astepti vreo 1-2 ore sa se aprobe schimbul, se face exclusiv la banca ca nu sunt case de schimb decat la aeroport. De exemplu bancile aveau 6-7 filiale in oras dar doar cea centrala schimba valuta. Filialele mici nu accepta euro. Ca sa schimbi (inclusiv dolari canadieni) desi aveai banca langa tine trebuia sa mergi la sediul central din comitat (cum ai merge la banca judeteana)
Apoi la banca si la aeroport aveau si comision de tranzactie (de obicei 7%). Daca schimbi 1000 euro la curs obligatoriu foarte defavorabil sa zicem 1.1 nu primesti 1100 dolari. Primesti doar 1023 USD.
In US te stergi la fund cu orice valuta, dolarul conteaza.
2. Ia cu tine 9900 USD maxim ca sa nu ai probleme si cara-i cash.
3. Restul de 1000 si ceva pune- pe travel checks, revolut etc
4. De ce sa nu pui pe revolut sau traveler checks mai mult? Cash-ul este acceptat oriunde si o sa ai urgente, deci e bine sa ai bani la indemana.
5. In privinta sigurantei - nu te lauda. Eu am lasat 18000 USD in hotel in New York 3 zile si umblau femeile de servici la curatenie iar eu eram in oras si nu au disparut. Aveam la Niagara aceiasi suma iar zona este notorie pentru criminalitatea mare nici o probleme. In 11 ani am avut si cate 50 000 $ cash in casa cu anii fara probleme.
6. Tine doar bacnotele mici la indemana cand platesti. Daca trebuie sa schimbi 100 USD scoate o bacnota si nu un teanc cum face pulimea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate