Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Transfer bani Ro->USA, in siguranta, cand nu ai cont in USA

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Un student (adult etc) vrea sa plece in SUA din Romania si vrea sa ia cu el vreo 10 mii de euro, bani de cheltuieli etc.

Pana una-alta, nu are cont in USA, si nici nu va fi sigur ca poate deschide chiar in primele zile (pana primeste SSN etc). Totusi, vrea sa fie sigur ca va avea disponibil oricand macar cateva mii de euro (daca nu toti banii) in caz ca.. (accident, intarzieri avion etc etc).

Cum recomandati "sa care" banii?

O parte din ei (tot asa, ideal cateva mii de euro) vor trebui sa fie disponibil inclusiv cand e pe drum. Evident, in State, doar o parte mica vor trebui ridicati cash (pentru plati curente: hotel, card telefon etc), restul vor fi transferati prin transfer interbancar intre contul din Ro si cel din USA. Si aici apare mica problema (improbabila) sa nu i se blocheze contul sau sa nu aiba de plata un comision astronomic (in principiu nu, dar s-au vazut cazuri).

Stiu ca sunt mai multe posibilitati, dar va las pe voi. O parte poate fi luata pe 2-3 carduri. Apoi, poate transfera prin serviciid e tip MoneyGram, WesternUnion. Dar ma gandesc si la ceva mai modern, de tip: https://transferwise...orderless/#card sau Revolut etc etc

De inteles: nu umblam dupa un comision fantastic (in jur de 50 de euro la suma asta e OK), ci e vorba de siguranta: sa stie ca poate ridica sigur banii, intr-un timp rezonabil: 1-2 zile (pot aparea situatii neprevazute etc). Sa nu ramana fara bani pe drum etc etc.

Deci, care ar fi folutia optima:
- pe parcursul drumului
- pentru toata suma, dupa ce ajungi in State?

Repet: conteaza siguranta (sa nu ramai fara bani pe drum sau acolo, sau cu banii blocati (exista banci care nu vireaza in orice cont, care blocheaza transferul in strainatate etc etc), sau cu banii furati). Omul e tech savvy, deci puteti recomanda orice...

Multumesc.

PS; rog sa mutati la travel, daca considerati necesar.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu mai bine ia el DOLARI  ?

#3
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
Faci un cont in USD, cu card atasat. Poti scoate bani de la orice bancomat + comision , dar poti plati aproape orice cu cardul, inclusiv hotelul.

Ce intelegi prin "pe parcursul drumului"? Nu mergi cu avionul? NU prea ai nevoie de mii de euro in avion, ti se dau 3 /4 mese si apa/bauturi .

Daca iei taxi-ul ai nevoie de cash ( max 50 de USD, depinde de distanta). Contul in USD poate fi alimentat oricand din Romania de parinti.

#4
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
O soluție este cont USD la o bancă din România, altă cont borderless la TransferWise unde primește și detalii la cont, deci practic are un cont în State, unde poate primi bani fără probleme.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Un student (adult etc) vrea sa plece in SUA din Romania si vrea sa ia cu el vreo 10 mii de euro, bani de cheltuieli etc.
Cont in Romania cu card atasat - foloseste cardul.
Dupa ce isi face cont in US poate transfera si bani in contul respectiv.

Vezi ca suma aia e o suma care se raporteaza imediat la Fisc. SI in EU si in US.

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 aaaa4567, on 11 iulie 2019 - 09:27, said:

Un student (adult etc) vrea sa plece in SUA din Romania si vrea sa ia cu el vreo 10 mii de euro, bani de cheltuieli etc.

Pana una-alta, nu are cont in USA, si nici nu va fi sigur ca poate deschide chiar in primele zile (pana primeste SSN etc). Totusi, vrea sa fie sigur ca va avea disponibil oricand macar cateva mii de euro (daca nu toti banii) in caz ca.. (accident, intarzieri avion etc etc).

Cum recomandati "sa care" banii?

In primul rand, un student nu primeste SSN in SUA decat daca a castigat loteria vizelor ... Banii se pot transporta in SUA in bagajul de mana, sau pe un card Revolut.. urmand sa fie scosi sau utilizati pe acolo.  Sumele peste 10.000 USD se declara la intrarea in State (nu mai stiu daca numai cele cash, sau toate).  Suma nu se declara in vederea impozitarii ci doar ca sa stie autoritatile de acolo cu cati bani ai venit, ca sa nu fie considerata suma castigata in State si impozabila in State.

https://help.cbp.gov...t-into-or-leave

Edited by Kres, 11 July 2019 - 09:55.


#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 unknown_35, on 11 iulie 2019 - 09:39, said:

Faci un cont in USD, cu card atasat. Poti scoate bani de la orice bancomat + comision , dar poti plati aproape orice cu cardul, inclusiv hotelul.

Ce intelegi prin "pe parcursul drumului"? Nu mergi cu avionul? NU prea ai nevoie de mii de euro in avion, ti se dau 3 /4 mese si apa/bauturi .

Daca iei taxi-ul ai nevoie de cash ( max 50 de USD, depinde de distanta). Contul in USD poate fi alimentat oricand din Romania de parinti.
De obicei nu ai nevoie. Dar in caz de accident, pierderi avion etc etc. Sigur, va avea si cateva sute de dolari /euro cash, bani de drum.

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Pentru a scăpa de probleme ar trebui să își facă cel puțin 3 conturi cel mai important fiind TransferWise... împarte în mod egal suma aia de 10mii la 3 și a scăpat de probleme (adică 3mii pe un card, 3mii pe altul, etc. si eventual o mie in buzunar)

Totul pe TransferWise, Revolut, și pe un card de banca românească (cu 3d secure)

Edited by rz, 11 July 2019 - 10:00.


#9
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
Recomand deschiderea unui cont Transferwise - ( borderless account ) cu un card atasat ( exista posibilitatea creearii de subconturi in multe, foarte multe valute inclusiv $ ) .

#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 Kres, on 11 iulie 2019 - 09:52, said:

In primul rand, un student nu primeste SSN in SUA decat daca a castigat loteria vizelor ... Banii se pot transporta in SUA in bagajul de mana, sau pe un card Revolut.. urmand sa fie scosi sau utilizati pe acolo.  Sumele peste 10.000 USD se declara la intrarea in State (nu mai stiu daca numai cele cash, sau toate).  Suma nu se declara in vederea impozitarii ci doar ca sa stie autoritatile de acolo cu cati bani ai venit, ca sa nu fie considerata suma castigata in State si impozabila in State.

https://help.cbp.gov...t-into-or-leave
In bagajul de mana - asta cred ca nu o recomanzi Posted Image... Nu mai spun ca peste 10 mii trebuie si declarati la vama.

SSN pt student - not sure. Ideea e ca s-ar putea sa nu poti deschide imediat card normal (chestia cu credit history etc - dar pt asta este securd credit card; de fapt, chestia cu resedinta/cetatenia, caci pana una alta esti strain)

Chiar, fioscul american se uita la sume de 10 mii transferate din alta tara? (de fapt, transferate pe bucati, ca n-o sa plateasca nimic de suma asta). Adica transferate sub forma de transfer bancar etc

Edited by aaaa4567, 11 July 2019 - 10:20.


#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cont in dolari in Romania si cu card atasat. Pentru platile in dolari nu are comisioane (sau n-ar trebui sa fie nici de conversie). La extragerile de numerar ar trebui sa citeasca la ce comisioane sunt (bancile au comisioane usor diferite si variaza de la banca la banca).

Ulterior, dupa ce deschide cont la o banca locala, poate transfera dolarii din contul romanesc in contul american si va plati doar comisioanele de transfer.

#12
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Daca tot pleaca acum din Ro, nu poate lua direct la el acea suma cash (DOLARI) de care va avea nevoie? Care-i problema?
Poate intra si iesi cu 10.000 de DOLARI fara nici o problema. Poate si mai mult, dar mai trebuie sa completeze un formular.

#13
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Si eu merg pe linia pe care au spus-o antevorbitorii mei:

- 3(-4) conturi, intre care cel putin unul la o banca romaneasca, clasic, in dolari, securizat etc; de facut eventuale setari si teste
- celelalte conturi: TransferWise si /sau Revolut (de vazut, discutie)
- apoi transfer de bani in cont USA, dupa ce il deschide la banca locala (USA)

 yesyesyesyo, on 11 iulie 2019 - 10:57, said:

Daca tot pleaca acum din Ro, nu poate lua direct la el acea suma cash (DOLARI) de care va avea nevoie? Care-i problema?
Poate intra si iesi cu 10.000 de DOLARI fara nici o problema. Poate si mai mult, dar mai trebuie sa completeze un formular.
Caratul de cash pe aeroporturi cam iese din discutie. Nu se recomanda, clar. Din mai multe motive, unul fiind cel evident: se pot pierde sau fura. Nu ii poti tine in buzunare (fizic). Cine a mers prin aeroporturi, drumuri lungi, stie situatia. Intarzie curse, poti adormi, esti obosit, iti scade atentia. Adica, esti numai bun de jefuit. Posted Image Poti fi mutat (alte curse, dupa intarzieri), te poti plimba prin 1-2 hoteluri, pot avea tot felul de discutii in avion. Pe scurt: nu e bine cu bani cash la tine, dincolo de nevoi curente (cateva sute de dolari), poate hai 1-2000 de dolari (destul de mult, totusi).

Bunurile de valoare se recomanda a fi puse in geanta de mana, care la o adica se poate si ea fura. In bagajul de cala nu se recomanda, in overhead iarasi nu (poate ajunge si el la cala, in anumite situatii). Inainte mai exista solutia cecurilor de calatorie.

Sau te gandesti la altceva, si imi scapa mie?

Sunt bani de rezerva si cheltuiala, normali, nu ma intereseaza sa nu ii declare etc.

Edited by aaaa4567, 11 July 2019 - 11:08.


#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 yesyesyesyo, on 11 iulie 2019 - 10:57, said:

Daca tot pleaca acum din Ro, nu poate lua direct la el acea suma cash (DOLARI) de care va avea nevoie? Care-i problema?
Poate intra si iesi cu 10.000 de DOLARI fara nici o problema. Poate si mai mult, dar mai trebuie sa completeze un formular.
Omul a întrebat de siguranță. 10K în buzunar nu se încadrează.
Cont bancar în dolari aici + card. Eventual conturi de tip TW sau Revolut doar că Revolut o să facă urît dacă bagi 10k din prima. Nu știu Transferwise ce reguli are.

#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Tocmai de aia am spus să împartă suma... in doua trei tranzacții pe doua trei carduri și nu face nimeni urat (la 2-3 mii băgate in fiecare cont).

La TransferWise e fain că ai cont in $ acceptat in SUA! (este o adresa din New York)

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
revolut

#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Asta

Attached Files


Edited by rz, 11 July 2019 - 11:27.


#18
Alex_-_Alex

Alex_-_Alex

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.07.2017
Eu mi-am facut la Raiffeisen cont de student in lei in care parintii mei virau 2000 de lei lunar (si apoi ii scoteau) si astfel mi-am deschis un cont in euro cu ZERO TOT pe care l-am folosit cat timp am stat in Rusia.

Sigur poti face si un cont in dolari.





Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate