Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Autostrada 180km/h

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#55
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Poststalker2142, on 11 iulie 2019 - 09:58, said:


pai singura zona unde nu poti merge e sectiunea gara Catelu - Fundulea care e facuta din placi si bombardata
in rest daca nu se merge in coloana pe ambele benzi sunt multi care merg si cu peste 200 la ora dar numai cu masini tari

Da?  Si in caz ca pune un prost o frana brusca, ce faci?

#56
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Eu era sa ii omor pe toti din masina cand calcat banda alba de delimitare a benzii de urgenta. Cand am auzit sunetul ala, cumva aplificat in masina de atunci, am tras stanga de volan tare :)))))).
Am zis ca mi s-a spart ceva si singura solutie era sa nu ma duc in parapet, ahhaha.

#57
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,478
  • Înscris: 30.08.2017
In weekend am trecut si eu pe langa doi catelusi care stateau intinsi pe banda 2 de pe A1. Noroc ca mergeam ca un tataie, altfel nu vedeam cat de dragalasi sunt.Posted Image

#58
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postcristiany, on 11 iulie 2019 - 09:47, said:

Evident ca persoana ta se exclude, nu ?

On-topic: Romania nu are sosele pentru 180 km / h oricat de mari soferi se dau unii. Nu se poate numi decat inconstienta in forma pura sa mergi cu astfel de viteze prin Ro.

Nicaieri nu-i recomandat sa mergi cu 180kmh. Indiferent cat de dreapta sau libera e autostrada. Pot aparea alte obstacole ....

#59
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca nu te-a oprit sansele sa iti trimita acasa tind spre zero. Oricum continua sa mergi cu 200 pe autraostrada noastra si garantat nu scapi de lamaie fara accident grav, sper doar sa te intalnesti cu BMWurile sau Passaturile neinscriptionate ale Politiei inainte de asta ca te ajuta ei sa te linistesti. :) Teoretic stii ca limita pentru un incepator e mai jos decat pentru aia cu vechime, la peste 150 km/h daca apare ceva neprevazut cu carnet de sub un an garantat te faci praf, nu ai reflexele si deprinderile de a evita ceva. Nu mai zic ca cred ca nici frana nu ai calcat-o la maxim la viteza mai mare decat cele din oras, ca altfel ai sti ca nu e de joaca sa franezi de urgenta de la 180. :)

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanielacos, on 11 iulie 2019 - 09:13, said:

Sunt incepatoare, am permis de 4 luni.
Am mers pe autostrada dinspre constanta peste limita legala.
Nu m a oprit nimeni, insa am vazut camerele.
Aveam momente cand mergeam cu 170-180.
Credeti ca imi vine amenda acasa sau ceva?
Simt ca imi stric tot concediul, numai la asta ma gandesc..
Ai uitat sa mentionezi ca ai si 80 de ani...si esti senila :)

#61
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postwaterman, on 11 iulie 2019 - 10:53, said:

Numa piloți pe aici.
De ce nu vă duceți bre pe circuite dacă aveți viteza-n sânge ?
Mergem si acolo, dar aia o facem doar la weekend, trackday-urile au zile fixe, trebuie pregatita masina, implica costuri destul de marisoare o vizita la un circuit daca vii de mai departe, sesiunile si alea se platesc. Si daca e aglomeratie e naspa, daca iti programezi o vizita si in ziua aia ploua iar e naspa, cam dai banii degeaba mai ales daca nu ai anvelopele relativ noi.
Track day implica placute de frana, schimbat lichidul de frana cu din ala racing sau mers batraneaste dupa 10 minute pe circuit sa lasi lichidul sa se raceasca altfel daca fierbe dai in belele. In general sesiunile sunt de 15-20 de minute fix de asta.
Sunt multe chestii care fac diferenta intre circuit si strada, uite de exemplu uleiul de motor de strada nu prea mai e asa ok pe circuit, iar uleiul racing nu e ok pe strada, au mai aparut mai nou hibrizi, dar realitatea dura e ca pt circuit iti cam trebuie o masina separata modificata in accest sens, incepand de la roll cage, ulei si lichid racing, frane ventilate perforate, extinctor din ala pe bune.

Edited by SpeedDemon, 11 July 2019 - 11:28.


#62
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,380
  • Înscris: 23.04.2007

View Postwaterman, on 11 iulie 2019 - 10:53, said:

Numa piloți pe aici.
De ce nu vă duceți bre pe circuite dacă aveți viteza-n sânge ?
Si eu astept modelul/anul masinii.

#63
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
N-o să mai intre duduia. S-a liniștit acum că a aflat că erau camere de rovinietă. Își vede de concediu.
Sper sincer c-a fost măcar un echipaj de radar pe drum pe care donșoara nu l-a văzut și că-i vine totuși un premiu balșoi acasă.

Nu de alta dar merită.

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dragă Daniela (iniţiatoarea),
Mai întâi, spune-mi, te rog, care sunt limitele maxime de viteză la care trebuie să circule un şofer începător (sub 365 de zile vechime la volan).
Apoi spune-mi, te rog, ce anume te-a determinat să mergi cu o aşa viteză? Ce anume ţi-a oferit siguranţă în mers?
Reţine că un vitezoman te întreabă asta. Şi aşteaptă răspunsuri.
Ai cumva un SUV despre care ştii tu că are 5 stele la testele de siguranţă?

Probabil ştii, de la şcoală, că autostrada este o şosea de viteză. Dar ştiai că autostrăzile, în România, atâtea câte sunt, pot arăta şi aşa?

View Postwaterman, on 11 iulie 2019 - 11:27, said:

N-o să mai intre duduia. S-a liniștit acum că a aflat că erau camere de rovinietă. Își vede de concediu.
Sper sincer c-a fost măcar un echipaj de radar pe drum pe care donșoara nu l-a văzut și că-i vine totuși un premiu balșoi acasă.

Nu de alta dar merită.
Într-o vreme erau unii pasionaţi de a merge cu autostopul prin România... şi se urcă în maşina unei astfel de şoferiţe...
Echipaje de poliţie pot fi şi în aer - elicoptere care survolează şoseaua. Ăia te văd de la km distanţă, pe principiul "Şefu', cu cât vine ăsta? Păi, cam cu 200 euro...".

#65
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Daca nu te-a oprit politia, ai scapat.
Dar, e bine, pana prinzi experienta, sa nu exagerezi cu viteza, cu bagatul cu tupeu in intersectii/depasiri. Nu de alta, dar e pacat de parintii tai...

Vorbeam cu unul odata si zicea ca nu a avut niciun accident in primul an de permis: mergea cu grija ca e incepator; dupa un an, a zis "gata, acuma sunt experimentat" ; si a facut 2-3 accidente in al doilea an. Ah.. mi-am amintit, vorbeam cu el la examenul pentru permis; dadea din nou, avusese ceva probleme cu politia rea, care i-l retinusera.

#66
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Ma simt batran. A mea e limitata la 175 km/h.
Din pacate, nu o sa primesti amenda.

#67
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcorinadaniela, on 11 iulie 2019 - 09:45, said:

stai linistita, nu primesti nici-o amenda.
insa lasa pe altcineva sa conduca pe autostrada, pana mai prinzi experienta intr-ale condusului. nu ai inca experienta, abilitatile si reflexele necesare pentru a face fata unui incident in trafic, la o viteza atat de mare.
La 180 km/h nici mama lu experienta si reflexul nu te mai ajuta daca faci o explozie la roata, animal sau mai stiu eu ce.

Edited by tehnics, 11 July 2019 - 12:06.


#68
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostSpeedDemon, on 11 iulie 2019 - 11:21, said:

Mergem si acolo, dar aia o facem doar la weekend, trackday-urile au zile fixe, trebuie pregatita masina

Eu dacă aș fi vânător și-aș umbla cu pușca pe la locul de joacă sau prin parc ar fi frumos ?

Ești pasionat te duci pe circuit. Pe stradă mergi omenește.

#69
2jacks

2jacks

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.03.2017
urlam ca vrem autostrazi, si cand avem, ne batem joc de ele.

good job

#70
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Din ce se vede, nici nu le merităm.

#71
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,847
  • Înscris: 20.10.2015
E clar troll, ce-o mai aburiti?

View Postmaistoru, on 11 iulie 2019 - 09:19, said:

ce camere ai vazut ?

Corect era: "Ce camere ai vazut la viteza aia?"

View Postaddelin, on 11 iulie 2019 - 09:30, said:

Cum adica ai mers tare in "primele sferturi"? Oare autostrada asta are mai multe sferturi?!

Stiam ca are vreo 4 sau 5

View Postcorinadaniela, on 11 iulie 2019 - 09:45, said:

stai linistita, nu primesti nici-o amenda.

Ce se spala ele una p-alta, daca eram eu, spala cu mine pe jos pe softpedia...

#72
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostTsunnnami, on 11 iulie 2019 - 13:10, said:


Ce se spala ele una p-alta, daca eram eu, spala cu mine pe jos pe softpedia...

really ?!? chiar crezi c-as fi facut asa ceva ?
eu nici macar nu am permis, ma scot din sarite toate toantele de soferite care mai mult incurca traficul, si mi-e frica de mor atunci cand sotul meu depaseste viteza legala pe autostrada.
i-am zis duduii sa stea linistita ca nu ia amenda, altfel nu-i pria restul concediului. atat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate