Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Autostrada 180km/h

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

View PostKres, on 11 iulie 2019 - 09:49, said:

In primul rand
da' in al doilea "rand" ?

Edited by adrian_r5, 11 July 2019 - 09:53.


#38
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017

View PostKres, on 11 iulie 2019 - 09:49, said:

In primul rand pe A2 nu ai cum sa mergi cu o asemenea viteza decat pe zonele bune si numai daca esti singur pe autostrada...

pai singura zona unde nu poti merge e sectiunea gara Catelu - Fundulea care e facuta din placi si bombardata
in rest daca nu se merge in coloana pe ambele benzi sunt multi care merg si cu peste 200 la ora dar numai cu masini tari

#39
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Oricat de tare ar fi masina, la 200 la ora daca intra unul in tine te duci in lumea viselor. Reyes a crapat la 230 la ora intr-un S Klasse Brabus, tot pe autostrada.

#40
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
De ce ti e frica ? nu ti ai asumat amenda cand ai calcat pedala ?

#41
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Probabil auzise de legea aia cu radarele care trebuie sa fie semnalizate...care lege tocmai ce a fost respinsa de CCR.

#42
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 14.04.2005

View Postcristiany, on 11 iulie 2019 - 09:47, said:

Evident ca persoana ta se exclude, nu ?

On-topic: Romania nu are sosele pentru 180 km / h oricat de mari soferi se dau unii. Nu se poate numi decat inconstienta in forma pura sa mergi cu astfel de viteze prin Ro.
Pe porțiunea de autostradă spre ieșirea spre unguri se poate da 180 fără probleme. Sunt porțiuni lungi doar de drum drept. E adevărat că de pe la 180 chiar și la curbe mai mici trebui să mult mai atent.

#43
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postgeorge_alexandru, on 11 iulie 2019 - 09:40, said:

Era o vreme cand era 180 norma la mine pana la mare, dar intre timp mi-a venit mintea la cap.
Tataie, acu' douaj da ani mergeam cu Vecta 1,6 (C facelift) cu 200 la ora - atunci m-am jurat ca bleg o fi cine si-o mai lua motor sub doi jumate !
De atunci doar limitarile trascaletelor la 250 m-au oprit sa fiu in mai putin de 20 min la Pitesti si sub 50 la Ct.

@initiatoarea rebela:  Amenzile vin peste 6 luni, asa ca daca tot esti la mare, eu zic sa ti-o pui des:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QkbESngR17s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Quantum, 11 July 2019 - 10:34.


#44
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Manele și 200 la oră într-un Vectra C. Combinația letală

Zici că e drumul tău și ești singur, dacă greșești ceva iei și pe alții cu tine, nevinovați.

Edited by waterman, 11 July 2019 - 10:34.


#45
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Si cand ma gandesc ca in 2008 am luat permisul si abia in 2010 mi-am facut curajul sa merg pe autostrada, cu taicamiu in dreapta, cu un C1. Altii dau 180 dupa 4 luni.
Y'all need jesus! :))

#46
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Judecand dupa "acu doauaj" cred ca tu esti mai tataie...altfel, pare ca doar sansa a facut sa poti scrie azi pe forum. Presupunand ca e real ce scrii...nu de altceva, insa doar noaptea autostrazilea alea sunt suficient de goale cat sa ii dai vitezele alea.

Si pe topicul de 130km/h ( din care m-am retras din cauza prostiilor ce se scriau acolo), erau tot feluri de postari care duceau la concluzia ca soferii conduc numai pe drumuri drepte si fara masini...ceea ce ma duce cu gandul ca multi nici macar nu aveau permis. Altfel, sunt suficiente 2 luni pe soselelel patriei ca sa intelegi realitatea.

De curiozitate, cum reuseai sa eviti gropile de pe A1 la 250km/h?

Edited by george_alexandru, 11 July 2019 - 10:37.


#47
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce cocălărism penal. Unii nu merită permis.

View Postgeorge_alexandru, on 11 iulie 2019 - 10:33, said:

De curiozitate, cum reuseai sa eviti gropile de pe A1 la 250km/h?
Cine a mai zis ceva de evitat ?

Edited by waterman, 11 July 2019 - 10:35.


#48
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pe A1 spre unguri poti sa ii dai linistit si 260, e buna autostrada. Pericol e daca sunt altii prin jur totusi. Romanii, multi nu stiu sa mearga pe autostrada, doar ca pe autostrada aia in general sunt oameni invatati sa mearga pe afara. De la Arad spre granitya e bine, dar in rest a franat una in fata mea la 30 cu autostrada goala....
Camerele alea inalte sunt de supravegherea traficului nu trimit amenzi stai linistita, a fost ceva idee sa le faca si pt viteza bagand benzi in asfalt dar nu s-a implementat.
In rest depinde de masina, 190 in Logan-ul 0.9 de serviciu e muuult mai greu decat 270 in Megane RS 265 personal, evident in Germania pe autobahn, nu as incalca eu vrodata legea. Posted Image
Acolo conteaza sa ai rotile echilibrate, geometria buna la roti, volan centrat, etc. Partea naspa cand ii dai viteza cu un cotet e ca n-ai frane, una e una sport de franeaza instant, tine directia perfect si alta e una care franeaza de doamne ajuta.
Quantum, doar nemtoaicele is limitate la 250. Posted Image  Si oricum daca nu is limitate din raportul cutiei de viteza sau puterea motorului atunci delimitarea din soft e posibila. Pt cateva minute nu se dezintegreaza planetarele la peste 250.

Nu stiu daca realizati, dar in Ro sunt multe autostrazi muuult mai bune decat alea fara limita de pe Germania, traficul e destul de redus, la unele ore inexistent, asfalt nou,a derent, fata de placile lor de beton care te zgaltana in draci. Si totusi neamtul te lasa fara limita.
Diferenta e ca la noi daca unu merge cu 180 se crede miezu din dodoasca, deschide topic pe softpedia si sta pe banda 2, in timp ce neamtul sta pe banda 1 la 250, ca stie ca ii poate veni un Porsche din spate cu 300, asta pe autostrazile alea inca destul de libere, in special in fosta RDG. Toata treaba de ce neamtul poate lasa fara limita autostrazi vai de capul lor in timp ce a noastre asfaltate fain chiar au si limita 100 uneori e educatia rutiera varza din Romania, ce dracu sa inveti in 30 de ore unde instructorul nu te lasa cu peste 50. In afara se face scoala si pe autostrada.

Edited by calinkgb, 11 July 2019 - 11:22.
Ia mai multa atentie la exprimare, ca ne suparam!


#49
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postwaterman, on 11 iulie 2019 - 10:32, said:

Manele... Combinația letală
Ce cocălărism penal. Unii nu merită permis.
La manele iti dau dreptate. Unii n-ar merita nici sa scrie, nici sa citeasca public - ca nu inteleg nici una, nici alta.

View Postgeorge_alexandru, on 11 iulie 2019 - 10:33, said:

Judecand dupa "acu doauaj" cred ca tu esti mai tataie...
De curiozitate, cum reuseai sa eviti gropile de pe A1 la 250km/h?
Tataie e o stare de spirit, nu conteaza varsta... La fel cum unele sunt babe la 18 ani, le vezi dupa cum molfaie. Posted Image
Cand mergi cu anumite viteze intervine experienta, 250 pe o autostrada libera e floare la ureche.

@Speed Posted Image

Edited by Quantum, 11 July 2019 - 10:55.


#50
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

View PostKres, on 11 iulie 2019 - 09:49, said:

E cam trolleala ieftina... In primul rand pe A2 nu ai cum sa mergi cu o asemenea viteza decat pe zonele bune si numai daca esti singur pe autostrada... apoi.. un om care se teme ca-l iau camerele radar incetineste si merge ca oamenii.. nu merge cu viteza maxima si, odata ajuns acasa... "aoleu, mama, ce am facut.. nu cumva m-au filmat aia mergand cu viteza?"


crede-ma asa sunt multe femei la volan, actioneaza si abia dupa un timp isi pun intrebari si realizeaza gafa..cand deja e aproape inutil.
Barbatii is kamikaze pe sosele iar femeile niste aeriene.. spun asta din postura unuia care a condus 21 de ani si a avut o singura tamponare, in oras la semafor pt ca unu s-a gandit sa rupa franele cand i a aparut galbenu...eveniment din care am invatat sa nu ma inghesui la semafor ca e costisitor Posted Image

Edited by A10, 11 July 2019 - 10:55.


#51
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Numa piloți pe aici.
De ce nu vă duceți bre pe circuite dacă aveți viteza-n sânge ?

#52
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Legat de primii 30kmh de autostrada (cratere), probabil daca mergi cu mai mult de 180kmh, poti sa planezi peste ele, altfel nu imi explic cum puteti cu vitezele alea.
Eu deja ma gandesc sa evit zona luand drumul vechi si intrand pe la fundulea inapoi pe ea :))

#53
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Realitatea e una, formul e alta. Pe forum multi descriu viata pe care isi doresc sa o aiba.

#54
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
" O, tempora! O, mores!".. prima iesire pe auto strada  o fost traumatizanta( bipezi, caini , pisici, cai, gropi); noroc ca aveam " masina de masina"
https://www.google.c...tsXlFzde93GS_M:

Edited by danb1961, 11 July 2019 - 11:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate