Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Salarii aberante raportate la munca

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
nyxx

nyxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.03.2019
Ma uitam la acest film [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H6sPc9dFsGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si am ramas masca cand am vazut ca in SUA echilibrarea rotilor costa $360 !!
Deci o treaba de nici 3 minute in care depui 0 efort fizic si efort intelectual de nivelul unei maimute, costa $360.
Asta in timp ce in alte tari oamenii sunt platiti $3 pe zi pentru efort intens care ii mai asa si cu traume si ii lasa fara ani buni din viata.
In Romania echilibratul se face gratis de cele mai multe ori sau pe cativa lei daca nu ai alta treaba

Este nebunie. Cum a ajuns planeta in situatia asta ?

Edited by nyxx, 10 July 2019 - 19:55.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Cine te pune sa compari mere cu pere?

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Asta nu-i nimic. In parlament iau aia salarii nesimtite fara sa se prezinte macar la munca... Asa ca, aia e pistol cu apa.

#4
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Ia zi-ne si noua citeva adrese unde echlibratul rotilor e gratis!

#5
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Salarii aberante raportate la munca

Cat e salariul ala pana la urma?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ia vezi cat costa o schimbare de distributie in UK !

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnyxx, on 10 iulie 2019 - 19:54, said:

si am ramas masca cand am vazut ca in SUA echilibrarea rotilor costa $360 !!
"Wheel balancing can cost $6-$20 per wheel ($24-$80 for all four wheels), but it typically is about $10-$12 a wheel ($40-$40 total) depending on local labor rates, and the make and model of vehicle. This service is usually slightly more expensive at a car dealership than at a tire store or automotive repair shop."

Stop fake news pls.

View Postnyxx, on 10 iulie 2019 - 19:54, said:

In Romania echilibratul se face gratis de cele mai multe ori sau pe cativa lei daca nu ai alta treaba
Cum sa fie gratis, e inclus in pret. Iar operatia in sine chiar daca are un pret mic te costa separat plumbii sau ramele daca ai jante de fitze...

Edited by andreic, 10 July 2019 - 20:12.


#8
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
e vorba despre costurile asociate produselor sau serviciilor in locul x.

sau... pentru ca fiecare lucru pe care nu-l stii isi tripleaza valoarea.

#9
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
@ initiator
"Cum a ajuns planeta in situatia asta ?"
Datorita celor care vor sa ajunga in poiana cu orice pret!

Edited by wagmich, 10 July 2019 - 20:19.


#10
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
pai ia da pe google si vezi cam cat costa un apartament in New York sau o casa in San Francisco.
asta nu inteleg multi romani care compara Romania cu alte state. da au aia salarii mari, dar proprietatile si utilitatile sunt mult mai scumpe.
eu cunosc un englez care traieste in Oxford. o casa acolo e cam cat un bloc de 12 apartamente in Romania. Si cand zic casa, vorbesc de cocioaba daia naspa construita acum 50 de ani cu fundatie naspa. de 100 mp maxim si inca 100 curtea. la noi genul ala de casa e considerata "saracie".

Edited by bobitad, 10 July 2019 - 20:30.


#11
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
Serviciile vor costa din ce in ce mai mult, intrucat sunt facute de oameni, nu de roboti, iar acei oameni vor si ei salarii occidentale.
Insa nu poti compara costul serviciilor in tari diferite, gradul de automatizare fiind diferit.

#12
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Am luat DVR + 2 camere. Intrucat am rau de inaltime am vrut sa apelez la o firma.  500 fara materiale, o gaura in perete si montat camerele la 2 metri inaltime max. Am luat 8 beri si montat singur camerele + inca una (mi se pareau putine doua). Materiale 150 lei maxim. Serviciile costa, intra-adevar. Incep sa scot banisor din activitati legate de profilul meu. Nu catarat si montat camere. Dar vad ca si asta este o oportunitate.

#13
Berlin

Berlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 20.12.2005

View Postnyxx, on 10 iulie 2019 - 19:54, said:

Ma uitam la acest film [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H6sPc9dFsGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Te-ai uitat degeaba.
Nu ai vazut ca a schimbat doua jante si doua cauciucuri direct intr-un service Tesla si defapt echilibrarea e doar 280 dolari din totalul de 2600 dolari.
Te asteptai ca reprezentanta producatorului sa practice aceleasi preturi ca un service oarecare de la colt de strada?

Edited by Berlin, 10 July 2019 - 21:50.


#14
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003

View Postnyxx, on 10 iulie 2019 - 19:54, said:

In Romania echilibratul se face gratis de cele mai multe ori sau pe cativa lei daca nu ai alta treaba


Este ca nu ai calcat vreodata in vreo reprezentanta auto la noi?  Daca nu le lasi 1000 euro se uita urat la tine.  Ptr 2 jante de 20' + 2 anvelope Michelin, reglaj directie si manopera e bine 2700 parai in America, e foarte bine si probabil au fost platiti de asigurari ca nu zice nimic de platforma care l-a luat din camp.  Iarna pe A2 la noi o platforma te taxeaza cu 1000 lei pana in primul spatiu de servicii.
Zi-ne si noua unde e echilibrarea cativa lei...e gratis montajul doar daca iei anveloa de la un magazin fizic si au vulcanizarea propie  dar echilibrarea niciodata nu a fost gratis si sigur e mai mult de cativa lei, poate bate spre 100 lei lejer la o masina altceva decat logan.

Edited by cristian_sen, 10 July 2019 - 22:12.


#15
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

View Postnyxx, on 10 iulie 2019 - 19:54, said:

Ma uitam la acest film [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H6sPc9dFsGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si am ramas masca cand am vazut ca in SUA echilibrarea rotilor costa $360 !!
Deci o treaba de nici 3 minute in care depui 0 efort fizic si efort intelectual de nivelul unei maimute, costa $360.
Asta in timp ce in alte tari oamenii sunt platiti $3 pe zi pentru efort intens care ii mai asa si cu traume si ii lasa fara ani buni din viata.
In Romania echilibratul se face gratis de cele mai multe ori sau pe cativa lei daca nu ai alta treaba

Este nebunie. Cum a ajuns planeta in situatia asta ?

89 $ cu tot cu tva. Daca nu ma crezi , iti arat facturica :)

#16
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View Postnyxx, on 10 iulie 2019 - 19:54, said:

Ma uitam la acest film [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H6sPc9dFsGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si am ramas masca cand am vazut ca in SUA echilibrarea rotilor costa $360 !!
Deci o treaba de nici 3 minute in care depui 0 efort fizic si efort intelectual de nivelul unei maimute, costa $360.
Asta in timp ce in alte tari oamenii sunt platiti $3 pe zi pentru efort intens care ii mai asa si cu traume si ii lasa fara ani buni din viata.
In Romania echilibratul se face gratis de cele mai multe ori sau pe cativa lei daca nu ai alta treaba

Este nebunie. Cum a ajuns planeta in situatia asta ?
mentalitatea sanatoasa. fiecare deget miscat, aduce bani pt ca fiecare chestie ce trebuie facuta are oameni specializati pt job-ul respectiv. la noi se cere policalificare. de aia suntem cautati pe afara. iti dau un ex in dom in care ma invart eu-curatenie(care la fel, are subdomenii si specializari diferite). la noi, abia acum incep sa prinda contur afacerile cu dom asta de activ pt ca pana acum se angaja o femeie de servici de catre firma. afara, nu se complica sa piarda timp cu angajarea, si in caz ca se intampla ceva, sa fie trimisi in judecata. nope. iau o firma specializata si stau fara griji. daca se intampla ceva, firma de curatenie e data in judecata. simplu. noi consideram prostie, dar nu e, pt ca se creaza locuri de munca=profit=bani la economie= dezvoltare.
alt ex.- in magazine, pe timpul verii se dau joburi sezoniere ca sa aduni hainele refuzate de client, sa le pui la raionul resp inapoi si sa aduni umerase. la noi, vanzatorul face si asta.
daca de ex se caca unul si infunda wc-ul, in caz ca vreun cleaner(om ce face curat) se crede interesant sa-l desfunde simplu, dupa ce a fost raportat ca infundat, vine instalatorul si-ti baga pl in gura ca-i iei job-ul si nu e platit pt wc ala- el tre' sa specifice ce a lucrat si cat.
si lista poate continua. doar ca tarile sarace mereu au incercat sa faca totul cat mai simplu, sa fie cat-de-cat in pas cu ceilalti. si atunci viata grea te caleste si te adapteaza. dar prin asta castiga doar meseriasul, ca experienta, nu ca bani. ca bani castiga sefii

#17
daniel2525

daniel2525

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.02.2019

View Postbobitad, on 10 iulie 2019 - 20:28, said:

pai ia da pe google si vezi cam cat costa un apartament in New York sau o casa in San Francisco.
asta nu inteleg multi romani care compara Romania cu alte state. da au aia salarii mari, dar proprietatile si utilitatile sunt mult mai scumpe.
eu cunosc un englez care traieste in Oxford. o casa acolo e cam cat un bloc de 12 apartamente in Romania. Si cand zic casa, vorbesc de cocioaba daia naspa construita acum 50 de ani cu fundatie naspa. de 100 mp maxim si inca 100 curtea. la noi genul ala de casa e considerata "saracie".
da, si nu. sunt scumpe si multe proaste, dar ti le permiti. la un salariu, din care juma dai pe rata, mancarea e mai moca decat la noi, sau cel mult cat la noi, hainele de calitate la preturi moca, eu zic ca merita comparatia. plus ca multi aleg tari ieftine la pensie, unde cu banii obtinuti pe aiureala aia de casa, traiesc ca regii.
da jumatate de salar aici, doar la rata, sa vezi cum mai scazi din el si la asociatie, la mancare, si haine sau distractie pulla. daca nu o sa comparam, veci nu o sa evoluam pt ca noi credem ca la noi e ''fain'' si ca suntem tara aleasa, in care gaura spaghetelor merge pe post de pai la nesfarsit. si ca in poza tot cu stil pari ca bei din suc.

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
1. Serviceul ala trebuie sa existe indiferent de cata incarcare au angajatii. Poate au de munca doar 4 ore pe zi in medie. In unele zile mai mult in altele mai putin, unii mai mult, altii mai putin in fc de ce fac. Macar costurile trebuie acoperite si poate investitia. Ora de manopera nu are nicio treaba cu salariile si trebuie sa acopere multe alte chestii.
2. Nu orice prost repara o Tesla. Ala care chilibreaza roti mai face si alte chestii ca nu-l tine nimeni doar pt asta.
3. Serviceurile Tesla sunt ale producatorului, nu ca la restul marcilor si, avand monopol, isi permit sa ceara preturi mai mari.
4. E o afacere.

Pe scurt, habar n-ai pe ce dai banii, la modul general.

La sfarsit totul se reduce la cerere si oferta. Nu te obliga nimeni sa iei Tesla.

Edited by underb, 11 July 2019 - 07:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate