Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Completare caiet de practica

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MarinAndrei97

MarinAndrei97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2019
Salut, sunt nou pe aici și aș dori să vă anunț că sunt un student anul 2 pe profil de inginerie electrică și calculatoare și aș dori să îmi completez un caiet de practică cu diverse probleme electrice și pașii de rezolvare al acesteia.

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Unde faci practica?

#3
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Pai incearca sa numesti o problema si incercarea de rezolvare. Noi o sa te ajutam sa o intelegi si sa o rezolvi.
Doar nu te astepti la "servite", nu?

#4
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Ce intelegi prin probleme electrice, schimbarea unui bec ars, de exemplu? Ceva mai la obiect, se poate?

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Sa nu uit, un pic de seriozitate si responsabilitate, va rog draci dragi studenti

#6
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Pai exact asta am cerut si eu initiatorului, nu? Chiar daca cu alte cuvinte.

Edited by wagmich, 10 July 2019 - 19:55.


#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postwagmich, on 10 iulie 2019 - 19:46, said:

Ce intelegi prin probleme electrice, schimbarea unui bec ars, de exemplu? Ceva mai la obiect, se poate?
Schimbarea unui bec ars nu reprezinta ultimul pas. Solutia corecta este sa intelegi de ce s-a ars becul.

#8
MarinAndrei97

MarinAndrei97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2019
@marianG la un cinema din oras insa electricianul de pe aici nu prea a putut sa ma ajute decat sa imi explice ce inseamna un panou electric, o schema a unui panou electric in 3 faze si de schimbat un fasung la un aparat de popcornPosted Image
Nu vreau servite, din contra vreau sa le inteleg cum se rezolva

Am găsit zilele trecute un topic interesant „Montare întrerupător” iar în ultimele comentarii a fost un domn ce a postat rezolvarea acelei probleme în 2 variante schematic și mi-a fost de ajutor acel lucru, dar aș avea nevoie de mai multe variante pentru diverse „probleme” Posted Image  
Link-uri prin care să-mi explice cum pot să fac aia, ce să fac înainte de a face acel lucru etc.  Posted Image
Tot ce am căutat pe internet au fost doar probleme mota-mo predate la diverite facultăți, însă nu m-ar ajuta cu nimic.Posted Image

#9
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Se rezolva diferit, in functie de tipul problemei respective:
In cazul unui bec ars, se schimba becul
In cazul unui scurt circuit, se cauta sursa si localizarea scurt circuitului, dupa care, in functie de constatari se fac remedierile prin inlaturarea scurtului si inlocuirea portiunilor de circuit afectate.
Daca e vorba de depanarea unui consumator electric defect, procedura e cam aceeasi: se cauta locul si cauza defectului, dupa care, se remediaza problema.
Spre exemplu in cazul unui aparat electrocasnic care "nu mai face nimic", se incepe cu verificarea existentei curentului in priza, se trece la verificarea continuitatii la stecher>cablu>intrarea in aparat,se verifica existenta si integritatea eventualelor sigurante,  apoi corectitudinea functionarii intrerupatorului, si asa mai departe.

View PostMarianG, on 10 iulie 2019 - 19:57, said:

Schimbarea unui bec ars nu reprezinta ultimul pas. Solutia corecta este sa intelegi de ce s-a ars becul.
Omul a intrebat de "pasii de rezolvare". Intelegerea fenomenelor, e alt capitol, conex cu cel de localizare/ inlaturare a defectiunilor. Zic si eu.

Edited by wagmich, 10 July 2019 - 20:28.


#10
MarinAndrei97

MarinAndrei97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2019

View Postwagmich, on 10 iulie 2019 - 20:30, said:

Se rezolva diferit, in functie de tipul problemei respective:
In cazul unui bec ars, se schimba becul
In cazul unui scurt circuit, se cauta sursa si localizarea scurt circuitului, dupa care, in functie de constatari se fac remedierile prin inlaturarea scurtului si inlocuirea portiunilor de circuit afectate.
Daca e vorba de depanarea unui consumator electric defect, procedura e cam aceeasi: se cauta locul si cauza defectului, dupa care, se remediaza problema.
Spre exemplu in cazul unui aparat electrocasnic care "nu mai face nimic", se incepe cu verificarea existentei curentului in priza, se trece la verificarea continuitatii la stecher>cablu>intrarea in aparat,se verifica existenta si integritatea eventualelor sigurante,  apoi corectitudinea functionarii intrerupatorului, si asa mai departe.


Omul a intrebat de "pasii de rezolvare". Intelegerea fenomenelor, e alt capitol, conex cu cel de localizare/ inlaturare a defectiunilor. Zic si eu.

VARIANTA A (nu ai aparat de masura)
1. Scoti sigurantele.
2. Unesti cele 3 fire. Pui sigurantele sa vezi daca se aprind spoturile (adica daca ai cablurile bagate bine prin perete.
3. Scoti sigurantele.
4. Unesti 2 fire din 3. Pui sigurantele si vezi ce se aprinde.
Daca nu se aprinde nimic, retine firul al 3lea (ala lasat liber), fa-i un semn(posibil sa fie ala verde, nu strica sa verifici). Daca se aprinde ceva pe-acolo, mergi mai departe.
5.Repeta pasii 3 si 4 pana gasesti firul care vine din tablou. (ala al 3, lea)
6.Scoti sigurantele.
7. Daca zici ca pui intrerupator simplu (adica nu dublu), pui firul marcat la pasul 4 pe una din borne si celelalte 2 unite in cealalta borna.
8. END
7a(recomandat de mine). Daca te razgandesti si-ti pui intrerupator dublu, pui firul marcat la borna comuna a intrerupatorului (verifica-l cu ceva, ohmetru, baterie+cablu+bec, baterie+cablu+limba)
Pui fiecare din celelalte fire la celelalte 2 borne (ai cate o borna pe fiecare intrerupator)
8a. END

Ceva de genul acesta aș avea nevoie dacă se poate ;) eu unul încă mai caut pe internet poate poate dau de ceva interesant Posted Image

Edited by MarinAndrei97, 10 July 2019 - 20:36.


#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Cum adica unesti cele 3 fire?

Ala verde? Draga domn viitor inginer, firele astea au o denumire, si nu degeaba.

Edited by MarianG, 10 July 2019 - 21:06.


#12
MarinAndrei97

MarinAndrei97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2019

View PostMarianG, on 10 iulie 2019 - 21:04, said:

Cum adica unesti cele 3 fire?

Ala verde? Draga domn viitor inginer, firele astea au o denumire, si nu degeaba.
Nu, nu ați înțeles ce vreau să vă cer Posted Image  acel exemplu de varianta l-am luat din acest topic de mai jos:
https://forum.softpe...e intrerupator

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
La un intrerupator lumina vine o faza, in cate becuri pleci te priveste.
O instalatie gandita cu picioarele se intervine cu aparat de masura, nu pe bajbaite..

Data viitoare ia cu citat.

Cauta la munca, ca de aia e practica.
Asa pe internet tot teorie ramane.

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostMarinAndrei97, on 10 iulie 2019 - 20:16, said:

la un cinema din oras
Ia cladirea de la cap la coada, oriunde vezi ceva electric, orice... inventati impreuna o problema si sa-ti explice rezolvarea.
Becuri, prize, intrerupatoare, trasee.... - reparat, inlocuit, adaugat altele noi .....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate