Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS

Mîncare umedă pisici sterilizate

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

AWE

AWE

Senior Member

• Grup: Senior Members

Xlander, on 10 iulie 2019 - 13:09, said:

Pai si sunt scumpe ? Sa nu ajunga pisica sa manance mai scump ca mine...

Sigur sunt mai scumpe decat unele din supermarket, dar si calitatea e mult peste. O cutiuta de Gourmet de 85g e 21.5 lei sau pe acolo, practic iesi si mai scump iar calitatea nu e unde trebuie.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

• Grup: Moderators
i-am lasat apa sa curga in jet subtire la chiuveta, n-o intereseaza deloc.
cum e cu fantanile astea pentru pisici, care e sursa de alimentare - curent electric sau baterii ? ca daca e curent electric, am o problema, nu am unde sa i-o conectez, in apropierea zonei unde are bolurile cu mancare si apa.
fantana face zgomot ? sar stropi de apa din ea ?

AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

Anima Sola

corinadaniela, on 10 iulie 2019 - 13:33, said:

cum e cu fantanile astea pentru pisici,

Curent electric. Nici la mine nu este langa bolurile cu mancare, dar au gasit-o repede.
Nu, nu face zgomot si nici nu sar stropi din ea. E si foarte usor de intretinut (o spal de doua ori pe saptamana).

Xlander

Xlander

Member

AWE, on 10 iulie 2019 - 13:32, said:

Sigur sunt mai scumpe decat unele din supermarket, dar si calitatea e mult peste. O cutiuta de Gourmet de 85g e 21.5 lei sau pe acolo, practic iesi si mai scump iar calitatea nu e unde trebuie.
Stii ce inseamna 21 de lei? Inseamna 3 kg de baby hering la un magazin ieftin.
Stii cum face pisica cand te vede ca-l pui in tigaia ceramica? :)

Asta e, fiecare cu filosofia lui.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

albastruindigo, merci. intrebam pentru ca posibilele locuri unde i-as putea amplasa fantana si s-o pot conecta la retea inseamna pardoseala cu parchet . care evident nu trebuie sa intre in contact cu apa.

AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

Anima Sola

Tot pe parchet e si la mine, nu am avut niciodata probleme in cei 4 ani de cand o am. Presupun ca depinde si de model, de felul in care cade apa.

Ai mei o au pe asta, apa curge direct in vas, nu de la inaltime.

Attached File  Kat-drinkt-2.jpg   55.35K   19 downloads

adrian_efa

adrian_efa

Member

• Grup: Members
Cica la pisica castrata sa nu -i dai carne de kokos...ca-i dai degeaba

AWE

AWE

Senior Member

Xlander, on 10 iulie 2019 - 13:40, said:

Stii ce inseamna 21 de lei? Inseamna 3 kg de baby hering la un magazin ieftin.
Stii cum face pisica cand te vede ca-l pui in tigaia ceramica? Posted Image

Asta e, fiecare cu filosofia lui.

Eu comparam preturi si calitate la mancare speciala pentru pisici, heringii tai nu se incadreaza aici :) Sigur, daca mananca asa ceva e ok. Eu am doua pisici, un birmanez si un maidanez, niciunul nu se ating de peste daca nu e dintr-o conserva de pisici. Carne de pui, clar mananca dar nu avem timp de gatit de multe ori, conservele sunt safe bet, in 5 secunde i-ai preparat mancarea!

laffin

laffin

Senior Member

AWE, on 10 iulie 2019 - 13:32, said:

O cutiuta de Gourmet de 85g e 21.5 lei

unde dreac, pe zooplus cumperi 12x85g cutii de gold cu 20 lei. adica 1kg de hrana umeda.

vorba lu' Xlander, la banii aia gasesti si carne macra. dar cu conservele alea e mai comod.

Edited by laffin, 10 July 2019 - 15:03.

Xlander

Xlander

Member

AWE, on 10 iulie 2019 - 14:08, said:

Eu comparam preturi si calitate la mancare speciala pentru pisici, heringii tai nu se incadreaza aici :) Sigur, daca mananca asa ceva e ok. Eu am doua pisici, un birmanez si un maidanez, niciunul nu se ating de peste daca nu e dintr-o conserva de pisici.
Corect, sunt offtopic, dar chestia cu pisicile tale e hilara.
Daca mananca? Se urca pe tine si vor sa plonjeze in tigaie.
Pisici care nu manca peste, ok...:)

Ca mi-am adus aminte. Da pisicile tale mananca ficat? :) Poate nu sunt pisici, mai stii?  Stii ce fac leii dupa ce doboara antilopa? Despica abdomenul si incep cu ficatul si celelalte organe interne.

Ia vezi cat e un kg de ficat la o macelarie ieftina, il portionezi frumos in cubuletze si-i dai 100 de grame la masa. Daca nici pe asta nu-l mananca, nu sunt pisici, da-o incolo de treaba. :coolspeak:

Edited by Xlander, 10 July 2019 - 16:07.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

e foarte comod cu conservele, asa este. nu mai zic, unele miros atat de imbietor, c-as manca si eu din ele...recunosc, am gustat o data, chiar eram curioasa sa vad ce gust are, chiar este ok.

AWE

AWE

Senior Member

laffin, on 10 iulie 2019 - 15:02, said:

unde dreac, pe zooplus cumperi 12x85g cutii de gold cu 20 lei. adica 1kg de hrana umeda.

vorba lu' Xlander, la banii aia gasesti si carne macra. dar cu conservele alea e mai comod.

Scuze, e typo, voiam sa zic 2.5 lei/cutie sau pe acolo Posted Image Cel putin cam ala e pretul in magazin, online n-am cautat...

Xlander, on 10 iulie 2019 - 15:59, said:

Corect, sunt offtopic, dar chestia cu pisicile tale e hilara.
Daca mananca? Se urca pe tine si vor sa plonjeze in tigaie.
Pisici care nu manca peste, ok...Posted Image

Ca mi-am adus aminte. Da pisicile tale mananca ficat? Posted Image  Posted Image

Ficat de pui mai mananca, dar foarte rar si doar putin. Cred ca nu e vorba doar de gust in sine, ci si de consistenta diferita a mancarii fata de cea din conserva.

Cousteau

Cousteau

Senior Member

corinadaniela, on 10 iulie 2019 - 13:26, said:

exact. adica a lasat mancarea neatinsa in vas, ba mai si racaia cu labuta pe langa vas, ca atunci cand foloseste litiera. de unde am dedus ca pentru ea mancarea aceea era un kkt, scuzati limbajul.
Sa nu fi fost instinctul ei de a ascunde/ingropa hrana de care nu are nevoie in acel moment.
Al meu, un british shorthair face asa uneori cand ii pun mancare, mananca si mai ramane ceva sau cand ii pun mancare la ore cand e satul.

Acum are 8 ani si 10 luni si l-am tinut toata viata cu Royal Canin. Pana la un an cand si-a pierdut bobiceii a avut R.C. pentru pisicute, apoi pana pe la 7 ani si ceva R.C. ptr pisici sterilizate, dupa care am inceput sa-i dau pentru pisici +7 ani in alternanta cu ala ptr sterilizate. Doar in ultimele luni i-am dat Aroma Exigent (care cica e si urinary) pe care marketingul il prezinta ca o "nebunie" dar mie nu mi s-a parut ca prearasfatatul sa se innebuneasca. Luna asta termin cu asta si revin pe +7 ani sau mai vad eu ce. Toate astea sunt boabe uscate. Asta nu inseamna ca nu i-am dat si delicatesuri. O data pe saptamana cel putin, primeste un plic de hrana umeda (tot Royal Canin), Instinctive sau Care Urinary pe care in prima faza le linge de sos si deabia la urmatoarea masa devoreaza bucatelele. Iar ca cireasa de pe tort ii dau tot la o saptamana (alternat cu cea umeda, deci e mare bucurie cam la 3-4 zile) si o gustarica luata de la DM "Dein Bestes Schnur" (cutie de opt pliculete lungi de ceva pastos) care il innebunesc. Imi ghiceste gandurile cand ma pregatesc sa i-o dau si se trezeste din somn din capatul celalalt al apartamentului si vine ca o racheta autodirijata.

Apa bea in bol, filtrata prin cana Brita (de care folosim si noi la cafea, ceai si chiar si ptr baut). Bolul e spalat bine cu sapun de doua ori pe saptamana, sa nu se depuna o pelicula transparenta de mazga. Am facut prostia sa-l tinem cu apa plata de la pet de 5-6 litri (de care consumam si noi) si a facut pe la 5 ani struviti de calciu. De fapt ar fi trebuit sa ne dea de gandit depunerile de calciu de pe teava pompitei de scos apa din pet sau chiar de pe peretii bolului lui, pe care le curatam cu geu. Dupa tratament timp de doua luni si trecere pe apa filtrata de la chiuveta (Apa Nova Bucuresti) nu am mai avut astfel de probleme.

Initiator, vezi ca la Maxi Pet iti trimit acasa colet cu valoarea de peste 50 lei (in prezent ca pana acum cateva luni era pragul de 100 lei, dar tu verifica ca poate a fost o promotie varianta cu 50 lei) cu transportul gratis. Plus reducere de 10% la valoarea finala, aplicabila si la produsele ce au alta promotie de reducere. Totul e sa folosesti codul lunar pe care il primesti la comanda anterioara pe un carton in colet (uneori si pe email daca esti abonat). Pentru luna asta, iulie, codul este AUSFC5. E universal, adica il poate folosi oricine, chiar si daca nu a mai comandat, doar sa aiba cont la ei.

hammeru

hammeru

Junior Member

Cousteau, on 12 iulie 2019 - 08:44, said:

Sa nu fi fost instinctul ei de a ascunde/ingropa hrana de care nu are nevoie in acel moment.
Al meu, un british shorthair face asa uneori cand ii pun mancare, mananca si mai ramane ceva sau cand ii pun mancare la ore cand e satul.

Acum are 8 ani si 10 luni si l-am tinut toata viata cu Royal Canin. Pana la un an cand si-a pierdut bobiceii a avut R.C. pentru pisicute, apoi pana pe la 7 ani si ceva R.C. ptr pisici sterilizate, dupa care am inceput sa-i dau pentru pisici +7 ani in alternanta cu ala ptr sterilizate. Doar in ultimele luni i-am dat Aroma Exigent (care cica e si urinary) pe care marketingul il prezinta ca o "nebunie" dar mie nu mi s-a parut ca prearasfatatul sa se innebuneasca. Luna asta termin cu asta si revin pe +7 ani sau mai vad eu ce. Toate astea sunt boabe uscate. Asta nu inseamna ca nu i-am dat si delicatesuri. O data pe saptamana cel putin, primeste un plic de hrana umeda (tot Royal Canin), Instinctive sau Care Urinary pe care in prima faza le linge de sos si deabia la urmatoarea masa devoreaza bucatelele. Iar ca cireasa de pe tort ii dau tot la o saptamana (alternat cu cea umeda, deci e mare bucurie cam la 3-4 zile) si o gustarica luata de la DM "Dein Bestes Schnur" (cutie de opt pliculete lungi de ceva pastos) care il innebunesc. Imi ghiceste gandurile cand ma pregatesc sa i-o dau si se trezeste din somn din capatul celalalt al apartamentului si vine ca o racheta autodirijata.

Apa bea in bol, filtrata prin cana Brita (de care folosim si noi la cafea, ceai si chiar si ptr baut). Bolul e spalat bine cu sapun de doua ori pe saptamana, sa nu se depuna o pelicula transparenta de mazga. Am facut prostia sa-l tinem cu apa plata de la pet de 5-6 litri (de care consumam si noi) si a facut pe la 5 ani struviti de calciu. De fapt ar fi trebuit sa ne dea de gandit depunerile de calciu de pe teava pompitei de scos apa din pet sau chiar de pe peretii bolului lui, pe care le curatam cu geu. Dupa tratament timp de doua luni si trecere pe apa filtrata de la chiuveta (Apa Nova Bucuresti) nu am mai avut astfel de probleme.

Initiator, vezi ca la Maxi Pet iti trimit acasa colet cu valoarea de peste 50 lei (in prezent ca pana acum cateva luni era pragul de 100 lei, dar tu verifica ca poate a fost o promotie varianta cu 50 lei) cu transportul gratis. Plus reducere de 10% la valoarea finala, aplicabila si la produsele ce au alta promotie de reducere. Totul e sa folosesti codul lunar pe care il primesti la comanda anterioara pe un carton in colet (uneori si pe email daca esti abonat). Pentru luna asta, iulie, codul este AUSFC5. E universal, adica il poate folosi oricine, chiar si daca nu a mai comandat, doar sa aiba cont la ei.

Cousteau, on 12 iulie 2019 - 08:44, said:

Mulțumesc pentru păreri și răspunsuri tuturor

Cousteau

Cousteau

Senior Member

Pentru cine are nevoie, cod Maxi Pet pentru luna august: 27AUFZT iar pentru septembrie: VSCSG15

alex_cipri1986

alex_cipri1986

Active Member

Salut, motanul meu a avut acum vreo 4 ani probleme urinare, nu mai putea sa urineze,a trebuit sa i puna veterinarul o sonda, plus tratament,si de atunci a mancat doar royal canin urinary s/o , si copane fierte, insa in special verile,il mai apuca nebunia si devine mofturos,nu mai mananca pliculetul de royal canin, vara asta a fost mai incapatanat ca oricand, manca bine 2 saptamani,3, apoi brusc nu mai manca cateva zile,abia lingea sau manca putine bobite d alea,trebuia sa i dau mai mult fortat,el de atunci n a mai avut probleme,urineaza normal, i am luat pliculete dr. Clouder, mi au zis fetele de la farmacia veterinara ca sunt ok ca si hrana, si ii plac ,i am luat ieri si un plic de royal canin digest sensitive care,  am zis sa mai diversific, scrie pe eticheta ca ajuta inclusiv la mentinerea sanatatii aparatului urinar ,vad ca ciuguleste din el, ce recomandati,sa i dau dr clouder si royal canin digest sensitive in continuare?

zurLee

zurLee

Member

Pisicile sunt carnivore; cel mai bine se simt cu carne cruda. Pui in special, peste, fara porc-vita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate