Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Mîncare umedă pisici sterilizate

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

hammeru

hammeru

Junior Member

• Grup: Members
Ce fel de mîncare să dăm pisicilor sterilizate ?

laffin

laffin

Senior Member

• Grup: Senior Members
pentru pisici sterilizate. scrie pe ambalaj.

Webbbob

Webbbob

Member

ce ai prin casa ce ramane

hammeru

hammeru

Junior Member

Avem 2 pisici ,adică un motan și o pisică,sterilizate,aici in oraș singura marcă care o găseam era Menzo (nu știu dacă este corect scris) o găseam doar intr-un supermarket ,nu au mai adus de ceva timp,vreau să comand online,și vreau alternative ,Mulțumesc aștept idei !

View PostWebbbob, on 10 iulie 2019 - 11:58, said:

ce ai prin casa ce ramane

Nu cred că e o idee bună ,din mîncarea  noastră știu că se pot îmbolnăvii

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

• Grup: Moderators
intreaba un medic veterinar sau la un pet-shop.
eu ii dau pisicii mele (sterilizata) mancare umeda sheba, felix, gourmet gold (le alternez).
evita sortimentele extrem de ieftine pe care le gasesti in supermarket (gen 0,9-1 leu plicul), in general calitatea lasa de dorit.

hammeru

hammeru

Junior Member

Nu era ieftina deloc ,doar că nu găsesc,la petshop-uri gasești doar ieftina și marci dubioase

View Postcorinadaniela, on 10 iulie 2019 - 12:06, said:

eu ii dau pisicii mele (sterilizata) mancare umeda sheba, felix, gourmet gold (le alternez).
evita sortimentele extrem de ieftine pe care le gasesti in supermarket (gen 0,9-1 leu plicul), in general calitatea lasa de dorit.

Fac și pentru sterile? Mulțumesc

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

la marcile mentionate de mine nu am observat sa existe variante pentru pisici sterilizate.
dar exista la alte marci, de exemplu :
https://www.maxi-pet...i-castrate.aspx

mariovrs

mariovrs

Senior Member

evita sortimentele extrem de ieftine pe care le gasesti in supermarket (gen 0,9-1 leu plicul)

Adica detii un exemplar de pisica care mananca si Sheba si Felix? :)  A mea nici Sheba nu mai crapa in ea..  Pateurile Gourmet...nici vorba.
Momentan sunca Sissi crapa..  O fi nevasta-mea fraiera nu motanul :)..  De fapt, el ne-a infiat pe noi.

Si al meu e sterilizat de 4 ani. Nu i-am dat mancare speciala. Am zis ca daca vad ca ia proportii da, daca nu..nu-mi bat capul. A ramas slim.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

da, mananca, si inca cu mare pofta. desigur, cerseste si din mancarea noastra daca simte un miros care i se pare apetisant (carnaciori, chiftelute, pate de ficat, salam sau alt gen de mezeluri).
doar mancarea uscata o cumpar din categoria pentru pisici sterilizate, o alternez cu cea pentru pisici "indoor".
pisica mea are o alta problema : nu prea bea apa (nu-mi dau seama daca nivelul apei din vas scade pentru ca bea in timpul zilei sau se evapora). insa veterinarul mi-a spus ca daca mananca zilnic mancare umeda, e relativ ok. asa ca incerc sa-i dau mancare umeda care sa contina cat mai mult sos.

laffin

laffin

Senior Member

View Postcorinadaniela, on 10 iulie 2019 - 12:37, said:

pisica mea are o alta problema : nu prea bea apa (nu-mi dau seama daca nivelul apei din vas scade pentru ca bea in timpul zilei sau se evapora). insa veterinarul mi-a spus ca daca mananca zilnic mancare umeda, e relativ ok. asa ca incerc sa-i dau mancare umeda care sa contina cat mai mult sos.

lasa-i apa la ghiuveta sa curga incet si vezi daca bea. sau ia-i o fantana din aia pentru adapat, sigur ii va placea.

AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

Anima Sola

Am trei matze retardate, care de ani de zile mananca un singur sortiment de Felix. Toate trei la fel, orice am incercat.
Sunt sterilizate (doua implinesc curand 10 ani, cealalta a implinit 6) si nu am avut niciodata probleme din cauza ca nu mananca mancare speciala. La sfatul veterinarului, le dau boabe Royal Canin Satiety, astea le regleaza greutatea.

View Postcorinadaniela, on 10 iulie 2019 - 12:37, said:

pisica mea are o alta problema : nu prea bea apa

Matza mica nu bea deloc apa cand am adoptat-o, mai avea si probleme cu rinichii. I-am cumparat o fantana si nu se mai satura de baut. :)

Xlander

Xlander

Member

La mancare umeda la conserva, eu n-am vazut diferentiere. Probabil pentru ca nu ma uit la ce trece de 2 lei cutia.
Asta nu inseamna ca nu poate exista, habar n-am. Depasesc limita mea de pret.
Dar la mancare uscata, da. Scrie pe ambalaj.

In orice caz, evita cu orice pret sa dai doar mancare uscata pisicii. Insista cu mancarea umeda in principal.
Si ai si alte alternative. Depinde cat de mult o iubesti. Pisica e carnivora, stii? Aparatul lor digestiv are nevoie de carne cruda, teoretic. Ficat de porc/vita, carne (neaparat slaba, nu cu grasime), peste...
Alternezi o mancare umeda care-i place cu delicatesele astea. :)

AWE

AWE

Senior Member

1. Medicii veterinari recomanda orice mancare de pe care le iese lor un comision, exact ca si medicii umani spaguiti de agentii Big Pharma.

2. Sheba, Felix, Gourmet sunt tot niste mizerii ambalate mai frumos, de alea ieftine de tot nici nu mai zic. Sigur, din cand in cand daca-i dai cate o cutiuta nu e o problema, cata vreme mananca ceva de calitate in rest.

Ca si brand, in trecut foloseam Acana dar de cand au trecut cu productia la rusi, au devenit si aia o porcarie. Singurul brand de incredere de pe piata romaneasca la ora actuala este Husse.

Xlander

Xlander

Member

View PostAWE, on 10 iulie 2019 - 12:56, said:

1. Medicii veterinari recomanda orice mancare de pe care le iese lor un comision, exact ca si medicii umani spaguiti de agentii Big Pharma.

2. Sheba, Felix, Gourmet sunt tot niste mizerii ambalate mai frumos, de alea ieftine de tot nici nu mai zic. Sigur, din cand in cand daca-i dai cate o cutiuta nu e o problema, cata vreme mananca ceva de calitate in rest.

Ca si brand, in trecut foloseam Acana dar de cand au trecut cu productia la rusi, au devenit si aia o porcarie. Singurul brand de incredere de pe piata romaneasca la ora actuala este Husse.
Pai si sunt scumpe ? Sa nu ajunga pisica sa manance mai scump ca mine...
La o uitatura fugara, 8 lei pe o conserva probabil de cca 400 de grame...
Ca mai bine ii iau un kil de pulpe superioare de pui sau un kil de peste (sprot, hering, macrou) si stiu o treaba.
Sunt sigur mai naturale decat conserva... :)

marius87ism

marius87ism

Senior Member

Cum ti-ai dat seama de calitatea mancarii? Nu a lasat pisica bacsis dupa ce a terminat de mancat?

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

View Postlaffin, on 10 iulie 2019 - 12:48, said:

lasa-i apa la ghiuveta sa curga incet si vezi daca bea. sau ia-i o fantana din aia pentru adapat, sigur ii va placea.
Nu-l învăța așa că apoi tot sare in chiuvetă și linge robinetul... Cel puțin așa face al meu Posted Image
Fântâna poate e o treabă.. dar nu mă complic eu atât.. al meu are un vas cu apă în baie, ii place sa bea de acolo.

Edited by sirgoofy, 10 July 2019 - 13:26.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

View Postmarius87ism, on 10 iulie 2019 - 13:12, said:

Cum ti-ai dat seama de calitatea mancarii? Nu a lasat pisica bacsis dupa ce a terminat de mancat?

exact. adica a lasat mancarea neatinsa in vas, ba mai si racaia cu labuta pe langa vas, ca atunci cand foloseste litiera. de unde am dedus ca pentru ea mancarea aceea era un kkt, scuzati limbajul.

Lidsss

Lidsss

New Member

• Grup: Junior Members
Pisicii mele, sterilizata fiind, ii dau Schesir sau Applaws.
Schesir a scos o varianta BIO, unde au si pentru sterilizate, 2 sortimente.
Acum ii iau numai varianta BIO, pentru sterilizate si pentru pisici adulte.
Atata timp cat boabele sunt pentru sterilizate, mancarea umeda poate fi pentru adulti + sterilizate.

Din punctul meu de vedere, tot ce inseamna, Purina, Whiskas, Felix, Gourmet samd sunt niste fastfood-uri oribile.
Intradevar, plicul de Schesir ajunge undeva la 5-6 lei, dar pe langa ca e mult mai sanatos, eu ii dau jumatate de plic pe zi, deci ma tine 6 lei la 2 zile.
Ii dau asa pentru ca incerc sa o mentin la o anumita greutate, nu vreau sa devina obeza.
In schimb ii las boabe la discretie si, desigur, apa.

Eu una chiar recomand cele 2 brand-uri, pe care le-a acceptat super repede si chiar ii plac.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate