Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Furt bonuri de masa

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostPlaySomeJazz, on 10 iulie 2019 - 11:35, said:

Tipul care mi le-a furat e din Buzau, e un coleg de camera de la camin. Daca le-a folosit vreodata acasa la Buzau m-ar ajuta cumva sa-l incriminez, altfel n-am nici o dovada.
Nu e problema ta sa incriminezi pe nimeni.
Problema ta este sa faci reclamatie, eventual scrii frumos in declaratie ce banuieli ai.
Mai departe se ocupa organele de ancheta si alte alea....


PS: am vazut nenumarate topicuri pe aici de genul asta: ma duc eu sa dovedesc o infractiune.
Pai, e treaba cetateanului asta ?!
NU.
Asta e treaba organelor.
Cetateanul face sesisare, prezinta faptele asa ucm le stie el, mai departe ancheta si dovedirea si probele si alte alea e treaba altcuiva.

#20
PlaySomeJazz

PlaySomeJazz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 29.07.2008

View Postsorin147, on 10 iulie 2019 - 11:41, said:

Politie. D-asta ii avem.

Poate ca magazinul nu le inregistreaza dupa codul de bare dar s-ar putea ca firma emitenta sa o faca si astfel sa ajungi la magazinul care le-a primit si in ce data. Bonurile, dupa ce sunt primite de magazin ajung inapoi la emitent.

Totusi, de cate bonuri vorbim? (da, stiu, nu e cantitatea importanta ci gestul dar, asa, de sanchi Posted Image )

EDIT: la politie nu merge cu "doar te-am speriat un pic". Daca aia dau de el, a belit castravetele. Oricum, daca ati ajuns sa va incriminati pentru furt sau chiar sa furati, ceva e nasol in camera aia.

Bonuri in valoare totala de vreo 900-1000 ron. Tipul are datorii la tot caminul, inclusiv la administrator.

#21
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Posted Image)))
esti naiv
trollerul_de_serviciu

Edited by paco rabanne, 10 July 2019 - 11:48.


#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Du-te fa reclamatie. Poate ai noroc. Dar nu te astepta la un raspuns rapid. Poate nu o sa primesti niciun raspuns.
Sunt crime si disparitii neelucidate, nu stiu cat se vor chinui sa caute faptasul la un furt de bonuri de masa.
Eventual, ca sa fie mai "groasa" treaba, mai du-te cu altii care au probleme cu el. Sa fie mai multe plangeri. Asa, poate e mai grav si or face ceva.

Edited by bai3tzash, 10 July 2019 - 11:49.


#23
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003

View Postfqx, on 10 iulie 2019 - 11:44, said:

Pai ajungi, da nu ajuta daca nu stii exact ora si minutul cand sau folosit, nu stii cine a fost, ca in ziua aia au platit mai multi cu bonuri si nu ai cum sti care din ei lea folosit...
A fost un caz, de care stiu, in care s-au gasit vinovatii, ca erau mai multi. Pam-pam Posted Image (probabil "metode specifice", pana mea, treaba e ca i-a gasit)

@initiator: mai repede cu reclamatia ca probele alea video se duc in cateva zile. Posted Image
Vezi sa nu-ti "pierzi" si telefonul prin camera aia.

Edited by sorin147, 10 July 2019 - 11:52.


#24
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostPlaySomeJazz, on 10 iulie 2019 - 11:12, said:

Merita intrebat, daca mi s-au furat niste bonuri de masa exista vreo posibilitate sa localizez unde au fost folosite avand in vedere ca au numele meu pe ele?

View Postbai3tzash, on 10 iulie 2019 - 11:14, said:

Nu cred... Nimeni nu se uita la ele la nume. Se uita sa vada care e valoarea si le baga in sertarul de la casa de marcat.
Habar nu am daca magazinele transmit undeva ca bonul X a fost folosit la magazinul Y.
Si daca il si foloseste la vreun hypermarchet, nu vad cum sa afli ca cine le-a folosit.

View PostPopaXXX, on 10 iulie 2019 - 11:31, said:

Te uiti pe camerele de supraveghere si aflii cine ti le-a furat.

Daca sunt nominale atunci au facut o ilegalitate si cei care au primit asa ceva ...daca le-au primit fara sa fie "proprietarul" de drept.
Deci cam greu sa se incrimineze careva doar ca sa vezi tu cine le-a folosit. Pai daca nu ai fost tu si-o cam ia si cel ce le-a incasat.

Raspunsul prieteni e vanare de vant, raspunsu-i vanare de vant...vorba poetului.

#25
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018

View Postjericho, on 10 iulie 2019 - 11:19, said:

si daca afli unde s-au folosit cu ce te ajuta?
Cu nimic, s-a uitat prea mult la CSI si are impresia ca e ca in filme.

Chiar daca prin absurd ar afla asta, tot nu l-ar ajuta cu nimic, ca faptul ca X foloseste bonul Y nu e dovada ca bonul Y a fost furat sau ca a fost furat de X... sunt doar acuzatii nefondate bazate pe nimic.

Iti dai seama ca asa oricine da sau vinde ceva ar putea a doua zi sa zica ca i s-au furat ca sa incerce sa bage oameni nevinovati la puscarie.

Edited by andone19, 10 July 2019 - 12:04.


#26
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostPlaySomeJazz, on 10 iulie 2019 - 11:46, said:

Bonuri in valoare totala de vreo 900-1000 ron. Tipul are datorii la tot caminul, inclusiv la administrator.
Va strangeti atunci cu totii si va faceti dreptate.

#27
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Mai pe scurt nu a furat nimeni nimic, doar e acuzat aiurea din prisma faptului ca e cel mai indatorat din toti :D

Eu m-as uita la ala cel mai putin indatorat, ca inseamna ca are bani de undeva ca sa ramana putin indatorat.

#28
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Nu mai sta in camera aia! Te va fura si pe tine si te va vine..Posted Image On, fa plangere la politie(poate da de un procuror tip Portocala si cine stie ce se mai afla de la coleg).Posted Image Posted Image

Edited by ursuletul68, 10 July 2019 - 12:16.


#29
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Portocala nu afla nimic de la coleg, ci il face pe coleg sa semneze ca ce spune portocala e adevarat desi nu este, ca sa paradeasca pe altul.

Face degeaba plangere la politie, cat timp individul nu a deranjat niste oameni importanti nu sta nimeni din politie si procuratura sa ii insceneze un furt (adica sa il condamne nevinovat bazat doar pe o marturie mincinoasa a initiatorului) doar ca asa vrea initiatorul din cine stie ce motiv.

Daca s-ar baga lumea la puscarie doar pe baza unor plangeri, ar sta toata populatia in puscarii, ca de facut plangeri poate face oricine si poate scrie in ele ce SF vrea.

Doar pe baza plangeri se baga doar oamenii care deranjeaza sistemul, deranjeaza oameni "importanti", mafioti adevarati care vor sa se razbune folosindu-se de functie si/sau conexiuni, pana la urma asta a stat la baza inventarii conceputui de justitie, sa se poata executa oameni la ordin daca deranjeaza jupanii.

Edited by andone19, 10 July 2019 - 12:31.


#30
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postpaco rabanne, on 10 iulie 2019 - 11:48, said:

Posted Image)))
esti naiv
trollerul_de_serviciu
Mai precis ?

#31
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
Daca e furtul mic, nu se baga politia ca-i asteapta pe aia mari.
Daca e furtul mare, nu se baga politia ca e persoana importanta.
Serios?

Plangere, numar de inregistrare si vezi ce se intampla. Nu-i greu!
Nu inseamna ca se va rezolva favorabil dar ai certitudinea ca cineva se va ocupa de treaba (intr-un fel sau altul).
N-o mai tineti langa-balanga cu nu se face nimic, nu se face nimic pentru ca nimeni nu face nimic (sau nu multi, sa nu exageram :) ). Schimbam curu' maimutei daca trecem peste orice rahat si-l ignoram.

#32
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Sa aiba grija ce declara, ca denuntul fals si calomnios se pedepseste.

Si uite asa s-ar putea sa fie chiar el cel ce viziteaza celula.

#33
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View Postbai3tzash, on 10 iulie 2019 - 11:32, said:

Ca sta cineva dupa tine sa te uiti la camerele de supraveghere Posted Image). Te invita Auchan (sau unde le foloseste) la ei in birou sa te uiti la toate inregistrarile. Iti mai dau si popcorn si apa.
Si daca stii minutul cand s-au folosit, tot nu iti dau voie. Probabil doar politia, cu mandat. Cu GDPR si astea, nu se mai baga nimeni.

Corect. Sunt convins ca te invita inauntru si iti ofera  tot ce ai nevoie ca sa te simti bine :)

#34
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018

View Postbai3tzash, on 10 iulie 2019 - 11:32, said:

Ca sta cineva dupa tine sa te uiti la camerele de supraveghere Posted Image). Te invita Auchan (sau unde le foloseste) la ei in birou sa te uiti la toate inregistrarile. Iti mai dau si popcorn si apa.
Si daca stii minutul cand s-au folosit, tot nu iti dau voie. Probabil doar politia, cu mandat. Cu GDPR si astea, nu se mai baga nimeni.
Nu iti arata nici daca te acuza ei pe tine ca ai facut ceva... cu atat mai mult nu daca te duci asa de nebun sa ceri filmarile ca asa vrei tu ca ai ceva fantezii.
Poate daca esti prieten cu ala de la paza iti arata niste scene, dar altfel nu.

#35
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Ca si cum ti s-au furat bani. Nu sta nimeni sa caute in milioane de bonuri. Fara legatura cu acest caz. Noi am dat stick cu filmare de la intrarea in bloc cu moaca hotului. Se vedea perfect.Ni s-a spus ca nu sta nimeni sa caute in baza de date, numai daca avem norocul sa fie recunoscut de altii ca sa se duca direct la el, cazul fiind inchis.

#36
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Parca bonurile aveaunsi cod de bare.. sau mi s-a parut... probabil ca nu-l scaneaza nimeni. Si bancnotele au serie..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate