Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Constructie EV Charger/Statie incarcare incarcare masina electrica (EVSE)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#235
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Complexitatea exista si isi are rolul ei, sa iti spun de ce. Chinezii au o filozofie de proiectare diferita deoarece tintesc piete diferite fata de europeni. Nu am prea multe informatii tehnice despre statiile de pe aliexpress, dar as putea ghici cateva motive pentru care sunt mult mai ieftine. In primul rand au piese de provenienta chinezeasca, mai ieftine. Suspectez ca design-ul este fix, nu permite extindere si modularitate. Apoi am indoieli ca foloseste etaj PFC in fata sursei principale. Cu omologarile, care si alea costa mult prin Europa, cred ca au rezolvat ei local, mai ieftin. Si nu in ultimul rand, posibil sa foloseasca topologii mai simple gen half-bridge sau sa faca redresare clasica in secundar, in locul etajelor de redresare sincrona. Asta taie costurile destul de mult, insa inrautateste eficienta sistemului. Cumperi statia ieftin insa in timp vei plati multa energie electrica aruncata, deoarece nu e tot una sa incarci cu o statie cu eficienta de 85-90% sau cu una pe la 70%.
Design-urile de prin zona noastra arata altfel. De obicei sunt modulare deoarece scalabilitatea sistemelor DC e necesara din cauza clientilor diferiti cu cerinte diferite. Statiile de la noi, fiind mai orientate pentru sectorul de business, au sisteme care nu exista la cele chinezesti: control termic, sisteme de diagnoza la distanta, sisteme de balansare intre mai multe posturi de incarcare, etc. Plus ca sunt construite sa fie cat mai eficiente.
Eu in 20 si de ani de cand lucrez in domeniul asta am invatat o chestie, sa nu ma bat cu chinezii la ceea la ce sunt ei buni. Decat sa proiectez o statie DC ultraieftina ca sa pot concura cu aliexpress si la care castig foarte putin, o singura data, la vanzare, prefer sa proiectez sisteme mult mai complexe, pentru clienti mai pretentiosi care platesc mai mult, de la care apoi mai trag constant un abonament de servicii aditionale si unul de service.

#236
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 03.10.2010
Chinezii dezvolta ieftin si fura (invata) de la cei ca tine (firma pentru care lucrezi) care stau in zona lor de confort. Mai devreme sau mai tarziu vor intra ei peste clientii vostri cu preturi de dumping (imi amintesc cand am avut o licitatie prin 2003 cred la care au participat 3 firme, una americana si doua chinezesti, La prima runda de oferte chinezii au venit cu un sfert din pretul americanilor care au renuntat iar in final pretul a fost de zece ori mai mic). In zona de retail poti avea clienti care sunt brand addicted si stau cu voi pentru calitatea produselor si experienta anterioara dar in zona de business eu nu mi-as face un plan de afaceri in care sa-mi pun mari sperante in fidelitatea clientilor. Cutting costs suna appealing pentru orice CFO si in zona asta vorbim de costuri foarte mari. E adevarat ca sunt exceptii dar de obicei acestea sunt bazate pe achizitiile in cadrul aceluiasi grup de firme si a contractelor influentate politic. Am o alta amintire legata de un mare grup german care a anuntat o colaborare cu chinezii (benefica financiar) dar dupa o discutie cu domna Merkel s-au razgandit.
Si mai e si problema strugurilor acri la care nu poti ajunge. Productia de masa nu e pentru oricine si probabil aici chinezii sunt avantajati fata de europeni. La ei e mai complicat sa produca in cantitati mici. Apropos de amintiri, una din firmele chinezesti de care ziceam mai devrema avea 10.000 de ingineri in R&D. Concureaza tu cu ei. Daca exista o oportunitate pentru ei o vor exploata. Singura modalitate prin care sunt tinuti in afara acum sunt licentele. Dar asta se intampla in Europa si America. De ce credeti ca se lanseaza continuu noi standarde pentru produsele de top? Pentru ca expira patentele celor vechi si pierd avantajul.

#237
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,310
  • Înscris: 29.05.2004
Dragi colegi :) va dau o tema de gandire: va strangeti cativa si faceti o statie de incarcare DC off grid, direct din panouri, fara conversie, doar cu logica de conectare/deconectare serie/paralel a nr. de panouri necesare pentru a furniza tens+curentul cerut de EV. Da. o sa functioneze doar cand e soare dar o sa fie off grid si la ce putere va tin buzunarele conform nr. de panouri. Apoi vindeti licenta sau curent DC cu 1 leu/kwh ;)  bafta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate