Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Investitie incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Cristian0001

Cristian0001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2019
Salut
Sunt incepator si vreau sa investesc 3500 euro in facebook.Vreau sa cumpar actiuni pe care o sa le las vreo 2-3 ani.Ce site e optim pentru asa ceva?

Multumesc

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Primul pas: sa intelegi cum merge bursa de valori.

Pasul doi: uita-te cateva luni peste cotatiile actiunilor pe care vrei sa le cumperi (investitia). Istoricul nu ofera o garantie a viitorului!!!
Pasul trei: pe bursa se cumpara doar prin broker de bursa (deci, chiar daca apelezi la site-urile de specialitate, tot prin broker ajungi sa cumperi, care au un comision)
Pasul patru: iei deciia daca cumperi actiuni sau nu.

#3
Cristian0001

Cristian0001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2019
Sunt destul de hotarat de actiunile pe care doresc sa le cumpar.Lucrez in IT si imi place directia in care se indreapta Facebook.
Inainte sa investesc voiam sa ma familiarizez cu procesul de deschidere cont, cumparare actiuni, interactiune cu brokerul.Am cautat pe google cateva site-uri si am observat ca majoritatea ofera un mini-tutorial in care prezinta functionalitatile pe care le ofera.

As dori sa stiu ce site-uri/firme de broker considerati optime pentru investitia pe care doresc sa o fac.

Multumesc

#4
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
mai bine luai rațe

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Plus 500 (stiu, e veche discutia, dar sa-ti faci o idee) ar fi o platforma online pentru asa ceva. Poti deschide cont demo.

Eu nu am mai tranzactionat prin ei din lipsa de fonduri (oricum, aveam un buget de 200 lei pe an, deci nu prea puteam sa le devin client fidel).

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Trebuia să iei acțiuni acum câteva zile cât a fost picat.

#7
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
intai intereseaza-te care sunt taxele pentru investitorii ne-rezidenti in US, intereseaza-te care sunt comisioanele de investire, vanzare, retragere, si-apoi vezi daca chiar merita. Am fost si eu tentat, dar dupa ce am vazut ce si cum ... e prohibitiv. Daca nu te astepti la randamente de 20%, poti sa te lasi pagubas. Banii aia mai bine ii investesti in titluri de stat, sau actiuni pe BVB.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
Cauta un broker care sa nu aiba costuri de administrare. Eu sunt la FlatEx (nu stiu daca poti deschide cont din Romania, trebuie sa te interesezi) am o suma mult mai mare investita prin ei si totul functioneaza foarte foarte ok si chiar au un support foarte bun. Dar cum am spus nu sunt sigur daca au acces din Romania. Tinand cont de faptul ca investesti pe durata lunga este pacat sa pierzi anual aproximativ 1-3% doar pentru costuri de administrare cont cum cer multi brokeri.

Tinand cont de faptul ca doresti sa ti actiunile o perioada mai lunga de timp, cand cumperi nu este cel mai important, deoarece cursul in 3 ani oricum se modifica. Eu iti ofer ca si recomandare sa te uiti la actiuniile companiei Microsoft si Visa, care mi se pare mai interesante decat Facebook, chiar daca si Facebook este foarte atractiva.

Edited by business11, 10 July 2019 - 10:09.


#9
CharlotteE

CharlotteE

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.07.2019
Facebook is really good, I am also thinking to buy some shares. But what do you think about the scandals around it? 2018 and 2019 were not the best years for the company( Maybe better to choose something more reliable, like real estate? What do you think?

#10
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Si dacă înțelegi româna, doar n ai nimerit topicul ăsta întâmplător, de ce postezi in engleză ?
Asa, de impresie ?

#11
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostCristian0001, on 10 iulie 2019 - 08:55, said:

Salut
Sunt incepator si vreau sa investesc 3500 euro in facebook.Vreau sa cumpar actiuni pe care o sa le las vreo 2-3 ani.Ce site e optim pentru asa ceva?

Multumesc
La o sumă atât de mică ai nevoie de un broker român. Din câte văd Tradeville afișează cotație pentru FB. Nu am cumpărat acțiuni internaționale prin ei, dar îi recomand ca firmă serioasă de brokeraj.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
nu ai nevoie in nici un caz de un broker roman ci de un broker fara comisioane pe depozit si costuri tampite. Orice broker din orice tara este capabil indiferent daca cumperi 10-20 sau 300 de bucati.

Vezi ca Facebook a primit o amenda record de cateva miliarde de euro si pe langa asta institutiile americane urmaresc compania pentru diferite lucruri ilegale facute in trecut. Exista posibilitatea ca pretul sa mai scada si sa ai atunci o posibilitate sa cumperi. Chiar si asa Facebook a avut un profit cu 30% mai ridicat decat anul trecut si se presupune ca si in viitor profitul si castigul vor creste (Facebook castiga din reclame).

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
daca vrei sa  devii investitor nu cumpara de toti banii actiuni dint-o data.daca azi cumperi si maine scad 20%?te panichezi si vinzi?
ideal este sa cumperi de o suma constanta in fiecare luna iar in timp iti faci un portofoliu bun

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate