Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Reabilitare Bloc - Balcoane "renovate" intrebari termopane, gauri drenaj

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ChrisRo

ChrisRo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 09.07.2019
Buna seara,

Imi cer scuze in avans in caz de exprimari mai neclare, nu am experienta in domeniu.

Ca o mica prezentare a situatiei, blocul a fost recent reabilitat ( este spre sfarsit ), si am o neclaritate in legatura cu termopanele si comportamentul (cred eu) neadecvat al acestora. Nu stiu sa va dau informatii despre ce tip de termopane s-au folosit, doar ca am o mica problema cu apa care mi se scurge in balcon. As dori niste informatii daca este normal ca sa pot sa mai discut cu seful de santier pana se termina lucrarea.

S-au folosit geamuri termopane in partea superioara, de la mijloc in jos sunt placi pvc (tot din rama initiala). La exterior s-a izolat cu polistiren si ciment (cred?), s-au pus 2 glafuri, unul la nivelul dintre geamuri si placile pvc si unul mai jos (pe la nivelul placii de beton).

Am observat ca mi s-a scurs apa in balcon. Am incercat si un mic test si vreau sa stiu daca este normal sau nu. In momentul in care torn apa in rama geamului (unde sunt gaurile de drenaj), dupa un volum mai mare de apa in sfarsit da ceva si pe afara.. Problema e ca restul de apa se scurge (cred) prin interiorul placilor inferioare de pvc pana imi ajunge pe placa de beton din interiorul balconului. Dintr-un pahar de apa, cam 80% imi ajunge in balcon, restul iesind pe gaurile exterioare de drenaj ( echipa care a montat termopanele mi-a si acoperit cateva gauri de drenaj exterioare cu clipsurile pt plase, fix peste ele).

Am discutat acum cateva zile cu seful de santier, era cu o persoana care teoretic se pricepe si mi-a zis ca "o sa vina baietii de la termopane sa va bage silicon aici in placile de pvc... nu am inteles de ce? sa blocheze circuitul interior ca sa poata iesi apa numai pe gaurile de drenaj de la nivelul glafului superior?". Din cate am inteles gaurile astea ar fi si pentru aerisire. Mi se pare mie sau suna a carpeala ca sa rezolve una din probleme dar creand alta in locul ei (lipsa aerisirii).

De asemenea m-a intrebat daca am tinut geamurile deschise pe ploaie, si am zis ca da, au fost rabatate, nu deschise normal. Exagerez eu sau ar trebui ca in pozitia de rabatat sa nu mi se scurga aproape toata apa in balcon?

Multumesc in avans, imi cer scuze dar nu cred ca am poze relevante la ora asta, poate maine in caz ca e ceva neclar. Inca o data imi cer scuze de exprimarea defectuoasa, nu am experienta in domeniu.

O seara buna.

Edited by ChrisRo, 09 July 2019 - 22:06.


#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Lasa seful de santier si vorbeste cu dirigintele. Daca nu ai numarul lui / ei, vorbeste cu presedintele asociatiei sau mergi la primarie pentru a face rost de numarul respectiv.

#3
ChrisRo

ChrisRo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 09.07.2019
O sa incerc azi sa discut si cu dirigintele lucrarii atunci. Dar sunt curios in continuare, e normal ce se intampla ? Macar sa stiu cum sa discut.

Multumesc.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Poti da vina pe Dorei, intamplare nefericita, accident, toate in acelasi timp. :) Gandeste-te ca nimeni n-a facut treaba ca pentru sine, au fost facute la norma asa ca, se mai intampla. D-asta trebuie sa stati pe capul lor sa repare / indrepte ce n-au facut bine.
Stai pe Giulesti?

#5
ChrisRo

ChrisRo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 09.07.2019
Nu, pe BD. Alexandru Obregia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate