Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

informatica de la zero

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 lyanna, on 08 iulie 2019 - 18:02, said:

Cu diploma-n buzunar, la ce foame de oameni e acum, sigur or sa te accepte macar in proba 1-3luni.
exact . Intreb: exista foame de oameni pentru absolventi de Litere ,Psihologie , Relatii Internationale &co.  ?

 Rockyy, on 08 iulie 2019 - 20:14, said:

Sunt foarte multe postari inutile in acest subiect. Eu sunt de la un profil uman. Matematica/informatica ma plictiseste mai ceva decat pe bautorii de bere berea calda.
Trebuie sa fii facut pentru asta. Nu poate veni un pictor sau un muzicant sa devina un informatician. Noi suntem oameni de arta, suntem facuti sa visam si sa ne imaginam frumosul, sa reinventam frumosul, nu sa bagam niste coduri acolo pe care nu le intelegem.
Cand ai o adevarata pasiune pentru muzica , pictura , arta e normal sa ti se para imposibil oricare alta meserie. Dar daca ai 19 ani, ai terminat liceul , nu ai pasiuni extraordinare , iti place din fiecare cate putin , atunci o poti apuca pe oricare drum .Si oricare drum ai alege va fi greu .

#56
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

 quantico2708, on 08 iulie 2019 - 20:33, said:

exact . Intreb: exista foame de oameni pentru absolventi de Litere ,Psihologie , Relatii Internationale &co.  ?

@quantico2708
Exista foame de oameni pentru aia care stiu cat de cat ceva. Fie ca au terminat litere, nave, constructii, etc.
Pasii sunt asa:
1) Inveti, intelegi, lucrezi, zi si noapte, pe langa facultate, examene, mers la mare, etc
2) Iti faci un portofoliu sau ceva ce muncesti tu (problemele pe care le rezolvi) pe github.
3) Insisti pe mail sau la telefon pentru interviu, bagi bullshit ca iti place si ca nu poti fara companie.
4) Te prezinti la interviu si rupi gura targului cu ce stii si cu atitudine (vrei, poti, esti de incredere/pers punctuala). Offtopic: Nici n-ai idee cat valoreaza atitudinea pentru cineva la inceput de drum.
5) Iei interviul si te-apuci de invatat la locul de munca. Scopul tau e sa inveti! Daca e nevoie sa bagi 10-20h extra pe saptamana le bagi si continui sa investesti in tine (platit de data asta)

S-ar putea sa nu reusesti/reuseasca din prima, dar sunt zeci/sute de companii/firme/etc la care poate sa incerce.

@Iulius-Foyas:
Lasa lustruitul cearsafurile cand nu stii ce vb. Aluziile nu dau bine. Tine-te pe calea cea dreapta, ramai on-topic. Atat timp cat l-a adus si pe barbatu-sau in Ubisoft RO si apoi in CA nu cred ca e vb de asternuturi.
Exemplul era unul motivational: cineva (grafician, 3D artist, nu programator) care poate sa isi depaseasca conditia, de muritor de foame, cu diploma de manager in plisc.

Edited by lyanna, 08 July 2019 - 21:12.


#57
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 lyanna, on 08 iulie 2019 - 21:00, said:

3) Insisti pe mail sau la telefon pentru interviu, bagi bullshit ca iti place si ca nu poti fara companie.
4) Te prezinti la interviu si rupi gura targului cu ce stii si cu atitudine (vrei, poti, esti de incredere/pers punctuala). Offtopic: Nici n-ai idee cat valoreaza atitudinea pentru cineva la inceput de drum.
Aha ii da sa scrie pe hartie cu creionul rezvolvarea problemei in limbajul pt care se angajeaza,  acolo a ramas, in gura targului, fie asteapta sa se faca ora de plecare sau fie este invitat se place acasa.Posted Image

Quote

5) Iei interviul si te-apuci de invatat la locul de munca. Scopul tau e sa inveti! Daca e nevoie sa bagi 10-20h extra pe saptamana le bagi si continui sa investesti in tine (platit de data asta)
Si scopul angatorului nu este sa inveti tu pe banii lui (ca d-aia se cere experienta peste tot chiar si la alea entry-level ca internship) ci sa faca el profit de pe urma ta, iar angajatorul nu-i prost.Posted Image
Tu vorbesti de parca te-ai duce la teatru cu naivi.

Quote

S-ar putea sa nu reusesti/reuseasca din prima, dar sunt zeci/sute de companii/firme/etc la care poate sa incerce.
Asa iti faci un renume prost, du-te pe la toti sa te cunoasca ca te prezinti nestiind nimic.

Quote

@Iulius-Foyas:
Lasa lustruitul cearsafurile cand nu stii ce vb. Aluziile nu dau bine. Tine-te pe calea cea dreapta, ramai on-topic. Atat timp cat l-a adus si pe barbatu-sau in Ubisoft RO si apoi in CA nu cred ca e vb de asternuturi.
Ba tocmai despre asta e vorba.Tu vb de parca numai ea candida pe acel post, iar altii nu, ai grija ca insulti inteligenta seniorilor din acest domeniu.
Bai frate si ce nu inteleg eu ca vin unii ca tine care fac cherry-picking si aleg un caz particular din 1000 si il prezinta precum un caz generalizat iar cand li se atrage
atentia in loc sa bata in retragere o dau pe speach-uri motivationale, dublate de un wishfull-thinking si cuvinte goale care doar suna frumos.

Hello, aici nu este un spectacol de iluzionism cu viitorul angajator. Daca faci asta si se prinde(si de obicei se prinde) caz intr-un penibil foarte periculos pt cariera ta.

Quote

Exemplul era unul motivational: cineva (grafician, 3D artist, nu programator) care poate sa isi depaseasca conditia, de muritor de foame, cu diploma de manager in plisc.
Cu bullshit motivational nu ajungi nicaieri in domeniu programarii, doarece un program fie merge fie nu si chestia asta nu depinde de oratorie si prostit lumea.
Nu trebuie sa fii grafician 3D ca sa nu mai fii muritor de foame, pt asa exista diferite joburi,
Dumneata ai adus in contextul informaticii (programarii) un exemplu  de grafician 3D(lucrator cu mouseul) care nu are nici o treaba cu programarea.
Deci dumneata esti offtopic.

Edited by Iulius-Foyas, 08 July 2019 - 22:31.


#58
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
Hai s-o luam metodic!

 Iulius-Foyas, on 08 iulie 2019 - 22:05, said:

Aha ii da sa scrie pe hartie cu creionul rezvolvarea problemei in limbajul pt care se angajeaza,  acolo a ramas, in gura targului, fie asteapta sa se faca ora de plecare sau fie este invitat se place acasa.Posted Image
Daca stie si a mai facut, va rezolva problemele de la interviu, daca nu, nu! De-asta am zis sa lucreze inainte.

Quote

Si scopul angatorului nu este sa inveti tu pe banii lui (ca d-aia se cere experienta peste tot chiar si la alea entry-level ca internship) ci sa faca el profit de pe urma ta, iar angajatorul nu-i prost.Posted Image
Tu vorbesti de parca te-ai duce la teatru cu naivi.
De unde ceri experienta la entry-level internship? Care experienta, ca e internship? Ca a mai facut 3 programe, de-asta i-am zis sa puna pe github!
Scopul angajatorului este ca noul angajat sa produca sau macar sa dea impresia ca produce cat mai repede.
Am participat in ultimii 4-5 ani constant la recrutarea pentru practica si intership-urile de peste vara. Eu personal nu caut genii care a doua zi nu mai apar la munca. (asta inseamna timpul pierdut al recrutorilor si banii aferenti din lipsa de productivitate). Prefer sa aleg oameni seriosi care au bazele necesare pentru a putea fi pe aceeasi lungime de unda cand comunicam tehnic.

Quote

Asa iti faci un renume prost, du-te pe la toti sa te cunoasca ca te prezinti nestiind nimic.
Care renume, ca nu e programator/programatoare inca? Renumele apare cand deja ai 5-10ani experienta si lumea din industrie te stie, nu cand te duci sa te-angajezi entry level intern.

Quote

Ba tocmai despre asta e vorba.Tu vb de parca numai ea candida pe acel post, iar altii nu, ai grija ca insulti inteligenta seniorilor din acest domeniu.
Cati candideaza pe ACEL post? Ai intervievat oameni in ultimii ani? Stii nivelul? Cati poti sa alegi sa fie si seriosi si sa aiba si o minima baza? Vorbim de juniori/interni aici!
Grija mea nu e sa insult sau sa nu insult pe cineva. Prefer sa las oamenii sa gandeasca singuri. Cocosismele ma lasa rece.

Quote

Bai frate si ce nu inteleg eu ca vin unii ca tine care fac cherry-picking si aleg un caz particular din 1000 si il prezinta precum un caz generalizat iar cand li se atrage
atentia in loc sa bata in retragere o dau pe speach-uri motivationale, dublate de un wishfull-thinking si cuvinte goale care doar suna frumos.
Daca stii ce vrei, ai vointa si muncesti in particular, poti sa iti gasesti un job de programator, chiar si ca absolvent de litere. Doar atat spun! Suficienta munca cu indrumare poate sa te duca departe. Daca ai alta parere, ti-o respect, dar nu sunt de acord cu ea pentru ca am vazut destule cazuri.

Quote

Hello, aici nu este un spectacol de iluzionism cu viitorul angajator. Daca faci asta si se prinde(si de obicei se prinde) caz intr-un penibil foarte periculos pt cariera ta.
Totul pe lumea asta e un spectacol de iluzionism. De la entry level la CEO. Sa zicem ca se angajeaza si nu performeaza conform asteptarilor. Dupa 3 luni persoana respectiva e data afara. La urmatorul interviu se va duce cu o experienta in plus. Ce cariera isi rateaza? aia inexistenta inca? Ce pierde?

Quote

Cu bullshit motivational nu ajungi nicaieri in domeniu programarii, doarece un program fie merge fie nu si chestia asta nu depinde de oratorie si prostit lumea.
Nu trebuie sa fii grafician 3D ca sa nu mai fii muritor de foame, pt asa exista diferite joburi,
Dumneata ai adus in contextul informaticii (programarii) un exemplu  de grafician 3D(lucrator cu mouseul) care nu are nici o treaba cu programarea.
Deci dumneata esti offtopic.
Aici sunt de alta parere! O persoana motivata sa isi atinga telurile, ajunge departe. Poate persoana in cauza are sau nu aceasta vointa/motivatie. Asta nu pot sti! Dar nu e normal sa ii zic direct: GATA! Ti-ai atins maximul, acum treci la strans gunoiul de pe strada! Eu cred ca o persoana de nivel intelectual mediu, cu suficienta munca, poate ajunge sa programeze.

Nu cred ca "informatica" din titlul topicului, pentru initiator, inseamna doar programare in acceptiunea noastra, poate insemna o groaza de alte lucruri (de la 3d artist, la net admin, la QA, la callcenter).
In definitiv, si eu si dumneata suntem lucratori cu mouse-ul (si mai ales cu tastatura).
Eu respect orice fel de munca cinstita, dar nu pot inghiti mitocania, aroganta, aluziile sexuale, etc.

Astea fiind zise, eu ma retrag din polemica! Daca s-a inteles sau nu mesajul, nu mai tine de mine.

#59
Ilovecookies2001

Ilovecookies2001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.07.2019
Mi-am facut cont (special) ca sa va spun ca sunteti o comunitate de frustrati. La ORICE intrebare despre alegerea unei facultati, pe care am vazut-o, majoritatea raspund anost si pe langa subiect. Ori se leaga de greselile de exprimare, ori spun ca facultatea e inutila si ca mori de foame, ori nu mai stiu ce. Numai la intrebare nu raspund. Pe mine, o persoana care vrea sa mai afle despre parerile oamenilor despre o anumita facultate, sectie, raspunsurile astea de doi bani nu ma ajuta cu nimic. Vreau sa stiu, asa-s majoritatea programatorilor? Ca eu intr-un mediu de asta toxic n-as lucra.
Ce naiba, ati uitat sa fiti oameni de cand cu c++-u?

#60
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 quantico2708, on 08 iulie 2019 - 15:04, said:

Ce sanse are persoana care a făcut un liceu cu profil uman sa termine Facultatea de Informatica .
Cat ar fi de greu sa inveti informatica/programare de la zero ? Materiile se predau de la zero ?  

1) Exista o lege universal umana, care spune ca in acumularea cunostintelor / experientei intr-un domeniu de activitate are nevoie de timp ! In orice domeniu.
Cunostintele/deprinderile se fixeaza in timp ! La unele persoane timpul este mai mare, la altele mai mic, date timpul este un aspect care nu poate fi neglijat !
In cazul liceului cu profil uman, ar fi de recuperat partial la matematica cam 4 ani de liceu - presupunem ca persoana a invat cate ceva la matematica.
La informatica ar fi vorba de trei ani. Daca stai vreo doi ani acasa, si cineva competent are rabdare cu tine, ai putea ajunge la nivel decent de cunostinte, care sa-ti permita sa mergi la o facultate particulara. La zi la informatica, este foarte dificil de luat admiterea, pt ca acolo ter confrunti cu elite care 'au mancat informatica si matematica' pe paine cam tot liceul.

2) Biofizicianul Virgiliu Georghe, afirma ca la oamenii care se ocupa cu disciplinele exacte se dezvolta anumite zone are emisferelor cerebrale, la artisti altele. In general el preia in conferintele sale rezultate ale cercetarilor de ultima ora din occident. ( Cauti Virgiliu Gheorghe youtube, si trebuie sa existe undeva pe internet conferinta ).
Daca asa stau lucrurile in realitate, ne gasim intr-o situatie similara cu situatia in care o balerina vrea sa performeze in atletism. Ea 4 ani a dezvoltat niste grupe de muschi, acum trebuie sa renunte la tot, si sa faca exercitii pt alte grupe de muschi.

3) Personal sunt convins ca e posibil, dar 2-3 ani trebuie sa faca numai matematica si informatica sub indrumarea unei persoane competente. A lua un examen la universitate e un mare risc chiar si in acese conditii, dar se poate sa incerca. Poate incerca dar mai sigur e la privat.

PS: Cunosc situatia unui absolvent de medicina, care s-a facut inginer de sistem in anii 90. Administra retele de Linux si Windows NT. INVATASE TOTUL CA AUTODIDACT. Parintii l-au obligat sa faca medicina dar lui i-a placut informatica. La un momentdat era la o firma italiana din Bucuresti. Fusese la mai multe interviuri.Toti se uitau ciudat la el auzind ca este absolvent de medicina. Desi rezolva toate problemele firmai, salariul era mai mic decat al unui autromatist pt ca 'nu avea studii de specialitate'.
Un absolvent de medicina, este totusi un om exceptional.
PS2: La Fac de matematica am avut doi colegi, cu un an mai mare ca mine. In anul IV au decis sa dea examen la medicina. S-au inscris la concurs, unul a luat examenul (si ar trebui sa fie doctor pt ca era foarte bun), altul a picat si s-a reinscris la facultate,  peste doi ani recunoscandu-i-se primii trei ani absolviti.

Edited by RomeoM, 09 July 2019 - 08:24.


#61
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 Ilovecookies2001, on 09 iulie 2019 - 02:27, said:

Mi-am facut cont (special) ca sa va spun ca sunteti o comunitate de frustrati. La ORICE intrebare despre alegerea unei facultati, pe care am vazut-o, majoritatea raspund anost si pe langa subiect. Ori se leaga de greselile de exprimare, ori spun ca facultatea e inutila si ca mori de foame, ori nu mai stiu ce. Numai la intrebare nu raspund. Pe mine, o persoana care vrea sa mai afle despre parerile oamenilor despre o anumita facultate, sectie, raspunsurile astea de doi bani nu ma ajuta cu nimic. Vreau sa stiu, asa-s majoritatea programatorilor? Ca eu intr-un mediu de asta toxic n-as lucra.
Ce naiba, ati uitat sa fiti oameni de cand cu c++-u?
Stai sa vezi cand mergi la lucru. Ce-i aici e exact fix pix! Inchizi browserul si iesi p'acara. Dar la job, trebuie sa stai pana faci 8 ore si mai vii si a doua zi.

Romanii sunt un popor de frustrati, asta am tot repetat-o.

#62
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 lyanna, on 08 iulie 2019 - 23:58, said:

Hai s-o luam metodic!
Daca stie si a mai facut, va rezolva problemele de la interviu, daca nu, nu! De-asta am zis sa lucreze inainte.
Ce probleme la interviu ? Ca tocmai i-ai recomandat sa-si minta viitorul anagajator prin vorbe frumoase. Sa lucreze la ce ? La cum sa minta ?

Quote

De unde ceri experienta la entry-level internship? Care experienta, ca e internship? Ca a mai facut 3 programe, de-asta i-am zis sa puna pe github!
4 ani de programare de liceu + alti 4 de facultate de profil =  8 ani de programare, destul ca sa fii capabil ca pana la sfaristul facultatii sa ai un proiect de o dificultate
cel putin junior in tehnologiile create. Atunci cand vrei sa te angajezi in acest domeniu, inca de pe bancile faculatii studiezi ofertele de joburi, vezi ce se cere,
iti face o imagine a piestei respective si apoi te gandesti in avans pe ce tehnologii vrei sa lucrezi si faci practica personala .

Singurul mod in care nu poti sa ai experienta d 8 ani  de programare in internship este daca vii de la litere/teologie.Special noi am pus acest requirment ca sa filtram
piata si dam la o parte astfel de candidati.Noi vrem doar candidati care si-au ales aceasta meserie inca de pe bancile liceului si nu mercenari.

Quote

Scopul angajatorului este ca noul angajat sa produca sau macar sa dea impresia ca produce cat mai repede.
Gresit,scopul meu ca angajator este sa te pun la munca inca din prima zi si sa vad in primele 30 de zile cum incepi sa-mi aduci profit si nu  "sa produc viitorul angajat"
impresii.

Quote

Am participat in ultimii 4-5 ani constant la recrutarea pentru practica si intership-urile de peste vara.
Ai mari confuzii, eu nu vb de genii eu vb de oameni normali care vor sa-si faca o cariera in acest domeniu, iar pt asta de la liceul se incepe.

Quote

Care renume, ca nu e programator/programatoare inca? Renumele apare cand deja ai 5-10ani experienta si lumea din industrie te stie, nu cand te duci sa te-angajezi entry level intern.
Ai  inteles absolut nimic. Este trecut in baza de date cu mentiunile("a incercat sa minta angajatorul, prins cu minciuna etc") si urmatorul recrutor din companiae cand va selecta alti potentiali anagajati, o sa-l evite, si asa isi da peste mana singur cel care a minitit angajatorul.

Quote

Daca stii ce vrei, ai vointa si muncesti in particular, poti sa iti gasesti un job de programator, chiar si ca absolvent de litere.
Daca stii ce vrei si ai vointa sa muncesti jobul de programator iti ocupa chiar si peste 8 ore, desi esti veteran in domeniu, mai si trebuie sa dormi Posted Image

Quote

Totul pe lumea asta e un spectacol de iluzionism. De la entry level la CEO. Sa zicem ca se angajeaza si nu performeaza conform asteptarilor. Dupa 3 luni persoana respectiva e data afara. La urmatorul interviu se va duce cu o experienta in plus. Ce cariera isi rateaza? aia inexistenta inca? Ce pierde?
Poate acolo unde lumea se face ca munceste. Ca iluzionisimul piere imediat cand iti dau sa faci pe hartie un quick-sort combinat cu binary search.Acolo iluzionismul nu te mai ajuta acolo estin doar tu cu hartia in fatza si cu ale tale cunostiinte.

Quote

Aici sunt de alta parere! O persoana motivata sa isi atinga telurile, ajunge departe.
Ajunge departe insa in timp, asa cum au ajuns si celelalte persoane care se automotiveaza inca din clasa  a 9-a  sa ajunga la terminarea facultatii la  un angajator

Quote

Eu cred ca o persoana de nivel intelectual mediu, cu suficienta munca, poate ajunge sa programeze.
Si eu cred acest lucru insa in timp, 10-12 ani.

Quote

Nu cred ca "informatica" din titlul topicului, pentru initiator, inseamna doar programare in acceptiunea noastra,
Inseamna ca dumneata nu stii despre ce disciplina vorbesti, fapt ce dovedeste ca nu ai pregatire tehnica necesara pt a emite observatii si pareri legate de catre
aceasta disciplina.

Quote

In definitiv, si eu si dumneata suntem lucratori cu mouse-ul (si mai ales cu tastatura).
Eu respect orice fel de munca cinstita, dar nu pot inghiti mitocania, aroganta, aluziile sexuale, etc.
Confuzi termenii.Nu este aroganta este a spune lucrurilor pe nume, de a pune fiecare lucru acolo unde apartine.

 RomeoM, on 09 iulie 2019 - 08:12, said:

1) Exista o lege universal umana, care spune ca in acumularea cunostintelor / experientei intr-un domeniu de activitate are nevoie de timp ! In orice domeniu.
Cunostintele/deprinderile se fixeaza in timp !
Iar multi in goana dupa bani aleg sa ignore aceasta lege.Pe iei nu-i intereseaza daca ei sine valoreaza ceva sau daca aduc +valoare,pe ei ii intereseaza doar "sa castige niste bani tastand cuvinte"

Quote

Pe mine, o persoana care vrea sa mai afle despre parerile oamenilor despre o anumita facultate, sectie, raspunsurile astea de doi bani nu ma ajuta cu nimic. Vreau sa stiu, asa-s majoritatea programatorilor? Ca eu intr-un mediu de asta toxic n-as lucra.
Ce naiba, ati uitat sa fiti oameni de cand cu c++-u?
Dumneata esti suparat atunci cand realitatea este contrara credintelor tale si impresiilor personale.Chiar nu poti veni de la plaja, cu nisip inca in sandale si sa ai pretentii la un job pt care pregatirea incepe inca de pe bancile liceului si nu oricum, trebuie sa te menti constant de la 8 in sus, ca sa fii bagat in seama chiar si in aceste conditii,.

Multi credeti ca programarea este un "El Dorado" unde iti vin bani multi daca dai din taste si pozezi (apropos de colegul de mai sus cu "iluzionismul")  ca lucrezi.
In acest domeniu nu are ce cauta "fa-te ca lucrezi' ca nu a fost inventat de romani(Slava Domnului)

Cei care cauta azi un "El Dorado" in programare, daca maine afla ca "El Dorado" s-a mutat la confectii si cizmarie, automat renunta la programare si se fac cizmari pt ca acolo e "banul gratis, nemuncit".Ba chiar se jura ca dintotdeauna s-au stiut cizmari desi nimeni nu i-a crezut si nu i-a sustinut. :lol:

Edited by Iulius-Foyas, 09 July 2019 - 08:42.


#63
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,548
  • Înscris: 03.04.2013

 Iulius-Foyas, on 08 iulie 2019 - 18:23, said:

Programarea este singura meserie care nu se poate "fura".

Corect.... dar incomplet si insuficient.
Umbla o vorba in targul a&c: invata-l cod si te lasa in pace....

De aia, de exemplu, unii posteri si-au blocat pm... :D!

Edited by viotl, 09 July 2019 - 09:59.


#64
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
cat bullshit e in unele postari de aici...

auzi, iti trebuie 10-12 ani sa faci programare :roflmao: vorbiti de parca toti programatorii lucreaza cel putin la scris drivere sau ultimul engine de jocuri.

multi juniori repara bug-urile altora sau testeaza daca altii au reparat bug-urile bine :lol: cunosc n persoane in situatia asta, slabi overall la gandire analitica, cu cunostinte minimale de programare la inceput de facultate si care totusi au ajuns la nivelul asta mediocru/sub-mediocru si la ce foame de forta de munca e in industrie stau bine merci pe salarii de 1k desi au trecut prin facultate cu toceala si stackoverflow

ca raspuns la intrebarea initiala: da, cineva de la uman poate termina o facultate de profil si cel mai probabil sa ajunga sa si lucreze in industrie. sanse 0 de terminat la FMI, asimptotic spre 0 la AC, decente pe la ASE (IE sau cibernetica). totusi, va fi necesar un efort sustinut (in niciun caz doar in sesiune) si un intelect bine peste medie.

#65
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 newbie13, on 09 iulie 2019 - 10:05, said:

cat bullshit e in unele postari de aici...

auzi, iti trebuie 10-12 ani sa faci programare Posted Image vorbiti de parca toti programatorii lucreaza cel putin la scris drivere sau ultimul engine de jocuri.

multi juniori repara bug-urile altora sau testeaza daca altii au reparat bug-urile bine Posted Image cunosc n persoane in situatia asta, slabi overall la gandire analitica, cu cunostinte minimale de programare la inceput de facultate si care totusi au ajuns la nivelul asta mediocru/sub-mediocru si la ce foame de forta de munca e in industrie stau bine merci pe salarii de 1k desi au trecut prin facultate cu toceala si stackoverflow

ca raspuns la intrebarea initiala: da, cineva de la uman poate termina o facultate de profil si cel mai probabil sa ajunga sa si lucreze in industrie. sanse 0 de terminat la FMI, asimptotic spre 0 la AC, decente pe la ASE (IE sau cibernetica). totusi, va fi necesar un efort sustinut (in niciun caz doar in sesiune) si un intelect bine peste medie.
multumesc de incurajari

#66
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,548
  • Înscris: 03.04.2013
initiator, persoana e din Bucuresti?

#67
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 newbie13, on 09 iulie 2019 - 10:05, said:

cat bullshit e in unele postari de aici...

auzi, iti trebuie 10-12 ani sa faci programare Posted Image vorbiti de parca toti programatorii lucreaza cel putin la scris drivere sau ultimul engine de jocuri.
4 ani de liceu + 4 ani de faculta de profil =  8 ani minim ca sa fii angajabil

Quote

multi juniori repara bug-urile altora sau testeaza daca altii au reparat bug-urile bine Posted Image cunosc n persoane in situatia asta, slabi overall la gandire analitica, cu cunostinte
Ce cunosti tu sunt oameni care tasteaza cuvinte, de programatori nici vorba, de juniori nici macar atat.Un fel de alba ca zapada si cei 7 interni Posted Image

Vin acum criza financiara, si astia descrisi de tine sunt primii pe lista de concedieri.

PS: gata stiu  la ce tipi de oameni te referi, ti-am gasit "programatorii":
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gu1duJ2Iodk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Iulius-Foyas, 09 July 2019 - 11:46.


#68
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
sa iti zic din experienta mea: eu am terminat uman , am dat la istorie la facultate insa dupa asta am invatat si ceva IT. sigur eu nu am habar de multe chestii din IT , am facut cateva cursuri pe codecademy sau sololearn deci nu pot spune ca "stiu" ci doar pot cateva chestii. e imposibil de terminat cu nota mare in cazul cunostiintei tale. pentru ca are prea multe lipsuri. eu facusem info si in liceu cateva ore pe saptamana si facusem si cand am fost mic niste cursuri private de operare calculator in MS-DOS si windows asa incat eu la liceu deja cunosteam chestii pe care restul nu le cunosteau. insa era profil uman. in cazul meu n-am abandonat niciodata ideea de IT , spre exemplu ocazional cream scripturi IRC simple bucati de cod de cateva linii in limbajul mircului, asa ca sa nu uit de tot. insa asta nu era "informatica". ca atare eu m-as pricepe mediocru la asa ceva, cunostiinta ta daca a facut un liceu de arte sau ceva foarte greu sa invete. eu am luat de-a lungul timpului umpic contact cu IT-ul ca asa am vrut. in cazul cunoscutului tau ..nu stiu ...in orice caz slabe sanse

#69
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 karax, on 09 iulie 2019 - 11:41, said:

sa iti zic din experienta mea: eu am terminat uman , am dat la istorie la facultate insa dupa asta am invatat si ceva IT.
Ba karaxe, tu mai lipseai du-te si ia-ti tratamentul si lasa-ne.

#70
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 Iulius-Foyas, on 09 iulie 2019 - 11:32, said:

4 ani de liceu + 4 ani de faculta de profil =  8 ani minim ca sa fii angajabil
Tu ai dreptatea ta dar condenseaza fiindca in liceu faceai pe ici pe colo in timpul asta, la facultate iar mai dam jos niste cursuri ce nu aveau legatura directa, iarasi timpul e "dilatat", rezulta 2~3 ani in acceptiunea mea (nici sa stai non stop) sa acumulezi ce spui in 8 ani.

Edited by neagu_laurentiu, 09 July 2019 - 12:00.


#71
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
da ce , e interzis topicul pentru unii din noi sau ce? de cand esti admin sau ceva ca sa spui cuiva ce sa faca? intamplator am ceva experienta fix cu problema asta , desi nu sunt programator , dar am fost atras de IT si programare..... si exact aceeasi problema am avut-o cu umanul....

#72
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 karax, on 09 iulie 2019 - 11:58, said:

da ce?
De asta:

 karax, on 09 iulie 2019 - 11:58, said:

desi nu sunt programator


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate