Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

informatica de la zero

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 quantico2708, on 08 iulie 2019 - 15:35, said:

Cand aud asta cu : "sa faci ce iti place" Posted Image
Pai stai, nu asa ar trebui sa iti traiesti viata?

#20
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 smiley2, on 08 iulie 2019 - 15:34, said:

Mere.Dar vezi ca fac viermi daca nu te ocupi de ele si apoi unde le vinzi?

Revenind la subiect, zici ca vrei informatica pura dar de la 0.Din cate stiu la universitatile de informatica din tara se da examen, nu stiu daca la Matematica sau ceva si din Informatica.Pe baza de dosar nu cred sunt facultati de Informatica, dar si acolo se ia nota din bacul de la mate pentru admitere deci ar trebui sa fii destul de bun.
am gasit eu una fara examen .....si e nu e o facultate tocmai rea .....si nici un oras super obscur ...  Dar nu asta e subiectul topicului.

#21
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Facultatea poate o termina daca se straduieste si recupereaza materie cat de trecere la examene, dar ce stie sa faca pe urma ar fi problema?
Decat un informatician prost mult mai bine un salahor la roaba care isi cunoaste meseria.

#22
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
prima regula:

Facultatea in Romania nu are legatura cu ce cariera vei avea. Stiu oameni cu diploma de limbi straine care fac software, oameni cu diploma de ingineri care fac banking, oameni cu diploma de economisti care fac testare si o gramada de oameni cu diplome variate care sunt casieri la Cora.

a doua regula:

In orice domeniu poti sa excelezi si sa traiesti bine daca esti foarte bun in domeniul acela SI daca iti gasesti nisa. (e.g: daca ai terminat limbi straine, Engleza Franceza, iti meriti soarta Posted Image).

a treia regula:

In ordinea importantei, de la cea mai importanta la cea mai putin importanta intr-o cariere:
1) Pe cine cunosti.
2) Cat de repede poti invata ceva.
3) Ce ai invatat sa faci singur.
...
50) Ce ai invatat in facultate.

Edited by StefanSC, 08 July 2019 - 15:50.


#23
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 mirel3003, on 08 iulie 2019 - 15:28, said:

Verisoara mea primara e in situatia asta, a terminat un liceu cu profil uman si a dat la facultatea de informatica.
Inainte de asta a luat meditatii la informatica.
Chiar daca a fost o fata foarte buna in liceu si bacul l-a promovat aproape cu 10, (la mate a luat 10), primul an de facultate a fost un cojmar pentru ea. Si anul 2 a fost extrem de greu. Acum a trecut in anul 3.
Ideea e ca ea e si foarte ambitioasa si lupta pentru note mari. Ca sa o termini nu e atat de greu, dar ca si excelezi e destul de greu tinand cont ca esti in urma cu 4 ani fata de restul colegilor.


E destul de adevarata afirmatia ta: Mediocru /sub-mediocru într-un domeniu bun și de viitor sau ilustru / eminent într-un domeniu mort

Eu excelez in domeniul meu de activitate(sau cel putin asa zic eu) si castig cam cat un IT-ist mediocru sau putin peste. Daca as fi stiut eu cum evolueaza piata muncii acum 12-14 ani as fi ales cu siguranta domeniul IT.
apreciez raspunsul .....exemplul verisoarei este bun .
Afirmatia era defapt intrebare .

un IT-st mediocru are sanse de inbunatatire ?   Dar un ilustru dintrun domeniu mort ?

 smiley2, on 08 iulie 2019 - 15:40, said:

Decat un informatician prost mult mai bine un salahor la roaba care isi cunoaste meseria.
mda ..... asa ar fi logic .....dar nu prea cred

 smiley2, on 08 iulie 2019 - 15:40, said:

Facultatea poate o termina daca se straduieste si recupereaza materie cat de trecere la examene, dar ce stie sa faca pe urma ar fi problema?
Decat un informatician prost mult mai bine un salahor la roaba care isi cunoaste meseria.
important e sa termine facultatea cu cunostinte minime neceseare obtinerii celui mai prost platit job din domeniu unde are o viata intreaga la dispozitie sa invete meserie .

Edited by quantico2708, 08 July 2019 - 15:49.


#24
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
ca idee... majoritatea oamenilor sunt mediocri :). In toate domeniile.

Un IT-ist mediocru e norma, la fel ca si brutarii mediocrii samd :).

#25
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 StefanSC, on 08 iulie 2019 - 15:42, said:

In orice domeniu poti sa excelezi si sa traiesti bine daca esti foarte bun in domeniul acela
imi dai si mie cateva exemple de educatoare de gradinita care exceleaza in domeniu ?  ca teoretic orice profesoara de limba romana poate face 2000 euro in mana . Dar cate fac ?

#26
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 quantico2708, on 08 iulie 2019 - 15:46, said:

apreciez raspunsul .....exemplul verisoarei este bun .
Afirmatia era defapt intrebare .

un IT-st mediocru are sanse de inbunatatire ?   Dar un ilustru dintrun domeniu mort ?


mda ..... asa ar fi logic .....dar nu prea cred


important e sa termine facultatea ....ca dupa aia are o viata intreaga sa invete meserie .
Eu am terminat o facultate de inginerie, venind de la un liceru cu profil real, iar acum daca as avea din nou 18-19 ani cu siguranta m-as duce la facultatea de informatica.

In cazul tau, tu decizi daca vrei sau nu sa iti sacrifici urmatorii 4 ani din viata. Daca alegi sa mergi la facultatea de informatica va trebuii 4 ani sa tragi. Adio timp liber, adio, chefuri, adio pierdutul tiplui. Ai de recuperat.... trebuie sa iti ajungi colegii.

Daca cumva pleci cu premiza sa ajungi un it-ist(programator) mediocru, eu unu zic sa nu te apuci, dar daca pleci cu ideea sa ajungi unu bun te poti apuca, dar vezi ca o sa ai 4 ani de cojmar.

Edited by mirel3003, 08 July 2019 - 15:53.


#27
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 StefanSC, on 08 iulie 2019 - 15:48, said:

ca idee... majoritatea oamenilor sunt mediocri Posted Image. In toate domeniile.

Un IT-ist mediocru e norma, la fel ca si brutarii mediocrii samd Posted Image.
exact
de aia am si mentionat si  sub-mediocru  cumva pentru mine mediocru inseamna ...level 50%

super de acord ......oamenii au o mare problema in a se auto-evalua ....toti se vad speciali

#28
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu e asa cum zici, daca nu invata de pe bancile facultatii va invata tot mai greu.
Angajatorii vor sa ai experienta, daca nu ai ce faci acolo?

#29
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 mirel3003, on 08 iulie 2019 - 15:52, said:

Eu am terminat o facultate de inginerie, venind de la un liceru cu profil real, iar acum daca as avea din nou 18-19 ani cu siguranta m-as duce la facultatea de informatica.

In cazul tau, tu decizi daca vrei sau nu sa iti sacrifici urmatorii 4 ani din viata. Daca alegi sa mergi la facultatea de informatica va trebuii 4 ani sa tragi. Adio timp liber, adio, chefuri, adio pierdutul tiplui. Ai de recuperat.... trebuie sa iti ajungi colegii.

Daca cumva pleci cu premiza sa ajungi un it-ist(programator) mediocru, eu unu zic sa nu te apuci, dar daca pleci cu ideea sa ajungi unu bun te poti apuca, dar vezi ca o sa ai 4 ani de cojmar.
dude ....eu si in scris par batran . Sfatul nu e pentru mine. Am fost si eu intrebat si am fost tentat sa zic : fa ce iti place , urmeaza-ti visele , traieste viata si alte chestii vazute in filmele americane.
Dupa care mi-am dat seama ca este un non-sens.

#30
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 quantico2708, on 08 iulie 2019 - 15:52, said:

imi dai si mie cateva exemple de educatoare de gradinita care exceleaza in domeniu ?  ca teoretic orice profesoara de limba romana poate face 2000 euro in mana . Dar cate fac ?

Ia citeste tot ce am scris acolo ;). Era o parte cu bold italic si underlined.

Si cunosc educatoare care scot 1500 de euro pe luna (dar au 20 de ani experienta, lucreaza 8-17 si au jucat sistemul educational pentru a stoarce fiecare banut posibil).
La fel cum cunosc educatoare care au plecat din tara si castiga sume care ar face un programator sa ramana cu gura cascata deoarece si-au gasit o nisa buna (integrarea copiilor de imigranti / nevoi speciale).

#31
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Am avut colegi de la filologie/uman. Odata il trimisese pe unu sa faca o integrala tripla, omul nu stia cum sa deseneze simbolul de intregala, scrise ceva din amintiri la ce mai vazuse la seminare. Penibil moment, nu mai am rezistant si muram de ras mai multi...

#32
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-de terminat cred ca termina facultatea de info, dar chestia e ca nu trebuie sa se faca programator neapat, ci poate merge pe graphic design sau web design unde nu trebuie sa invete programare grea

#33
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 quantico2708, on 08 iulie 2019 - 15:04, said:


Nu înțeleg ce naiba vrei. Viața e complicată și complexă, există mai multe căi de a ajunge în același loc.

Deci, despre ce naiba vrei să trollezi? Ca să trollăm împreună.

#34
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
,ie mi se pare ca e vorba de cineva care a ratat total si anii de liceu si generala si acum se chinuie cu facultatea. probabil ii este atat de greu sa aleaga datorita nesigurantei.
sfatul meu? de obicei la uman ajungi la stat...in invatamant sau academie ceva...acum daca cei de la conducerea tarii dau salariu mic asta o sa faca, va lua salariu mic. si atat , nu se misca din salariul ala. daca se vrea a se mari salariul bine, daca nu ...oricum pentru stat cultura , poeziile nu aduc contracte si nici autostrazi cu parandarat. deci dupa ei oamenii de cultura pot sta si pe salariu mic ca nu ii intereseaza. asta e la stat. sa vezi distractie cand se ingheata posturile sau te bati cu inca 100 in genul care vor sa frece menta in birou avand pile si relatii.
in privat , ca exista si privat in cultura , scrii carti depinzi de edituri , daca se vand cartile bine , daca nu ...se alege praful...in tara noastra oricum cultura nu prea e cautata asa incat slabe sanse sa faca cine stie ce vanzari.

insa....in felul asta ar avea un venit, mediocru , dar ar avea....
la informatica este extrem de greu pentru cineva care nu le are si riscul e ca 95% sa ajunga boschetar practic pentru ca sunt mii care vor la informatica si se bat pe salarii , astfel fiind si mediocru in domeniul asta sau sub mediocru isi va tara zilele si va ajunge dator vandut , un viitor boschetar practic. daca nu are cumva talent nativ si vointa de fier ...

Sfatul meu ar fi sa incerce sa emigreze in o tara unde cultura e bine privita gen tarile nordice ..acolo daca invata si limba lor si alte limbi si publica din greu are mari sanse sa primeasca un salariu bun sau sa faca vanzari extrem de bune din care ar scoate bani frumosi...
deci screw that info university daca nu cumva vrea sa ajunga boschetar indatorat pe 10 vieti...

#35
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
De unde apareti toti care nu ati lucrat niciodata in domeniu sa va dati cu parerea?

#36
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
really dani? crezi tu ca la varsta asta persoana in cauza poate sa recupereze? din descriere nici nu pare o persoana cu o vointa deosebita asa incat sansele sunt 95% sa esueze lamentabil....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate