Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

informatica de la zero

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Ce sanse are persoana care a făcut un liceu cu profil uman sa termine Facultatea de Informatica .
Cat ar fi de greu sa inveti informatica/programare de la zero ? Materiile se predau de la zero ?  


Un student care termina facultatea de informatica cu media 5 și știe materie de nota 5 e mai avantajat pe piața muncii decât un student care termina Litere cu media 9 ?

Mediocru /sub-mediocru într-un domeniu bun și de viitor sau ilustru / eminent într-un domeniu mort ?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 10.08.2005
Daca pui problema la hazard, 3/5000.

#3
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Depinde care lucreaza pe domeniu si ce stie sa faca, daca stie de 5 de 5 va fi angajat ca si cel de la Litere pe un domeniu diferit.
Conteaza ce stii sa faci, pe piata muncii in domenii diferite aia sunt vazuti la fel ca unul fara examenul de bacalaureat.

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
1 % inspiratie, 99% transpiratie. Se poate. Esti gata sa transpiri? Documentatie este cacalau, pe toate gardurile. Mai trebuie sa te hotarasti ce inseamna pentru tine informatica.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 10.08.2005

View Postquantico2708, on 08 iulie 2019 - 15:04, said:

Un student care termina facultatea de informatica cu media 5 și știe materie de nota 5 e mai avantajat pe piața muncii decât un student care termina Litere cu media 9 ?
compari mere cu pere.

#6
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017
Cand o sa pricepeti ca nu banii sunt totul si ca bucuria de a face ceva aduce cu sine si reusite, o sa fiti mult mai fericiti si eficienti in vietile voastre.

La cum ai formulat intrebarea ai sub 20 de ani (te pregatesti sa te duci la facultate). Te vezi facand ceva ce nu-ti place pentru urmatori 35-40, pana iesi la pensie? Parerea mea personala e ca daca faci ce-ti place, il faci mai bine si vei avea mult mai multe reusite.

Ca sa raspund totusi intr-un fel la intrebare...pune mana pe doua carti de informatica, un tutorial doua, apuca-te sa faci un program ceva si vezi daca-ti place si merita sa faci asta tot restul vietii. Apoi...sa stii ca la facultatile noastre de informatica se face si destul de multa matematica. Cu aia cum te impaci?

#7
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Multi habar nu au ce e aia informatica, ei avand in minte ca vor sta toata ziua pe calculator si vor juca jocuri si vor scrolla pe facebook din cand in cand poate sa mai caute o linie de cod pe google.
La informatica trebuie sa fii destul de bun, mai ales la matematica sa iti mearga mintea brici.Mai intai trebuie sa le ai cu matematica, sa faci exercitii de sa te caci pe tine nu degeaba mai sunt facultati care se numesc Matematica-Informatica.
Materiile se predau de la 0, dar depinde ce intelegi tu prin acel 0?
La orice facultate trebuie sa inveti de unul singur, sa recuperezi tu singur materia din urma...La informatica trebuie sa mergi pe principiul ori esti bun ori nu mai esti si te lasi.

#8
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Haideti sa nu fim absurzi, poate nu s-a gandit la faptul ca se castiga bine sau ca sta toata ziua pe calculator si se joaca.

Poate are o afinitate spre logica care iti trebuie in a vorbi cu calculatorul, dar la scoala nu a putut sa dovedeasca acest lucru, poate a dat peste un profesor nu tocmai stralucit, etc.

Daca consideri ca esti o persoana care se descurca mai bine psihic decat fizic si te vezi facand lucruri noi in fiecare zi cu tehnologii de ultima generatie sunt sigur ca o amarat de facultate nu iti poate sta in cale. Posted Image

Ca idee, te pregatesti toata general pentru examenul de capacitate. Apoi te pregatesti tot liceul pentru BAC. Apoi te pregatesti toata facultatea pentru licenta. Si ghci ce? Toate sunt apa de ploaie pana cand ajungi sa lucrezi si sa dai examenele adevarate.

Edited by CryTeku, 08 July 2019 - 15:25.


#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,529
  • Înscris: 01.08.2006
La facultate se preda de la premiza ca ai invatat ca lumea 12 ani de scoala. Adica ai facut matematica, ai facut ceva informatica.
Cel putin la mate, daca esti total pe langa, daca nu faci tu separat, ca sa recuperezi, pici la toate examenele.
La info, poate o ia mai usor la inceput, dar nu sta nimeni dupa tine. Daca te-ai prins bine, daca nu, te descurci.
Facultatea nu e gradinita. Majoritatea profesorilor la materiile astea grele zici ca eu morcovul infipt in fund tot timpul. Poate or fi si exceptii.

#10
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostMarianG, on 08 iulie 2019 - 15:13, said:

compari mere cu pere.
da .....am un teren gol ....destul de fertil ....si nu stiu ce sa cultiv ....mere sau pere ?

merele nu sunt asa sensibile la boli ....recolta mai mare kg/ha dar pret mai mic in piata
perele mult sensibile recolta mai mica kg/ha dar pret mai mare in piata.

help me estimate what to grow : mere sau pere

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
@ quantico, poti defini "informatica" asa cum o vezi TU ?

Cum s-a spus anterior, am impresia ca faci o confuzie....

Pentru cineva ce s-a ferit de real si s-a dus la uman (probabil din cauza de matematica), ar fi cam greu sa reia tot firul elementar de percepere a informatiei necesare.

Late edit....Cum ai pus problema cu merele si perele .... poate mergi pe management ?

Edited by keta, 08 July 2019 - 15:28.


#12
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 04.10.2007
Verisoara mea primara e in situatia asta, a terminat un liceu cu profil uman si a dat la facultatea de informatica.
Inainte de asta a luat meditatii la informatica.
Chiar daca a fost o fata foarte buna in liceu si bacul l-a promovat aproape cu 10, (la mate a luat 10), primul an de facultate a fost un cojmar pentru ea. Si anul 2 a fost extrem de greu. Acum a trecut in anul 3.
Ideea e ca ea e si foarte ambitioasa si lupta pentru note mari. Ca sa o termini nu e atat de greu, dar ca si excelezi e destul de greu tinand cont ca esti in urma cu 4 ani fata de restul colegilor.


E destul de adevarata afirmatia ta: Mediocru /sub-mediocru într-un domeniu bun și de viitor sau ilustru / eminent într-un domeniu mort

Eu excelez in domeniul meu de activitate(sau cel putin asa zic eu) si castig cam cat un IT-ist mediocru sau putin peste. Daca as fi stiut eu cum evolueaza piata muncii acum 12-14 ani as fi ales cu siguranta domeniul IT.

Edited by mirel3003, 08 July 2019 - 15:35.


#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 10.08.2005
Mai omule, piata munci cere forta de munca.
Forta de munca poate fi calificata sau necalificata, cu studii superioare sau fara superioare.
Acum tu vrei sa angajezi un om pe un post complet paralel cu studiile dobandite si ne intrebi "ce sanse are".
Pai in stiva Sa de carti, relevant este ce stie sa faca raportat la "fisa postului".
Ca ai note de 5 in IT sau de 9 in Literatura e fix pix atunci cand dai invarti mortar la lopata.

Edited by MarianG, 08 July 2019 - 15:30.


#14
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Mere.Dar vezi ca fac viermi daca nu te ocupi de ele si apoi unde le vinzi?

Revenind la subiect, zici ca vrei informatica pura dar de la 0.Din cate stiu la universitatile de informatica din tara se da examen, nu stiu daca la Matematica sau ceva si din Informatica.Pe baza de dosar nu cred sunt facultati de Informatica, dar si acolo se ia nota din bacul de la mate pentru admitere deci ar trebui sa fii destul de bun.

#15
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postketa, on 08 iulie 2019 - 15:26, said:

@ quantico, poti defini "informatica" asa cum o vezi TU ?

Cum s-a spus anterior, am impresia ca faci o confuzie....

Pentru cineva ce s-a ferit de real si s-a dus la uman (probabil din cauza de matematica), ar fi cam greu sa reia tot firul elementar de percepere a informatiei necesare.

Late edit....Cum ai pus problema cu merele si perele .... poate mergi pe management ?

efectiv domeniul de studii  se numeste Informatica  ;   ar mai fi Ingineria sistemelor și Calculatoare și tehnologia informației
pot sa dau copy paste si la programul de studii
Mi s-a cerut un sfat in legatura cu facultatea . Sfatul nu este pentru mine . Eu sunt unul dintre acei fericiți care lucrează ce ii place și își blestema zilele . Cand aud asta cu : "sa faci ce iti place" Posted Image

#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Stiu un caz real in UK unde un baiat ce lucra ca administrator de sistem, ceva retele in RO, le-a dat clasa la celor de aici si a obtinut un post bine platit la o firma importanta. Nici nu s-au uitat angajatorii la ce "studii" are, a fost la proba de lucru o saptamana si de ceva timp de cand s-a angajat (cam un an) este pe primul plan acolo in acea firma.
Important este sa ai experienta, practica si sa stii ceea ce faci.

#17
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostMarianG, on 08 iulie 2019 - 15:29, said:


Ca ai note de 5 in IT sau de 9 in Literatura e fix pix atunci cand dai invarti mortar la lopata.
am precizat din start ca si stie materie de notele alea . Nota 5 nu e chiar zero . Trebuie muncit si pentru 5 destul de mult.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
pentru o persoana care a facut un liceu cu profil uman si e cam paralela cu matematica si informatica, raspunsul corect si cinstit este : ZERO sanse sa termini o facultate de informatica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate