Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Probleme pârși (alunari)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View PostHunor_66, on 07 iulie 2019 - 21:53, said:

De fapt, sunt un fel de soareci de padure, de culoare maro-roscati, si cu urechiusele rotunjite.
Niste scumpilici... Posted Image
Foarte simpatici...
Le place sa roada chiar si izolatia la cablurile electrice, in special acolo unde dau de putina racoare. Vorbesc din experienta.

#20
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
De ce nu faci capcane şi apoi îi eliberezi în pădure?  :)   Ar fi un gest frumos   :wub:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VsTUmEJ6PDw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cWT_-ST_Fio?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Romanii mâncau altă specie de pârş.

#21
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cred ca mor oricum daca sunt indepartati de teritoriul lor. Si daca nu e asa, poate vor infesta alt teritoriu amenintand echilibrul creat.

#22
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Da' la ultrasunete n-or reactionat ?
Sau i-o durut la basca ?

#23
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Hunor, toate porcăriile cu ultrasunete sunt degeaba, probat pe câinele meu. Doarme acum că făceam video.  Nici nu i pasă de ele. Doar mai da cu laba ca să vadă cu ce ma joc eu, atât...

#24
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Probat si eu. Nici tantarii nici soarecii nu-l baga in seama.

#25
Irinaanas

Irinaanas

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.07.2019
Nici cu ultra sunete nu a funcționat...

#26
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Pune lipici de ăla contra șoareci. Ii găsești zbatandu se se plece. Apoi îi iei de acolo si ii omori.
Daca esti o fire mai sensibilă ignoră acest post.

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostPaz, on 07 iulie 2019 - 21:44, said:

Eu sunt curios ce sunt aia. Google-ul meu nu intelege intrebarea. Posted Image
https://www.google.c...img.dX8R8g3urjs
Mare atentie, mare, sunt animale protejate de lege! In Germania, te jupoaie daca te prinde ca ii chinui/omori!
Cat despre "scapat" de ele, pisicile sunt inutile, la modul general. Eu am reusit sa scap de ei doar prin demolarea peretilor de lemn, prinderea si stramutarea la distante mari.  Si da, cand o auzeau pe fiica mea venind de la serviciu, se prezentau sa primeasca felii de mere. Cand imi auzeau mie vocea, dispareau rapid. Nici macar catel in casa n-a fost solutie pentru rezolvarea  100%   a problemei. Si nu era casa de vacanta, ci mansarda din lemn.

Edited by myshyk, 08 July 2019 - 05:38.


#28
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Deci chiar nu sunt soareci. Au codita stufoasa si mananca cirese. Posted Image

[ https://totholz.wsl.ch/fileadmin/user_upload/WSL/Microsite/Totholz-CH/Artenportraits/siebenschlaefer1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postmyshyk, on 08 iulie 2019 - 05:33, said:

Si da, cand o auzeau pe fiica mea venind de la serviciu, se prezentau sa primeasca felii de mere. Cand imi auzeau mie vocea, dispareau rapid.
Eei, ce v-am zis eu ?
Is mai inteligenti ca multe alte animale.

#30
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Se pare ca le plac fetele. :lol:

#31
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postunbrutus, on 07 iulie 2019 - 23:11, said:

ok dar nu spui cum ai scapat pana la urma, care a fost solutia?
Habar nu am. Au contribuit si pisicile ca uneori gaseam prin hol cate un dragalaș de asta cu labele in sus. Cu siguranta ca nu a ajutat cu nimic ca am pus capcana, desi are arcul extrem de tare nu stiu cum da nucile dispareau  fara a se declansa capcana. Nici lipiciul nu foloseste, e bun doar pentru soareci, alunarul trece in fuga si nici nu simte licipiul. O vreme am sperat ca,lipiciul  fiind otravitor poate se spala si moare ...... nici gand. Am mai prins si eu 2 unul a intrat in baia de la etaj si nu a putut iesi iar altul a ramas pe balcon cand s-a inchis geamul din cauza vantului. Mi-a fost mila sa-i omor chiar daca stiu cat de distructivi pot fi asa ca i-am pus intr-un borcan si i-am dus cu masina la vreo 7-8 km de casa. Am curatat toate zonele in care aveau acces de orice lucru comestibil da am nuci  in gradina si eu si vecinii asa ca nu duc lipsa de hrana. Am demontat copertina de la intrarea in casa si am refacut-o pentru ca aveau cuib si acolo. Nu stiu ce sa spun, de obicei îi auzeam cum circula sub izolatia termica, da acum de ceva vreme nu mai aud nimic nici in pod nici prin pereti. De asta am spus ca nu sitn sigur ca am scapat de ei.
In orice caz nu faceti greseala pe care am facut-o eu de a-i considera draguti si inofensivi. Draguti is doar cand te uiti la ei de la distanta in rest is pacoste.

View PostPaz, on 08 iulie 2019 - 05:40, said:

Deci chiar nu sunt soareci. Au codita stufoasa si mananca cirese. Posted Image

Nu sint soareci, sint o specie de veverite. De mancat mananca aproape orice, desi nucile sint favorite, eu am gasit provizii de nuci in buzunarele hainelor de iarna pe care nu le mai folosesc si le-am agatat in pod.

View Postmyshyk, on 08 iulie 2019 - 05:33, said:

https://www.google.c...img.dX8R8g3urjs
Mare atentie, mare, sunt animale protejate de lege! In Germania, te jupoaie daca te prinde ca ii chinui/omori!

Poate in Germania la noi nu cred ca sint. Oricum nu sint in pericol de disparitie la cat de greu scapi de ele...

View PostHunor_66, on 07 iulie 2019 - 23:27, said:

Da' la ultrasunete n-or reactionat ?
Sau i-o durut la basca ?
Infrasunetele? E ca un concert de Beethoven pentru ele..sau or fi si maneliste printre ele? Oricum nici un fel de sunete nu-i afecteaza, eventual le creste pofta de mancare.

#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostPaz, on 07 iulie 2019 - 21:48, said:

Pârș. N-am auzit in viata mea. Mie-mi par soricei.

Pisica. Alegi rasa potriita.

Au auzit la iumor cand zicea bendeac despre parsi... Posted Image

#33
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004

View PostPaz, on 08 iulie 2019 - 05:40, said:

Deci chiar nu sunt soareci. Au codita stufoasa si mananca cirese. Posted Image

[ https://totholz.wsl.ch/fileadmin/user_upload/WSL/Microsite/Totholz-CH/Artenportraits/siebenschlaefer1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ăla nu e pârş de alun (Muscardinus avellanarius) - care seamănă cu un şoricel, ci este pârşul mare (Glis Glis)   :)

#34
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Asta e bun ?  https://adevarul.ro/...eb16/index.html

#35
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostPaz, on 08 iulie 2019 - 06:05, said:

Se pare ca le plac fetele. Posted Image
Nuuu, nu le plac taticii! Ce crezi ca n-au simtit miros de emigrare cand ma aflam prin preajma?

#36
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Apropos, mi-o venit o idee.
Se poate infiinta o fundatie pentru protejarea pârsilor, si respectiva locatie sa fie prezentata ca un "wildlife sanctuary" al pârsilor.
Si daca s-ar putea aduce si ceva realizatori de programe de la Discovery sau National Geo, sau chiar Digi Animal World... initiatoarea s-o scos... :)

View PostPaz, on 08 iulie 2019 - 11:31, said:

Are polipi...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate