Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Revolut - Better than your bank - FARA PROMOTII!

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
13915 replies to this topic

#451
BlueDancer

BlueDancer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 14.11.2012
Mi-am facut cont de curand pe revolut. Nu mi-a venit card-ul fizic inca, dar saptamana trecuta am pus 50 ron pe el de la un card debit Visa ING, am convertit in euro si am facut plati in euro catre alte conturi revolut. Azi am facut din nou pop-up si o mica plata de test in contul euro al unei agentii de turism.

Cand am vrut sa fac o plata mai mare in acelasi cont nu am reusit. Am vrut sa fac pop-up cu 20000 de ron nu a mers (mesajul de eroare indica drept cauza depasirea limitelor). Dupa ce am vazut ca limita pt transfer afisata in profile este de 20000 ron mi-a parut clar de ce nu a mers. Dar nu a mers nici cu 10000 de ron (acelasi mesaj de eroare). La ING limita de transfer pe zi este tot 20000 ron. (Dar datorita utilizarii curs BNR+2% am transferat peste 20000 ron din acelasi cont.)

Care sa fie explicatia pt respingerea transferului de 10000 ron din ING in revolut?

#452
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,563
  • Înscris: 13.03.2005
Ar trebui sa ii anunți pe chat că vrei sa rulezi mai multi banii in revolut și probabil o sa îți ceara documente justificative pentru fondurile care vrei sa le urci in Revolut.

Edited by wertyck, 22 July 2019 - 18:48.


#453
travelpouch

travelpouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 09.06.2010
Vezi aici
https://blog.revolut...s-it-affect-me/

Ultimele doua paragrafe. Cred ca trebuie sa faci "source of funds check" si apoi va merge fara probleme.

Later edit: s-ar putea sa mai fie ceva, inainte de source of funds. Cardul din ING de pe care alimentezi l-ai verificat? E pe undeva in Revolut un buton de "Verify top-up card", trebuie sa te uiti in extrasul de cont de la ING si acolo, in tranzactia initiala de 50 de lei, ai un cod de 4 cifre. Acest cod trebuie introdus in Revolut ca sa certifici ca tu esti intr-adevar titularul cardului. Dupa ce faci asta primesti un mesaj de confirmare de genul: "Your top-ul limits have been lifted". Parca asa e, vorbesc din amintiri, a trecut mai mult de un an de cand am facut pasii astia.

View PostBlueDancer, on 22 iulie 2019 - 18:23, said:

Mi-am facut cont de curand pe revolut. Nu mi-a venit card-ul fizic inca, dar saptamana trecuta am pus 50 ron pe el de la un card debit Visa ING, am convertit in euro si am facut plati in euro catre alte conturi revolut. Azi am facut din nou pop-up si o mica plata de test in contul euro al unei agentii de turism.

Cand am vrut sa fac o plata mai mare in acelasi cont nu am reusit. Am vrut sa fac pop-up cu 20000 de ron nu a mers (mesajul de eroare indica drept cauza depasirea limitelor). Dupa ce am vazut ca limita pt transfer afisata in profile este de 20000 ron mi-a parut clar de ce nu a mers. Dar nu a mers nici cu 10000 de ron (acelasi mesaj de eroare). La ING limita de transfer pe zi este tot 20000 ron. (Dar datorita utilizarii curs BNR+2% am transferat peste 20000 ron din acelasi cont.)

Care sa fie explicatia pt respingerea transferului de 10000 ron din ING in revolut?

Edited by travelpouch, 22 July 2019 - 19:06.


#454
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View PostBlueDancer, on 22 iulie 2019 - 18:23, said:

Mi-am facut cont de curand pe revolut. Nu mi-a venit card-ul fizic inca, dar saptamana trecuta am pus 50 ron pe el de la un card debit Visa ING, am convertit in euro si am facut plati in euro catre alte conturi revolut. Azi am facut din nou pop-up si o mica plata de test in contul euro al unei agentii de turism.

Cand am vrut sa fac o plata mai mare in acelasi cont nu am reusit. Am vrut sa fac pop-up cu 20000 de ron nu a mers (mesajul de eroare indica drept cauza depasirea limitelor). Dupa ce am vazut ca limita pt transfer afisata in profile este de 20000 ron mi-a parut clar de ce nu a mers. Dar nu a mers nici cu 10000 de ron (acelasi mesaj de eroare). La ING limita de transfer pe zi este tot 20000 ron. (Dar datorita utilizarii curs BNR+2% am transferat peste 20000 ron din acelasi cont.)

Care sa fie explicatia pt respingerea transferului de 10000 ron din ING in revolut?
Trebuie sa faci cateva zile la rand (consecutiv) top-up-uri de 2.000 lei si iti va merge (4-5zile cel putin daca imi aduc bine aminte). Daca faci asta ar trebui sa ti se ridice automat limita cardului de top-up pe Revolut.
Atentie ca aleator oricum ai riscul de blocare a contului Revolut pt verificarea provenientei banilor

Fiind un card nou de top-up ai limita de 2000 lei, asta stiu ca era limita la cardurile noi si nu are legatura cu valorile din profil mentionatate de tine.

Edited by costinuti, 22 July 2019 - 22:17.


#455
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011
Stie careva daca se mai pot vedea preturile la crypto? De cand au schimbat meniul nu gasesc decat ce crypto am in cont si daca vreau sa mai adaug dar nu-mi arata si pretul.

#456
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,563
  • Înscris: 13.03.2005
Tablou De bord - liste de urmărire - arata mai multe -  cursuri - adaugă pereche

#457
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Va rog sa nu va mai aud ca nu exista comisioane la top-up  din BT Star Forte Credit MC in Revolut prin cardul Curve, comision 2,5 lei pt fiecare test:
- test 50 lei top-up prin cardul Curve
- test 10 lei top-up cu link Revolut prin cardul Curve

#458
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
snapdesign: de ce ai folosi GooglePay cu card revolut ? ...cand acolo unde il folosesti ai putea folosi DIRECT cardul REVOLUT ?
fara sa mai treci prin googlepay

#459
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostMihai_3, on 23 iulie 2019 - 08:45, said:

snapdesign: de ce ai folosi GooglePay cu card revolut ? ...cand acolo unde il folosesti ai putea folosi DIRECT cardul REVOLUT ?
fara sa mai treci prin googlepay

Vor sa plateasca direct cu telefonul din Revolut, ce n-ai inteles?

#460
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Un articol interesant care face o comparatie intre diverse servicii de digital banking unele fintech, altele mai mult sau mai putin fintech

https://www.volt.ro/...mpetitorii-sai/

#461
turi714

turi714

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 27.10.2014

View Postvik19, on 23 iulie 2019 - 08:54, said:

Sunt curios cum o aplicatie (software) poate emula banda magnetica (hardware).
Subscriu....poate mai invat ceva Posted Image

Edited by turi714, 23 July 2019 - 09:45.


#462
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Pentru transfer din contul BCR in revolut se percepe comision d'ala baban?

#463
turi714

turi714

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 27.10.2014

View Posthoneymik, on 23 iulie 2019 - 10:10, said:

Pentru transfer din contul BCR in revolut se percepe comision d'ala baban?
Pai daca faci transfer in cont de GB din RO, sigur e un comision. Acum, ce inseamna baban depinde de fiecare.
Fa top up din aplicatie , daca vrei sa ai bani pe Rev.

#464
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Posthoneymik, on 23 iulie 2019 - 10:10, said:

Pentru transfer din contul BCR in revolut se percepe comision d'ala baban?

Daca e in EURO da... daca e in lei iti da reject pentru ca contul de Revolut e in EURO.. Foloseste cardul.

#465
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View PostLex404, on 20 iulie 2019 - 23:47, said:

Ca la banca. Adica depui plangere la politie.

Eu ce ziceam, ca ING mi-au rezolvat un caz identic fara politie. Pur si simplu am sunat, le-am trimis screenshoturi si mi-au recuperat banii :)

#466
dan.me

dan.me

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,153
  • Înscris: 15.09.2005

View Postturi714, on 23 iulie 2019 - 09:44, said:

Subscriu....poate mai invat ceva Posted Image
Cum te poti gandi la un non sens?!?
Pai deci o app merge pe un suport hardware, nu lucreaza singura deci nu emuleaza banda magnetica singura. Evident ca avand un tel adecvat poti emula extrem de simplu. Nu spun ca si exista acel tel, asa ca daca vrei neaparat atasezi o interfata de banda mag, adica e ceva simplu daca ai nevoie.
Eu macar am fost dus in error de datele incomplete si nici nu eram sigur... asa ca merita sters postul https://forum.softpe...0#entry24997619

In concluzie nu vad nimic util la Curve icic exista Revolut... dar poate fi bun daca ai card la o banca cu comision deoarece nu mai transferi bani

Edited by dan.me, 23 July 2019 - 13:03.


#467
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Va rog sa va limitati la discutii despre Revolut, pentru Curve exista topic dedicat aici.

#468
silwer

silwer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 30.05.2008
total faill la plata cu 3d secure azi: am vrut sa achit doua bilete de avion pe site-ul blueair, mi-a aparut in aplicatia fereastra sa confirm, pe site la fel si dupa se bloca pe site ca sesiunea 3d secure nu mai merge :( am vorbit cu cei de la Revolut si cica cardul meu inca nu e inrolat 3d secure, dar va fi curind!
ideea e ca acum doua saptamani am cumparat tot de la blue air de pe site niste bilete si nu am avut nici un fel de problema si nici un fel de 3d secure.
pana la urma am achitat cu BT-ul, diferenta de curs a fost cu 1,99 lei mai mare :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate