Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Revolut - Better than your bank - FARA PROMOTII!

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
13795 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Intrucat subiectul anterior a ajuns foarte greu de moderat (din motive tehnice) si sunt 2 subiecte cu informatie comuna, facem unul nou.


Un mic tutorial despre ce este Revolut a postat @Adm aici


Lucruri importante:
  • Folositi exclusiv carduri pesonale la top up. Nu inregistrati cardul altcuiva
  • Cititi T&C si folositi Revolut in limite sau in moduri normale. De ex, nu folositi Revolut exclusiv pentru schimburi valutare sau transferuri.
  • Exista promotii periodice in care livrarea cardului este gratuita.
  • Apple Pay este suportat in Romania si Google Pay in restul tarilor (+ Garmin Pay)
  • Cardurile emise dupa vara 2018 au BIN (primele 8 cifre) localizat in Romania.
  • Oficial, aplicatia Revolut nu functioneaza pe telefoane cu OS compromis (root, jailbreak)
  • Incercati sa evitati pe cat de mult cash advance de pe cardurile de credit, alea e normal sa fie comisionate. Bancile au inceput sa lucreze la asta dar nu va mai plangeti daca faceti top up de pe carduri de credit Posted image
Anumite banci debiteaza sumele in EUR in loc de lei, asta e exclusiv vina bancilor. O lista cu situtia lor o aveti aici:

LISTA BANCILOR DIN Romania CARE COMISIONEAZA SAU NU TOP-UP REVOLUT


De acum vom folosi subiectul asta. Primul post va fi actualizat in functie de info. Daca aveti propuneri, trimiteti-mi PM Posted image

REGULI:

Spoiler


ps. colegii moderatori, va rog nu mai dati Hide la posturi :)

Edited by Lex404, 07 July 2019 - 21:04.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai ales ca primesti si bani cadou. !

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Intrucat un coleg a trecut prin emotii si niste costuri cu adaugarea unui card Revolut la Paypal, am evitat pe cat posbili metoda asta.
Am descoperit astfel ca poti atasa un IBAN la contul de Paypal si, voila. :)
Transferul s-a facut in aceeasi zi (au specificat ca dureaza 1-2 zile).

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru cine are nevoie de codurile alea pentru Paypal (sau altii), intrebati la support si vi le poate da din tranzactie.
Dar din PP prin IBAN e gratuit transferul, comparativ cu varianta card.

Edited by Lex404, 07 July 2019 - 21:56.


#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

Vizualizare mesajLex404, pe 07 iulie 2019 - 21:03, a scris:

Cardurile emise dupa vara 2018 au BIN (primele 8 cifre) localizat in Romania.

cred ca sugestia evidenta ar fi sa mentionezi si care sint implicatiile/avantajele acestui BIN localizat in Ro versus alte tari

al meu e din UK de ex

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Google Pay de ex functioneaza pe cardurile vechi sau pe cele noi cu BIN din alte tari (si acum acest BIN are 8 cifre ca sa fie exact)

Si probabil alte avantaje care fac discriminare in functie de localizatie (xbox de ex)

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
o alta diferenta ar fi ca esti taxat in moneda in care cardul a fost creat. Deci in cazul meu, in lire, in cazul altora, in lei

deci mie mi se intampla de multe ori sa imi ia din contul de lire pt ca ala e cel implicit, desi aveam euro/lei sau ce vroiam eu sa folosesc

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
M-as fi simtit si io mai bine daca faceai macar o mentiune acolo, ca sunt userul care a adus revolutul in Romania Posted image
No, hai, nu neaparat cu nume si prenume, da' macar cu un link spre topicul pe care l-am deschis.

In rest, nu vad de ce ai inchide topicul din 2017, cand era suficient sa se inchida cel cu tutorialul si sa se dea link catre el in prima postare.

Presimt ca va urma iar o avalansa de intrebari care au mai fost adresate, doar ca acum lumea nu va mai sta sa caute in doua topicuri, ci in trei.

Deja se vede cat de mult a derutat userii, de la cateva pagini de mesaje postate intr-o singura zi, au mai ramas doar niste ramasite.

Ce sa mai zic.. felicitari, tocmai ai reusit sa distrugi topicul cel mai frecventat de pe aria asta.
Si cand ma gandesc ca odinioara ma luptam pe acolo cu blogarasii ciorditori...

Edited by gumball3000, 07 July 2019 - 23:14.


#9
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Intrebare, ca tot nu este prins asta in primul post: merita asigurarea medicala, cea facuta pe zile, in vacante? A facut cineva vreun claim? (conditii)

In afara de asta, daca aveti idee, m-ar interesa 2 aspecte:

- ce inseamna "You must be registered under the healthcare system in your home country" din punct de vedere asigurare la ei? Doar ca platesc in tara asta sau cand sunt plecat, ca ar trebui sa am la mine cardul de sanatate cum am citit pe topicul vechi?

- ce inseamna din punct de vedere medical "Any damage or loss resulting from criminal acts, negligence or fraud." ?
Adica inteleg ca daca ma ocup de fraude si alte chestii criminale si sunt ranit nu ma acopera asigurarea dar neglijenta este o "chestie" foarte vaga si din cauza careia se intampla mereu chestii naspa gen "am trecut pe verde dar am fost neglijent si nu am vazut cum masina nu a oprit la semafor".

#10
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Cred ca acte criminale, frauda sau neglijenta, ale altor persoane si carora le cazi victima. Asa ar parea logic.

#11
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Eu folosesc cardul Revolut pentru shopping online pe site-urile din afara. L-am folosit cu succes si in concediu la bulgari, pentru plati fizice.Posted image

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

Vizualizare mesajMr_Woppit, pe 07 iulie 2019 - 23:08, a scris:

Intrebare, ca tot nu este prins asta in primul post: merita asigurarea medicala, cea facuta pe zile, in vacante? A facut cineva vreun claim? (conditii)

In afara de asta, daca aveti idee, m-ar interesa 2 aspecte:

- ce inseamna "You must be registered under the healthcare system in your home country" din punct de vedere asigurare la ei? Doar ca platesc in tara asta sau cand sunt plecat, ca ar trebui sa am la mine cardul de sanatate cum am citit pe topicul vechi?

- ce inseamna din punct de vedere medical "Any damage or loss resulting from criminal acts, negligence or fraud." ?
Adica inteleg ca daca ma ocup de fraude si alte chestii criminale si sunt ranit nu ma acopera asigurarea dar neglijenta este o "chestie" foarte vaga si din cauza careia se intampla mereu chestii naspa gen "am trecut pe verde dar am fost neglijent si nu am vazut cum masina nu a oprit la semafor".


Nu merita. Și aia pentru ca au excess fee foarte mare.

Când ai nevoie fa la Allianz. Am avut când am plecat anul trecut și am folosit-o cu succes, bani decontări într-o zi după ce am trimis toate mailurile.

Ideea e ca poate vrei sa deconteze un consult și tratament de 50€ doar. Cu Revolut nu poți. Doar eventual dacă mori sau ajungi în spital aiurea

#13
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
va rog postati cum s-a rezolvat in cazul vostru cu sumele dublate de top-up din acst wk...

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,996
  • Înscris: 13.03.2005
Am verificat acum o ora si jumatate in cont la ING si nu era rezolvata problema, dar acum este... au disparut transferurile dublate si" banii sunt la loc".. Deci ING a rezolvat problema !

LE: tranzactiile initiale de duminica dimineata au fost sterse cu totul si acum apar cu data de azi cele corecte.

Edited by wertyck, 08 July 2019 - 08:28.


#15
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

Vizualizare mesajLex404, pe 08 iulie 2019 - 06:43, a scris:

Nu merita. Și aia pentru ca au excess fee foarte mare.

Eu pricepusem ca acel excess fee este pentru cea anuala, nu cea care este day-by-day :D

Bine ca mi-ai zis, mersi.

#16
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 05.12.2016
E un fel de franșiză

#17
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
wertyck: confirm ca si la BRD au intrat inapoi cu minus suma dublata.
deci rezolvat si la BRD

#18
Gabi10017

Gabi10017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 14.01.2018
Am primit si eu un mesaj de la Revolut, vineri seara, cum că ar avea probleme cu 'noua bancă partenera' iar transferul bancar pe care il facusem ar ajunge luni. Transferul a ajuns, iar dupa BIC mi-am dat seama si care este 'noua bancă parteneră' și anume ING.
Oare sa ne asteptam la IBAN-uri românești?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate