Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Revolut - Better than your bank - FARA PROMOTII!

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
13795 replies to this topic

#8371
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 14.03.2008
Salutare,
A reusit cineva sa configureze si sa si functioneze alimentarea automata?
A reusit cineva sa lege un cont (link your bank account) după alimentare?

Attached Files



#8372
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postdanidnc, on 17 februarie 2021 - 09:08, said:

Nu am avut nimic blocat, in ziua cand mi-a aparut contul blocat( 1 octombrie 2020) am trimis documentele si s-a deblocat instant, ramanand doar notificarea ca verificarea mea este in progres.
In afara de faptul ca sunt foarte bagaciosi si vor totul si etc.... si reveneau dupa 1 luna si cerea alta persoana exact aceleasi documente.... ce sa zic, am avut rabdare, le-am trimis ptr ca imi place revolut si chiar il folosesc.
Probabil ca primul operator care ti-a deblocat contul, trebuia sa mai dea un check la vreo optiune din softul la care avea acces (de ex: verificare terminata), dar a uitat si contul tau ramanea in procesare, pana a cazut pe mana unia care se pricepea.Posted Image

#8373
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011

View Postberliotz, on 17 februarie 2021 - 10:10, said:

Salutare,
A reusit cineva sa configureze si sa si functioneze alimentarea automata?
A reusit cineva sa lege un cont (link your bank account) după alimentare?
Eu am legat un cont dar nu pt că am vrut, erau niște probleme la alimentarea cu cardul dar am dezactivat-o imediat. Poate sunt mai paranoia dat nu am încredere să-mi contul conectat la ei :)

#8374
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 06.02.2011
Se pare ca baietii de la revolut mai strag inca o data cureaua, au mai scazut din beneficii si au bagat noi comisioane. Probabil si-au atins targetul de useri si de acum usor, usor tot mai taie :) Azi am primit email.

We've been working hard to improve your Revolut experience and have made some updates to our features. As a result, we’ve also made some changes to our Terms & Conditions that we’d like to share with you. Trading changes will take effect on March 1, 2021, while ATM and International Money Transfer changes will take effect on April 23, 2021.
Trading
We are restructuring trading allowances and pricing as follows:
Standard users will receive one commission free trade per month (previously 3).
Plus users will continue to receive three commission free trades per month.
Premium users will receive five commission free trades per month (previously 8).
Metal users will continue to receive unlimited commission free trading.
Lastly, the custody fee will change from one basis point (0.01%) of asset value per annum to twelve basis points (0.12%) of asset value per annum. Applicable SEC and FINRA fees on US Stock trading may still apply.

ATM Withdrawals
If you're on a Standard plan
As a reminder, there is currently a GBP200 limit on free monthly ATM withdrawals on our Standard plan. After this, you begin paying a 2% fee. We are changing this, by adding a limit on the total number of ATM withdrawals as well, and by setting a minimum fee once your free allowance runs out.
Going forward:
Your GBP200 free monthly limit will remain the same, and once you hit it you will still begin paying a fee. We are also introducing a limit of five ATM withdrawals as well. Once you hit this, you will also begin paying a fee. Both of these limits apply independently. You will start paying a fee as soon as you hit one, even if you don’t hit the other. The fee is still 2%, but we are adding a minimum fee of GBP1. This means you will pay the greater of GBP1 or 2% of the withdrawal.

If you're on a Plus, Premium or Metal Plan
Our free ATM withdrawal limits for Plus, Premium and Metal customers will remain the same, and we are not limiting the number of withdrawals you can make fee-free on these plans. Fees on ATM withdrawals above these limits will stay the same, at 2%, but we are also introducing a minimum fee of GBP1 per withdrawal.
International Money Transfers
Our most popular payment types, used by over 90% of our customers, will remain fee-free. These include:
Free local bank transfers in your home currency
Free local and international transfers in Euros to any country within SEPA (which includes EU/EEA countries, the UK, Switzerland)
Free transfers to other Revolut customers (peer-to-peer) in any country in the world
The following fee changes will only affect customers sending money outside the SEPA area (which includes EU/EEA countries, and the UK, Switzerland), or if you are making a cross-border transfer in a currency other than Euros.
Currently, Revolut offers two types of international transfer: “cross-border” transfers and “SWIFT” payments. They each have two separate allowances:
Standard and Plus customers get one free cross border transfer per month, then pay GBP0.5 per transfer. SWIFT transfers cost either GBP3 or GBP5, depending on currency.
Premium and Metal customers do not pay fees for cross-border transfers and get one free SWIFT transfer per month, and then pay GBP3 or GBP5, depending on currency.

What's changing
We are combining “cross-border” and “SWIFT” into one simple and transparent category we call “international payments”.
International transfer fees will range between GBP0.3 and GBP5, depending on how much you transfer and where. Our Premium and Metal customers will still benefit from an allowance of payments for free, while EUR transfers within SEPA countries (including the UK) will remain free for all customers.
Standard and Plus. No fee-free allowance. These plans are best suited for those who only occasionally send international transfers.
Premium. One fee-free international payment per month. Best for people who make international transfers on a monthly basis.
Metal. Three fee-free international payments per month. Best for those who frequently send international transfers.

#8375
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,994
  • Înscris: 13.03.2005
Asta se întâmplă și pentru că azi se lăudau că au atins 15.000.000 de.clienti. Are balta peste!

Edited by wertyck, 18 February 2021 - 00:27.


#8376
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmaladetz, on 18 februarie 2021 - 00:08, said:


Sper sa nu par fra bun simt. Ai putea, te rog, sa punctezi in cateva cuvinte ce s-a schimbat? Nu prea imi arde acum.

Ce mi-a sarit in ochi,  acum avem maxim 5 retrageri pe luna. Deci chiar daca nu ai depasit limita de 200euro/GBP, 800 lei, tot vei plati o taxa la a6'a retragere. Cine avea de gand sa retraga cate 10-20-30 lei o data.. sa se mai gandeasca.
Iar minimul este de 1GBP. Chit ca dupa ai retras 100 lei, taxa minima va fi undeva la 5 lei si ceva, in loc de 2 lei.. Bun asa...

Edited by MembruAnonim, 18 February 2021 - 00:32.


#8377
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
mi se pare doar o direcionare de la planul free catre cele platite, ce este foarte logic.
cine vrea plan free si totusi retrageri mari, tranferuri multe mari...ar trebui sa caute alta banca si sa vada ca nu prea exista.

#8378
IceC

IceC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 13.01.2007

View Postdanidnc, on 17 februarie 2021 - 09:08, said:

.... ce sa zic, am avut rabdare, le-am trimis ptr ca imi place revolut si chiar il folosesc.

In momentul in care nu ai nimic de ascuns si il folosesti pentru ca "iti place" mi se pare normal sa ai rabdare cu ei si sa treci cu vederea unele minusuri (nu exista numai plusuri)... cand tu folosesti Revolut doar sa fugi de ANAF sau alte "magarii" e normal sa te deranjeze si sa faci scandal ...

Edited by IceC, 18 February 2021 - 09:03.


#8379
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 05.08.2011
Pare ca Revolut aplica strategia Netflix unde pachetul ala cel mai mic e useless si nu-l cumpara nimeni. Pachetele Plus si Premium de la Revolut sunt degeaba, ofera in mare parte ce oferea cel Standard free. De acum ori alegi Metal, ori mai bine ramai pe Standard free. Cu noile comisioane mai bine aleg sa imi pun din nou in portofel cardul de Raiff Premium, actiunile le retrag si apoi migrez banii catre Etoro sau alte platforme.

Edited by skilton, 18 February 2021 - 14:30.


#8380
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016

View Postskilton, on 18 februarie 2021 - 14:30, said:

Pare ca Revolut aplica strategia Netflix unde pachetul ala cel mai mic e useless si nu-l cumpara nimeni. Pachetele Plus si Premium de la Revolut sunt degeaba, ofera in mare parte ce oferea cel Standard free. De acum ori alegi Metal, ori mai bine ramai pe Standard free. Cu noile comisioane mai bine aleg sa imi pun din nou in portofel cardul de Raiff Premium, actiunile le retrag si apoi migrez banii catre Etoro sau alte platforme.

Da, asa pare ca ar fi solutia. Eu am niste cripto (la care ma taxeaza la orice miscare cu 2.5%) si 2 fractii de actiuni pe care le vand luna viitoare cand am miscarile gratuite, imi iau banii si ma mut pe Etoro. Cu ocazia asta m-au ajutat sa ma hotarasc.

Planul Metal nu renteaza la mine, nu castig la ce am acolo cat trebuie sa platesc, deci, voi fi pe minus. Nu, mersi.

#8381
Zoot

Zoot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 13.03.2003
Mda, de la 0.01 % la 0.12 % custody au cam sarit putin calul. Suma nu ar fi mare dar cresterea e putin nesimtita, trecem si noi pe 212 daca asa se poarta.

#8382
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
nu pot trasfera fonduri...
am banii si vreau sa ii trasfer si nu este cine stie suma +100 euro

dau send si nu se intampla absolut nimic,
ma intreaba daca confirm si apoi zic "Yes, Continue..." si apoi nimic....
suma este tot la mine si evident la cel ce trebuie sa o primeasca nu este
la voi merge sau si voi aveti probleme ?

radu_alexandru19: monese l-ai studiat ....
pare o solutie sau nu ?...zic si eu.

Edited by Mihai_3, 18 February 2021 - 16:46.


#8383
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMihai_3, on 18 februarie 2021 - 16:45, said:


radu_alexandru19: monese l-ai studiat ....
pare o solutie sau nu ?...zic si eu.

N-am studiat Monese. Are cripto si actiuni, la fel ca Revolut ?
Ca eu la asta fac referire. In rest, nu am alte probleme cu Revolut.

Ce ar aduce in plus sau diferit Monese de Revolut ? Intreb serios, chiar nu am studiat aceasta varianta.

#8384
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
intrebare scurta/raspuns scurt: stiu discutia mai veche, cum ca daca faci topup la Revolut de pe card Mastercard iti ia comision. Se mai intampla treaba asta? Eu am card Visa, nu am platit niciodata ceva, voiam sa ii fac cont si nevestii, dar ea are card Master si voiam un update. Multumesc.

#8385
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postmihail75, on 18 februarie 2021 - 17:46, said:

intrebare scurta/raspuns scurt: stiu discutia mai veche, cum ca daca faci topup la Revolut de pe card Mastercard iti ia comision. Se mai intampla treaba asta? Eu am card Visa, nu am platit niciodata ceva, voiam sa ii fac cont si nevestii, dar ea are card Master si voiam un update. Multumesc.
Daca este card de credit, da, cam toate bancile fac asta. Daca este card de debit nu.

#8386
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
nu, e card de debit (de salar)

#8387
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 02.03.2007
Se duce naibii si Revolut pentru tranfer de bani international in alta moneda decat euro (unde e gratuit si la banci clasice romanesti) sau la retrageri de la atm in concedii.
5 retrageri pe luna si plati de 1000€ la curs fx e deja insuficient pentru concediul unei familii in afara Europei. Mai vreo 2 “ajustari” de comisioane si intra la sertar cardul.

#8388
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005
Promoțiile se mai și termină. Revolut nu e non-profit deci era de așteptat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate