Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Revolut - Better than your bank - FARA PROMOTII!

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
13908 replies to this topic

#7777
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,160
  • Înscris: 06.02.2011

View PostRobert_ro, on 06 decembrie 2020 - 00:20, said:


Pai de asta l-au inchis, daca il foloseasi si ca un card normal nu aveai probleme, adica daca il folosesti doar ca western union gratuit cam 90% din sumele de bani care le invarti e normal sa il inchida.
Revolut e facut si pentru transferuri, nu spune nicaieri ca trebuie sa-l folosesti ca si card normal, iar el daca invarte acele sume lunar probabil are premium sau metal deci plateste pentru acele servicii. Problema e ca cei de la Revolut uneori sunt de-a dreptul cretini si nu ai cu cine te intelege. Ei acum vad ca tot incearca sa convinga lumea sa-si vireze salarul in contul revolut, eu cred ca mai intai ar trebui sa-si rezolve tampleniile ce le fac cu blocarea conturilor. Nu vad de ce sa-ti muti salarul la ei cand risti tot felul de tampenii cand ai o banca normala clasica si care nu vine cu tot felul de surprize....

#7778
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,162
  • Înscris: 05.05.2003
Sistemul de avertizare este aiurea facut... s-a intamplat de multe ori sa blocheze un cont care nu a fost folosit o luna sau doua - poate a avut omul probleme!
Atata timp cat sumele rulate sunt sub limitele lor nu ar trebui sa fie probleme... aiurea e cand blocheaza conturile pentru sume gen 100 euro sau 200 euro, ca au venit ele nu stiu de unde sau prin transfer de la nu stiu ce companie.

#7779
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Am uitat sa precizez ca acele transferuri sunt facute exclusiv catre alte conturi Revolut,nu cred ca am transferta vreodata din revolut catre un cont bancar.
As vrea sa vad si eu unde scrie ca nu am voie sa fac transferuri catre Revolut decat maxim xxx ron/eur/usd .

#7780
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,335
  • Înscris: 28.10.2018
Sansele sunt sa ti se fi cerut sa faci dovada ca fondurile transferate nu sunt ilicite.

Probabil ai ignorat.

Exista o legislatie europeana foarte stricta in privinta combaterii spalarii banilor si finantarii organizatiilor teroriste:

https://ec.europa.eu...st-financing_en

Toate bancile trebuie sa se supuna si sa execute un numar de verificari obligatorii, altfel pierd licenta bancara.

Vezi ce ai incalcat din legislatia aia.

Edited by abac, 06 December 2020 - 14:05.


#7781
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Nu am primit nici o cerere de verificare nimic,direct mailul respectiv.
In fine nu e mare pierdere,exista viata si fara Revolut,precum exista si alte servicii care sa imi acopere nevoile.

#7782
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,335
  • Înscris: 28.10.2018
pai vezi ca si celelalte banci or sa iti ceara acelasi lucru. Mai verifica spamul din cand in cand.

#7783
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Ce imi plac mie desteptii astia care dau sfaturi inutile pe forumuri.
De unde stii ca nu verific spamul?
Repede se da cu parerea ca oricine posteaza o problema face activitati ilicite.
Daca e nevoie am documente doveditoare pt provenienta banilor in caz ca imi cer bancile,dar repet Revolut nu a cerut nimic doar au trimis notificare ca imi inchid contul fara nici o alta explicatie.

#7784
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,162
  • Înscris: 05.05.2003

View Postcrissty, on 06 decembrie 2020 - 13:57, said:

Am uitat sa precizez ca acele transferuri sunt facute exclusiv catre alte conturi Revolut,nu cred ca am transferta vreodata din revolut catre un cont bancar.
As vrea sa vad si eu unde scrie ca nu am voie sa fac transferuri catre Revolut decat maxim xxx ron/eur/usd .

Catre conturi Revolut din familie sau catre alte conturi Revolut ?
In cazul meu sunt 3 Revolut-uri in familie si aveam cam 2-3 transferuri saptamanale intre ele si cu toate astea nu s-a aprins nimic desi era inclusiv locatia identica!
Singurul caz dar usor a fost cand sotia si-a schimbat telefonul si a instalat acolo Revolut... au cerut din senin buletinul mamei si un selfie dar fara sa apuce sa blocheze (inainte de schimbarea telefonului au fost transferati banii din contul ei spre contul mamei).

Edited by rz, 06 December 2020 - 14:38.


#7785
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postrz, on 06 decembrie 2020 - 14:36, said:

Catre conturi Revolut din familie sau catre alte conturi Revolut ?
In cazul meu sunt 3 Revolut-uri in familie si aveam cam 2-3 transferuri saptamanale intre ele si cu toate astea nu s-a aprins nimic desi era inclusiv locatia identica!
Singurul caz dar usor a fost cand sotia si-a schimbat telefonul si a instalat acolo Revolut... au cerut din senin buletinul mamei si un selfie dar fara sa apuce sa blocheze (inainte de schimbarea telefonului au fost transferati banii din contul ei spre contul mamei).
Nu sunt din familie,sunt prieteni.
Aceleasi 4-5 conturi in fiecare luna

#7786
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,162
  • Înscris: 05.05.2003
Am inteles acum... nu stiu ce sa zic dar oricum nu este ok sistemul lor de alarmare.
Cu greu vor scapa de ''stampila'' asta... de fintech care blocheaza conturile

#7787
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,335
  • Înscris: 28.10.2018

View Postcrissty, on 06 decembrie 2020 - 14:31, said:

Ce imi plac mie desteptii astia care dau sfaturi inutile pe forumuri.
De unde stii ca nu verific spamul?
Repede se da cu parerea ca oricine posteaza o problema face activitati ilicite.
Daca e nevoie am documente doveditoare pt provenienta banilor in caz ca imi cer bancile,dar repet Revolut nu a cerut nimic doar au trimis notificare ca imi inchid contul fara nici o alta explicatie.

Post de romanache oparit.

Eu participam in discutie civlizat. Tu poti sa ingrosi din sorici. Nu-i bai ;)

#7788
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postcrissty, on 06 decembrie 2020 - 16:37, said:

Nu sunt din familie,sunt prieteni.
Aceleasi 4-5 conturi in fiecare luna
Te-am mai intrebat cum incarcai cardul revolut si inca cateva chestii, dar daca nu raspunzi, este normal sa ne gandim la chestii de genu'.
Cred ca primeai banii pe cont din alta sursa, iar tu ii redistribuiai prin revolut. Am dreptate?
Din 20000 de ron cati erau incarcati de tine de pe un card al tau si cati erau din alta sursa?
Alta sursa inseamna un cont bancar care nu era pe numele tau.
Cat timp ai folosit cardul in felul asta?
Iar nu o sa raspunzi si iar o sa zici ca ne gandim la ceva ilegal.

Edited by menaloty, 06 December 2020 - 18:33.


#7789
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,160
  • Înscris: 06.02.2011

View Postcrissty, on 06 decembrie 2020 - 16:37, said:

Nu sunt din familie,sunt prieteni.
Aceleasi 4-5 conturi in fiecare luna
Ai incercat sa vorbesti cu ei sa incerci sa clarifici un pic problema? Mie cand mi-au cerut sursa banilor am primit o singura notificare pe care am ignorat-o din greseala, credeam ca e doar vreo reclama, abia cand am vazut ca am contul blocat am intrat in legatura cu ei, le-am trimis tot ce au cerut si in cateva ore contul mi-a fost deblocat. Chiar si asa e aiurea, daca de exemplu eram intr-o vacanta si nu aveam acces la toate actele ce le-am trimis, senzatia nu ar fi una tocmai placuta....

#7790
Bernard77

Bernard77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 14.04.2017

View Postcrissty, on 06 decembrie 2020 - 14:31, said:

Ce imi plac mie desteptii astia care dau sfaturi inutile pe forumuri.
De unde stii ca nu verific spamul?
Repede se da cu parerea ca oricine posteaza o problema face activitati ilicite.
Daca e nevoie am documente doveditoare pt provenienta banilor in caz ca imi cer bancile,dar repet Revolut nu a cerut nimic doar au trimis notificare ca imi inchid contul fara nici o alta explicatie.

Da, se intampla.
Poate nu le-a placut fata ta, nu e nimeni obligat sa iti tina contu' deschis ca tu esti Cristi si ai basca. Dupa cum si mie mi-au tinut contul blocat cu bani in el vreo saptamana ca asa au avut chef.

Mai departe, astia de aici de pe forum printre care ma numar si eu nu avem de unde sa stim care sunt motivele, putem doar sa ne dam cu presupusul - in necunostinta de cauza, desigur.

#7791
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,747
  • Înscris: 30.08.2006
A fost notificat cu 2 luni inainte ca va avea contul inchis.
In principiu contul a fost inchis pentru nerespectarea termenilor si conditiilor de utilizare a serviciilor Revolut.
https://www.revolut....-account-closed
"We may also decide to close or suspend your account for other reasons.
We would contact you through the Revolut app at least two months before we do this"

#7792
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View Postmenaloty, on 06 decembrie 2020 - 18:26, said:

Te-am mai intrebat cum incarcai cardul revolut si inca cateva chestii, dar daca nu raspunzi, este normal sa ne gandim la chestii de genu'.
Cred ca primeai banii pe cont din alta sursa, iar tu ii redistribuiai prin revolut. Am dreptate?
Din 20000 de ron cati erau incarcati de tine de pe un card al tau si cati erau din alta sursa?
Alta sursa inseamna un cont bancar care nu era pe numele tau.
Cat timp ai folosit cardul in felul asta?
Iar nu o sa raspunzi si iar o sa zici ca ne gandim la ceva ilegal.
Erau incarcati prin top-up de pe un card personal la Raiffaisen.
Il folosesc asa de prin 2017.
Am incercat sa vorbesc cu ei pe chat dar nu se obosesc sa raspunda.
Scopul postului era doar de informare,nu sa isi dea diversi cu parerea ca am facut eu tot felul de activitati ilicite,ca nu imi verific spamul,ca nu stiu sa citesc o notificare daca am primito.
Dupa cum ziceam exista si fara Revolut viata,exista si altii care ofera servicii asemanatoare.
Iar de raspuns la curiozitatile celor care intreaba raspund cand intru pe forum,nu stau non-stop conectat la forum.

View PostLeo2006, on 06 decembrie 2020 - 19:21, said:

A fost notificat cu 2 luni inainte ca va avea contul inchis.
In principiu contul a fost inchis pentru nerespectarea termenilor si conditiilor de utilizare a serviciilor Revolut.
https://www.revolut....-account-closed
"We may also decide to close or suspend your account for other reasons.
We would contact you through the Revolut app at least two months before we do this"
As putea sti si eu de unde ai aceasta pretioasa informatie ca am fost notificat,si totusi eu nu am primit aceasta notificare??

#7793
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Acum daca tot discutam anonim pe internet despre subiect, spune-ne si noua care era sursa fondurilor pe care le incarcai in Revolut cu cardul propriu si care era motivul pentru care transferai catre cele 4-5 persoane lunar acei bani.
Dupa asta putem sa iti spunem si motivul pentru care ti-a fost inchis contul.

#7794
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 07.01.2014
Că asta ne f*te pe noi grija, de unde are el banii?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate