Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cum tin fereastra doar crapata putin, fara sa stea deschisa prea mult?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Intrebare ciudata, asa ca hai sa va explic pe scurt ce vreau:
- in apartamentul anterior (stau cu chirie) aveam niste geamuri de termopan/tamplarie de lemn, erau mari, mai lungi decat de obicei, si probabil datorita greutatii/faptului ca erau mai solide, coroborat cu faptul ca apartamentul era orientat longitudinal pe partea sudica (adica nu se forma usor curent dintr-o parte in alta), puteam tine f. usor geamul usor crapat doar (oscilobatant, doar partea de sus), inclusiv iarna, pentru aer proaspat, fara a se racori in casa. In sufragerie in special unul dintre geamuri statea permanent in pozitia asta, vara/iarna, si doar de cateva ori s-a intamplat sa fie impins de curentul de aer, de obicei cand se deschidea usa de la intrare sau balconul de pe partea opusa, dar nici atunci des
- apartamentul curent are geamuri termopane, dar PVC, ceva mai "ieftine" ca design la partea de incuietori, si desi toate au si aici functia de a sta deschise oscilobatant, nu prea stau deloc intr-o pozitie de a fi doar crapate putin, au tendinta de a se deschide direct in pozitia maxima. Contribuie la asta pe langa calitatea mai indoielnica a incuietorilor si faptul ca apartamentul e orientat nord-sud, ceea ce e bine acum vara pentru ca circula foarte bine aerul dintr-o parte in alta, dar...cam mult, adica cateodata vajaie de-a binelea vantul prin ele si intra mult praf asa ca suntem nevoiti sa le cam inchidem in astfel de zile "vantoase".

Am cautat pe internet incercand sa dau de vreun gadget/dispozitiv pe care sa il atasez (temporar) pe lateral sau habar n-am cum, care sa-mi permita sa crap geamul doar o țâră, la fel partea de deasupra preferabil si nu partile.

Daca ati vazut un asemenea dispozitiv, cum s-ar numi, preferabil in engleza ca o sa ma uit de el pe net (daca ma duc aici la un magazin DIY cu ceha mea de balta n-a sa inteleaga aia nimic-nimic) v-as fi foarte recunoscatoare :)

Mersi

#2
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Pui un creion si lipești cu scotch fereasta.

#3
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Alege din astea...   https://www.google.r...i30.se8QbP5PUFk

Edited by sandy76, 07 July 2019 - 16:19.


#4
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Cauta "blocator ferestre"

#5
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Geamurile nu sunt puse la boloboc.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pune si dumneata o pana de lemn sau polistiren extrudat  intre glaf si fereastra.  
oricum, trebuie sa le tii deschise doar noaptea, ca ziua iti intra caldura in casa.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Folosesti 2 clesti legati cu o sfoara/tija de dimensiunea dorita..

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
E posibil ca geamul sa nu fie bine reglat/montat - uneori in timp apar ceva probleme si trebuie reglat din nou dupa cativa ani.
Unele sisteme de feronerie permit si inchiderea pe aerisire - in afara de pozitia cu manerul orizontal sau vertical mai au una la 45 de grade - fereastra se deschide cam 4-5mm.

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 corina_geo, on 07 iulie 2019 - 16:04, said:

Cum tin fereastra doar crapata putin, fara sa stea deschisa prea mult?
Mersi
Fa cum a zis userul @rich1974, pune "o pana de lemn sau polistiren extrudat intre glaf si fereastra" sa nu se mai miste.

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008

 eiffel, on 07 iulie 2019 - 16:57, said:

Unele sisteme de feronerie permit si inchiderea pe aerisire - in afara de pozitia cu manerul orizontal sau vertical mai au una la 45 de grade - fereastra se deschide cam 4-5mm.

Se numeste micro-ventilatie. Dar nu toate termopanele o au

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
https://www.ikea.com...ducts/50283105/

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 super8, on 07 iulie 2019 - 17:03, said:

Fa cum a zis userul @rich1974, pune "o pana de lemn sau polistiren extrudat intre glaf si fereastra" sa nu se mai miste.
Cred ca este dificil, spre imposibil, sa proptesti asa ceva cu pana:

Attached File  oscilo.jpg   85.77K   15 downloads

Edited by pasilla, 07 July 2019 - 17:11.


#13
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Hai măi pune scotchul si gata. E 1 euro o rolă. Folosești zilnic cate 10 cm. Stai in chirie, ai chef de investit ?

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ferestrele sunt grele. Nu cred ca niste scocica rezista.
Nu ai vrea sa se rupa/desprinda si fereastra sa cada libera....ca pasarea cerului.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Se numeste micro-ventilatie. Dar nu toate termopanele o au   
De-asta am si specificat "unele". Dar nu stii pana nu verifici.

Quote

Ferestrele sunt grele. Nu cred ca niste scocica rezista.
Nu ai vrea sa se rupa/desprinda si fereastra sa cada libera....ca pasarea cerului.   
Nu cade decat cativa cm - ea oricum se deschide si pe vertiucala - pune scoci doar cat sa nu se deschida de tot.

#16
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

 pasilla, on 07 iulie 2019 - 17:18, said:

Ferestrele sunt grele. Nu cred ca niste scocica rezista.
Nu ai vrea sa se rupa/desprinda si fereastra sa cada libera....ca pasarea cerului.

Nu se rupe si nu se desprinde.  Că stă tot in balamale.
Inițiatoarea vrea un reglaj mai fin la cât se deschide pe oscilo batant. Nu există asa ceva la preț rezonabil.
Pui o pană si fixezi pe poziție. Rezista scocica. Pui de ala maro, de ambalat cu el.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 eiffel, on 07 iulie 2019 - 17:25, said:

Nu cade decat cativa cm - ea oricum se deschide si pe vertiucala - pune scoci doar cat sa nu se deschida de tot.

 Amaryl, on 07 iulie 2019 - 17:31, said:

Nu se rupe si nu se desprinde.  Că stă tot in balamale.
Inițiatoarea vrea un reglaj mai fin la cât se deschide pe oscilo batant. Nu există asa ceva la preț rezonabil.
Pui o pană si fixezi pe poziție. Rezista scocica. Pui de ala maro, de ambalat cu el.
Ok. Cum ziceti voi !

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
microventilatie, manerul undeva intre deschis si batant, simti la mana cand ramane agatat in cleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate