Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mini-balon romanesc in jurul globului

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Da si asta e, csf. Macar s-a incercat. Acum e deasupra muntilor din Georgia.

Nu stiu de ce dar mi se pare o jucarie frumoasa.

#38
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004
"SILE..., la ăștia nu le trece cu bătaia, mo!"

Ete pix-ul...

Principiul rachetelor refolosibile a fost descoperit dintr-o joacă de copil.

Să nu vină RUȘII peste noi că am belit-o BOȘILOR..., care sunteți voi.

Aștept răspuns de la DOMNU` Godină în legătură cu permisul categoria B.

Vorbesc serios...

NU SUNT ROBOT ȘI NU SUNT NICI ÎN VACANȚĂ JUDECĂTOREASCĂ.

De aproape 40 de ani studiez problema parașutelor - balonaș.

Am studiat despre mardeală, hărneală, navete spațiale, rachete SATAN, parașute - balonaș, extratereștri, psihiatrie politică, Grădina Maicii Domnului, revoluții..., am parcurs tot Sistemul Solar, am stat de vorbă cu extratereștri, cu ultimii trei președinți ai Americii și ai Rusiei iar acum m-am hotărât să mă întorc la visul meu din copilărie.

Elon Musk vrea să trimită un "LOGAM" pe orbită cu ajutorul unui PIX albastru.

Este nevoie de aprobare din partea Poliției Române pentru permis categoria B, sau nu?

Menționez că am toate aprobările de la CIA și NASA pentru PIX-ul refolosibil.

Salutări lu` domn Mitică.

Cu respect,
Parașuta-balonaș.

#39
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018

View Postyagi, on 08 iulie 2019 - 20:27, said:

"SILE..., la ăștia nu le trece cu bătaia, mo!"

Ete pix-ul...

Principiul rachetelor refolosibile a fost descoperit dintr-o joacă de copil.

Să nu vină RUȘII peste noi că am belit-o BOȘILOR..., care sunteți voi.

Aștept răspuns de la DOMNU` Godină în legătură cu permisul categoria B.

Vorbesc serios...

NU SUNT ROBOT ȘI NU SUNT NICI ÎN VACANȚĂ JUDECĂTOREASCĂ.

De aproape 40 de ani studiez problema parașutelor - balonaș.

Am studiat despre mardeală, hărneală, navete spațiale, rachete SATAN, parașute - balonaș, extratereștri, psihiatrie politică, Grădina Maicii Domnului, revoluții..., am parcurs tot Sistemul Solar, am stat de vorbă cu extratereștri, cu ultimii trei președinți ai Americii și ai Rusiei iar acum m-am hotărât să mă întorc la visul meu din copilărie.

Elon Musk vrea să trimită un "LOGAM" pe orbită cu ajutorul unui PIX albastru.

Este nevoie de aprobare din partea Poliției Române pentru permis categoria B, sau nu?

Menționez că am toate aprobările de la CIA și NASA pentru PIX-ul refolosibil.

Salutări lu` domn Mitică.

Cu respect,
Parașuta-balonaș.


Tu raspunzi aici din acel balonas mic mic !? ;)

#40
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
:)

Mini-balonasul deasupra Georgiei. Am observat ca la altitudinea de cca 10 km, deasupra Romaniei, in ziua lansarii, am avut o medie de -5 grade C si chiar -9 pe alocuri. In Georgia e mai cald, avem momentan 4,8 grade. Interesant. 1400 km parcursi (la mai mare). Si viteza s-a marit putin de la o medie de 44 km/h e acum 52.

#41
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004

View PostRosebud09, on 08 iulie 2019 - 21:43, said:


Gluma gluma dar intreci masura !!

Fatal erorr la podul Basarab!!!

Nu am devalizat nici o bancă, nu învârt banii cu lopata ca paraziții de lux, nu am colaborat cu escrocii de la ARCA și nici nu am de gând.

Când doi îți spun că ești beat, du-te și te culcă!

Nu scoți sabia din teacă și începi să căsăpești stânga-dreapta la tăiat împrejur.
Priviți CERUL!
Dar nu cum o faceți aici.

Pe unde circulă parașutele-balonaș mai există o judecată.

Iar cei cinstiți nu au de ce să se teamă pentru că judecata lui Dumnezeu este dreaptă.

#42
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostXlander, on 08 iulie 2019 - 22:09, said:

Si viteza s-a marit putin de la o medie de 44 km/h e acum 52.
La un moment dat era 41. Azi dimineata.

#43
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Asta inseamna ca nu e intr-un curent-jet ci aiurea.
Daca este, si nu e vorba decat de un fake pe computere.

Sa dai drumul la asa un balon, intentionat, fara o pregatire amanuntita tine de o crasa iresponsabilitare, vecina cu nebunia.
De aceea, daca treaba e pe bune si oamenii aia sunt intregi la cap cu siguranta ca au luat sau macar incercat sa ia masuri, pentru ca un obiect din acela lasat bezmetic reprezinta un risc important pentru avioane.

Intotdeauna, cand e vorba de chestii din astea zburatoare, fie ca sunt baloane, aeromodele sau rachete de amatori trebuie obtinuta permisiunea de la Autoritatea Aeronautica sau toate autoritatile din domeniu de pe traseul prevazut, cu data, ora, altitudinea, traseu, etc. Trebuie informate, pentru ca, mai ales in situatii cand obiectul e mic radarele nu-l pot repera, sau nu o pot face in timp util. In cazul balonului acestuia, foarte mic, sansele sa fie prins de vreun radar sunt infime, mai ales daca nu e din material reflectorizant.

Chiar si asa exista un risc, odata sa nu se obtina permisiunea de survol intr-o regiune si atunci operatiuna nu mai poate incepe deloc, fie apar deviatii mari iar “ aprobarile” nu vin instant, daca vin, ci uneori pot veni dupa saptamani de zile.

Acum mai e o treaba cu altitudinea aceea. Peste 10.000 m zboara avioanele de cursa lunga, nu astea care bat Europa in lung si-n lat. Totusi imposibil sa nu existe totusi macar cateva curse, la mare inaltime, care sa nu treaca pe aproape. Chiar daca jucaria carata de balon nu e mai mare decat un celular, e destul sa avarieze un avion.

Deci zic ca treaba e cu cantec, daca nu cumva e o facatura.

Nu spun ca nu au existat tentative sau zboruri reusite, pe distante mari, cu baloane, dar au fost complet altfel organizate, mediatizate si nu pe deasupra zonelor populate sau cu multe trasee pentru avioane. Acolo, pe oceane, prin Noua Zeelanda sau Australia, e alta poveste, sau cu baloane gigantice, organizat de NASA, la altitudini de zeci de km.

#44
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Ia uitați ce frumos zboară baloanele Google, alea care dau net zonelor izolate. Project Loon se numește. Dar nu-s nebuni să le țină la 10 kilometri ci între 15-20.

Attached Files


Edited by caiuscorneliu, 09 July 2019 - 04:30.


#45
Sicosan

Sicosan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.06.2010
Prognoza curentilor pentru ziua de azi.

Catre: yagi & abac
Daca aveti chef de glume deschideti un alt topic.
Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  NOAA.png   137.27K   19 downloads


#46
humaila

humaila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,071
  • Înscris: 08.10.2009
@Sicosan: il poti recupera?
Daca da, cum faci?

#47
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006
La ora asta la care scriu - 18:53 - e deasupra Kazahstanului, cu posibilitatea de a intra în Uzbekistan.

Oare după ce va trece de aceste ţări, va intra în Rusia sau în China ? Dacă da, înseamnă că acolo va fi sfârşitul călătoriei: ruşii şi chinezii vor activa anti-aeriana. Posted Image

Edited by lupini, 09 July 2019 - 17:54.


#48
Sicosan

Sicosan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.06.2010

View Posthumaila, on 09 iulie 2019 - 15:32, said:

@Sicosan: il poti recupera?
Daca da, cum faci?

Ce sa recuperez?

#49
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postlupini, on 09 iulie 2019 - 17:54, said:

Oare după ce va trece de aceste ţări, va intra în Rusia sau în China ? Dacă da, înseamnă că acolo va fi sfârşitul călătoriei: ruşii şi chinezii vor activa anti-aeriana. Posted Image
Si daca nu o fac va lasati de propaganda ? Posted Image

#50
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PostRosebud09, on 09 iulie 2019 - 02:51, said:

... Acolo, pe oceane, prin Noua Zeelanda sau Australia, e alta poveste, sau cu baloane gigantice, organizat de NASA....


Doar NASA ! ?
Evident ca alta poveste/povesti !

#51
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016
ICT1 a mai trecut pe acolo si nu s-a intamplat nimic.
Atentie in schimb la zonele cu baze ale alienșilor :naughty:

Romania
Bulgaria
Serbia
Ungaria
Slovacia
Polonia
Belarus
Rusia
Kazakhstan
Uzbekistan
Tajikistan
Kyrgyzstan
China
Mongolia
Japonia

#52
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostRosebud09, on 09 iulie 2019 - 02:51, said:

Asta inseamna ca nu e intr-un curent-jet ci aiurea.
Daca este, si nu e vorba decat de un fake pe computere.

Sa dai drumul la asa un balon, intentionat, fara o pregatire amanuntita tine de o crasa iresponsabilitare, vecina cu nebunia.
De aceea, daca treaba e pe bune si oamenii aia sunt intregi la cap cu siguranta ca au luat sau macar incercat sa ia masuri, pentru ca un obiect din acela lasat bezmetic reprezinta un risc important pentru avioane.

.............................
Deci zic ca treaba e cu cantec, daca nu cumva e o facatura.

Nu spun ca nu au existat tentative sau zboruri reusite, pe distante mari, cu baloane, dar au fost complet altfel organizate, mediatizate si nu pe deasupra zonelor populate sau cu multe trasee pentru avioane. Acolo, pe oceane, prin Noua Zeelanda sau Australia, e alta poveste, sau cu baloane gigantice, organizat de NASA, la altitudini de zeci de km.
De fapt radioamatorii si nu numai ei au lansat frecvent asemenea baloane, nu este ceva nemaintilnit, se intimpla in toata lumea si inca nu a picat nici un avion! Si precum se observa, cei care l-au lansat sint in libertate, nu au venit mascatii peste ei!

#53
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Riscul e desigur infim, dar exista. Tocmai de aceea se cer permisiuni de survol cu indicarea precisa a activitatii, durata, plafonul, aria.
Pentru lansarea si zborul unui balon, chiar f. usor trebuie autorizatie din partea statului survolat, ceruta inaintea zborului. Daca nu stii precis pe unde va umbla jucaria trebuie sa ceri de la mai multe autoritati statale.
Desigur ca daca incarcatura e mica, sub 2 sau 3 kilograme (depinde mult de tara) sunt mai putine restrictii, uneori deloc, dar retineti ca regulamentele sunt pentru baloane meteo/radio de mare altitudine, cu scop precis deci si relativ usor de urmarit, desfashrandu-se pe arie relativ limitata, in nici un caz pentru un balon facut sa stea indelung la altitudinea de croaziera.
Stiti cumva cat e incarcatura in cazul de fata?
Oricum e un risc pentru ca de jos nu poti sa determini cat cantareste incarcatura balonului aflat la multi km inaltime. Te prinde si esti bun de amenda.

E vorba de o mica neintelegere: baloanele sonda sau de radioamatori nu sunt puse acolo sa strabata tari si continente, la altitudinea de zbor a avioanelor. Se duc de obicei mult mai sus, rapid, au durata “de viata” limitata ( de ex largheaza incarcatura de aparate cu oarasuta odata misiunea terminata, balonul urmand a se ridica si autodistruge in scurta vreme, oricum nu prezinta pericol el insusi ci incarcatura lui. Pentru misiuni scurte se poate estima mai bune zona de actiune.

#54
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,218
  • Înscris: 24.11.2002
@Rosebud09 Si totusi neintelegerea se pastreaza, exista 2 tipuri de baloane: cele descrise de tine, unde ai incarcatura de sute de grame si balonul trebuie sa fie maricel la decolare, ia viteza la ridicare, urca, urca si se sparge la nu stiu cati km altitudine. Vezi https://stiintasiteh...alon-streaming/ si https://yo3ihg.blogs...pherium-ii.html
Dar exista si baloanele "floating", cu o greutate mica si care sunt proiectate sa inconjoare pamantul in voia curentilor, a existat unul anul trecut sau acum 2 ani care a inconjurat globul de 3 ori, lansate tot de radioamatori in general. Un site cu baloanele de prin aer gasititi aici: https://tracker.habh...77&q=!RS_*; . Nu ridica nimeni avioane de interceptare pentru 4 grame la 11000m
Avioanele comerciale pot zbura si ateriza si cu un singur motor, dar 4 grame nu ar trebui sa fie probleme nici macar pentru o pala a unui motor cu reactie, ele "digerand" fara mari probleme chiar si pasari mici.

Edited by vestale, 10 July 2019 - 10:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate