Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Mini-balon romanesc in jurul globului

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cred ca trebuia sa dai un refresh la tabul din browser.

#20
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Am dat de m-am plictisit crede-ma. Nah, ceva nu a functionat corect pe telul meu, probabil trebuia sa încarce mai multe date si ieseam din harta inainte. Eram ferm convins c-a fost lansat prin Baragan, deci invers. Acum e ok.

#21
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
A fost lansat din nordul Bucurestiului. Si eu il observ. Dar n-am inteles cum face sa ia directia justa. Inteleg ca vanturile la diferite inaltimi, dar cum face sa se ridice si sa coboare ? E o poza cu el pe undeva ?

#22
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Am cautat si eu date despre minibalonul asta. Tot ce-am gasit pana acum mai concludent e asta...
https://www.consulti...gical-balloons/

Ma gandesc ca ei le fabrica. Si ca au un sistem de reglare a altitudinii controlat remote, altceva nu intrevad. :)
Nu am stat insa sa verific toate link-urile (lipsa de timp).
Am gasit in schimb un thread pe alt forum despre primul minibalon

#23
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,620
  • Înscris: 02.10.2009
Foarte dubioasa actiunea.
NASA a incercat asta in trecut, a fost vorba de ceva pe scala foarte mare, atat ca si constructie cat si ca logistica, cu suportul multor companii mari, si oricum la altitudini foarte mari, pregatire deosebita. In nici un caz cu balonase sonda..

Balonul este total la voia curentilor atmosferici, ajunge unde se nimereste, chiar daca exista ceva predictii ref. la directia si intensitatea probabila a lor. De exemplu, se stie aproximativ pe unde merge curentul-jet polar, care ar duce balonul in jurul planetei - daca balonul reuseste sa tina altitudinea si rezista dpdv  mecanic si termic- dar de fapt nu e chiar in jurul Pamantului, la mijloc, etc, doar un cerc relativ mic, in jur, la latitudini inalte. E cam la nimereala, ce-o iesi.

Cu toate astea, o incercare de genul acesta ar trebui sa fie mai bine mediatizata. Poate e teama de esec timpuriu si cred ca e mai bine sa taca, pana vor vedea ce iese. Daca iese si daca e pe bune.

#24
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Este curios ce dotari/senzori are la bord acest balon si care este scopul lui...

#25
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
Mai multe informatii despre balonul acesta gasiti pe http://forum.uus.ro/...mare-altitudine

#26
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Mi se pare o chestie gen Dumnezeu cu mila pt ca in afară de un ipotetic control al altitudinii altceva nu văd la el.
Sper să fiu eu rămas in urmă cu trebile aeronautice și acțiunea sa fie un succes.

#27
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Accuma nici la mine nu se mai udate-aza. Zice durata 9 ore si 21 m.

#28
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,361
  • Înscris: 11.08.2003
Nu a mers dimineata, acum e OK. :)

#29
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cred ca a cazut in mare. :)

#30
Sicosan

Sicosan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.06.2010

View PostPaz, on 08 iulie 2019 - 05:30, said:

Accuma nici la mine nu se mai udate-aza. Zice durata 9 ore si 21 m.

Updated 08-Jul-2019 08:12Z; Locator = KN91IS, Duration = 1d 02h 11m, Distance = 1,094km
Altitude = 10480m, Speed = 24kt 44km/h, Solar = 3.58V, Temp = 0.9C, GPS = 1, Sats = 1

#31
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Interesant.

Pentru cei ce stiu mai multe,chiar ma fzze grija de cum acest obiect are aprobare pentru planul de zbor la acea inaltime.
Pentru un obiect zburator ce depaseste 3,000 trebuie notificat cel mai aproape aeroport si aprobat un plan de zbor.
Deci,cum zboara el la acea inaltime ,intr-o zona unde sunt acele avioane mari,ce fac inter continental zboruri !?

Multam.

#32
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
Incarcatura primului balon (ICT1) avea 4,96 (4 virgula 96) grame, cu panouri solare, iar balonul se umfla la 0.1mc .
Are emitator radio prin care isi trimite pozitia si datele de telemetrie, nu poate fi controlat dupa ce a fost lansat.
Cititi detaiile de aici

#33
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
La mine nu se deschite situl.

#34
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004
Bună!

Mă numesc ROXY - TOOXI și fac filmări profesionale din spațiu cu parașute-balonaș.
Am autorizație de zbor de la NASA și CIA și vreau să știu daca îmi trebuie permis categoria B de la poliția Română pentru a pune pe orbită un autoturism marca "LOGAM".
Nu vreau pentru mine..., întreb pentru ma-frend Elon Musk.

Aștept un răspuns de la DOMNU` Godină.

Cu respect,
Parașuta - balonaș.

#35
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
:lol:.

Erm, da, interesant link vestale. Sunt acolo etapele constructiei si materialele folosite. S-au lamurit cu ocazia asta multe necunoscute. Deci de aia e mini-balon, ca e mini. E chiar mic.
Varianta a doua ICT2 e mai mult ca sigur asemanatoare, poate chiar mai mic. Pe acelasi forum e si un nou thread cu ICT2.

Dupa cum se observa, e dublu, are 2 baloane. :)

Attached Files


Edited by Xlander, 08 July 2019 - 12:57.


#36
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,361
  • Înscris: 11.08.2003
Dilema: daca balonasul zboara aiurea pe deasupra unei tari cu capsa pusa si-l vad aia, n-o vor lua drept spionaj sau motiv de scandal?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate