Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Renovatio e-charge - va limita incarcarile gratuite

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Vorbeam cu cineva care promoveaza masinile electrice si a facut un calcul pt o firma ce vrea sa reimprospateze flota:

Quote

La o exploatare pe 5 ani, un ZOE ieșea cu un TCO mai mare decât un Logan

TCO = total cost of ownership

Problema venea de la costul initial si de la faptul ca angajatii incarcau acasa sau pe parcurs, fara factura => li se dadeau prime pt costuri (prime taxate 2x ca salariu).

Attached Files



#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAdm, on 09 iulie 2019 - 09:24, said:

Pai e la 2 Km de HUB-ul de la BArbu Vacarescu Posted Image
E Lidl Aerogarii, pe acelasi Bulevard...
nu stiu ce e acel hub, si nici cine e la 2km de el, e un kaufland acolo? teoria mea era ca pun incarcatoare la magazinele cu preturi mai mari, adica kaufland. La lidl doar in zonele unde nu au kaufland, altfel si-ar canibaliza clientii de la magazinul mai scump.

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Cum ziceam, e o teorie gresita din prea multe pct de vedere.
In primul rand Kaufland sunt f putine magazine vs Lidl.

In al doilea rand, vezi distanta.

#22
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostAdm, on 10 iulie 2019 - 00:50, said:

Cum ziceam, e o teorie gresita din prea multe pct de vedere.
In primul rand Kaufland sunt f putine magazine vs Lidl.

In al doilea rand, vezi distanta.
Si in al doilea rand, Kaufland a pus la dispozitie doar terenul, iar Lidl plateste tot. Ce este la Kaufland este doar un parteneriat cu Renovatio, iar la Lidl totul este facut de ei. Doar trebuie sa vedeti cine instaleaza statiile in locatiile lor

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Kaufland a pus la dispozitie terenul si plateste curentul electric consumat.
Renovatio a implementat proiectul, iar plata a facut-om UE.

La LIDL e totul Inhouse, cu jucarii ABB.

De fapt, Renovatio se pregareste treptat.
Forteaza oamenii sa se inroleze in sistem, adica sa aiba card rfid necesar incarcarii cu bani.

Limitarea incarcari gratuite e pt prosti, pt ca poti face oricate conturi doresti, dai login/logout din aplicatie (cea web sau mai nou, cea Android).

Problema este ca la 1.9 lei/kw si la cate masini electrice sunt, vor avea f putini musterii.
Vor plati doar cei care sunt fortati (in trecere, pe un traseu mai mare) sau cei care stau la bloc.

In rest, in 90% din cazuri, se va folosi ce mai e inca gratuit sau incarci acasa, cu ~0,6 lei/kw

#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAdm, on 10 iulie 2019 - 00:50, said:

Cum ziceam, e o teorie gresita din prea multe pct de vedere.
In primul rand Kaufland sunt f putine magazine vs Lidl.

In al doilea rand, vezi distanta.
pai 3,6 km si 14 min eu zic ca e multicel intr-un oras, cat sa fie ca sa putem zice ca nu e un kaufland in zona? cine merge 3,5 km si 30 min dus-intors cand are Lidl langa?

mi se pare ca teoria sta in picioare, plus ca e f logica.

Nu vad relevanta numarului de magazine, tocmai asta ar fi si ideea, eu am vreo 3 lidl uri la 14 min si 3,5km de mine, sint ca ciupercile dupa ploaie, si  nu mai am nici un motiv sa ma mai deplasez pana la kaufland, de care am si din alea vreo 2 in apropiere.

Deci ca lumea sa traga in continuare la kaufland, magazinul mai scump si probabil mai departe (de vreme ce sint mai rare), pui incarcatoare doar in kaufland.

#25
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postunbrutus, on 10 iulie 2019 - 00:27, said:

nu stiu ce e acel hub, si nici cine e la 2km de el, e un kaufland acolo? teoria mea era ca pun incarcatoare la magazinele cu preturi mai mari, adica kaufland. La lidl doar in zonele unde nu au kaufland, altfel si-ar canibaliza clientii de la magazinul mai scump.
Eu nu am vazut practic nici o suprapunere intre produsele Lidl si Kaufland, chiar daca au acelasi owner, asa ca teoria asta nu sta in picioare. Si la putinele produse comune (de la branduri mari de carbogazoase, detergenti) m-as mira sa fie mai scump Kaufland.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate